1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği patladı gitti

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hergün yeni bir yönetmelik yeni bir kanun düzeltmesine alışmış gidiyorduk
    prim gün sayısına göre b a olacağız diye yönetmelik beklerken
    ve sonunda iş güvenliği yasasını çıkardım PATLADI GİTTİ
    105504.jpg
    sanırım çoğu uzman arkadaşın farkında olmadığı çalışma saatleri ve sorumlu kişi sayılarındaki düzenleme yönetmeliğin arasına sıkıştırıldı
    ve ne hikmetse yönetmelik çıktığı günden bu güne forumdaki hit konular
    dilekçe örneği nasıl olacak, nereye başvuracağız, b ye a ya geçiş süreci, prim gün sayısı hesabı, başvuru için istenen belgeler,,,, vb konular oldu

ama çoğumuzun farkında bile olmadığımız
    iş güvenliği uzmanlığının bu süreçte nereye varacağı, sorumlulukların bir anda 2ye katlandığı, bu sorumluluğun nasıl alınacağı, alınan sorumluluk gereği yapılması gerekenlerin hangi süre zarfında nasıl ve ne şekilde yapılacağı, nasıl yetiştirileceği, eğitim,, denetim,, ortam gözetimi,, tatbikat,, raporlama,, kurul toplantıları,, risk analizlerinin yapılması ve sürekliliği sürekli revize edilmesi güncel olması,, güvenlik kültürünün benimsenmesi oluşturulması, takip ve denetim mekanizmasının oluşturulması,, vb,,,,,,,,, daha bir sürü sayamadaığım kriter
    sadece ve sadece KAĞIT ÜZERİNDE yapılacak, iş güvenliği basit sıradan bir iş haline gelecek, varmı yokmu mantığı güdülecek,

2 uzmanın çalıştığı bir işyerinde
    acaba uzmanlar yada osgbler işvereni kaldırıyor dolandırıyor muydu
    yapılacak işler bir günde değilde yarım günde bitecek türden işler miydi
    risk analizi yeni yaklaşım misali masa başı oturularak 50 tl ye yapılan bir iş miydi
    günlerce haftalarca araştırma risk belirleme ve revizyonunun sürekliliğinin sağlanması 50 tl ye yapılacak kadar basit bir iş miydi .....mıydı....miydi....muydu...... da

şuan 2 uzman çalıştıran işveren bir uzman bana yeter dedi
    iki uzmanın yaptığı bir işi hayır efendin ne münasebet bir uzmanda yapabilir dedi

iş güvenliği komaya giren hasta misali idi yıllarca biçare yatağa mahkum sanki,,,
    kanun çıktı şoklanmış gibi oldu herkes kalp atışları normale döndü,,,
    bir torba açıldı hasta ziyaretine gidilmez oldu kalp atışları yavaşlamaya başladı,,,
    bir yönetmelik yayınlandı c ünitesindeki hastalar b ve a ünitelerine alınmaya başlandı ve ölüme terk edildi,,,
    yeni yönetmelik veya kanun veya düzeltme her neyse bekliyoruz cenaze işlemlerine başlamak için,,,:cool:
  2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yorum olarak
    bu iş artık yapılmaz
    demiştim
  3. Gülnaz Tercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Katılıyorum yorumsuz...
  4. ibrahim kol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    “Ne verdin de ne istiyorsun” yazacak ilkokul fişlerinde.
    Ve her gün,
    Her sevişmede,
    Veresiye değil Peşin satan kazanacak.

demişti adamın biri seneler önce...

