1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği tasarısı değişerek geçti

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Sevecen Günel tarafından 28 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  27 Ocak 2015 19:41 (Son güncelleme 27 Ocak 2015 22:54)
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı, Meclis'teki alt komisyondan bazı değişikliklerle geçti.

  TBMM - Ali Hakan Der

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda değişiklik öngören kanun tasarısı, Meclis'teki alt komisyondan madenişverenlerine yönelik yaptırımlarda esneklik de içeren değişikliklerle geçti. Madenlerdeki ölümlü kazalarda işverene verilecek 2 yıl kamu ihalelerinden yasaklama yaptırımı, işverenin kusuru oranında "2 yıla kadar" olarak değiştirildi.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler alt komisyonundan bazı değişikliklerle geçti.

  Buna göre, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının acil durdurmayı gerektiren veya yakın ve hayati tehlike arz eden durumlarla ilgili tedbirleri almayan işverenle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bildirim yapması üzerine işine son verilmesi halinde hak kazanacağı tazminat miktarı "bir yıllık sözleşme ücreti" olarak belirginleştirildi.

  İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının, mahkeme kararıyla haksız bildirimde bulunduğunun saptanması halinde belgesi 6 ay süreyle askıya alınacak. Bakanlığa yapılan bildirimler hakkında iş yerinde çalışanlar da bilgilendirilecek.

  Tasarıda haklı fesih koşulu olarak gösterilen çalışanların yükümlülükleri de tanımlandı. Buna göre, çalışanların kişisel koruyucu donanım kullanmaması, makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hale getirmesi, güvenlik kurallarına uymamasından dolayı 3 kez yazılı olarak uyarılması işverene haklı fesih hakkı doğuracak.

  Madenlerdeki ölümlü kazalarda işverenin kusurunun mahkeme kararıyla tespit edilmesi halinde işverene verilecek 2 yıl kamu ihalelerinden yasaklama yaptırımı esnetildi. Alt komisyonda yapılan değişikliğe göre ölümlü iş kazası meydana gelen maden iş yerlerinde kusuru yargı kararıyla tespit edilen işveren, kusuru oranında 2 yıla kadar kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanacak.

  İşin durdurulmasını gerektiren hallerde uygulanacak idari para cezaları alt komisyonda değiştirildi.  - Para cezaları  İş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermeyen işverene, her aykırılık için ayrı ayrı çalışan başına 500 lira, işin durdurulması nedeniyle işsiz kalanlara ücretlerini ödeme veya başka iş verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverene ihlale uğrayan her çalışan için aykırılığın devam ettiği her ay için 1000 lira, çalışanlarına standartlara uygun ve CE belgeli kişisel koruyucu donanım temin etmeyen işverenlere çalışan başına 500 lira, yer altı maden işletmelerinde çalışanların bulundukları yeri ve giriş çıkışlarını gösteren takip sistemini kurmayan işverenlere çalışan başına 500 lira para cezası verilecek.

  Para cezaları çalışan sayısı ile iş yerinin tehlike sınıfına göre yüzde 100'e kadar artırılacak. İşin durdurulması halinde, durdurmaya sebep olan fiilden dolayı idari para cezası uygulanmayacak.

  İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlere, idari para cezası uygulanmaması için tanınan süre 3 aydan 6 aya çıkarılırken, geriye dönük idari para cezası uygulanması hükmü tasarı metninden çıkarıldı.  - Görevden alınan yöneticilere yeni kadro  Tasarıya eklenen yeni bir maddeyle İş Kanunu ile TSK Personel Kanunu hariç olmak üzere, tabi oldukları personel kanununa bakılmaksızın Başbakanlık, bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların yönetici kadrolarında bulunan personelin görevden alındığında veya görev süresi sona erdiğinde atanacakları kadroların belirlenmesi amacıyla, yapılacak atamalar için uygun boş kadro bulunmaması halinde, bunların atamalarına ilişkin olarak Başbakanlık Merkez Müşavirliği kadroları ihdas edildi. Bu şekilde ihdas edilen kadrolar boşalması halinde, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacak.

