1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri değişiyor:işte yönetmelik detayları!!!

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Arkadaşlar böylelikle bir süre artışı da masal oldu. Onlar erdi muradına biz çıkalım...
  2. mdogan79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben ELİF SÜRMELİGÖZ arkadasıma katılıyorum, hiçbirimiz a-b yi havadan almadık, hepimiz yılların iş tecrübeleriyle bunları hakkettik. atıflarda ve yorumlarda bulunan diğer arkadaşlar; sizlere soruyorum sizlerin ne gibi iş tecrübeleriniz var da alın terleriyle a-b sınıfını alan arkadaşları kötülüyorsunuz. örneğin ben; çevre sağlığı uzmanlığı, operatörlük, bilirkişilik yaptım, karantinaya tabi kimyasal ilaçlar üzerinde çalıştım ve yetkilerim var ayrıca bir konfederasyonun da üyesiyim. lütfen meslektaşlarımızın haklarına saygılı olalım.
  3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İnanmışmıydınız yoksa?
  4. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    benim hala umudum var ....:D :D Bir umuttur yaşamak :)))
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  7. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ne bu şimdi
  8. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B ler A ya, C ler B ye bakması 2 yıl uzatılmış ozaman
  9. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    şimdi inşaate bakabilmem için inşaat mühendisimi olmak gerekecek
  10. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  11. CEM TAKTAKOĞLU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46778
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLİM ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    İş güvenliği uzmanlığı mesleği için tecrübenin öneminin farkındayız.A,B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığını destekliyoruz çünkü mesleki gelişim ile tecrübe doğru orantılıdır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Kasım 2014 ---
    Aktif İş Güvenliği Uzmanları Topluluğu olarak:İş güvenliği uzmanlığı mesleği için tecrübenin öneminin farkındayız.A,B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığını destekliyoruz çünkü mesleki gelişim ile tecrübe doğru orantılıdır.Mesleki branşlaşmaya ve sektörel düzenlemelere karşıyız fakat iş güvenliği uzmanlığı eğitiminin üniversitelerde 4+2=6 yıl çerçevesinde alınması gerekliliğinin ve 4 yıl teorik ağırlıklı ve 2 yıl ise iligli her sektörde aktif staj yapılarak 6 yıl eğitim alınan bir bölüm olmasını ve yeni uzman olacak adayların ilgili 6 yıl eğitim veren ve bölüm ismi İş Sağlığı ve Güvenliği Mühendisliğ"i olan üniversite eğitimini almış olması gerektiğini düşüniyoruz.
  12. Erkan bey taslakta sürelerle ilgili birşey yok sanırım. Bende maden mühendisi olarak şunu merak ediyorum sadece teknik nezaretçi olduğumuz sahaların mı iş güvenliği uzmanı olabiliriz. Teknik nezaretçi olmadan alamıyor muyuz?
    Teşekkürler
  13. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence osgb den düzgün bir eğitim ortamında temel isg eğitimi ve sağlık raporu almadan işe giriş yapılmaması konusu halledebilir se , eğitim süresi çözülebilir . Denetleme ve danışmanlık için süre yeterli olduğunu düşünüyorum. Osgb ye tenkit getiriliyor ama firma bünyesinde bulunan bireysel uzmanın da pek de yaptırım gücü olduğuna inanmıyorum.
  14. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen katılıyorum.
  15. Cem AKÇA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sektörel düzenleme sizce nasıl olur?

-Yapı sektöründe orta ve küçük ölçekli işlerde şantiye şeflerinin bile çok azı inşaat mühendisi, mevcut inşaat mühendislerinin çoğu da haklı olarak bu işi yapmak istemiyor. Tecrübeli mühendisleri ya ofis açmış yada işveren olmuş... ve başka bir bakış açısı da,iş güvenliği uzmanlığı toplam aylık çalışma saati dışarıdan hizmet almayı zorlaştıracak kadar yükseliyorsa (örneğin 1500-2000 tl/aylık), işveren hizmeti kendi çalışanlarından birine yaptırıyor. Maaş farkı ise verilmiyor, yada 200-300 tl yapılıyor.

Bireysel çalışan arkadaşlar için yeni düzenlemeler orta ve uzun vadede çok iç açıcı durmuyor. Yapı sektörü için sorumluluğun yapı denetim firmaları tarafından paylaşılması olumlu olacaktır. Madenler için ise rödovans sürelerinin arttırılması en başından beri bilinen en önemli çözüm yöntemiydi. Siz 2 yıl oturacağız bir eve, evin parasından daha fazla yatırım yapar mısınız?

3-4 yıldır iş güvenliği sektöründe olan arkadaşlar var, çoğu mevcut işlerini bırakıp bu sektöre girdiler, eminim ki tamamına yakını da memnun değildir. En son değiştirilen yönetmelikle çalışma süreleri akıl karı olmayan sürelere çekildi. Şimdi de bir tepki ile yükseltiliyor. Eminim ki bir yılı bulmadan ya yeni yükseltme sınavları açılacak yada süreler düşecektir. Sınıfların kaldırılması olursa ne olur? Yeni mezun arkadaşlar mesleki tecrübe edinmeden iş güvenliği uzmanı olarak iş hayatına başlayacaklar, dolayısı ile mevcut maaşları düşüreceklerdir. Tecrübeli arkadaşlar da, bu tehlikeli işin düşük ücretlerle yapılmayacağını söyleyip sektörden çıkacaktır. Bu piyasanın döngüsüdür. Bunca değişiklik bu yüzden yapılıyor.

Bence sektörel düzenleme yerine sektörel eğitimler olmalıdır. Cem TAKTAKOĞLU arkadaşımız da konuya haklı olarak değinmiştir. İnşaat mühendisliği okuyan kaç kişi iş güvenliği konusunda eğitim aldı, yada kaç kişinin transkriptinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir ders var? Yetkililer yine tepki ile hareket edip 3 ayda Türkiyede iş kazalarını azaltmayı planlıyorlar.

İşletme belgesi neden kaldırıldı? Sektörü canlandırmak için, fabrikalar yarım yamalak işe başlasın bir an önce vergi ödesin diye. Peki ya sonuç?

İş güvenliği uzmanlığı yeterliliği için Nebosh benzeri uzun soluklu bir eğitim gerekir, işini iyi yapan ve devam etmek isteyen arkadaşlar zahmetine katlanır ve uzman olurlar. Mevcut taslaklar yasalaşırsa yine belli bir uzman zümresi korkunç maaşlar alıp büyük bir kesim ise ya karın tokluğuna işverenin yanında bu işi yapacak, yada sektörden çıkacaktır...
  16. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Yapı işlerinde sadece inşaat mühendislerinin İGU olması, arz eksikliğine neden olacağından işverenler tarafından haklı bir şikayete neden olacaktır. İnşaat mühendisleriyle beraber, mimarlar, yapı öğretmenleri de olabilmelidir. Mimarlarda sonuçta sahayı tanıyan kimselerdir.
  17. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Muhtemelen bahsettiğiniz gibi olacaktır , fakat şu aşamada sahada bunu sağlayacak kadar mimar- mühendis uzman bulunmadığından bu durumu süreli olarak vermeleri gerekir.
  18. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmelik Taslağı Tam Metin....

Ekli Dosyalar:

19. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    süreler değişiyor ama 2016 da :)))
  20. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu nasıl yönetmelik taslağı resmi gazete yayın tarihi 2013 yazıyor. eski taslak bunlar. yapmayın böyle