1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği paketi neler getiriyor? - engin konyaligil yazdı...

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 13 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  “İş Güvenliği Paketi” Neler Getiriyor?
  17 Aralık 2014 Çarşamba 13:25
  samsunisg@gmail.com
  Son zamanlarda meydana gelen iş kazaları sebebiyle hükümet mevcut iş güvenliği yasasının eksikliklerini ve hatalarını belirleyerek giderme yoluna gitti, TBMM sunulan ve bütçe görüşmelerinden hemen sonra yasalaşması beklenen “yeni iş güvenliği paketi” acaba ülkemizde işveren ve çalışan adına ne gibi zorunluluklar ve yaptırımlar getirmekte, beraber inceleyeceğiz…

  İş güvenliği paketi Ermenek’te meydana gelen maden kazasından sonra hazırlanan ve 55 maddeden oluşan bir torba yasa niteliğindedir.

  1- İşyeri Hekimleri ve İş Güvenliği Uzmanlarının işyerlerindeki tehlikeli durumları bakanlığa ve işverene bildirme zorunluluğu daha sert ve katı unsurlara bağlanmakta. Şayet işyerindeki bir tehlike veya risk’i İşverene veya Bakanlığa bildirmeyen İSG profesyonellerinin belgeleri 3 ay tekrarında 6 ay boyunca askıya alınacak. Ve bu bildirimden ötürü işveren tarafından İSG profesyonellerine herhangi bir mobing veya işten çıkarma gibi bir işlem yapılamayacak. Eğer ki işveren tarafından böyle bir işlem yapıldığı tespit edilirse 1 yıl (bir) ücret tutarında tazminat ödemeye mahkûm edilecek.

  2- Çalışanlar işveren tarafından kendilerine yıl içerinde verilen eğitimler ve bilgilendirmelere uymadığı tutanakla resmileştirildiğinde, hiçbir sebep gösterilmeksizin tazminatsız bir şekilde işine son verilebilecek.

  3- Yapılan denetlemeler sonucunda işyeri çalışmaları süreli durdurulan işveren veya işveren vekilleri, dönem içerisinde çalışmalarına devam etmesi halinde 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

  4- İş sağlığı ve güvenliği alanında Bakanlığın yaptığı denetimlerde kestiği cezalar, tehlike sınıfına göre değerlendirilip özellikle inşaat ve maden iş kollarında üç kat oranında artırılacak.

  5- Yapı denetim firmalarına inşaat alanlarında uyulması gereken iş güvenliği önlemlerinin alınması için mütahitleri yazılı olarak bilgilendirme ve uyarma, uyulmadığı takdirde Çalışma İl Müdürlüklerine bildirim yapma zorunluluğu getiriliyor.

  6- İşyerleri adına %2 oranında olan işsizlik sigortası işyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının oranına göre azaltılıp artırılabilecek. Yani; ondan çok çalışanı olup da çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde ölümlü, geçici iş göremezlik veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası olamadığı takdirde işsizlik sigortasının üç yıl süreyle %1 olarak belirlenmesi, aksi takdirde üç yıl boyunca aynı şartlara tabi olarak işsizlik sigortasının %3 olacağı.

  7- İşyeri hekimi ve İş güvenliği uzmanı bulundurması gerektiği halde bulundurmayan işyerlerine sistem üzerinden de ceza yazabilecek. Torba yasanın çıktığı tarihten itibaren üç ay süre verileceği şayet görevlendirmeye gitmezse idari yaptırım cezası uygulanacağı.

  8- Mevzuatlar kapsamında iş güvenliği uzmanı olabilecek bölümlerde öğrenci yetiştiren üniversitelerin,müfredatlarına iş sağlığı ve güvenliği derslerinin koyulacağı.

  9- Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere (C) sınıfı İSG uzmanı, çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere (B) sınıfı İSG uzmanının görevlendirmeleri ile ilgili süreler ikişer sene daha uzatılacağı.

  10- İhale işlerinde üst işverenin alt işverene yaptıracağı işlemlerde iş güvenliği önlemlerini maliyet unsuru olarak gösterilecekleri.

  11- Ölümlü iş kazası meydana gelen madenlerin sahipleri 2 (iki) sene süreyle kamu ihalelerindenmahrum bırakılacaklar.

  12- CE belgesi olmayan baretler kullanılmayacak.

  Ve son olarak maden kazarlında hayatlarını kaybeden işçilerin SGK pirim borçları silinecek, yakınlarına ölüm aylığı bağlanacak ve ölen işçinin yakınlarından birisi kamuda işe alınacak.

  Evet dilimim döndüğünce yakın zamanda yasalaşması beklenen paketteki bazı değişiklikleri sizler ile paylaşmaya çalıştım. Saygılarımla…

  Allaha emanet olun.
 2. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen

  Hocam elinize sağlık! Uzun günün kısa ve öz günü olmuş. Yalnız hizmet almayanlar yine devam edecektir hizmet almamaya. Yaptırım olmazsa tabi ki.
 3. Engin hocam tesekkur ederim bilgiler icin.Kanunla ilgili calisma su anda komisyonda cikmasi da an meselesi.Engin bey sektorel duzenleme nasil olacak yonetmelik mi bekliycez ayrica Isggm muduru Kasım bey gecen ay twitter da isg uzmanlarini surelerinin degiseceginden bahsetti ancak hala somut birsey yok.Bu konularla alakali aydinlatir misiniz
 4. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Sayın Genel Müdürümüzün ifade ettiği konu taslak maddelerinden sadece bir tanesi fakat çalışma hayatını yönlendiren konfedarasyonlarrın bu konudaki tutumları bence önemli... ben sadece haftalık yazı yazdığım gazetede kısmen bu konu ile yapılacak bazı düzenlemelerden kendimce bahsettim.
  Saygılarımla.
  Y.Müh.ENGİN KONYALIGİL
  A sınıfı İSG uzmanı