1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri değişiyor:işte yönetmelik detayları!!!

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Medyada da enerji bakanlığının ve yapı denetim kuruluşlarının etkinleştirileceği yazıyordu esasında. Artık yönetmelik çıkınca anlayacaz ne olduğunu. Umarım, faydalı netice veren, ölüm ve sakatlanmaları azaltan, işvereni ve uzmanları mağdur etmeyen kanun ve yönetmelik yaparlar.
  3. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    C'lerin tehlikeliye bakma sürelerinin uzatılmasına çok sevindim:) 6 bin tl verip uyduruktan bir yüksek lisans yapma stresinden kurtuldum;)
  4. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fakat C' den B sınıfına geçerken sürelerin uzatılması ile alakalı konular da geçiyor. Sonuçta bunu da düşünmüşlerdir.
  5. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    bizim yüksek lisans yanmasın da
  6. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    B lerin A ya bakma süresi uzatılırsa A ların ne esprisi kalıyor ? iyice saçmaladı bunlar...
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    A lar ın 5 yıl uzmanlık yapması durumunda egıtıcı olabılıyorlar. Sure uzamanzsa cok tehlıkelı sınıfa uzman yetısmez cunku 12 dakıkanın 20 hatta 45 dakıkaya cıkması soz konusu ıscı basına. Ayrıca her A sınıfı gıdıp tersane yada inşaatta uzmanlık yapmıyor.
  8. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    süreleri söylentilerde olduğu gibi arttıracak bir babayigitin bu memlekette olduğunu sanmıyorum. benim bu yönde hiç bir beklentimde yok bunu belirteyim. patronların nabzını ölçmek ve uzmanların gazını alıp beklenti içine sokarak susturma ve gündemden düşürme taktikleri diye düşünüyorum. umarın yanılıyorumdur.
  9. tuğçe çelik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    27 aralik sinavinda bu yeni yonetmelikten mi sorumlu olacagiz ?
  10. karyus İSGforum Üyesi

Sürelerin bu şekilde artması demek örnek olarak çok tehlikelide kişi başına 45 dakika demek işverinin maliyetinin 4 katına çıkması demek bu durumda işveren bunu karşılamaz OSGB de bu parayı kazanamayacağından İş Güvenliği Uzmanların kazancı sanıldığı gibi artmaz ortalık kaos alanına döner ... sorun bence vakit mevzunda değil İSG Uzmanlarının iş yerlerinde aslında hiçbir yetki yada yaptırımın olmamasında kaynaklıdır .. siz o iş yerinde hiç bişey yapyın isterseniz sabahtan akşama kadar orda kalın işveren desteği olmadan hiçbir yere varılmaz...
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sürelerin artması yüzde yüz doğru bir karar. Mevcut sürelerle çalışıldığında hiç bir iş yapılmıyor ve mevzuat birbiri ile çelişiyordu. Eğitim süreleride bu değişiklikle düzene girmiş olacak. Hazırladığımız evrakları isg katip sistemine yüklendiği taktirde işin prosedür kısmıda usule uygun olarak ilerleyecek. İşverenlerin bu güne kadar iş güvenliğini iş yaparken maliyetlerine yansıtmaması zaten bir eksiklikti. Bu eksiklik bitmiş olacak. Önemli olan istisnasız tüm sektörlerde iş güvenliği uzmanlarının bu sürelerde çalışmasını sağlamaktır Bir firma isg anlaşması yapıp on firma anlaşma yapmadan devam ederse bu iş yürümez. Devletin isg katipten mutlaka cezaları göndermesi gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlarının ise bu sürelerde sorumluluğu daha da artacak ayda bir saat gidiyordum elimden gelen buydu devri bitecek. Daha az firma, daha çok süre, daha kaliteli hizmet. Ek olarak uzmanların aylıklarında değişme olacağını düşünmüyorum.
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A veya B sayısı arttı ama çoğu bu işi yapmıyor. Bu yüzden uzatmak zorundalar.
  13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Taslak eğer gerçekleşirse bazı hükümleri oldukça güzel ki bunlardan en önemlileri Uzmanın bulunma süreleri.
    Bu sürelerin arttırılması gerektiğini en baştan beri söylüyoruz.
    Çoğu uzman Osgb lerde akbil ile işletmeler arasında mekik döşüyor.
    Umarım süreler denildiği gibi artar
  15. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    Süreler konusunda artışta baz alınacak bir durum var ise şudur. hangi firma olursa olsun aylık 4 saatten az hizmet almamalıdır. İş güvenliği eğitimini 4 saat verebilmemiz için bu gereklidir. buna göre diğer firmalarında süreleri ayarlanır. tabii burada olay sadece süre değildir. uzmanları yetkileri, sorumlulukları konusunda da iyileştirme şarttır.
  16. karyus İSGforum Üyesi