5. Gerçeği konuşmak gerekirse, bu iş sarpa saracak bence... Ben nasip olursa C sınıfı uzman olacağım, 3 gündür uzmanlıkla ilgili sürekli araştırma yapıyorum, okuyorum, çabalıyorum... O kadar çok noktada takıldım ki anlatamam size... Ve bugün keşke bu işe hiç gönüllenmeseydim dedim hele ki OSGB firmasının bu işe karşı tutumunu görünce. İSG' nin Türkiye' de ticari ve sadece para odaklı olarak görüldüğü kanısındayım, bugün bu işi öğrenme konusunda tek başıma yeterli olmayacağımı düşündüğüm için ve bazı sorularıma cevap bulmak için gitmiştim OSGB' ye... İşin gerektirdiklerini, inceliklerini, risk analizi vs. herşeyi usulüne uygun titiz bir şekilde öğrenmek için hafta sonu yanınıza gelmek ve sizinle birlikte sadece işi öğrenme amaçlı çalışmak istiyorum dedim. Hatta hafta içi de birgün gelebilirim dedim. Bir firma baştan kabul etmedi, diğeri de gönüllü gönülsüz 2 hafta sonra gelin bakalım dedi... (Zaten adamların telefonda verdiği komik fiyatlar karşısında şok oldum.). Eee şimdi ne olacak? Ben işinde profesyonelleşmiş insanlardan birşeyler öğrenmeden nasıl sağlıklı yapabileceğim bu işi? İnternetten döküman örneği bulup, yalan yanlış doldurup, al sana risk analizi vs vs mi diyeceğim sırf para kazanabilmek uğruna? Bu benim iş anlayışıma uymuyor malesef... Ben bu işi tam anlamıyla öğrendiğimden emin olmadığım sürece yapmama kararı aldım. Sırf para kazanmak uğruna işi yalan yanlış yapıp, sorumluluk üstlenmeyeceğim. Gerçekten bilenler, profesyoneller yapsın. Kendi işyerimi de gerçekten profesyonel bir OSGB bulup oraya yönlendireceğim... Zaten adı üstünde ''UZMAN'' !!! En doğrusunun bu olduğu kanısına vardım...
  6. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Benim bir sorum olacaktı arkadaşlar bilgisi olan varsa cevaplar mı? ben askerlik borçlanması sayılmadığı için sınava giremedim. sadece 45 gün ie kaçırdım. ama şimdi 1500 günü geçti. bir sonraki sınav için benim durumumdakilere bir hak verecekler mi? yani şubattaki sınav için
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    evet. 23 şubat sanırım
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @FNUR ŞİŞMAN, yaklaşımınız çok güzel. Benzer şekilde ben de iyi yapamayacağım bir işi yapmayı istemem.

Ben bu konuda bilgi edinmeye daha hiç başlamamışken maden mühendisliği alanında güvenlik ve çevre konularını zaten biliyorum ve kolayca İSG işlerinde ilerleyebilirim diye düşündüm. Fakat öğrendikçe çok az ve yetersiz biliyorum gibi hissetmeye başladım. Bu her alanda olur. Tam anlamıyla cahil olanlar kendilerini bilgili zanneder. Bilenler ise öğrenilmeyi bekleyen yeni konuları da farkına vardıkları için kendilerini bilgisiz hissederler.

Fakat bu sorunu atlattım. Başlangıçtan beri yaptığım çalışmaları saate vurursam 1500 saati bulur. Belki gereksiz yere çok çalıştım. Sanırım çoğu kimse sorunlarla karşılaştığı zaman ilgili konuyu öğrenmeyi tercih ederken ben şimdiden öğrendim.

OSGB'lerin bilgi kaynağı olduğunu pek zannetmiyorum. Hiç OSGB'de bulunmadım. Sadece staj sebebiyle piyasada iyi olarak anılan bir OSGB'nin hazırladığı dosyayı hayal kırıklığı içinde inceledim. Aylar geçmiş ama yeterli çalışma yapılmamıştı. Kendi kendime risk değerlendirmesi yaptım. Tabi ikinci sınava hazırlanırken o yaptığım risk değerlendirmesini de eksik yaptığımı anladım. Hiç bir şey ilk dakikadan itibaren çok iyi olamıyor. İSG bir okumayla öğrenilmiyor. Zaman lazım. Birkaç defa okumak lazım. Sizden daha bilgili birini bulmak çoğunlukla zordur. Bulduğunuzda o sizinle niye uğraşsın? Ancak bu forumda faydalı paylaşımlar yapan arkadaşlar var. Ara ara okumak lazım. Belirli bir konuyu iyice araştırdıktan sonra yine de tereddütte kaldığınızda buradaki arkadaşlara danışmak lazım. Biz de sizin gibiydik.

