1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği tespit ve öneri defteri - onayli defter ve önemi

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Emre Tavşan tarafından 11 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birincisi defter adana civarında olanlar için diyorum 20 tl.
    2. Bölge çalışma ücretsiz onaylı. Noter gerek yok
    patron defteri imzalamasa bile bir örneğini alın. Defterin kaybolma sorumlulugu işverene ait. Defterle kendimizi kurtarıyoruz.
  2. KIYASVURAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129601
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tespit öneri defteri için yapılması gerekenler ;
    1)Her sayfa işe başlanmadan önce numaralanmalı
    2)Numaralanan sayfalar iş yerinin faaliyet belgesi ile (Bazen Vergi Levhası da isteniyor) notere onaya gidilir.(60-70-TL gibi masrafı var)
    3)Numaralanmış ve Hekim ile İGU'nın kaşesi olan defterle de İş kura onaylatılabilir.
    4)Tespit edilen eksiklikler deftere yazılır.2 adet OTO KOPYA koparılarak alınır. ASIL (Beyaz olan) İş yerinde Kalır (Defterden koparılmaz). OSGB dosyasında saklanır.
    5)Noter onayı yapılan deftere işveren imza atmazsa problem değil. Çünkü Noter onayı, defterin zaten o iş yerine ait olduğunu gösterir belgedir.

Umarım faydalı olmuşumdur.. Selamlar...
  3. eozkur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar..peki bu tespit ve öneri defterinde sadece eksikliler mi yazılır? yoksa geçen ay yazılan eksikler giderilmiştir şeklinde bir notta düşülmelimidir?
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    işin aslı bu defterin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bir çok kullanım şekli var. ben sizin dediğiniz şekilde bazen düzeltilen konuları da kayıda girsin diye yazıyorum.
  5. eozkur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende yazılması gerektiğini düşünüyorum ..teşekkür ederim..
  6. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazmazsak işveren döver ;)
    Kızıyorlar bize hep olumsuz şeyler yazıyosunuz diye, bi kere düzgün bişey yazdın mı ha vicdansız yazdın mı :D:D:D
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışanın vicdanı oluyorsun boşver yaz bol bol yaz..ama yapılan füzeltici önleyici faaliyetleride yaz..:)
  8. Onur Urçum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba
    Tespit ve oneri defterinde noter onayli kisimda donem diye bir bolum var 2012 yaziyor fakat ben bu defteri hala kullaniyorum sorun olurmu?
    Isveren vekili kismina imza atmasi gereken vekilin noter onayli vekaletimi gerekli yoksa isg kinularinda su isimli sahisa vekalet veriyorum diye a4 kagida bir yazi yeterlimidir?
  9. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Dostum sen bence tarihe dikkat et. Ne olur ne olmaz. Herşeyin İSG UZMANLARINA patladığı 2015 yılında tarih neden yanlış yazıyo diye sana 5 yıl hapis verebilirler :) Neyse şaka bir yana da sen git defteri yenile bence. Ayrıca işveren vekiliyim diye imza atan kişi seni ırgalamasın. Zaten oraya imza atan kişi herhangi bir kazada savcı karşısında ben imza attım ama aslında işveren vekili değilim derse savcı ona şu soruyu sorar: -değilsinde neden imzaladın her sayfayı. Der ve Sonra da ağzını burnunu kırar. Kısacası ben öyle vekalet atama yazısı gibi şeyler eklemedim.Genel müdür veya proje müdürüne attırıyorum. Sıkıntı yok müdür bunlar
  10. 27 kasım 2010 tarihli yönetmeliğe göre noterden onaylanmış defteri halen kullanmaktayız. (yönetmelik değiştiğinde işveren yenilemeye gerek görmedi) 27 kasım 2010 tarihili yönetmelik iptal olduğu için kullandığımız defter geçersiz sayılırmı 29.12.2012 tarihli yeni yönetmeliğe göre tekrar defter düzenlemek gerekir mi?

Yada şöyle sorayım 29.12.2012 tarihli hizmet yönetmeliğinden önce notere onaylatılmış öneri ve tespit defterleri geçersiz sayılır mı?
  11. Ahmet Yasin Güney İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123456
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SALİMOĞLU İNŞ. ALÜM. PAZ. SAN. TİC.
    Onaylamaktan kasıt ...Noter onayıdır.
    Defteri aldıktan sonra işyeri, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi , işveren vekili gibi bilgiler doldurulduktan sonra noterde bütün sayfalar onaylatılır.

