1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uz. hariç bir meslekte tam zamanlı çalışıp ek olarak iş güvenliği uz. lığı yapmak?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Kaan PASTIRMACI tarafından 27 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Firmamda tam zamanlı olarak mühendislik yapmaktayım. Ek olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapmak istiyorum. Tecrübelilerden, forumlardan ve hatta 170 hattından onlarca farklı, yer yer komik yorumlar ve bilgiler aldım. Çıkardığım ve %100 üne yakının doğru olduğunu düşündüğüm sonuçlar şu şekilde;

1. 180 saat (tam zamanlı mühendis olarak çalışma saatim) + 37 saat (İş Güvenliği Uz. olarak çalışabileceğim max. saat) = 217 saat
    2. Meslek kodunda halihazırda yapmış olduğum mühendisliğin yazması yeterli. Sigorta primi olarak da halihazırda yapmış olduğum mühendislik üzerinden ödenmesi yeterlidir. Üst sınıflara geçmek için illaki İş Güvenliği Uz. olarak çalıştığınız SGK da gözükmesi ve/veya SGK priminizin İş Güvenliği Uz. olarak yatması gerekmiyor. İSG-KATİP üzerinden sözleşmelerinizin süresinin 3 yılı geçmesi yeterli. Yani tam zamanlı/kısmi zamanlı çalışma şartı aranmıyor. Önemli olan sözleşme süreniz.
    3. Bazı yorumlarda " sigortasız olarak İş Güvenliği Uz. olarak çalışırsan kendini ele vermiş olursun!" tarzı yorumlar mevcut. Bu konuda da, 170 den aldığım bilgilere göre, firmanızla yapacağınız İş Güvenliği Uz. sözleşmesinin bir suretini SGK ya göndermeniz gerekmektedir. Bu sözleşmede, halihazırda yapmış olduğunuz meslek ve onun meslek kodu, iş güveliği uzmanı olarak çalışmaya başlayacağınızın ve diğer sözleşmede bulunması gereken temel bilgilerin belirtilmesi gerekmektedir.
    4. Konu hakkında kaynak gösterilerek verilecek bilgilere açığım, teşekkürler şimdiden.
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    SGK ya niye sözleşme sureti gönderesin ki ? İlla ki isgkatip ten atama yapacaksın sonuçta.
  3. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim de fikrimin o yönde olduğunu yazdım. Aşağıdaki gibi yorumlar ile çokça karşılaştığım için paylaşma ihtiyacı duydum.
    upload_2015-1-27_15-19-44.png
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ocak 2015 ---
    Bir de bu var.
    upload_2015-1-27_15-21-47.png
  4. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şirket zaten senin sigortanı 30 gün yatırıyor ise problem yok asgari sürelerden isgkatip atamanı yaptırarak uzmanlığını yapabilirsin. Yalnız yasal olarak belli bir süre mesai üzerinden çalışırsın ( + 37 saatinden) daha sonra sen istesen de bu yasal değildir. 180 saatin içinden belli bir süresini asıl mesleğine, geri kalan kısmını iş güv. hizmetine ayırman daha mantıklı olur.
  5. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir konu danışmak istiyorum. Biraz bilgisizlik olabilir :rolleyes:.Bu 217 saat hususunda. Ben Pzt-Cuma 08:00-17:00 ve Cmt 08:00-13:00 toplam 45 saat haftada çalışıyorum. Benim aylık çalışma sürem 45/6=7,5. 7,5*30=225 saat olmuyor mu?
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Haftada 45 saatse niye 6 ya bölerek ortalama alıyorsun ? 45 * 4 = 180 saat senin aylık işte çok kafanı karıştırma bence :)
  7. SELAMİ ALAGÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba, ben bir işyerinde tam zamanlı mühendis olarak çalışmaktayım. belirttiğiniz gibi 180+ 37,5 saat mantığıyle ek olarak iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım. 37,5 saat ek olarak iş güvenliği uzmanlığı yaptığım firmalar 1'er gün sigortamı yatırmaktadır.
    Fakat , mevcut durumu bakanlıkta yetkilendirmede çalışan arakadaşlara sorduğumda bunun uygun olmadığını, yani yasal olmadığını çünkü o 37,5 saatlik mesai süresinin tam zamanlı çalıştığım iş yerinde yapabileceğim mesai süresi olduğunu söyledirler. söz konusu isg katip üzerinden yapılan sözleşmeleri, sistemin kabul etmesinin sebebi ise sgk ile isg katipin alt yapısının tam oturmadığı, ilerleyen süreçte bunun düzeltileceği söylendi. yani şimdilik sıkıntı yok ama ilerde tam zamanlı bir yerde çalışıyorsanız, ek olarak iş güvenliği yapamıycağımız malüm.
