1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği tespit ve öneri defteri - onayli defter ve önemi

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Emre Tavşan tarafından 11 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Emre Tavşan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    defter t1.jpg

İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimleri için bir sigorta görevi gören İş Güvenliği Tespit Ve Öneri Defteri - Onaylı Defter 27 Kasım 2010 tarihinde çıkan İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ile hayatımız girmiştir.

Bu tarih İş Güvenliği Tespit Ve Öneri Defteri - Onaylı Defter için bir milat olsa da bir ilk değildir zira 12.09.1974 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Tüzüğü'nde bahsedilen “Yapı İş Defteri” onaylı defterin temelini oluşturmaktadır. Halen yürürlükte olan bu yönetmeliği okuduğunuzda, Madde 5 te yapı iş defterinin tıpkı “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defter” gibi aynı özelliklere sahip olduğunu ve aynı amaç ve gaye için tutulması gerekliliği yazılmaktadır. Tüzüğü okuduğunuzda dikkat çeken diğer bir hususta, görülen tüm aksaklık ve sorun teşkil edecek durumların, risklerin “Yapı İş Defterine kaydedilmesinin istenilmesidir.

“İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defter” ile ilgili 29 Aralık 2012 tarihli İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nde kullanım ile alakalı Tüzükteki kadar detay verilmemektedir fakat Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nü referans aldığımızda İş Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defterin, ne kadar fonksiyonel olduğu anlaşılmaktadır

29.Aralık.2012 tarihinde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu altında çıkanİş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nde onaylı defterden bahsedilmektedir. Bu yönetmeliğin Madde 7 de geçen (3) Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır. (4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.

Görüldüğü “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defter İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekiminin İşverene yapması gerekenleri, riskleri, aksaklıkları tebliğ ettiği söylediği çok önemli bir argumandır. Bu defter, esasında atalarımızın çok veciz bir sözünü aklıma getiriyor “ Söz uçar, yazı kalır” bu atasözü ışığında düşündüğümüzde “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defterin önemini ve değerini anlayabiliyoruz.

İş Yerlerinde görev yapan tüm İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanları bir senaryo oluştursunlar kafalarında düşünsünler ki şu anda çalıştıkları iş yerlerinde bir sorun yok, kaza yok böyle olduğunda işyeri ile hiçbir sıkıntı olmayacaktır tabii zira iyi günde hiç bir şey sorulmaz ama bir kaza olduğunda ve kazada da kayıplar olduğunda işin rengi ve durumu o zaman değişecektir olay adli bir boyut kazandığında da günah keçisi aranacaktır. İşte, İş Güvenliği Uzmanı ve İş yeri Hekim’leri böyle durumlarda günah keçisi olmamak için “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defteri fonksiyonel olarak kullanmalı ve kendilerini kurtaracak olanın “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defter olduğunu bilmelidirler .

Olay adli mercilere intikal ettiğinde malumdur ki mahkemeler sözden ziyade yazılı delillere, tutanaklara bakarlar ve böyle bir durumda da “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defter İş Güvenliği Uzmanı ve İş yeri hekimleri için bir kurtarıcı niteliğinde olacaktır.

Herkesçe malum olan ve 6331 Sayılı İş güvenliği Kanunu’nun da hızlı bir şekilde çıkmasına vesile olmuş 11 işçinin öldüğü Esenyurt’ta ki Çadır yangınında İş Güvenliği Uzmanını “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defter kurtarmıştır bu yangında İş Güvenliği Uzmanı tutuklanmış ve “İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri – Onaylı Defter sayesinde kendini kurtarabilmiştir.

Tutuklanan İş Güvenliği Uzmanı Ömer Faruk Gülmez yangından 5 ay evvel yazdığı raporda yangına sebep olan unsurlardan bahsetmektedir, defteri tutacak olan İş Güvenliği Uzmanı ve İş yeri Hekim’lerine fikir olması amacı ile o tutanağı buraya alıyorum.
    * Elektrik kablolarının suyla teması engellenmeli.
    * Yatakhanelerde yeterli hava sirkülasyonunun olmadığı, koğuşta gereğinden fazla insanın yatırıldığı tespit edilmiştir.
    * Elektrikli ısıtıcıların ranzalara bağlı olduğu, her yatağın altında bazıları ekli bir uzatma kablosu olduğu...
    * Koğuşlarda semaverler, televizyonlar, ısıtıcılar, şarj aletleri olduğu tespit edilmiştir.
    * Yangın sırasında acil çıkış kapılarının olmadığı ve yangına karşı hiçbir önleyici önlemin alınmadığı tespit edilmiştir (Yangın tüpleri yok)
    * Banyo ve tuvaletlere giden enerji kablolarının zeminden suların içinden geçerek gittiği tespit edilmiştir. Şantiyanin İş Güvenliği Uzmanı Ömer Faruk Gülmez, 20 Temmuz 2011’de de “Uygunsuzlukların ivedilikle düzeltilmesini rica ederim” diye işverene ilave bir yazıda yazmıştı.

Bu örnekten sonra Onaylı defterin önemi, mahiyeti, fonksiyonelliği daha iyi anlaşılıyor, gerek İş Güvenliği Uzmanları gerek İş Yeri Hekimleri bu defterin kullanımı ile alakalı azami gayret göstermeli ve Onaylı Defteri aktif olarak kullanmalıdırlar.

