1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri değişiyor:işte yönetmelik detayları!!!

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi ben diyelim 21 yaşındayım, mezun oldum üniversiteden, hemen iki dönem işg yüksek lisans sonrada sınav , Oldum mu B sınıfı, Eeee B sınıflarıda çok tehlikeliye bakıyomu bakıyor.. Çoğu zaten işi öğrenmek istiyorum diye 2-3bin e işe başlıyor tek yaptıkları imza atmak.

Şimdi devlette diyor ki biz bu ülkede sistem oturttuk ,
    Ya devlet bu işi başka ülkede yaptı bize söylemiyor, yada sistemden bizim haberimiz yok...
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tasarının ismi ne? İş güvenliği uzmanı görev yetki ve sorumlulukları yönetmelik taslağında erkan beyin paylaştığı maddeler yazmıyor.Yanlış mı bakıyorum
  3. Cem AKÇA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan bey 6331 sayılı isg kanunu hakkında değişiklik yapılması ile ilgili kanun taslağından bir kaç içerik paylaşmış, yakında kanun taslağının tamamı da düşer forumlara
  4. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım sen önce uzmanlık yap, sonra tartışalım, eminim ki bana hak vereceksin.
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Uzmanlığı bilmediğimden değil, şu şartlarda yapmak istemediğimden yapmıyorum. Sektörel uzmanlıkla ilişkili görüşlerimi biraz daha detaylı yazayım ki yanlış anlaşılmayayım.
    Eğer bir kimse diyelim, inşaatlar da iş güvenliği uzmanlığı hususunda sahada tecrübelendiyse sahayı tanıdıysa bu kimse inşaat mühendisi olmasa bile bu işe yetkindir. Ama mevcut şartlarda biliyorsunuz ki uzmanlık için alalade 220 saat eğitimle bu belge veriliyor. Eğer 3000 prim gününü doldurduysa inşaata ve madene bakmasında hiç bir engel yok. Veyahut tecrübelenmiş ama inşaat dışında tecrübelenmiş bu arkadaşımızda inşaatta yeterli olmakta zorlanacaktır. Aynı şeyler madenler içinde geçerli. Esasında ülkemizde işin hakkı verilerek eğitimler yapılsa ve uzmanlar yada uzman adayları işin hakkını vererek iş güvenliği yönünden sahayı tanısalar ben sektörel düzenlemeyi savunmazdım. Derdim ki bu arkadaşlar sahayı iş güvenliği yönünden tanımışlar konuya vakıflar. E öyleyse bu işi niye yapmasınlar. Maalesef ülkemizde eğitim saha tanıma yönünden bir aksaklık var. Şu an için bu aksaklığı bertaraf etmenin en kolay yolu, mesleği itibarıyla sahayı bilen kimsenin bu işi yapması. Tekrar dediğim gibi eğitimler adam akıllı yapılıp sahayı güzelce tanıtan adam akıllı bir sistem getirilirse illa sektörel olacak diye bir şeyi ısrar etmem. Bunlara ilave olarak esas derdimizde önceki sayfada bir arkadaşımızın dediği gibi uzmanların sektörel olup olmaması değil. Mevcut halimizde çalışmayan sistemimiz. Bir şantiyede ustasına işverenine söz dinletemiyorsak, sektörel olsa ne,olmasa ne?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Kasım 2014 ---
    Yukarıda bahsettiğim açıklama buydu :)
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Vel hasılı kelam deveye sormuşlar, boynun niye eğri diye. O da demişki nerem doğru.
    O kadar bozuk düzeni hallettikte, sıra sektörel olup olmamayamı geldi?
    BUNUNLA BERABER SEKTÖR SAHALARINI HİÇ GÖRMEDİĞİ HALDE "BEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANIYIM, MADENDE ANLARIM, İNŞAATTANDA ANLARIM, HER İŞİ BİLİRİM DİYENLER OTURSUNLAR OTURDUKLARI YERDE. ZİRA BOŞ TENEKEDEN ÇOK SES ÇIKAR.
