1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri artırılıyor!!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben maaşımı ha işverenden ha osgb den alıyorum fark eden birşey yok..bu işi profesyoneller profesyonelce yapamamaktadır..
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sürelerin artması maaşları artırmasa bile en azından 40-50 işyerine bakan arkadaşlarımızı rahatlatacaktır. Uzmanların daha verimli çalışma yapabilmeleri için gerekli süreler sağlanır diye düşünüyorum.
  3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yönetmelikle bireysel çalışmayı engelleyemezler. Bu iş kanununa aykırı olur. Çok istiyorlarsa iş kanununu değiştirsinler. ama bu da anayasaya aykırı olur. "Çalışma Hakkı" ile ilgili düzenleme.
    Belki anayasayı değiştirirler. Ama o da yemez, Çünkü bu sefer uluslararası anlaşmalara aykırı bir durum olur. Kısacası bireysel çalışmayı engelleyemezler. Ama zorlaştırmayı deneyebilirler. Bu da iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hedeflere hizmet etmez.
  4. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaş avrunin herseyini aldik isg kanunlarini alin olsun bitsin. İlla bir gurubu zengin etmekmi gerekiyor. Herkez isini yapsin herkez parasini kazansin. Taslar yerine otursun artik. Uzmanların cani burnuna geldi artik
  5. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdiden herkes ücretlerin düşeceğini söylüyor.zaten bikez hata yapıldı aldığımız sorumluluğa kazandığımız maaşların az olduğu kanısındayız ama hala düşecek diyoruz. işte yine bir fırsat geldi elimize dik durup çalışmak istediğimiz ücreti kendimiz belirlicez. yine yapamazsak bunu artık hiç kimse bu işten para kazanmayı düşünmesin . bi doktorlar gibi birlik olamadığımız için kendimizi şahsen tebrik ediyorum. adamların istediği en düşük ücret 7500 civarlarında bizim piyangodan A yada B olan uzmanlar hani piyangodan çıktı ya kazandığım önemli değiş dedi 2000lere başladılar. yine yaparsanız böyle ücret falan hiç kimse konuşmasın.
  6. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Arzın aynı kaldığı talebin arttığı durumlarda, fiyat düşmez artar. Ekonominin temel kuralıdır.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB=Ticari kaygı ve dalkavukluk, %90 nı böyle.... ve bunu ceviz ağacıda..biliyor..OSGB de tam zamanlı çalışma ücretleri ve bireysel saatlik ücretler bizzat bakanlıkca açıklanmalıdır..Yoksa osgbler hapse girmiyor sahipleri rahat dikkat edin uzman arkadaşların sırtına önce devlet sonra osgb ve işverenler binmiş durumda..sorumluluk duygusu olan arkadaşlar bunu sırtında ki ağırlığı çok iyi yaşıyolar ve biliyolar..ve inanın OSGB ler yapı denetim firmalarından beter olacak ve eski iş güvenliği ve çevre danışmanlık firmalarından daha aşağı olacaklar..Çünkü ben biliyorum ki ben emeğimin karşılığını alamıyorum..Bireysel hak ve hürriyetler yerine birilerinin cebini doldurma üzerine kurulmuş durumda..
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sn. @HAKAN YAŞAR mesajımızın hangi cümlesinden rahatsız oldunuz. Söyleyin de bilelim...
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Evet arkadaşlar, paket açıklandı.
    Uzmanların süreleri artacak diyormusunuz hala?
  10. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu ülkede iş kazalarının olmasını biraz olsun engellemek bu konuda daha emin adımlarla ilerlemek istiyorlarsa artmalı evet ama keşke burada uzmanlar olarak yazdıklarımızı bu kararları alan kişiler de okusa da ne kadar zor durumda olduğumuzu görebilseler. biz ne kadar artacak artmalı desek de yararı yok.
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hande Hanım son derece haklısınız sürelerin artmasının biraz olsun faydası olabilir ama ülkemizde insan hayatının bir değeri yok ve asıl sorunlar bence:
    Ölüsü veya dirisi fark etmez...
    Biri gider diğeri gelir memlekette adam mı yok...
    Ne kazanıyoruz ki vergi verelim...
    Bak devletten şöyle ekstra para alabilirsin...
    Nasıl olsa millet alıştı unutur giderler gündemi değiştirin...
    O ihaleyi sen al bana şu kadar ver...
    Karşı grup bunlar bunlara ekmek vermeyin...
    Bize dokunmayan yılan bin yaşasın...
    Amaaan yerse yesin nasıl olsa bizden o vb... cümleleri kuran kişiler akrabalarımız arkadaşlarımız etrafımızdaki insanlar ve o insanların tanıdığı kişi veya kişiler... Bunlar içimizde olan kişiler... İnsan hayatına maddi değer biçilmesine neden olanların asıl suçlusu bizleriz çünkü bu durumlara ailelerimiz de bizler de alışmışız ve alıştırılmışız. İnsanlara insanı sevmeyi öğretmek şu saatte bence beyin gücüyle dünyayı patlatmaktan çok daha güç. Bu direnci kırmış ülkeler çok uzağımızda değil güneşin battığı yöne doğru gidin onları bulursunuz. Ne zaman ki trafikte bir adam hata yaptı ve bir araca vurdu, vurulan araçtaki adam araçtan inip adama sarılıp çok geçmiş olsun deyip o insan için endişeleniyorsa ve buna bir kaç kere şahit olursanız emin olun o ülkede ölümlerin ve iş kazalarının azalması için ne iş güvenliği yasasına ne başka bir kanuna neredeyse ihtiyaç yoktur. Benim düşüncem budur. Bu yüzden bence ülkemizde çıkan kanunların cezaların hiçbir işe yaramayacağını düşünüyorum. Her işin bir yolu vardır ayrıca. Almanlar ne demiş biz Türklere asfaltı öğrettik yollarımızı yapsınlar diye onlarda bize asfalt yamamayı öğretti :)
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    resmi gazetede çıkan bir şey var mı?