Kolay gelsin.
  9. İş Güvenliği Uzmanı olursam 14 ocakta, bu işi tamamen işimin destekleyicisi olarak kullanmayı düşünüyorum. Yani mühendislik yaparken ekstra bilmem gerekenler ve uygulama yaparken bakış açımın genişlemesi için öğrenmek istiyorum bu işi... Ama gerçek manada İSG uzmanı olarak görev almayacağım. Ben bilgi aşığı olan biriyim. Nerde ne bulursam okuyorum, inceliyorum, mesleğimin en iyilerinden olmayı hedefliyorum. Ve iş güvenliği uzmanlığı da benim için bu yolda, bir basamak teşkil etmekte bu günden sonra. Aslında baktığımızda bu yönetmelik, kanun vs tüm üst düzey çalışanların bilmesi gereken şeyler bana göre. Sürekli okuyup öğrenmeye çalışıyorum. Takıldığım yerde sizlere danışıyorum bu yüzden sizlere çok teşekkür ederim :) İGU yapmayacağım fakat İSG konusunda kendimi tam teşekküllü bir şekilde yetiştirmeye çalışacağım inşallah yardımlarınızla :)
  10. @Kürşat Olcay Kilim Bey benim henüz 1,5 yıllık bir iş tecrübem var ve bu çok az bir süre maalesef... Ama kendimi bildim bileli işle ilgili temel felsefem: '' Ya bu işi tam yap ya da hiç yapma.'' şeklinde oldu. Bilmiyorum bu felsefe doğru mu yanlış mı fakat şimdiye kadar hiç zararını görmedim hatta çok faydasını gördüm :) Bu forumu bulup, sizleri tanıma fırsatı bulduğum için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum, çünkü burada herkes iş konusunda birbirine yardımcı oluyor... İSG sayesinde burayı keşfettim ve birsürü insanla bilgi alışverişi yapma imkanım doğdu :) Herkese sonsuz teşekkür ederim :)
  11. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emek olmadan para olmaz. Fakat piyasada okadar çok emeksiz risk analizi varki sormayın gitsin. İnsanlar bundan para da kazanmış. İSG nin birinci temel prensibini baştan hiç etmişiz İSG yi sorguluyoruz. Yılbaşından sonra ilk açılacak başlıklardan birisi " arkadaşlar elinde bilmem hangi iş koluyla ilgili risk analizi var mı? " başlığı olacaktır. Zaten olay tam da bu noktada bitmiş olacaktır. İster 20000 ister 50000 iş güvenliği uzmanı olsun risk analizini matbu bir evrak gördükten sonra bu işler patlar gider. Risk analizine bakıpta bu olmamış dediğim zaman sen nebiliyorsun ki diyen uzman arkadaş hayatında şantiye görmemiş olduğunun farkında bile olmadan çok bildiğini sanıyor. Arkadaş bu analiz düzgün olsaydı patlatmaya ilgili bir madde olurdu bu risk analizinde. Demekki sen patlatma anına denk gelmemissin veya sen şantiyeden bihabersin....,
  12. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Umarım öyledir. Bilgi için çok teşekkür ederim.
    Selamlar
  13. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    ACİL DUYURU

ADLARINA ÖDENEN PRİM GÜN SAYISINA GÖRE ÜST SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI İÇİN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA SINAV BAŞVURUSU YAPAMAYANLARIN DİKKATİNE

21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan iş güvenliği uzmanlığı sınavı için prim ödeme gün sayısına göre, sınava girecek adayların Bakanlığımıza başvuruları için son gün 12 Kasım 2013 olarak bildirilmişti. Başvuru süresinin bitiminden itibaren başvuru belgeleri ve konu ile ilgili yapılan itirazlar incelenmeye alınmıştır.

Protokol gereği sınava gireceklerin listesinin 18.11.2013 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığına teslim edilmesi gerekmekte iken, konu ile ilgili itirazların incelenmesi ve adayların mağduriyetinin önlenebilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde sınava gireceklere ait listenin son şekli 6.12.2013 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmiştir.

Prim gün sayısına göre üst sınıf iş güvenliği uzmanlığı sınavı için Bakanlığımıza müracaat edenlerden Milli Eğitim Bakanlığı www.meb.gov.tr adresine girerek sınav başvurusu yapamayanlar, yapılacak incelemede itirazları haklı bulunduğu taktirde; Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeleri devam eden ve yapılması düşünülen protokol doğrultusunda 23 Şubat 2014 tarihinde yapılacak sınava girebileceklerdir.
  14. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kardeşim öncelikle cevap için teşekkür ederim. Anlaşılan ben hiç güncel duyuruları takip etmiyorum. Neyse...
    Şimdi bu yazıya göre ''yapılacak itirazları haklı bulunduğu takdirde'' demiş. İtiraz etmemiz mi gerekiyordu. yoksa itiraz hakkı mı verecekler. Bunlar ne zaman olacak. Ve itiraz nasıl ve ne şekilde olacak. Bununla ilgili bir bilginiz var mı? Ayrıca benim problemim askerlik sayılmadı 60 gün eksik ssk dan sınava giremedim. ama şubatta 1500 gün ü geçiyor. Dolayısıyla itiraz hakkım var mı acaba. Sonuçta geçmişte olan bişeye itiraz edeceğimzi için geçmişteki güne göre ssk mın yeterli olması ve başvuruyu yapamamış olmam gerekiyor. Zaten askerliğ isaymıyoruz dedilen buna göre askerlik yoksa benim aralık sınavın dan pay çıkarıp şubata girmem imkansız gibi. Ha yok şubata kadara prim in dolarsa girebilirsin diyebilirler mi?

Teşekkür ederim
  15. rant kapısı olmuş,bence...
  16. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Adam uzmanı almış 1500 liraya 1250 liraya çalıştırıyor. Sonuçta firma uzmana 15 firma yüklüyor. Yani ayda uzmana her firmadan 100 lira kalıyor. OSGB İSE PARAYI GÖTÜRÜYOR. SONUÇ İTİBARİYLE BÜTÜN SORUMLULUK UZMANDA. PEKİ NE OLACAK. BEN SİZE SÖYLEYEYİM ARKADAŞLAR. YARIN BİR SORUN OLDUĞU ZAMAN GÜNAH KEÇİSİ UZMAN OLACAK. HİÇBİR OSGB UZMANININ ARKASINDA DURMAYACAK. OLASI BİR İŞ GÜVENLİĞİ SORUNUNDA TEK SORUMLU UZMAN İLAN EDİLECEK. BAKIN TESPİT ÖNERİ DEFTERİNİ EVİNDE SAKLAYAN, UZMANDAN KÇŞE BUCAK KAÇAN PATRONLAR O GÜN NASIL İŞÇİSİNİ DÜŞÜNÜR HALE GELECEK. SONUÇ İTİBARİYLE BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YUTACAK. BİR İŞ KAZASI OLSA VE İŞÇİ ŞİKAYET ETSE, İŞVERENDE UZMANDAN BUNUN HESABINI SORSA, UZMANIMIZ NE HALT EDECEK. TAZMİNATLARIN ALTINDAN NASIL KALKACAK. PEKİ HADİ YASAL BOŞLUKLARI GEÇTİM HALA 1500 LİRAYA BU İŞİ YAPAN UZMANLARA NE DEMELİ. HİÇ KİMSE ONLARDA SUÇ BULAMAZ. GEÇEN GÜN BİR FİZİKÇİ BAYANIN İŞ BULAMADIĞI İÇİN İNTİHAR ETTİĞİNİ GAZETELERDEN OKUDUK. EEE BU DURUMA DÜŞMEMEK İÇİN KİM 1500 LİRAYA ÇALIŞMAZ. ARKADAŞLAR PEKİ DEVLET Mİ SUÇLU? KESİNLİKLE HAYIR. NEDEN Mİ? ÇÜNKÜ DEVLETLERİ KURAN KAPİTALİST TEMELLER VAR. YANİ KISACASI PARAYI VERENLER VAR. TÜRKİYEDE ALLAH AŞKINA HANGİ İŞLETME İŞ GÜVENLİĞİNE ÇOK DİKKAT EDİYOR. BUNLAR İÇİN BİZ YÜKÜZ. DEVLETTE HEM BİZİ HEM ONLARI KORUYACAK DEĞİL. TABİİ Kİ PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR. ONLARIN OYLARI BİZİM VEKİLLERİMİZE LAZIM. BUNUN İÇİNDE SÜRELER DÜŞÜRÜLDÜ. ULAN ADAM 8 DAKİKADA TUVALETE GİDİP GELEMEZKEN SEN KİŞİ BAŞI 8 DAKİKA İŞ GÜVENLİĞİİ SAĞLAYACAKSIN. BUNA BİZİM KÜÇÜK ÇOCUKLAR BİLE GÜLER. PEKİ SUÇLU KİM?
    Arkadaşlar suçlu asla bulunmaz. Kişi olarak, kurum olarak suçlu yoktur. Suçlu yaratılan sistemdir. Yani kendi ellerimizle yarattığımız sistemdir.
  17. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kimse kendini kandırmasın. İstisnalar var mıdır bilmiyorum ama hepimiz kazanç uğruna bu işe atıldık. Her işe kazanç uğruna atılmıyor muyuz? Evet. Ama bu işte bir farklılık var. Normal bir işte, bir iş bağlamak bir ürün satmak zordur, çaba ve emek ister. Satamayız moralimiz bozulur, gelgitler yaşarız, işimizi sorgularız. Tabi ki başarı elde edince mükemmel bir haz duyarız. Böyle zorlu, riskli ve belki de en iyi yaptığımız işlerden kaçarak veya yeni mezun iş hayatında acemi birileri olarak İSG'ye yönelmeye çalışıyoruz. Sebebi ise İSG'nin bir yasal zorunluluk olması ve bizim için kolay bir fırsat kapısı olarak değerlendirilmesi. İSG gerçekten üzerine düşülmesi gereken bir konu. Fakat malesef biz uzmanlık yapmayı isteyenler bir kazanç kapısı ve bazı kuruluşlar için devlet eliyle ranta dönüştürülen bir sistem olduğu sürece İSG'den verim alamayacağız. Ülkemizde insanlar üreterek, çalışarak, emek harcayarak para kazanmak yerine herhangi bir fırsatı değerlendirmek için çaba içine girmeye mecbur bırakıldıkları sürece hiçbir alanda başarı sağlamamız söz konusu olamayacaktır. Önceki cümlemden anlayacağınız üzere ben suçu insanlarda değil bu insanları bunlara yöneltenlerde arıyorum. Yazacak çok şey, işyerlerindeki İSG uygulamalarıyla ilgili çok ilginç örnekler var. Bunları tecrübelerime dayanarak yazıyorum. Sizlerden özellikle uzman arkadaşlarımdan bir ricam var. Tabi ki elimize geçen bir fırsatı değerlendirmek hepimizin hakkı, insan doğası gereği. Fakat şablon olarak alınan risk analizlerinde bir kaç oynama yaparak, forumlardan risk analizi arayarak bularak yaptığı işleri "Biz insanların iş kazasına uğramaması için emek veriyoruz", "İSG çok önemli konu bilmemkaçbinlira almalıyız" diye dile getirerek komik duruma düşmeyin. Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Bu gelişme de üretimle olması gerekir, bol bol memur, öğretmen, polis almakla malesef gelişme olamaz. Eğer İSG hakkıyla uygulanmak isteniyorsa, koşulları İSG'ye uymayan işyerlerine devlet eliyle hizmet getirilmeli, sistemleri kurulmalı daha sonra bunlar kontrol edilmeli. Malesef yaptığımız işlerde gerçekçi olamıyoruz.

