1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri artırılıyor!!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  haber.jpg
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI YÖNETMELİĞİ'NİN AYRINTILARI BELLİ OLUYOR
  İstanbul/Mecidiyeköy’de meydana gelen iş kazasından sonra gündeme gelen ve gelecek hafta içerisinde açıklanması beklenen “iş güvenliği eylem planı” nın ayrıntıları belli oluyor.

  Eylem planında yer alması beklenen hususları şu şekilde ifade edebiliriz:

  1- İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanlarının İşyerlerinde Görev Yapacakları Süreler Artırılıyor:
  Düzenlemede yer alacak başka bir husus, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının işyerlerinde görev yapacakları sürenin artırılması, düzenleme çerçevesinde;

  Şuan da Yürülükte ki, İş Güvenliği Uzmanı çalışma süreleri;
  1390572064zmani-calisma-sureleri.png

  Ayrıca,
  Yönetmelik Taslağı;
  YÖNETMELİK TASLAĞI (1).jpg
  .İşyeri hekimlerinin çalışma sürelerinin de küçük bir miktar artırılması söz konusu olacak.Şu anda işyerleri ile yapılmış sözleşmeler için 1 yıllık bir geçiş süreci uygulanması söz konusu olacak.

  2- İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Görev Yapabilmelerine İlişkin Süre 2 Yıl Uzatılıyor:

  Bilindiği üzere, 6331 sayılı Kanunda yer alan; “ Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.” Hükmü gereğince, B Sınıfı Sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları Çok Tehlikeli Sınıftaki işyerlerinde, C sınıfı sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları da Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde paragrafta belirtilen tarihe kadar iş güvenliği uzmanlığı yapabileceklerdi, getirilmesi beklenen düzenleme ile, bu süreler 2 yıl daha uzatılıyor.


  3- Prim Gün Ödemesi İle Sınava Girerek Üst Sınıftaki Sertifika Alanlara İlişkin Danıştay Kararı da Aşılıyor:

  6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa 12/7/2013 tarih ve 6495sayılı Kanunun 55 maddesi ile eklenen )İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri” hükmü çerçevesinde, yönetmelikte yapılan değişiklik ve yapılan sınav sonucunda binlerce uzman A ve B sınıfı sertifika almışlardı. Ancak, Yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlüğü geçen aylarda Danıştay tarafından durduruldu, bu nedenle söz konusu düzenlemeler çerçevesinde sertifika alanların durumlarının ne olacağı konusunda belirsizlik vardı. Yapılacak kanuni düzenleme ile bu sertifikalar geçerli kılınacak.

  4- İnşaat- Maden Gibi Bazı Sektörlerde İş Sağlığı Güvenliği Hizmetlerinin Yapı Denetim Firması vb. Kurumlara Devri Söz Konusu Değil:

  İş Güvenliği Eylem Planının gündeme geldiği günlerde en çok konuşulan konulardan birisi de; Yapı işlerinde iş güvenliği denetimlerinin yapı denetim firmalarına devredilmesi, Madenlerde denetimin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yerine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına devredilmesi husus idi. Ancak eylem planında buna ilişkin bir düzenleme yapılması beklenmiyor.

  5- İş Kazası Meydana Gelmeyen İşyerlerine Teşvik Geliyor:

  Düzenlemede yer alması beklenen ilk husus işyerlerinde ölüm ya da maluliyetle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen işyerlerine sigorta primi ödenmesi konusunda prim indirimi uygulanması getirilmesi.Düzenlemenin, 3 yıl süre ile İş kazası meydana gelmeyen işyerlerine %1 prim indirimi uygulaması şeklinde getirilmesi beklenmekte.
 2. URUNGU İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44398
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  mimar sinan anadolu teknik lisesi
  • Tamamı Büyük Harf Kullanımı
  ÜCRETİNİ İŞVERENDEN ALAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI SAĞLIKLI ÇALIŞAMAZ SORUNU ÇÖZMEK İSTİYORLARSA EĞER ÖNCE BU KONUYU ÇÖZMELİLER
 3. ilkeruzman İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63790
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Taslak metni elinize ulaştımı sürelerden başka ne gibi değişiklikler olduğu hakkında bilginiz varsa paylaşmanızı rica ediyorum.
 4. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yönetmelik taslağı ekte yer almaktadır...