  Tasarıda ölümlü ya da sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelen iş yerleri için işsizlik sigortası işveren payı teşviğinden tekrar yararlanabilmesini öngören düzenleme de yapıldı. Çok tehlikeli sınıfında olan ve 10'dan fazla çalışanı bulunan iş yerlerinde 3 yıl içerisinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmezse, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak. Ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası sonucu teşviği kesilen işveren, gerekli şartları sağlaması ve talepte bulunması durumunda teşvikten yeniden yararlanabilecek.  - Ermenek ve Soma'daki maden kazaları  Ermenek'te su baskını meydana gelen madende sigortalı olanlarla hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine brüt asgari ücret tutarı yerine brüt asgari ücretin iki katı 6 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek.

  Kazanın meydana geldiği yerde faaliyetteki kapalı madenlerde çalışan sigortalılara işverenin başka bir iş verip vermediğine bakılmaksızın, ödenmeyen net ücretleri, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemle sınırlı olmak, düzenlemenin yayımını takip eden aydan başlamak ve 3 ayı geçmemek üzere İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenecek. Ödemeler yasal faiz uygulanmak suretiyle işverenden tahsil edilecek.

  Gece çalışmalarının 7,5 saati geçemeyeceğine ilişkin yasal hükme, sanayiden sayılmayan işler açısından istisna getiriliyor. Sanayiden sayılmayan iş yerlerinde işçiler, yazılı onayının alınması şartıyla, 7,5 saatten daha fazla çalıştırılabilecek.

  Soma'daki maden faciasıyla Ermenek'teki maden kazasında hayatını kaybedenlere tanınan haklar, ikimaden kazasının meydana geldiği tarihler arasındaki diğer kazalarda yaşamını yitirenlere de tanınacak.

  Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen yönetmelik, tebliğ ve diğer düzenleyici işlemlerin Anayasaya, kanunlara, genel hukuk kurallarına, kalkınma plan ve programları ile Hükümet Programına uygunluğu açısından incelenmesinin Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilmesini öngören düzenleme Anayasa'ya aykırı olacağı gerekçesiyle tasarı metninden çıkarıldı.

  Kaynak : A.A.

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   86,7 KB
   Görüntüleme:
   8.575
 2. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Esti gürlediler sonra netice ne? Yine kendi menfaat çıkarları...
 3. reha demirel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Yine patronlar kazandı.
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği tasarısı değişerek geçti

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı, Meclis'teki alt komisyondan maden işverenlerine yaptırımlarda esneklik de içeren değişikliklerle geçti.

  27 Oca 2015 Güncelleme 23:41 TSİ

  [​IMG]
  İş güvenliği tasarısı madencilerle ilgili düzenlemeler de getiriyor. [Fotoğraf: AA / Arşiv]
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler alt komisyonundan bazı değişikliklerle geçti.

  Buna göre, madenlerdeki ölümlü kazalarda işverenin kusurunun mahkeme kararıyla tespit edilmesi halinde işverene verilecek 2 yıl kamu ihalelerinden yasaklama yaptırımı esnetildi. Alt komisyonda yapılan değişikliğe göre, ölümlü iş kazası meydana gelen maden iş yerlerinde kusuru yargı kararıyla tespit edilen işveren, kusuru oranında 2 yıla kadar kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanacak.

  İşin durdurulmasını gerektiren hallerde uygulanacak idari para cezaları alt komisyonda değiştirildi, para cezaları şöyle:

  • İş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermeyen işverene her aykırılık için ayrı ayrı çalışan başına 500 lira
  • İşin durdurulması nedeniyle işsiz kalanlara ücretlerini ödeme veya başka iş verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverene ihlale uğrayan her çalışan için aykırılığın devam ettiği her ay başına 1000 lira
  • Çalışanlarına standartlara uygun ve CE belgeli kişisel koruyucu donanım temin etmeyen işverenlere çalışan başına 500 lira
  • Yer altı maden işletmelerinde çalışanların bulundukları yeri ve giriş çıkışlarını gösteren takip sistemini kurmayan işverenlere çalışan başına 500 lira
  Geriye dönük para cezası yok

  Para cezaları çalışan sayısı ile iş yerinin tehlike sınıfına göre yüzde 100'e kadar artırılacak. İşin durdurulması halinde, durdurmaya sebep olan davranştan dolayı idari para cezası uygulanmayacak.

  İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlere, idari para cezası uygulanmaması için tanınan süre 3 aydan 6 aya çıkarılırken, geriye dönük idari para cezası uygulanması hükmü tasarı metninden çıkarıldı.

  Ödemelere düzenleme yapıldı

  Ermenek'te su baskını nedeniyle hayatını kaybeden 18 madencinin yakınlarına brüt asgari ücret tutarı yerine brüt asgari ücretin iki katı 6 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek.

  Sigortalı çalışanlara da işverenin başka bir iş verip vermediğine bakılmaksızın, ödenmeyen net ücretleri, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemle sınırlı olmak, düzenlemenin yayımını takip eden aydan başlamak ve 3 ayı geçmemek üzere İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenecek. Ödemeler yasal faiz uygulanmak suretiyle işverenden tahsil edilecek.

  7,5 saatten daha fazla çalıştırılabilecekler

  Gece çalışmalarının 7,5 saati geçemeyeceğine ilişkin yasal hükme, sanayiden sayılmayan işler açısından istisna getiriliyor. Sanayiden sayılmayan iş yerlerinde işçiler, yazılı onayının alınması şartıyla 7,5 saatten daha fazla çalıştırılabilecek.

  Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla Ermenek'teki maden kazasında hayatını kaybedenlere tanınan haklar, iki maden kazasının meydana geldiği tarihler arasındaki diğer kazalarda hayatını kaybedenlere de tanınacak.

  Çalışanların yükümlülükleri tanımlandı

  Tasarıya göre, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının acil durdurmayı gerektiren veya yakın ve hayati tehlike arz eden durumlarla ilgili tedbirleri almayan işverenle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bildirim yapmasıyla işine son verilmesi halinde hak kazanacağı tazminat miktarı "bir yıllık sözleşme ücreti" olarak belirginleştirildi.

  İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının, mahkeme kararıyla haksız bildirimde bulunduğunun saptanması halinde belgesi 6 ay süreyle askıya alınacak. Bakanlığa yapılan bildirimler hakkında iş yerinde çalışanlar da bilgilendirilecek.

  Tasarıda "haklı fesih koşulu" olarak gösterilen çalışanların yükümlülükleri de tanımlandı. Buna göre, çalışanların kişisel koruyucu donanım kullanmaması, makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hale getirmesi, güvenlik kurallarına uymamasından dolayı 3 kez yazılı uyarılması işverene haklı fesih hakkı doğuracak.

  Görevden alınan yöneticilere yeni kadro

  Tasarıya eklenen yeni bir maddeyle Başbakanlık, bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların yönetici kadrolarındaki personelin görevden alınması veya görev süresinin bitmesi durumunda uygun boş kadro olmaması halinde, Başbakanlık Merkez Müşavirliği kadroları oluşturuldu.

