1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği profesyonellerinin ilk iş yeri-ilk günü ve yaşadıkları

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Suat Zengin tarafından 9 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    isg alanında ilk işlerine başlıyan uzman arkadaşlar;bireysel ve osgb bünyesinde tecrübelerini anlatırlarsa nasıl olur
  2. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok ama çok güzel olur.Herkesin konuyla ilgili bir fikri oluşur.
  3. fatih ağkuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok güzel bi konu açılmış..
  4. Açılmışta yorum yok ya :(
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben ilk İSG işim İSG mühendisi olarak başlamak olmuştu,pek fazla sıkıntı çekmedim bilindik çalışmalarımızı detaylı olarak güvenlik kültürü oluşturarak yaymıştık..
  6. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaslar c belgesni kazandigimizda yurtdisinda uc sene çalıştığımızda b icin hak kazanabiliyor muyuz?
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    İlk olarak çalışma arkadaşlarınızla tanışın, size çalışmalarınızda yardımcı olacak idari personelle ilişkilerinizi iyi tutmanız çalışmalarınız sırasında size fayda sağlayacaktır. İlk gün daha önce firmada yapılmış isg ile ilgili çalışmalar var mı, neler yapılmış? bunlar hakkında bilgi sahibi olmanız sizi ek yüklerden kurtaracaktır. Ayrıca yine ilk gün sahayı gezmeniz, aklınıza takılan soruları sormanız ve notlar almanız çalışmalarınıza yön verecektir.
  8. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Ben yıllarca yeraltı ocaklarında çalıştıktan sonra uzman oldum.Uzman olarakta ilk defa yine aynı patronlarıma ait bir ambalaj fabrikasında başladım.Fabrikaya ilk gittiğimde çok şaşırdım,sevindim bana göre burada kaza olamazdı,alışmışım yeraltına bakıyorum bakıyorum ne olurda kaza olur diye ama bir cevap bulamıyorum.Elbette günler ilerledikçe gördüm ki çook işim var; o zaman ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükteydi ve iş yerinin ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğine muhatap olduğunu bilen yoktu.Ağır ve tehlikeli işlere giren işyerleri mesleki eğitim almamış işçi çalıştıramaz dedim ve patronlarla ilk kavgamı verdim.Mevzuat arkamda olduğu için de galip geldim.İşçilerin işe giriş ve periyodik muayeneleri, isg eğitimleri yoktu hallettim.Çalışan onca makine var ama topraklama kontrolü yoktu yaptırdım;hepsinin topraklamaları yetesizdi kiminin hiç yoktu yaptırdım.Bir makine ortama gaz salıyordu(gazın ne olduğunu bilmiyorum, ölçtürmediler ama akut zehirlenmeler oluyormuş bunu bana idare söylemedi sakladı işçilerden öğrendim bunu sağlamak için işçilerle ikili ilişkileri sağlam tuttum)O makineye lokal havalandırma yaptırdım.İsg kurlu oluşturlması gerekiyordu oluşturdum.Toplantıları tam olarak yapamyorum belki ama kararlar alıyoruz;uygulamaya çalışıyoruz.Hiç kkd yoktu bir kısmını temin ettirdim.Patrona çok yük getirdim yakında kovar.İş çok yapana arkadaşlar; lütfen dikatli olalım doğruyu söyleyince kimse itiraz edemiyor.Patronlardan birşey istemeden önce mutlaka ama mutlaka elinizde hazırlanmış döküman olun.Yani arkanıza mevzuatı alın yada mevzuatın arkasına siz sığının.Burada daha sonra sizlerle hukuki sorumluluklar ve ceza kanunu hakkında yeni öğrendiğim (maden müh oda toplantısında) bilgileri paylaşacağım.Çapulsununa ayyaşına herkese kolay gelsin.Selamlar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2013 ---
    Bence olmaz ama bu konuyu bilen cevaplamalı.Bence neden olmaz?Çünkü ülkelerin mevzuatları farklı farklıdır.