  8. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Arkadaşlar, fabrikada çalışsanız bile bireysel iş güvenliği uzmanı olrak çalışabilmeniz için;
    1- Önce İşveren İle Kısmi Süreli İş Sözleşmesi yapıyorsunuz. Bu sözleşmeye istinaden çalışma saatinize(İSG KATİP süreleri) göre İşveren tarafından SGK girişiniz yapılıyor. 1-8 saat arası= 1 gün
    2-Sigorta girişiniz yapıldıktan 1 gün sonra İSG-Katip sözleşmesini karşılıklı onay ve imzalayarak kayda giriyorsunuz.
    3-Her ay SGK taahhukunuz oluştuktan sonra İşveren(Muhasebe, İ.K. olabilir) Kısmi süreli İş Sözleşmenizi SGK'ya beyan etmek zorunda.
    4-Her ay çalışma saatinize uygun olarak ziyaretleri gerçekleştirerek, tespit ve öneri defterini doldurunuz.

İyi çalışmalar.
  9. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firmada başka iş yaparken ek olarak uzmanlık yapmak büyük bir hatadır. Uzmanlığında tamamen kalitesini düşürür
  10. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamamen tersini düşünüyorum. Firmamda Entegre Yönetim Temsilcisi ve Kalite kontrol sorumlusuyum. Yani tüm süreçlere ve yönetim sistemlere hakimim. Benim yerime osgb den bir uzman gelip benim gördüklerimi göremez. Görse bile haftada 2.5 saat kalacak. Ama ben kısmi süreli sözleşme yapsam da hep işyerimde olduğumdan bir nevi tam zamanlı İG uzmanı gibiyim. Fiiliyatta tam zamanlı gibi işimi yapıyorum.
  11. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İşyeri tehlike sınıfı belgenize uygun ise Firmanızla İş sözleşmesinde İGU olarak ta çalışacağınızı belirtin, görev tanımını ve organizasyon şemasını ona göre yapın. Firmanızın tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre İGU olarak çalışacağınız süreyi belirleyin. (Belirlenen bu sürede iş güvenliği haricinde başka iş yapamazsınız). Kalan zamanlarda asıl işinizi yaparsınız. Firma da İSG KATİP üzerinden atamanızı yapsın. Bu şekilde çalışmanızda beis yok. Tek sakınca zamanla "işletme körlüğü" oluşabilir.
  12. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben de aynı şekilde çalışmaktayım. Bilgi İşlem Sorumlusu ve aynı zamanda İş Güvenliği Uzmanıyım. Sadece İSG KATİP üzerinden atamamı yaptım. Yaparken de ben 180 saat üzerinden atama yaptım ve SGK'da da meslek olarak İş Güvenliği Uzmanı gözüküyorum. Tabi ki normalde İSG KATİP üzerinden kanunun belirlediği süreleri göstermeniz daha doğru olur. Ancak bu durum size ciddi anlamda maddi getiri sağlayacaksa bunu yapın. Zamanla sizin diğer işlerinizin getirdiği yoğunluk ve iş güvenliğinin getirdiği sorumluluk omzunuzda inanılmaz bir yük haline gelebiliyor. Ben şahsen bırakmayı düşünüyorum. Zamanla işletmedeki yöneticiler de sizin tam zamanlı olmanızdan ötürü nasılsa işler yürüyor diye iş güvenliğine gereken önemi vermemeye başlayabilir. Her işinizi düzgün yapsanız bile iki iş yaptığınız unutulup herhangi bir aksaklıkta ihale size kalabilir. Ahlaki anlamda yöneticilerinize güvenmiyorsanız ve maddi olarak getirisi sizi memnun etmeyecekse (en azından OSGB'den verilen teklif kadar maaşınıza ekleme yapılmalı) bence iki iş olarak yapmayın. 2 senedir firmada 3 hatta bazen 4 iş birden yaptığımdan bu tür konulardaki insan davranışları hakkında fikir sahibi oldum ve kesinlikle önermiyorum. Bu profesyonel bir yaklaşımdan çok sizi bu durumun getirdikleri ve götürdükleri hakkında bir bilgilendirmeydi. Zaten kanunen yapılması gerekenleri arkadaşlar yazmışlar.
  13. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi burada bana göre yanlış olan şu aynı anda iki işi yaparak iş güvenliği konusunu küçümsenir hale getiriliyor şimdi ben tekstilciyim bugün tekstilde çalışsam hemen uzmanlığı da yap diyecekler neden çünkü 2 işi bir kişiye yükleyecekler ekstradan biraz da para verecekler bırakın da herkes tek bir işini yapsın iki iş yapıp kendinizi riske atmanın bence gereği yok uzmanlığı da küçük düşürmenin gereği yok sizin işiniz kalite olduğu için konu biraz da isg ile içiçe tercih tabi ki sizin riske giren de sizsiniz inşallah pişman olmazsınız ama ben size söyleyeyim bir koltukta iki karpuz olmaz