  Teşvikten yeniden yararlanma hakkı

  Tasarıda ölümlü ya da sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası olan iş yerleri için işsizlik sigortası işveren payı teşviğinden tekrar yararlanabilmesini öngören düzenleme de yapıldı. Çok tehlikeli sınıfında olan ve 10'dan fazla çalışanı bulunan iş yerlerinde 3 yıl içerisinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası olmazsa, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak. Ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası sonucu teşviği kesilen işveren, gerekli şartları sağlaması ve talepte bulunması durumunda teşvikten yeniden yararlanabilecek.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
 5. Hazar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67703
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Okudum okudum okudum yine okudum ama yüzüm gülmedi sevinemedim niyekiii ?? Beklentini çok yüksek tutuyorsun Sayru...
 6. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118415
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
  Ne çalışma süreleri ne özlük hakları Dünya'nın her yerinde 'one minute' diyorlarmışta falan da filan da. Sen daha işverenine 'one minute' diyemiyorsun boş lak lak. Allah tüm iş güvenliği uzmanlarını ve emekçileri korusun. İşlerimiz dualara kaldı.
 7. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Zaten istemeyerek mecburiyetten çıkarılan iş güvenliği kanunu yönetmeliklerle altı boşaltılarak işlevsiz hale getirildi.
 8. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu bir strateji. Artık birisinin dur demesi gerekirdi kazalara her türlü önlemi tedbiri alacaklarmış gibi basın açıklamaları Yaptılar sonra ne oldu? Patronların gönlünü hoş tutmaya karar verildi. Çünkü zaten halk açıklamalarımı Yaptım zannediyor. Ne oldu bu durumda herkesin gönlünü hoş tutulmuş oldu. Oh gelsin oylar.Artık bir kaç iş güvenliği uzmanın oyunu katbetsekte bir şey olmaz. Iş güvenliği? O ne ki?
 9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  yazık yazık. Bakanlığa bildireceksin birde haksız çıkarsan belgeni askıya alacaklar. O iptal edilecek olan belgeyi amacı dışında (mecazen) kullanmayı düşünmeye başladım :sinir::sinir::sinir::sinir::sinir:
 10. Arkadaslar daha düne kadar(30.06.2012 den önce) is güvenligi kanunu yokken acaba hepiniz bu kadar can güvenliğini önemsiyor muydunuz? Kanun mühendis sıfatına itibar kazandırıp hepimize ekmek kapısı açmışken oturup şükredin. Düne kadar çoğunuz işsizdiniz. Şimdi uzman yorumcu oldunuz bu kadar soz sahibi iseniz onuda bu kanunu cikaranlara borclusunuz. Unutmayin İs guvenligi kultur isidir hem isveren hem işci icin hem de İSG uzmanları icin. Herkez isini yapsin.
  Iyi calismalar
 11. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yani diyorsunuz ki aman olduğu kadar,Millet ölsün bizde para kazanmaya devam edelim. Birde isterseniz üstüne çok şükür diyelim. Sizin Kültür anlayışınızı koyun olmakmış tebrik ederim.
 12. Keşke kanun cikmadan once bu kadar hassas yaklassaydiniz kanun cikaranlara 2012 yi yillardir neden beklemisler bizi koyun yerine koyan zihniyet bu kanunu getiremeyenleri
  Yıllardir bu kanunu çıkarmaya cesaret edemeyen zihniyetlere uşaklik etmektense,sizin tabirinizle koyunluk etmek daha şerefli bir kültürdür
 13. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Biz niye bu kanunu çıkartırlar mı diyoruz? Yorumlarken önce önyargısız okumanızı tavsiye ederim. Ben diyorum k insan odaklı yapsınlar patron odaklı değil! Amerika Avrupa ortaklı şirketlerde çalışıyorum bu işlerin nasıl yapılabileceğini görüyorum. Tamam bu kadarı yetti, ben parama bakarım diyemem sizin gibi. Bu zihniyetle iş cinayetleri devam edecek. Isg 6331 le de başlamadı biraz araştırın. He bu arada Söyleyeyim 6 Yıldır bu işi yapıyorum yani hassasiyetimden şüpheniz Olmasın Boşa olta atmayın
 14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1) burada kanundan önce de iş güvenliği uzmanı olup bu alanda çaba sarf edeler var
  2) kanun iktidar partinin gönlünden koptu diye çıkmadı, aksine yıllardır iktidar parti bu işi ertelemesine rağmen kamoyu baskısıyla çıktı
  3) ben mühendisim ve isg konusuna girmeden önce de güzel bir işim vardı, burada pek çok makine , inşaat ve endüstri mühendileri var, onlar için de geçerli.
  mühendis sıfatının değer kazanmaya ihtiyacı yoktu kendisi zaten yeterince değierli, tüm dünyada böyle, parası pul olduysa bunun sebebi mühendisleri kendileri ya da eğitimleri değil, ekonomiyi yönetemeyen ama berbat olduğu halde iyi gibi göstermeye çalışıp cahil kesimi uyutanlardır.
  4) kanun çıkartanlara borçlu değiliz, aksine işimizi kötüleştiriyorlar ve değersizleştiriyorlar.
  5) isgnin değersizleştirilme çabası büyük, kanunu çıkaran adamın da işine gelmiyor çünkü ama her bir olayda millet biraz daha bağırıyor biraz daha önlem alınıyor. millet bağırmasa abilere tın!