Yorum yapan arkadaşların kaçı sahada çalışıyor kaçı OSGB de merak ediyorum bir kısmının iş hayatı gerçeklerinden haberi olmadığını düşünüyorum...
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sahada çalışıyorum çok merak ediyorsanız
  18. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş hayatının gerçeklerini söyleyeyim size. Bu mesleğe ilk başladığında işverene yalvarırsın kardeşim şunları yap kaza olacak veya müfettiş gelecek dünyanın parasını ödeyeceksin uğraşıyosun anlatıyorsun 4 ayda 4 saat gittiğin işyerinde sadece içeriyi düzeltmek için uğraşıyorsun bir yandan dert yanıyorsun bir yandan işçilere üzülüyorsun diğer yandan kendini yiyip bitiriyorsun o sırada bir bakmışsın müfettiş gelmiş veya kaza olmuş 4 ayın 4 saatini işverene uygulamaya geçmesi için heba etmişsin elde ne var sıfır. Benim bu şartlarda hizmet kalite tanımım şudur hazırlanması gereken tüm evrakları hazırlamak prosedür kısmını halledip uygulamaya geçmektir. Kitapta yazana göre hizmetin kalitesi işverene bağlıdır ama benim için bu ülke şartlarında,şuan ki mevzuatın hatalı yönetimi ile kaliteli hizmet düşünüldüğü gibi değildirç. Uzman bildirme yükümlülüğünü tam anlamıyla yerine getirmişse hizmet kalitelidir.Yoksa her gittiğimizde işverenlerin dünyayı yönetiyormuş edasıyla tiriplerine boğulursak ayvayı yeriz...
  19. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bildirim falan hikaye, bildirimi umursayıp gelen olmuyor. Son bildirimimden sonra üç yaralanmalı bir ölümlü kaza oldu. Halen gelecekler sorumluluk yanında yetkide verilmelidir baktın olmuyor dur yeter diyebilirsen bu işler biraz düzelir. Müfettiş denetliyor mührü vurup çıkıyor müteahhit ondan sonra paşa paşa yapıyor. Her uzmanda müfettiş yetkisi olsa memleket ne kaybeder bilemiyorum ama çalışan çok şey kazanır bunu çok iyi biliyorum.
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Forumdaki hemen hemen herkes sahada çalışıyor hemde çok çok tehlikeli dediğimiz sektörlerde. Soran arkadaşlar için. Sistemin nasıl işlediğini ve piyasa denilen saçma durumun nasıl işlediğini de biliyoruz. Süreler artacak mı ? evet artacak. Son 3 gündür Kocaeli'de yapılan İSGİP Projesi kapsamındaki eğitimdeydik. Konuşmalar o yönde ama kaç kat artar orası meçhul. Ayrıca İSG-Katip te bir sistemin oluşturulup uygunsuzlukların oraya bildirilmesi konusu boş, ona pek yanaşmıyorlar. Bilgilerinize.