1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği paketi boş çıktı!!

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 16 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazıyı yazdığım tarih (12 Kasım 2014) itibarı ile bir gün önce iktidara yakın gazeteler yaygaraya başladı. “yeni iş güvenliği paketini başbakan açıklıyor” bunlar kendileri ahmak olduğu için bu milleti de ahmak yerine koymaya çalışıyorlar. Başına yeni yazınca yeni olmuyor…
    haber.jpg
    Öyle bir ülke düşünün ki, 10 ayda 1400 kişi iş kazalarından hayatını kaybetsin. Öyle bir bakan düşünün ki, bakanlık yaptığı sürede 10.000 kişi iş kazalarından hayatını kaybetsin ve hala istifa edecek kadar onura sahip olamasın.

Durum bu iken, bugün (12 Kasım 2014) muhterem basını karşısına almış sözde yeni iş güvenliği paketini açıklıyor… Paket açıklamıyor, milletin aklı ile alay ediyor…

• “Çalışanların mesleki yeterlilik belgeleri olacakmış! Bunun içinde 2015’e kadar süre tanıyacaklarmış!” Zavallının haberi yok olsa gerek. Bununla ilgili yönetmelik 13 Temmuz 2013 tarihinde yayınlandı. İşverene verilen sürede Temmuz 2014 de doldu.
    • “Yapı denetim firmalarına İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili sorumluluk getirecekmiş!” Zaten sorumlu değiller mi? Akla ziyan!
    • “İnşaatlarda şantiye şeflerine iş güvenliği uzmanı olma zorunluluğu getireceklermiş!” Bu inşaatlarda zaten şantiye şefleri işveren vekili olarak birinci dereceden iş güvenliğinden sorumlu değil mi? Buna rağmen gereğini yerine getirmeyen şantiye şefine iş güvenliği uzmanlık belgesi verince mi yapacak? Bu belgelerde bakkaldan alınıyor ya zaten!
    • “İdari para cezalarında ciddi artışlar getireceklermiş!” 6331 sayılı kanun gereği iş güvenliği uzmanı olmayan firmalara 12500 TL ceza vereceğiz diye yazmadınız mı? Kaç işyerine ceza kestiniz? 1000 kişinin katili bakan itiraf etmedi mi, daha üçte biri şirketin iş güvenliği uzmanı var diye.
    • “Kimseye üretim zorlamasında bulunulamayacakmış!” 6331 sayılı kanuna işten kaçınma hakkını koymadınız mı? Zaten bu yasal düzenleme mevcut değil mi?
    • “Maden çalışanlarına hayat sigortası yapacaklarmış!” Bu riski alacak sigorta şirketi var mı acaba? Bide bu açıklamayı yaparken maliyet hesabı yapmışlar… İşverenden öcü gibi korkan bir devlet olur mu?
    • Madenler ile ilgili bir sürü ruhsat zırvası… Bunlar ekonomik konular, iş güvenliği ile alakası ne? Her önüne gelene ruhsat dağıtmak vazgeçecek misiniz? Ondan haber verin.
    Demek ki, başına yeni koyunca yeni olmuyormuş. Muhterem bu milletin aklıyla alay etmeyi bırakıp işin özüne gelsin. İş Güvenliği uzmanlarının yetki ve sorumluluklarına ilişkin yönetmeliğe bir baksınlar bakalım, maden çalışanlarının hayatını kaç dakika ile ölçmüşler. İş güvenliği uzmanları bir işyerinde çalışan başına ayda 12 dakika bulunuyorlar. İşte insan hayatının değeri sadece 12 dakika! Bu vicdansızlıktır. Bunun sorumlusu da hükümettir. Şimdi şu basın açıklamasına bir dikkat edin, muhteremin yüz ifadesine bir bakın, alaycı bir ifade var.

Çözüm ise;
    • İş Güvenliği uzmanlarının maaşları kurulacak bir “fon” dan ödenmelidir. Böylece denetimde serbestlik ilkesi sağlanmalıdır.
    • İş güvenliği uzmanı çalışma sürelerinin arttırılması.
    • İş güvenliği uzmanlarının yetkileri arttırılmalıdır. İş Güvenliği uzmanı doğrudan iş durdurabilmelidir.
    Sonrasını iş güvenliği uzmanları hallederler. Önlerine takoz konulmasın yeter. Ne demişler; Desteğine ihtiyaç yok köstek olma yeter. İnsaf diyorum birazcık insaf… Hala Ermenek de madencilere ulaşılamadı!