  Ekli Dosyalar:

 5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Taslağın tam metnine ulaşabilen var mı? Yayınlanan bir resmi site kaynaklı mı yoksa bakanlık çalışmasındaki ilgili sayfanın sızdırılması mı bu durum?
 6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Süreler artıyor diye ücretler de artmayacak ki..
 7. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91429
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  hadi hayırlısı..
 8. ozgurtirink İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1735
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
  Süreler arttığı zaman ücretlerinde artacağını düşünen arkadaşların büyük bir yanılgı içinde olduklarını zamanla göreceğiz.
  Ayrıca uzman arkadaşın çalışma saatleri arttırıldığı zaman, UZMAN arkadaş işyerinde bekleyip kaza olmasını mı engelleyecek.
  Yada inşaat da işveren emniyet ağı çekmemişse yine UZMAN arkadaş aşağıda bekleyip düşeni mi tutacak.
  Yoksa işverene söylediklerini yapması için mobbing mi uygulayacak.
  Sürelerin uzaması kazaları önleyeceğini düşünmüyorum. Son zamanlarda artan İş Güvenliği Uzmanlarına yeni istihdam oluşturmaktan ileri gitmeyecektir.
  Naçizane kanaatim budur.
 9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  evet ulaşan var mı?
 10. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  sürelerin artması sadece osgblerin iş güvenliği uzmanı istihdamını artırır çünkü 5 isg uzmanı ile gördüğü işi artık 10 uzmanla yapabilecek. hatta bu mecburi istihdam maaşları artırmak yerine tam tersine düşmesine bile sebep olabilir. isg uzmanlarının işi rahatlar biraz bence. koştur koştur firma dolaşmaktansa biraz daha firmada kalıp daha fazla gözlem daha fazla işin içinde olma ve tespit öneri konusunda daha fazla fikir sahibi olma şansı olacak uzmanların.
  ne olursa olsun çalışana güvenlik anlamında verilen sürenin artmış olması olumlu bir gelişme. işallah iyi yönde değerlendirilir ve uygulamada da faydalarını görürüz....
 11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Maaşların düşeceği kanısındayım. Sonuçta işletmeler bunun için belli bir bütçe ayırmışlardır ve bu bütçeye göre bu faaliyetlerini yerine getirmektedirler. Uzman sayısının artmasının da bu bütçeyi fazla aşmamasını hesaplayarak belli bir oranda artıracaklardır. Dolayısı ile de uzman maaşlarının düşmesine sebep olacaktır. Sürenin artması sadece uzmanın iş yükünü azaltmaya yetecektir ki sürelerin artması taraftarı olarak bunu destekliyorum.
 12. Uzman istihdamını arttırmak istenmiş, üzerine bir sürü işyeri tanımlanan uzmanların yükünü hafifletip daha kaliteli işler yapmalarını sağlamak amacı var.
 13. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
 14. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Süreler artarsa artık öğlen yemeği yemeye fırsatımız olacak yani :)
 15. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  bu şekilde çıkarsa kamuda çalışan uzmanlar için ücret artıyor.
 16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yarın maden ve inşaatla ilgili mevzuat gelecek diyor. acaba başka bir şeyden mi bahsediyor?
 17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Sürelerin artması işini ciddi yapmak isteyen iş güvenliği uzmanlarını rahatlatacaktır. Önceden işverenlerden işi ve parayı kapan OSGB nasıl olsa sorumluluk uzmanda diye işleri iş güvenliği uzmanına kapaklayıp duruyordu. Garibim uzmanda işimi yetişterecem diye işyerlerinde fazla durmadan basıp gidiyordu. Şimdi ise baktığı işyerleri azalacağı için işini daha ciddi yapacaktır. Tabi bu dediklerim işini ciddi yapanlar için. Esas mesele uzmanların ve osgblerin iyi takip edilmesi meselesidir. Siz uzmanları ve osgbleri takip edemiyorsanız istirmacı ve üç kağıtçı olanları yine bildiklerini okuyacaklardır. Birde ayrıca uzmanlar hekimlere göre daha kıymetsizdi. Çünkü iş yeri hekimi az ve uzmanlar çoktu bu yüzden osgb piyasası hekimlerin elindeydi. Mesela benim memlekette 4 tane osgb var hepsinin sahibi hekim. Bir tane bile iş güvenliği uzmanının sahip olduğu osgb yok, sizde çevrenize bakın benzer manzarayı görürsünüz. İş yerlerinde sıkıntıyı, zahmeti, koşturmayı yapan, mahkemenin karşısına çıkan benim iş güvenliği uzmanı kardeşim. Sıkıntıya girmeden parayı cukka eden, iş yeri hekimi kardeşim. Allah kazandıklarına bereket versin ama ortada bariz bir haksızlık var.
 18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bu yazının altna imzamı atarım,OSGB hekimin elinde olduğu sürece ticari kaygıdan öteye geçemicek..hekimler asıl parayı da uzmanın sırtından kazanır dikkat edin ve de son sözüm bu hekimleri başımıza bela eden bakanlığı Allah - a havalae ediyorum...
 19. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  154119
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Sayın Davutoğlu ve artis gibi ortada dolaşan Ayhan Işık gibi fularla, röpteşambırla gezen bakan Faruk Çelik bakanlar kurulunda konuşacağınıza gidin biraz gelişmiş ülkelere bakın nasıl oluyor bu işler, onlarda bu yollardan geçtiler sonuçta. Gerçi siz gitseniz anca lale getirir dikersiniz...
 20. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  en son zirvede bağımsız çalışan uzmanları engellemek için yönetmelik çıkaracaklarını, osgbciklerin bu kişilerden çok çektikelrini söylüyorlardı. kan emicinin osgb sistemi olduğu gerçeğini göz erdı ediyorşar.