  ayrıca arkadaşım,teşkilattasın sanırsam, bari gerçek ismini yaz da yaptığın yalakalık işe yarasın
 15. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  kanun eskidende vardı 2012 de icat edilmediki bu iş. önceden iş güvenliği mühendisi/ sorumlusu diyede bir tanım vardı. şimdi adı uzman oldu. benim çalıştığım firma 12 senedir kalite yönetim sistemi gereği iş güvenliği ve çevre konularında son derece hassas ki bu işi bu şekilde yapan bir sürü firma var.

  denetimler artmadığı sürece ne bir farkındalık nede kültür yayılır. istediğiniz kadar kanun yönetmelik çıkarın. önemli olan devletin bu işi organize edip denetimlerini yapabilmesi. bunu yapabilirlerse ancak insan sağlığı için bir şeyler yapabildiklerini insanlara kanıtlayabilirler. kanunu çıkaran bakan içeriği hakkında net bilgiye sahip olmadığı sürece havanda su dövülür sadece.
 16. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  136662
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ismi lazım değil akademi
  üstad yağlamayı iç dış mı yapıyorsun! ya-ğ-ladığın yere tam gitmesi için adını soyadını da yaz bari de amacına ulaşabilesin. daha düne kadar iş güvenliği kanunu yoktu bu kanunu çıkaranlara borçlu olmamızla övünmektense, neden yoktuyu sorgulamak lazım bence. 2012de ulu hükümetimiz çıkardı bu kanunu derken 2002den 2012ye kadar akılları nerdeydiyi niye sorgulamıyorsun?
  pardon SORGULAMAK dedim, o mekanizma koyunlarda yoktu!!!
 17. Nazım Özer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91445
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ne oldu ekecik arkadaş sesin kesildi zoruna mı gitti. Gerçi arkanda koskoca hükümet var sana bişey olmaz. Zaten ülkenin sorunu bu olanları gören insanların, gelişen dünyadan ne kadar uzaklaştığımızın muhakemesini yapamayacak zekaya sahip insanların sayısının ne yazıkki çok fazla olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde orantısız zeka ile başa çıkamazsınız ey koyunlar cumhuriyetinin vatandaşları..... Sevgili Murat Çaycı ve Sevecen Günel arkadaşlarım ağzınıza sağlık.
 18. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118415
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
  Umarım sizi birgün bu formda 'işyerinde hiçbir önlem aldıramıyorum ama para kazanmam lazım bakanlığa bildiremem veya işyerimde ölümlü bir kaza oldu napacağım' dediğinizi okumayız. Nasıl olsa para kazanıyoruz bu işten.
 19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Sayın @ekecık bence sizin anlayamadığınız tek nokta "İş Güvenliği"
 20. Barış Özener İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63807
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ORTADOĞU OSGB
  İçimizde onlarca yıldır bu işi yapanlar var ,kurumsal firmalar ,OHSAS 18001 e sahip firmalarda İş Güvenliği uzmanlığı yapmış kişiler var.Hepsinden önemlisi bu kanunun çıkması için yıllarca mücadele edenler var.Siz bu kanundan sonra itibar ve para kazanmış olabilirsiniz ama kimsenin yasa çıkaranlara borcu yok.Yasa değişikliğini işverenden icazet alarak yapanlara minnet edip şükür etmek kusura bakmayın bahsettiğiniz İş Güvenliği kültürüne yakışmaz.(Not: Herkez değil herkes yazılır)