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kimya teknikeri olarak çalıştığım firmamda bir elemandan argede yaptığım boya denemelerini karıştırmak için kalın çubuk istedim,yaparım dedi masa testeresinde parça keserken gözümün önünde baş parmağı gitti, ilk isg siz ortamla tanışıklığım bu şekilde oldu, en kötüsü de benden yalancı şahitlik yapmam istendi...
    sonra çevre mühendisliği yaptığım zamanlarda ise akaryakıt tanklarının temizlik işinde saha mühendisliği yaptım,isg ile adam gibi orada tanıştım; kapalı ortamda gaz ölçümü,havalandırma,kkd vb. işler yetişsin diye birazda empati merakından tankın içine girip tulum ve plastik çizme ile çekpas yaptım, o koku nasıl açar zihni ve üst solunum yollarını arkadaş :)
    derken derken mesleğimden soğuttular ve isg ye itildim..temmuzda 2011 de sınava girdim ve uzman oldum OSGB ye girdim b sınıfı uzman arkadaşa yapıştım nereye gitti ise bende oraya gittim,gözlemledim inceledim,haliyle öncesinde işçi olarak ta yönetici olarakta çalıştığımdan sadece uzmanlık görüşünü geliştirmek kaldı. Yine zorunlu olarak bireyselliğe başladım, sevdim saçma sapan kuralları olan patronum yok, tüm sorumluluk benim bana ait verdiğim tüm kararlar...ancak mesleki tecrübe ve isg alanında deneyimlenmeden bireysellikten bahseden arkadaşlar için diyorum ki hiiiiç kolay değil,
    İSG Derya deniz sınırı yok, üzerine çok şeyler ekleyebileceğin kesinlikle monoton olmayacak bir alan,tam benlik :) sürekli aksiyon,macera,tel. gelince içinin hop etmesi, algıda seçicilik :) yaşamımın önemli bir parçası oldu, ve umarım hep öyle devam eder, kimsenin mahkeme,dava ile,sorunlu işveren ile vs. işinin olmaması dileği ile :)
  10. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HAZIRLAYACAĞIMIZ RAPORLARDA BELİRLİ BİR FORMAT VARMI. KENDİMİZE GÖRE BİR SİSTEM GELİŞTİREBİLİRMİYİZ. ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Direk 2000 kişilik inşaata girdim sudan çıkmış balığa döndüm:)
  12. hasret isg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10965
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş tecrübesiyle alakalı hiçbir deneyimim yoktu. 120 kişilik bir çelik konstrüksiyon firmasında işe başladım. İSG ile ilgili yarım yamalak birkaç fikir edinebileceğim doneler vardı. Bunlar: baret, iş ayakkabısı ndan ibaretti ama :) Değerli arkadaşlarım aslında korkulacak abartılacak çok da birşey yok. Herkesin öncelikli olarak karar vermesi bu iş benim işim diyerek yasayı mevzuatı yönetmeliği arkasına alıp işverenin soru sormasına bile fırsat vermemesi gerekir. Öyle ki hepimizin yaşadığı zorluklardan hepimiz geçmedikçe pişemeyiz bu da bir gerçek ! Evet tehlikesi riski yok mu bu işin, var hemde çok ama dediğim gibi işimize sahip çıktıktan sonra her engeli aşabileceğinize inanın öncelikle. Hiçbir zaman işverenin karşısında pasif duruma düşmeyin, elinizde sizi destekleyecek evrakların olması şart ! yaptığınız her türlü bildirimi, gönderdiğiniz her türlü maili mutlak suretle kopyalayın ve kendinize bir arşiv oluşturun. Zamanla herşeyin yoluna girdiğini hissettiğiniz ve gördüğünüz müddetçe işinize dört elle sarılın; ama işiniz size zevk heves neşe azim katmıyorsa o ortamda iki dk bulunmayın. Bu meslek sevilmeden yapılmaz çünkü arkadaşlar !
  13. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mantıklı donelerle iş vernin karşısına çıkın helede iş veren cahilse allah yardımcınız olsun :)