Gülşen Kırtasiye tarafından yönetmelik hükümleri doğrultusunda hazırlanmış olan 'İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tespit ve Öneri Defteri” Onaylı Defterini müessesemizden temin edebilirsiniz. Forum gibi bilgi paylaşımına yönelik platformlarda fiyat paylaşmanın etik olmadığını düşündüğümden dolayı buraya fiyat yazmıyoruz. Bizi arayanlara özel fiyatlar ile hizmet vermeye hazırız

Makale: Emre Tavşan – 10.02.2013
    isguvenligidefteri.com/sayfa.asp?id=71

Detaylı bilgi ve defter temini için;
    Tel &Faks: 0212 275 00 71
    Cep Tel : 0534 283 80 14
    E.posta : info@isguvenligidefteri.com adreslerinden
    isguvenligidefteri.com'dan irtibat kurabilirsiniz.
  2. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Aynı yerden bende aldım. Ama fiyatlar biraz kazık. 42 TL defter mi olur.
  3. erhann İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben defteri bugün ilk defa doldurdum ve 3 otokopyalı olan sayfalardan bir tanesini aldım hemen. ama yanlış mı yaptım acaba noter onaylatmadık henüz. sayfa bende defter şirkette. ama bir iş kazası biz defteri notere onaylatamadan olur ve defterde ortadan kaybolursa ben yazdıklarımı nasıl kanıtlarım? Ayrıca onaylı defter tutulduktan sonra yine de İSG kurulları toplantılarında tutanak yazılmalı mıdır. tutanağa yazacapğımız eksikleri deftere yazmamız yeterli değil mi?
  4. volkan dalkıran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maden mühendisleri odasından aynı defteri temin edebilirsiniz arkadaşlar.fiyatı 15 TL.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Şubat 2013 ---
    bir kopyasını alman doğru ancak önce sayfaları numaralandırıp notere onaylatman gerekiyodu.aldığın kopyayla beraber notere git ve bütün sayfaları (kopyaları dahil) onaylat.[/quote]
  5. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Defteri biz doldurduktan sonra işveren imzalamak istemezse ne olur ?
  6. Evren Dağ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    SORUM ŞU OLUCAK bu defteri yazdıkça mı onaylatıcaz yani her sayfa sonrasında
    yoksa yazılmaya başlamadığı an itibariyle tüm sayfaları onaylatmamız mı gerek?
  7. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Bence sayfayı doldurduktan sonra onaylatmalıyız, işveren boş sayfaya imza atmayacaktır
  8. Mehmet Arslanbaba İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47692
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayfaların tamamının kullanılmadan önce onaylatılması gerekmektedir.
  9. erhann İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sanırım defter dolmadan imzalatılmalı. çünkü bir kopyası bizde kalacak
  10. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    defter onayı defter yazılmadan önce olur yazıldıktan sonra işveren imzalar
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    onaylı defter,
    1-profesyonellerce öneri ve tesbitlerin yazıldığı iş güvenliği defteridir ve yasal olarakta noter tasdikli olmalıdır.
    2-Profesyonellerin denetimler sonucu öneri ve tesbitlerini yazmakla,işveren imzalamak ve imzalatmak vede defteri saklamakla mesüldür.
  12. Evren Dağ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    defter de yazdıklarımız kurul tutanaklarında yazdığımız gibi bu isteği öne çıkaranların isimleride yer alınacak mı her fikir bizden çıkmıyor örneğin ; çalışan temsilcilerinin önerilerini biz önermiş gibi mi yazıcaz?
    bide çalıştığınız yerlerde bu defteri tutan arkadaşlardan bi ricam olucak bi sayfasını taratıp gönderirlerse en azından nasıl olacağı hakkında daha fazla fikre sahip olucam..
  13. Ferit Duman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar onaylı deftere yaptıgımız egıtımler vb. seylerı de yazıyor muyuz yoksa sadece ısyerındekı noksanları mmı yazıyor bılgı verırsenız sevınırım
  14. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    İşveren sorumlu olur,imzalamak zorunda,yanlız yazılan konular güncel mevzuata uygun olmalı.İmzalamasa da doldurup onaylı kopyasını alın bence.
  15. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu konu çok arka planda kalmış güncel kalmalı bence..
  16. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çalışma il Müdürlülerin'den de bedava onaylatılabilirdi sanırım. Notere para vermeye gere yok...
  17. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bunu hiç duymamıştım
  18. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar
    Konu ile ilgili yazılanları ve soruları okudukça inanın bazen kendimi gülmemek için zor tutuyorum.
    Kimse ukalalık olarak algılamasın ama daha uzmanlığın A-B-C si olacak bir konuda bu kadar bilgi eksikliği bence kötü.
    Lütfen uzmanlık yapacak isek zahmet edip Yönetmelikleri de inceleyelim. Yönetmeliklerde herşey yazıyor
    unutmayın kolay ulaşılan bilginin değeri olmaz.
    Saygılarımla
  19. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Naz hanım size katılıyorum.
    Yorumları okuyunca zaten ne kadar bilgi eksikliği olduğu görülüyor
  20. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben bir konu için bakanlığı arayıp "o konuda tam bir cevap maalesef veremiyorum" cevabını almış biri olarak zaten ülke olarak bu mevzuattı yönetmelikti vs bunları yaşayarak göreceğiz çalışırken birbirimize fikir vererek çözüme ulaşacağımızı düşünüyorum. çünkü bakanlık bile bir çok konuda fikir sahibi değil.