1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği talimatlarının hazırlanması,tebliğ edilmesi ve uygulamaya konulması hakkında

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Seyhant tarafından 28 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Değerli meslektaşlarım merhaba,
    Çalıştığım işyerleri için talimatlar hazırladım.Ancak bir noktada kafam karıştı.Kalite yöneticiliği yaptığım zamanlarda talimatları ait olduğu bölgeye asıyordum.Düzenli ve sürekli işyerleri olunca bu daha anlaşılır oluyordu. Ancak şuan çalıştığım firmalar farklı iş kollarında(inşaat, fabrika,hafriyat, petrol vb). Çoğu zaman astığım uyarı levhaları dahi kayboluyor.Her ziyarette yenilemek zorunda kalıyorum.
    Ben de işverene teslim için bir tutanak hazırladım ve " İş Güvenliği ve Sağlığı için aşağıdaki İş Güvenliği TALİMATLARI İş Güvenliği Uzmanı Tarafından hazırlanmış olup ; her talimat çoğaltılarak, işveren tarafından işi ilgilendiren çalışana imza karşılığında tebliğ edilecek çalışanın istediği zaman dökümana ulaşması sağlanacaktır." gibi bir ibare koydum.Hazırladığım Tutanak ektedir.
    Ancak işveren bunu takip etmeyebilir. Bu durumda çalışana eğitim şeklinde sunup, eğitim tutanağıyla birlikte teslim mi etmeliyim?
    Yardımcı olursanız çok makbule geçer.
    Saygılarımla,
    Seyhan Topal

Ekli Dosyalar:

2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İş ekipmanlarının kullanımı için hazırlanacak talimatların içeriği ve ne şekilde kullanılacağına dair ilgili yönetmelik maddesini aşağıya alıntıladım.

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628

Çalışanların bilgilendirilmesi
    MADDE 10 – (1) İşveren, iş ekipmanları ve bunların kullanımına ilişkin olarak çalışanların bilgilendirilmesinde aşağıda belirtilen hususlara uymakla yükümlüdür.

a) Çalışanlara, kullandıkları iş ekipmanına ve bu iş ekipmanın kullanımına ilişkin yeterli bilgi ve uygun olması halinde yazılı talimat verilir. Bu talimat, imalatçı tarafından iş ekipmanıyla birlikte verilen kullanım kılavuzu dikkate alınarak hazırlanır. Talimatlar iş ekipmanıyla beraber bulundurulur. Bu bilgiler ve yazılı talimatlar en az aşağıdaki bilgileri içerecek şekilde hazırlanır.

1) İş ekipmanının kullanım koşulları.

2) İş ekipmanında öngörülen anormal durumlar.

3) Bulunması halinde iş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar.

(2) Çalışanlar, kendileri kullanmasalar bile çalışma alanında veya işyerinde bulunan iş ekipmanlarının kendilerini etkileyebilecek tehlikelerinden ve iş ekipmanı üzerinde yapılacak değişikliklerden kaynaklanabilecek tehlikelerden haberdar edilir.

(3) Bu bilgiler ve yazılı talimatların, basit ve kolay anlaşılır bir şekilde olması gerekir.
    ---------------------------------------------------------------------------------------

Alıntıladığım yönetmelik maddesinde koyu harfle vurguladığım kısımları özellikle okursanız, aslen talimatların hazırlanıp çalışanlara yazılı olarak teslim edilmesi yükümlülüğünün işverende olduğu görülür.

Öte yandan, iş güvenliği uzmanlarının görevlerinden biri aşağıdaki ilgili yönetmelik maddesinde yazmaktadır.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
    İşlenen son değişiklik: 30.04.2015/29342

İş güvenliği uzmanlarının görevleri
    MADDE 9
    ...
    4) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
    ...

Mevcut mevzuat hükümlerine uygunluk ve sorumluluğun paylaşılması adına, hazırlanan talimatların altına hazırlayan olarak iş güvenliği uzmanın yanında onaylayan işverenin de imzası bulunması tercih edilir. Bu talimatlar yine yönetmelikte yazdığı üzere çalışanlara yazılı olarak teslim edilmeli, teslim alındığına dair imza alınmalıdır. Mevzuatta işverenin yükümlülüğünde görünse bile, talimatların çalışanlar tarafından teslim alındığından emin olmak için bu işi bizzat sizin yapmanız kendi iyiliğinize olacaktır. Her bir çalışan için ilgili talimatı teslim aldığına dair imzaladığı belgeyi saklayacaksınız. Ayrıca söz konusu talimat bir iş ekipmanına dair ise ekipman ile birlikte hazır bulundurulur.
  3. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çok net açıklama oldu, emeğinize sağlık.
  4. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sizin için sakıncası yoksa ekli listede belirttiğiniz talimatları paylaşmanız mümkün mü acaba?
    Bende, Karayollarında İSG uzmanıyım ve mevcut talimatlarımızı güncellemek istiyorum...
    Şimdiden Teşekkürler...
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın @menot profesyonelce verdiği cevaplar ile bizleri de ikna eder derecede bilgilendirmeye devam ediyor,bizde teşekkür ederiz.
  6. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben meslekte yeniyim , kimi talimatların henüz hazırlanma aşamasında olduğu ve kaynak olarak yararlandığım bilgisini vererek elbette yüklüyorum. Umarım faydalı olur.

Ekli Dosyalar:

7. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Elimde olan diğer talimatlar ve güncelleme yaptığım teslim tutanağı ektedir.Umarım yararlı olur.Başarılar dilerim

Ekli Dosyalar:

8. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Paylaşımınız ve ilginiz için çok teşekkürler...
  9. serkan kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80895
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ÇOK faydalı oldu teşekkürler
  10. Ali Fizik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31838
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talimatları hem çalışanların rahatça görüp okuyabileceği yerlere asabilir hem de talimatları onlara imzalatıp kayıt altına alabilirsiniz. Yönetmelik talimatların işveren tarafından verileceğini söylese de hiçbir işveren bunu yapmaz. O yüzden bu işleri her zaman İş Güvenliği Uzmanı yapar. İş Güvenliği Uzmanının yapması gereken de talimatları işe uygun olarak hazırlayıp çalışanlara tebliğ ederek kayıt altına almasıdır.
  11. Cansu Bekiroğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkürler
  12. sezaiberk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    emeğinize sağlık
  13. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Akaryakıt satış istasyonu ve hazır beton üretim tesisi için hazırladığım talimatlar ektedir.Umarım faydalı olur.

Ekli Dosyalar: