1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri değişiyor:işte yönetmelik detayları!!!

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ben sürelerin 10-20-40 değiştireceklerine pek ihtimal vermiyorum, çünkü hep zenginlerin baskısına boyun eğen bir anlayışla işi götürüyorlar. Umarım yanılırım da burda mahcup olurum.
  2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Yönetmelik şu şekilde değişiyor;

az tehlikeli 10
    tehlikeli 20
    çok tehlikeli 40

Çalışma süresi tam zamanlı, az teh:1000, tehlikelide 500, çok tehl: 250 olucak. Bu durumda A ve B uzman çalışma saati bakımından 50 ve üzerinde çalışan 5 adet işyerine atanabilecek en fazla.

Yönetmelik maddesinin çekilmiş screenshot olarak var ama ne hikmetse buraya yükleyemiyorum!
  3. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    yönetmeliğin ne zaman çıkacağını bilen var mı ?
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu çarşamba başbakan bazı çalışmalar açıklayacak bakalım içinden ne çıkacak
  5. ELİF SÜRMELİGÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kusura bakmayında asıl havadan hiçbişey bilmeden konuşan sizsiniz o uzmanlıklar öyle havadan alınmıyor malesef.Gece gündüz ders çalışarak aynı zamanda işe gelerek aynı zamanda çocuğuna eve bakarken bir yandanda çocuğun kapıda ağlarken sen ders çalışmaya çalışırken gibi sıkıntılı durumlarla alınıyor.Bide iş Güvenliği uzmanı olmuşsunuz ama empati yok.Zaten en büyük yanılgı uzmanlar arasında nasıl bır kuyruk acısıysa
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Resmi Gazetede görmeden inanmam. Çünkü hep kandırdılar, hep kandırdılar.
  7. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    ben böyle rezalet denetleme görmedim.Sgk dan geliyorlar bakanlığı arayıp onlara soruyorlar bu nasıl iş ya? Laf da anlamıyorlar...Allah OSGB lere sabır versin
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ayrıca süreleri değiştirdiler diyelim. Bir kaç sene sonra yürütmeye girmeyeceğine eminmiyiz?
    Oda başka bir taktik.
  9. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Murat bey yanlış anladığı için böyle yazmıştı ve kusura bakma kuyruk acısı değil.Haksızlık..Bedavadan A B olunmaz.Danıştay durdurduysa ortada bir haksızlık var.Bu işi yapan yapmayan herkes sınıf yükseltti ondan bahsediyoruz.Sgk yı elden yatır git A ya yüksel..Sen bu işi yapıyorsan emek harcadıysan sana laf söleyen de yok.........
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Sıkıntı yok kısa zamanda bu yürürlüğe girse bile bunuda bir torba yasası ile değiştirirler:)

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      60,4 KB
      Görüntüleme:
      38
  11. ELİF SÜRMELİGÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İlk önce senli benli konuşmayacaksın daha danıştayın neyi durdurduğunu bile biliyorsunuz bi onu önce öğrenin sonra laf sayın.Ayrıca sadece mesele ben değilim A veya B uzmanlığını alan hiçbir arkadaşımın havadan aldığına inanmıyorum bu sınavlara biz girdik ve ne denli zor olduğunu çok iyi biliyoruz.Bir dahada birşeyleri çok iyi bilmeden konuşmayın başkası adınada savunma yapmayın lütfen.Siz daha böyle kendi yaptığınız işe meslektaşlarınıza saygınız yoksa size diyecekde anlatcakda laf yoktur zaten.
  12. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Uslubunuzu düzeltin lütfen ve herkes adına konuşmayın. Bu nasıl konuşma tarzı.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Kasım 2014 ---
    Piyasada yeteri kadar A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmadığı için; 6331 sayılı Kanunun Geçici 4. maddesi “Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” Şeklinde düzenlenmiş idi.

