1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği risklerini bilmeyen işverene ceza

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş kazalarının yüzde 98’i, meslek hastalıklarının da yüzde 100’ü işyerlerinde önlem alınarak kolayca bertaraf edilebilirken, hâlâ birçok insan hayatını kaybediyor.
  haber.jpg
  Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile işverene ‘risk analiz raporu’ yapması mecburiyeti getirildi. Rapor sayesinde çalışanlar açısından riskli durumlar tespit edilerek önlem alınabilecek. Yasaya göre risk raporunu hazırlamayan işverene ilk ay 3 bin 234 lira, zorunluluğun yerine getirilmemesinde ısrar edilmesi üzerine devam eden her ay için 4 bin 851 lira para cezası uygulanacak. Bu kapsamda İş Hukuku Enstitüsü ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile ‘İş yerinde can ve varlık kaybı olmamalı’ kampanyası yapılıyor. Bu tür uygulamaların meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı alınması gereken tedbirlerin belirlenmesinde büyük önem taşıdığını anlatan İş Hukuku Enstitüsü Başkan Yardımcısı Naciye Uçar, yasanın getirdiği zorunlulukla ilgili şu bilgileri veriyor: “Çalışan sayısına bakılmaksızın bütün işyerlerinde risk analizi yapma zorunluluğu bulunuyor. Bakanlık tarafından bu konuda para cezaları belirlenerek yaptırım yoluna gidildi. Her ne kadar risk analiz raporu almamanın sonucu maddi olarak ölçülemese de yaptırım amaçlı olarak bakanlık müfettişlerince idari para cezası uygulanıyor.”
  ZAMAN-02.04.2013
  YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece zaman gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.