  7. elif gamsız İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bir sorum olacak peki yüksek lisans yaptığımız durumda bu sureyi hiç beklemeden c geçilebiliyor değil mi?
    yani b sınıfı sınavına girilebiliyor.
  8. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    elif hanım pardon da mesleğiniz nedir , çocuklarınıza bakıp aynı anda ders çalışmanıza herkesin mutlaka saygısı var ancak o kitaplar sizi inşaat ya da maden uzmanı yapamaz saha tecrübeniz olmadan sadece sgk primiyle gerçek uzman olunmaz üzgünüm bu çok yanlış bir karar...
  9. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Siz hangi kafadasınız çok merak ediyorum? neyin ne olduğunu bilmeden insanların nasıl çalıştıklarını bilmeden konuşmak çok mu doğru birşey! Siz yükseltme sınavı denilen ''SAÇMALIK'' ile mi A Sınıfı oldunuz yoksa normal olarak çalışarak mı? Cevaplarmısınız sorumu ondan sonra konuşalım
  10. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Siz devlet olarak bu kadar insana uzmanlık aldır yükseltme sınavını çıkar yüksek lisans yaptır sonra deki sektörel olsun bu? Ya sizce mantıklı mı o kadar çok teknik öğretmen o kadar çok teknik elaman adı altında uzman o kadar çok inşaat mühendisi olmayan mühendis uzmanlar var ki piyasada ? Tamam onları da geçtim ya iş güvenliği bölümü okuyanlar ne yapacak onlar nerede çalışacak?
  11. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    'Sektörel olsun olmasın, torbadan çıksın çıkmasın vs...' Çok anlamsız bu tartışmalar. Oldu, bitti. Enerjimizi birbirimizle uğraşarak değil kanun koyucuyla, osgb ve işveren tayfasıyla uğraşarak harcamamız daha yerinde olacaktır.
  12. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ahbap, benim 14 senem şantiyelerde geçti.
    Sınavdanda 93 alarak A sınıfı oldum. Sektördeki aç adamkimyager, biyolog, fizikçi vs. adamların inşaatlarda güvenlik ağı bile kurdurmadan uzmanlık yapmaları nedeniyle onlarla uğraşamayacağımdan uzmanlıği çok iyi bilsemde yapmıyorum tamammı?
  13. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Valla o 'YÜKSELTME SAÇMALIĞINDAN' 93 almanız benim için hiç birşey anlam ifade etmiyor! Benim çalıştığım yerde osgbden hizmet aldık ve gelen uzman da o 'SAÇMALIK SINAV'dan 95 alarak uzman olmuş bir inşaat mühendisiydi ve bırakın güvenlik ağını tespit öneri defterine şantiye de bir eksiklik bulunamadı diye yazan bir uzmandı! Anlatmak istediğim şu ben şimdi kalkıp tüm inşaat mühendisleri böyle uzmanlık yapıyor diyormuyum? Hani siz uygulamazsınız da yine de önerim size herkesi bir kişinin iki kişinin yaptığı şeyle yargılamayın! Deniz Bey çok doğru söylemiş biz bunlarla devletle işverenle osgbyle veya kendimizle uğraşmaktan iş yapamaz olduk!
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Peki, siz de haksız değilsiniz. Tek dileğimiz bu mesleği sulandıranların sektörden el çektirilmesi. Devlet bunu yapmadığı sürece yine 1500 ölüm/yıl hızıyla devam ederiz.
    Selamlar.