Bakanlık işte bu maddeye istinaden;İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİN GEÇİCİ 2. MADDESİNE göre sınıflar arası yükselme sınavı açtı ve süreci tamamladı. Bu sayede ülkemde nur topu gibi 10.500 A sınıfı, 9.850 de B sınıfı iş güvenliği uzmanı doğdu.
    Yüksel sınavının yapıldığı ilk eylem olan 21 Aralık 2013 tarihinden önce 29.11.2013 günü bazı A sınıfı iş güvenliği uzmanları tarafından yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlüğünün durdurulması ve ardından iptali için Danıştay’a davalar açıldı.
    Danıştay 10. Dairesinde açılan davalardan 2013/7786 ve 2013/7787 Esas No’ lu dosyalara ilişkin olarak verilen kararla yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlüğü durduruldu. Gerekçesinde ise, ödenmiş primlerin rastgele değil iş sağlığı ve güvenliği alanında olması gerektiği belirtilmiştir.
  13. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Elif hanım zaten sıkıntı sınavlarda. sınavla uzman olmak ne kadar yeterli. Mesleki tecrübesi olmayan haytında iş güvenliği görmemiş bazı kişiler yükseltme bahanesiyle sadece sınavlara çalışarak ezber yaparak uzman oldular. Eğer siz hak etmeyi sınava çalışığ yüksek not almak olarak görüyorsanız dediğiniz doğru hak etmişsinizdir.
    Ancak sadece sınavla A ++++ dahi olsa ne kadar uzman olunabilir. Sanırım arkdaşların havadan diye tabir ettikleri bu kişiler.
    eğer siz zaten bu mesleği öncesindede yapıyorsanız ve sınavınızıda çalışıp emek verip A sınıfı uzman olduysanız kimsenin diyecek lafı olamaz hakkınız olanı almışsınızdır. Ancak ço İSG ile uzaktan yakından alakası olmayan sadece mevzuat ezberleyerek yükseltme sınavına girip A yada B olanlar piyango gibi sertifika sahibi oldular. Maalesef piyasanında bu anlamda kalitesi düştü.
  14. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bende bunu demek istemiştim...Biz çok karşılaşıyoruz iş güvenliğinde pişmeden olmaz bu işler.Önceden A olmak ne kadar zordu.Kaç sene bu işe emek harcadılar.Öte yandan hak eden ve hak etmeyen 20 bin insan sınıf yükseltti.Objektif bakınız bu olanağı kim olsa kullanır fakat bu haksızlık olmadığı anlamına gelmez...
  15. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Yüksekltme sınavlarınında da adaletslizk haksızlık oldu. İSG nin en zor sektörü inşaat şantiyelerinde 7 senelik çalışma hayatım var. ama bunun 5 senesi yurtdışında olduğu için sgk pirim günüm gözükmüyordu. Elif hanım şimdi siz cevap verin ben 7 sene şantiye iş güvenliğinde çalışmama rağmen yükseltme sınavına giremedim.

neden ? Hak etmedim mi sizce. Çaycılık yapıp türkiyede çalışsaydım ve yükseltme sınavına girmiş olsaydım hak etmiş mi olacaktım ??

Maalsef hepimizin dediği gibi burası Turkiye diyip sucucağız şimdi :)))
  16. isiklarsercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yükseltme sınavı ile sınıf atlayan uzmanlara 2 yıl staj zorunluluğu getirilerek bu uzmanların saha tecrübesi kazanmaları sağlanabilir.yükseltme sınavlarında birçok kişi sahayı görmeden,kitap ve bilimsel çalışmalar da okuyup yorumlayabildiği kadar uzman oldu,türkiye de birkaç kurumsal firma dışında iş güvenliği kültürünün olmaması,bu topraklarda yaşayan insanların sebebi bilinmeyen bana bişey olmazcılığı,soma kazasından sonra işin fıtratının böyle olması söylemi aslında seviyemizin ne olduğu hakkında fikirler veriyor.dünyanın neredeyse hiçbir ülkesinde bu kadar çok ölümlü iş kazası meydana gelmiyor.Artık bu gerçeği önümüze koyup ne yapmamız gerekli ona yoğunlaşmamız gerekir diye düşünüyorum.
  17. Eski sınav sorularıyla karşılaştırma yapın. Bence sınav sorularıda zor değildi.
  18. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    birlik beraberlik arkadaşlar, bırakalım birbirimizle tartışmayı da bu işler nasıl yoluna girebilir varsa fikirlerimizi paylaşalım..
  19. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İnşaatlara yapı denetim şirketleri el attırmazlarsa inşaatı yine çözemezler. Çünkü, Türkiyenin her yerine ankaradan müfettiş gönderemezler, ama bu işi yapı denetimlere yıkarlarsa yapı denetimler kapatılma korkusuyla müteahhitleri fena sıkıştırırlar. Yoksa ÇSGBnin mevcut teftiş teşkilatı, şekil 1-A da görüldüğü üzere, eline yüzüne bulaştırmış durumda. Ne OSGBlerin, nede bildirimde bulunmayan iş güvenliği uzmanlarının, nede müteahhitlerin hakkından gelebilmekte.
  20. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    hani süreler artacaktı.