İşveren ise iş güvenliği uzmanının ya da işyeri hekiminin yazdığı tespit ve önerileri kontrol etmek ve gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Sizin işverene defteri imzaya götürmenize gerek yok. İşveren , düzenli olarak defteri kontrol etmek, muhafaza etmek ve müfettişler geldiğinde göstermek zorundadır.
  12. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Önce 29.12.2012 tarihli İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİnden alıntılar yapacağım.
    Tanımlar kısmında;
    Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri,
    diye tarif edilmiştir.

İşverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri
    MADDE 7 –
    (1) İşveren ilgili mevzuatta belirlenen süreler saklı kalmak kaydıyla;
    a) İşyerinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine ilişkin her türlü kaydı,
    b) İşten ayrılma tarihinden itibaren en az 15 yıl süreyle çalışanların kişisel sağlık dosyalarını,
    saklar.
    (2) Çalışanın işyerinden ayrılarak başka bir işyerinde çalışmaya başlaması halinde, yeni işveren çalışanın kişisel sağlık dosyasını yazılı olarak talep eder, önceki işveren dosyanın bir örneğini onaylayarak bir ay içerisinde gönderir.
    (3) Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri (Mülga ibare:RG-18/12/2014-29209) (…)veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
    (4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
    (5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

(3) fıkrada işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri (İŞKUR diye bilinen ) veya noter tarafından sayfalarına sıra numarası verilen defterin her sayfasının mühürlenerek onaylanması ifade edilmektedir.

Tanımda defterin 1 asıl 2 kopyalı olarak düzenlendiği tarif edilmişti. İşyerinde tesbit edilen olumsuzluklar ve öneriler İş Güvenliği uzmanı ve İşyeri Hekimi tarafından tesbit edilecek ve deftere yazılacak, ikisi tarafından imzalandıktan sonra işverene imzalatılacaktır. İşte defterin 1 asıl 2 kopyalı sayfa olmasının esprisi burada, asıl sayfa defterin üzerinde kalacak, kopyalardan birini Uzman diğerini İşyeri Hekimi alacak ve kendileri saklayacaklardır. İşveren imzalamasa bile kendisine tebliğ edilmiş sayılacaktır. İşveren imzalamaz ise ben şöyle yaparım. Aynı sayfaya işverenin imzalamadığına dair not yazar notun altına tarih atıp İşyeri Hekimi ile birlikte tekrar imzalarım. İşveren buna izin vermez ise bunu bir tutanağa bağlar bende kalan kopyalı sayfaya iliştirir ve saklarım.

Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.
  13. Teşekür ederim. Fakat benim sorum eski yönetmeliğe gire hazırlanmış defteri kullanıyoruz. ve ilk sayfanın üzerindede 27 kasım 2010 tarih .. sayılı yönt. 5. mad hükümleri doğrultusunda hazırlanmıştır yazıyor.son sayfayada eski yönetmelği koymuşlar. Biz bu defteri kullanıyoruz. Bu defter halen geçerli sayılır mı? yoksa yenilemek şartmı?
  14. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Defter geçerli sayılır. Yeni yönetmelikte de eski yönetmelikte de defterin şekli ile ilgili bir şey yok. Bunun önemi de yok asıl olan deftere yazdıklarınız.
  15. teşekürler.
  16. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Bilgi paylaştıkça çoğalır, sorun paylaştıkça azalır.:)
  17. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çadır yangınında tutuklanan iş guvenligi uzmanina 5 yil hapis verdiler. Yukari da yazdiklarina ragmen tutuklandi cunku calisanlarin kalacağı yer çadır olmaz diye mevzuatta madde var. Uzmanlari yanlis bilgilendirmeyin
  18. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

İşveren onaylamaz , imzalar değil mi ? / Noter onaylar ?
  19. Ahmet Yasin Güney İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123456
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SALİMOĞLU İNŞ. ALÜM. PAZ. SAN. TİC.
    Evet

GT-I9301I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  20. Odatesi İSGforum Üyesi

daha önceden onaylatsanız da olur genellikle öyle yapılıyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Kasım 2015 ---
    tek tek düzeltme yapıp bunda da işveren imza ve parafı alabilirseniz olur.
    sizin sorunuza benzer bir soruda defterde hata yapılmasıyla ilgili:http://www.recepguner.com/wp/index.php/category/sorucevap/page/2/