  15. Cem AKÇA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim tavsiyem inşaat mühendisleri kendilerini isg konusunda geliştirmek istiyorlarsa yurtdışında tecrübe edinmeleri, kaliteli işveren yüksek ve kararlı ücret politikasını da beraberinde getirir. Bence 10 katlı ve üzeri yapılarda inşaat mühendisi isgci yada yüksekte çalışma uzmanı olan isgci olmalıdır
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzmanlar bu zor şartlarda işlerini yapmaya çalışıyor. Bazıları tabi ki düzgün çalışmıyor olabilir ancak zararı sadece kendilerinedir. Siz diyorsunuz ki işini düzgün yapmayanların sektörden el çektirilmesi gerekmektedir yukarıda yazdıklarınızdan da anlıyorum ki uzmanlardan bahsediyorsunuz işini düzgün yapmayan uzmanlar sektörden çekildiği taktirde 1500 ölüm zamanla düşer diyorsunuz. Böyle bir yorum olabilir mi? 1500 insanın ölümü iş güvenliği uzmanları yüzündendir derseniz uzman eksikmiş falanmış filanmış hepsini geçerek söylüyorum uzmanlara 1500 ölümü bağlamak ayıptır. Yazdığımız bir maddeyi uygulatabilmek için canımız çıkıyor her gün devletin patronların basiretsiz ve ukalalıkları ile uğraşıyoruz bide sizle mi uğraşacağız. Ölümlerin sebebini öğrenmek istiyorsanız ihalelere bakın mevzuatı inceleyin patronlarla konuşun siyaseti takip edin.
  17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Oğuzhan bey,
    1500 tane ölenin çoğunun vebali, ölümlü olan iş kazalarından önce hayati tehlikeler olduğu halde işimi ve müşterimi, paramı kaptırmayım diye etik değerleri çiğneyerek işverenleri Bakanlığa bildirmeyen iş güvenliği uzmanlarının üzerindedir. Zamanında bildirim yapsalardı bakanlık o kazalar olmadan o işyerini durduracaktı. Ve uzmanlar bu bildirim sayesinde kanunda açık olarak yazılan görevlerini yerine getirerek vebalden kurtulacaktı. Bunu damı akıl edemiyorsunuz?
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ortalık bariz hayati tehlikeli inşaatlarla dolu. Halbuki çoğunun uzmanı var, inşaatın içine girmeye gerek yok. Önünden geçerken belli rezalet. İskelesi dandik, güvenlik ağı yok. İçeri girsek daha neler göreceğiz vs. Halbuki uzmanı da var. Uzmanın veya OSGB'nin keyfi yerinde nasıl olsa parası geliyor işverenden. İşvereni bakanlığa bildirerek niye işinden olsunki. Binde bir kaza olursa da artık şans kader.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Kasım 2014 ---
    Ben istiyorum ki işvereni idare eden uzmanlar ki( mesleği sulandıranlar kastım bunlardı) bunlar bir şekilde el çektirilsin. meslekten. Yada etik değerlere uygun çalışsınlar. Yoksa hayati tehlikeleri onaylı deftere yazmak marifet değil. Uygunsuzluğun sahadan kaldırılması lazım.
  19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Murat bey;

Kusura bakmayın büyüğümsünüz ancak boş keseden atıyorsunuz. Bakanlığa bildirmedi diye mahkemelerde iş güvenliği uzmanın suçlandığını ne gördüm ne duydum. Bu olayı hakimler bile kale almıyor. Bir de diyorsunuz ki önünden geçerken iskelesi dandik, güvenlik ağı olmayan inşaatlar görüyorum O zaman Alo 170 hattını arayın. Sizin kaybedecek hiçbir şeyiniz yokken aramıyorsunuz. Sokakta birini öldürmeye çalıştıklarını görseniz polisi aramak yerine, sırtınızı dönüp gitseniz o kişi ölse vebali üzerinizde değil mi? Ezbere konuşmayın.
  20. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Elin inşaatı benim işim değil. Biz burda uzmanların görevlerini yapmamasını konuşuyoruz. Siz sanki görmüyomusunuz böyle inşaatları. Bırakın elin inşaatını, Siz sorumlu olduğunuz kaç işyerini ihbarda bulundunuz bana onu söyleyin.
    Neyse hiç bir şey söylemeyin. Bunlar kendi meseleniz.
    Boş keseden attığımı söylüyorsunuz, Ezbere konuşmayın diyosunuz, bunu denilecek en son kimselerden birisine söylüyosunuz.
    Neyse artık bu kısır tartışmalardan iyice sıkıldım. Yazdığınız diğer konular içinde cevap vermeyeceğim artık. Ne cevap yazarsanız yazın size cevap vermeyeceğim.
    İncittiğim herkesten özür dilerim.