Yüreğinde Vicdan Olmayanın Yüzünde Utanmada Kalmıyor…

Muğla Haber Gazetesi
    http://www.muglahaber.com.tr/paket-bos-cikti/

2. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın meslektaşım değerli görüşlerinize katılıyorum. Bu yasalarda eksik olan bir kısım var. İş müfettişleri ile iş güvenliği uzmanlarının arasında bağlantı yok. Köprü kurulmadı.
    Birlikte çalışmaları, birbirlerini yönlendirmeleri sağlanmalıdır.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yakınlarda bir yazı kaleme alacaktım içimdeki ve dilimdekini arkadaşımız kaleme dökmüş teşekkür ederim.ve eklemek istiyorum;

Sayın Faruk Çelik ve Kazım Özer bey,

Ben işi durduramadığım yerde bir hükmüm yok o zaman neden beni hapse atacakmışsın,İşi durdurma yetkisi veremessin zaten işveren beni baştan işe almaz ve çalıştırmaz..İşi durdurma yetkisi olmayan bu uzmanlar sadece sahayı denetler ve defter yazar giderler,sen denetçi değilsiniz demişsiniz denetlemeden,iş güvenliği gözetimi ve kontrolleri yapmadan bu işi nasıl yapacaz.Müfettişler ise denetim yapmıyorlar adeta iş güvenliği uzmanı gibi çalışıyorlar haksızmıyım...Ama sayın bakanım bilmenizi istiyorum ben işyerlerimde geçici olarak önlem alana kadar işi durduruyorum yada firmayı bırakıyoruz ama diğer taraftan rekabet edemiyoruz..Bu meseleyi bireyler ile çözeceğiz ama samimiyetle artık sepette yanyana duran çürük yumurtaları sağlam yumurtalardan ayırınız....
  4. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fos da diyebiliriz
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ben şöyle bir teklifte bulundum:
    Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır." yerine "İş güvenliği uzmanı veya işyeri hekiminin, Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde tehlike ve riskleri gözlemlediği halde bakanlığa bildirimde bulunmadığının tespiti halinde işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır." olmasını istedim.
    Çünkü Eğer bahsettiğim bu değişiklik olursa, çoğu iş güvenliği uzmanı, başkaları tarafından ihbar edilerek belgesinin iptal edilmesini engellemek için, işverenini ihbar etme hususunda kendisine çeki düzen vereceğinden, işverenler de en azından hayati tedbirler açısından kendilerine çeki düzen verecektir.(Özellikle inşaatlarda, mesela güvenlik ağsız 10 katlı inşaat bittiği halde iş güvenliği uzmanı bakanlığa bildirimde bulunmayarak mesleki etikleri çiğnemektedir, halbuki bu kimseleri dışarıdan şikayete fırsat verilerek yaptırım yoluna gidilirse, bu kimseler, artık mecburen iş güvenliği uzmanlığı görevini layıkıyla yapmaya yönelecektir.

Eğer bakanlık samimi ise bu teklifi değerlendirir diye düşünüyorum.
  6. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Devlet diyor ki ben yalakayım, yani bildiğin işveren yalakasıyım. Bu sebeple kıvırdıkça kıvırıyorum. Bu iş güvenliği değil, bu tamamen saçmalık. Göz göre göre bizi kandırıyorlar. Arkadaşımızın yazısında kaleme aldığı gibi 2.7 milyon çalışana mesleki eğitim belgesi alma zorunluluğu getiriliyormuş. Bunu bu ülkenin başbakanı söylüyor. Düşünebiliyor musunuz acıklı durumu. Hadi sıradan bir insan söylese eyvallah deriz fakat başbakan söylüyor. Daha acıklı olanıysa bu ülkenin gazeteleri söylenenleri manşetlerden veriyor. Kusura bakmayın da ak-saray yapılırken gösterilen ciddiyet iş güvenliğinde de gösterilse hiçbir sorun kalmayacak.
    İşin bir de denetçi olarak gözüken soytarıları yani OSGB leri var. Bunlar fatura kesmekten başka ne halta yarıyor. Devlet de faturalardan vergiyi güzelce alıyor ya hiç sesi çıkmıyor. Söylenecek fazla söz yok. Okuma-yazma bilmeyenler OSGB KURAR, HIRSIZLAR ÜLKE YÖNETİRSE OLACAĞI BUDUR.
  7. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,
    Bende sizinle aynı görüşteyim. Burada gerçek manada iş güvenliği uzmanlığını bence iş müfettişleri yapıyor, iş güvenliği uzmanları da kötü bir durumda günah keçisi oluyor. Ben bağımsız bir fon kurulması yerine, iş güvenliği uzmanlarının bakanlığa ve iş teftiş kuruluna bağlı bir kadro olarak görevlendirilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Böylelikle direkt bir etkileşim ve birbirini tamamlama şeklinde daha etkili sonuçlar elde edilebileceği kanaatindeyim. (Çalıştığım kurum olan SGK'da bulunan Sosyal Güvenlik Denetmenliği kadrosu gibi görevlendirilebileceğimizi düşünüyorum.)
    Saygılarımla