1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri değişiyor:işte yönetmelik detayları!!!

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    'Ölümlerin sebebini öğrenmek istiyorsanız ihalelere bakın mevzuatı inceleyin patronlarla konuşun siyaseti takip edin' . Olayın özeti budur.
  2. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzmanlar bakanlığa şikayet etmedi diye suçlular mı sizce? sistemi bu şekilde çarpık kuranlarda suç yok mu? Ne yani biz bütün uzmanlar bakanlığa şikayet etseydik bakanlık da gelip inceleyecekti ve ölümler olmayacaktı mı diyorsunuz? Siz gerçekten buna inanıyor musunuz? Siz hiç şikayet ettiniz mi, gelip çözüm buldular mı? Ölümler inşaat ve maden ağırlıklı oluyor. İstediğiniz kadar şikayet edin sonuç alamazsınız bu alanlarda. Benim baktığım bir inşaatta geçen sene işçi ölmüş ama bakanlıktan hala ne gelen var nede giden. Yine baktığım bir tersanede geçen sene işçi ölmüş bakanlık gelip 7-8 binlira gibi komik bir ceza kesmişti. Ve o tersanede hala herşey eski tas eski hamam devam ediyor. Biz uzmanlar neden hala birbirimizle uğraşıyoruz ben anlamış değilim. İlla eksik yada yanlış yaptığımız şeyler vardır. Ama inanın en masum olanlar yine iş güvenliği uzmanlarıdır. Yahu Allah aşkına çok rica ediyorum, lütfen artık birbirimizle uğraşmayalım biz uzmanlar. Hepimiz aynı gemideyiz. Bir olalım, birlik olalım.
  3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Elbetteki en büyük suçlu ve vebal altında olanlar sistemi çarpık kuranlar. Bunda hiçbirimizin şüphesi yok.
  4. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın Murat Uğur, fiili olarak uzmanlık yapmadığınız halde pratikten kopuk mesnetsiz yorumlar yapıyorsunuz. Ne demek " 1500 tane ölenin çoğunun vebali uzmandadır" bu nasıl bir yaklaşım? siz burada uzmanları hedef gösteriyorsunuz. Bu skandal açıklamanız için tüm uzmanlardan özür dilemelisiniz. Ben size daha önce de yazdım, uzmanlığa hele bir başlayın ondan sonra konuşuruz diye. İnşaatta 15 yıl imalat yaptıysan bana ne? bize ne? Bizi ilgilendiren boyutun iş güvenliği konusunda yaptığın faaliyetlerdir. İnşaatlarda uzman sertifikalı şantiye şeflerini her gün görüyoruz, çoğunluğu iş güvenliği konusunda acınacak durumdalar. Yani demem o ki uzmanlığı fiilen yapacaksın, sertifikanı cebine koyup uzmanlara sallamayacaksın, karnından konuşmayacaksın, işverenin, devletin "vebalini" uzmana yazmayacaksın.
  5. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu sistem daha oturmuş değil. Tecrübe kazanmaya bakin. Bir can kurtardikmi onun pesindeyiz. Muhendis olan her birey bu isin üstesinden gelir diye düşünüyorum. Herkesin farklı düşünmeside guzel . muhalefet olmadan iktidar is yapmaz. A B C hic farketmez bu ise gönül veren bu isin üstesinden gelir. Branslasma henüz olmaz diye düşünüyorum lakin uzman sayisi az A B . bu iste en önemli sorunlardan biri sahada kimse bilgi paylasmiyor. Her seferinde Amerika yi yeniden kesfediyoruz. Herkese iyi calismalar.
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Fırat Bey,
    Kim ne cevap yazarsa yazsın cevap yazmayacağım demiştim üst satırlarda.
  7. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Elbette haksızlığa uğramışsınız ve gerçekten ağır bir haksızlık.Ancak bu haksızlığı; sınava gece gündüz çalışarak ve Elif hanımın bahsettiği gibi bunun yanı sıra günlük rutinlerine devam edip sınava girerek başarılı olanlar yapmadı.O yüzden bir birimize karşı üslubumuzu ayarlarsak iyi olur.Yoksa kendi içimizde ki kavga bize hiçbir şey kazandırmaz.Saygılar.
  8. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    yanlış anlaşıldım sanırım ben şahısları suçlamadım sisteme olan sitemimi dile getirdim. Sistemin neresinden bakarsanız adaletsizlikleri ve veya tutarsızlkları görebiliyorsunuz. ne sadece sınavla bu işler hak edilmez nede sadece tecrübeyle. bu belgeleri veren kurumların uzmanlarını çok iyi yetiştirmiş olması tecrübeyle bilgilsini bir arada tutarak değerlendiriyor olması gerekli. yeni mezun tecrübesiz arkadaşlarımızın sınavlarda başarı ortalaması kesinlikle çok yüksek. dediğim gibi bilgi ve tecrübenin bir arada değerlendirilmediği her sistem kısır döngüye girmeye mahkum olacak bir gün.
  9. Cem AKÇA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Risk analizleri, Acil durum eylem planları, Onaylı defter, Eğitim kayıtları, Periyodik muayeneler, saha denetimleri fotoğrafları ile birlikte sisteme yüklenmelidir.
  10. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olay dönüp dolaşıp BURASI TÜRKİYE ye geliyor. :)

Çünkü insanlar aşağı yukarı hep aynı şeyi savunuyor.
  11. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İstedikleri kadar kanun vs çıkarsınlar bişey değişmez. İSG uzmanı patrona işverene bağlı çalıştığı sürece çözüm çok zor! İSG uzmanlarının odaları olmalı ve işyerleri, şirketler, fabrikalar uzmanı bu odalardan talep etmeli. Ben bulduğum gördüğüm hatayı, uygunsuzluğu patrona söyledikten sonra ne anlamı kalıyor. Maaş aldığın adamı mı şikayet edeceksin!!! İş korkusuyla çalışan birine bunu anlatamazsınız.
  12. Ali Arslan34 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40560
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fırat Bey, sen Murat beyi karnından konuşmakla suçlamışsın ama etrafta hep görüyoruz, hiç bir uzman görmedimki hayati tehlikeli işten istifa etsin yada bildirimde bulunsun. Bunlar alenen gördüğümüz olaylar. İğneyi birde kendimize batıralım derim. Bununla beraber, en büyük vebalin devletin olduğu konusunda size katılmamak mümkün değil.
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Mümkünse konunun kapatılması taraftarıyım.
  14. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Henüz taslak yalnız yönetmelik olarak çıkackmı ?