Saygılarımla...
  18. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Güzel Arkadaşlarım Sizlere ve Yeni Yıla Merhaba ,
    Serzenişleri ayrıntılarıyla , noktası - virgülüne kadar okudum. Buna ilişkin paylaşımları , bir kısmınız daha bu siteyi tanımazken yapmıştım. Sitenin kurucularını ve sıfat arayışındaki yöneticilerini duyarlı olmaya davet ettim. Şimdi adını bile anımsamadığım ama burada sözümona " kurucusu - yöneticisi - vs " gibi adlarla yeralma kaygısı yaşayan birine , yaşadığım olumsuzlukları anlattım. Öncü olunmasını istedim. Yanıt geldi " kanıt " dedi. Kanıt gönderdim. Aylar oldu , çok özürdilerim ; deyim yerindeyse " tık " yok. Önce kendi aramızdaki , iletişimi sağlıklı ve güvenilir hale getirmeliyiz. İGU kimdir , ne yapar sorusunun yanıtını , " evet " ; tamamen TL ye endeksli halden çıkarıp , olması gerekeni yapar hale getirmeliyiz. İdeallerin tamamen bitirildiği bir ortam , yönetmeliklerin ihtiyaçlarla orantılı günübirlik üretildiği böyle bir zamanda , hepimizi büyük risklerle karşı karşıya getirip " kopyala yapıştır " sistemine ve üç kuruşa mahkum eden herşeye ama herşeye lanet olsun.