  13. Doktor olmak varmış.
  14. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    Sayın bakanımız açıklamalarında iş güvenliği uzmanı müfettiş değildir denetim elemenı degildir diyor.tamam doğrudur biz o söylediklerinden değiliz fakat kaçırdığı nokta bağımsız çalışamama işverene bağımlı olma. kaza olasılığı olabilecek durumları işverene bir nüshasınıda hemen bakanlığa yolla diyor yoksa 5000 lira ceza yiyeçeğiim :)) bu durumda işveren beni işten çıkarırsa kesin çıkaracak .diyorki sana tazminat ödeyecek kaç yıl çalışmıssan benim magduriyet ne olucak işten çıkan her uzman hemen ertesi gün iş mi buluyor.
  15. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sanki işveren beni şikayet ettiği için işten çıkardım bu uzmanı diyecek de biz tazminatı konuşuyoruz.Kaldı ki Soma örneğinde 7 uzmandan bir tanesi Bakanın söylediği şu hareketi yapsaydı sonucu ne olurdu acaba...?Gerçekten bu uygulandı diyelim 300-500 bin lira ceza kesilen küçük işletmeler veya küçük inşaat şirketleri şikayet eden uzmanı yaşatır mı ? bence bu durumda her uzmana bir de koruma versinler...:(
  16. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bakanlığın müfettişleri firmamı denetlediler denetleme sonunda bir 36 maddeden biride "doktorla işbirliği yapmayarak yıllık çalışma planını hazırlamamıştır" şeklindeydi. bunu yazan müfettişte iş güvenliği uzmanı. aynı maddeyi "doktor iş güvenliği uzmanı ile işbirliği yapıp yıllık çalışma planını hazırlamamış" şeklinde de yazabilirdi. ama ne yazıkki ben denetimlerde müfettişin arkasından koştururken doktorları müfettişler sormadı bile. onların yıllık çalışma planlarını, çalışanların sağlık raporlarındaki uygunsuzlukların bile hesabını bana sordular. bakanlık müfettişleri bile biz uzmanlara böyle yaklaşırlarsa bakanlık ve bakan nasıl yaklaşır tahmin etmek hiçte zor değil. pek çok denetim geçirdim ama hiç birinde doktorun adı bile geçmedi, uzmanın sırtında kambur olmuş doktorlar, sırtımızdan bedavadan para kazanıyorlar. bu sektörü ve osgb leri batırırlarsa (osgb sahibi degilim) doktorların para hırsı batırır. onun için doktor olma eray kardeş sırtımız devenin hörgücü gibi olmuş zaten bir kambur da sen olma.
  17. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Doktor : Tıp alanında uzmanlık veya doktora çalışmalarını tamamlamış hekimlere (tabiplere) verilen unvandır. Sadece lisans seviyesinde tıp eğitimi almış hekimlere pratisyen hekim unvanı verilmekte olup doktor unvanını kullanmaları akademik teamüller gereği doğru değildir. Bu hassasiyet sağlık kurumları, hastaneler ve sağlık bakanlığı tarafından da gözetilmekte olup hiçbir kanun, yönetmelik, genelge, tebliğ veya tüzükte doktora veya uzmanlık unvanı bulunmayan hekim için doktor ifadesi kullanılmamıştır. :)

Doktor ve Hekim arasındaki farkta buymuş o zaman kaşelerde Dr. xxxx xxxx yazması da yasal değil :) Rehberinizde uzman olmayanların ismini Hekim olarak kaydedin :)
    Ya da Dr. yerine Dh. yazsınlar diğer adı Düz Hekimmiş :)
  18. Murat AKTAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Tıp2000osgb
    Herkes yorum yapıyor ama birlik olmak için neler yapmak gerekiyor kimse harekete geçmiyor. hep doktorlardan mağdur ve şikayetçiyız ama adamlarin odası var. Uzmanlar birlik olmadıkça havanda şu dövmeye devam ederiz. bir yiğit çıkıp uzmanları örgütlemeli ve harekete geçirmeli bizlerde. destek olmalıyız. yoksa hekimleri, müfettişleri devleti eleştirmeye ve ezilmeye devam ederiz.
  19. barış kalyoncu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84823
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba!!

İş güvenliği uzmanlarının çalıştıkları işyerlerinde görev saatlerinin güncellenmesi konusunda bir bilgisi olan varmıdır?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Mart 2015 ---
    osgb sahiplerinin büyük çoğunluklarının dr olduğunu düşünürsek ve parayı seven insanlar olduğunu varsayarsak böyle bir durumda karşı çıkmaları çok normal
  20. barış kalyoncu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84823
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorun 40-50 işyerine bakmak değilki.osgb de çalışıyorsan bir işyerinde 50 kişi varsa ve çok tehlikeliyse bir bakıyorsun 1 saat atama yapılmış.zaten kanunen aykırı çok tehlikelide 1 saat diye birşey olmaz.her ay 1 saat kurul yaptın yada her ay 1 saat eğitim versen yılda 12 saat ediyor.ortam gözetimi,uygunsuzlukların giderilmesi,döf ler,risk analizleri hangisini yapacaz