1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan 400 bin işyerine ceza yağacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bugün Gazetesi yazarı Sadettin Orhan yürürlüğe giren İş sağlığı ve iş Güvenliği yasası ile işyerlerinde İş Güvenliği uzmanı çalıştırmayan şirketlerin alacakları ceza ile ilgili yazısını köşesine taşıdı.
  haber.png
  İŞTE O YAZI

  400 bin işyerine 11 milyar TL ceza

  Başlığı okuduktan sonra gözlerini ovuşturanlar olabilir. Hayır, yanlış okumadınız. Yaklaşık 400 bin işyerine/işverene eski parayla toplam 11 katrilyon ceza yolda. Peki neden? Açıklayalım.

  Bildiğiniz gibi 2012 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yürürlüğe girdi. Böylece bütün işyerleri için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma şartı başladı. Bu yükümlülük 50'den fazla işçi çalıştıran tüm işyerleri için 1 Ocak 2013'te, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için bu yılın başında uygulamaya girdi. Örneğin kuaförler, marangozlar, kasaplar, konfeksiyon atölyeleri ve sanayi işyerlerinin tamamı tehlikeli ve çok tehlikeli kapsama giriyor.

  İşyeri başına 14 bin lira

  İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırması gerektiği halde çalıştırmayan işveren hakkında her bir personel için ayrı para cezası uygulanıyor. Buna göre:

  - İş güvenliği uzmanı çalıştırmadığınız her ay için 5.601 lira,

  - İşyeri hekimi için her ay yine 5.601 lira,

  - Yardımcı (diğer) sağlık personeli çalıştırmadığınız her ay için 2.800 lira

  olmak üzere toplam 14.002 lira ceza ödemeniz gerekiyor. Örneğin bir kasap dükkanınız var ve eğer bu yılın ocak ve şubat aylarında iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırmadıysanız, iki ay için 28.004 lira cezanız birikmiş durumda. "Benim işyerimde denetim yapılmadı ki! İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırmadığımı nereden bilecekler" diyebilirsiniz. İşte işin püf noktası da burası.

  İSG Katip ele veriyor!

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını takip etmek üzere İSG Katip adı verilen bir sistem kurdu. İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştıran veya dışarıdan hizmet alan bütün işverenler, bu sözleşmelerin içeriğini İSG Katip'e yüklemek zorunda. Bu sayede Bakanlık, işyerinize denetime gelmeden iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırıp çalıştırmadığınızı tespit edebiliyor. Bu tespit basit bir anlatımla şöyle yapılıyor:

  - Bütün işverenler çalıştırdıkları sigortalıları SGK'ya bildiriyor. Bu bildirimlerle işyerinin hangi tehlike sınıfında sayıldığı da öğrenilmiş oluyor.

  - Bu işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli olanlar tespit ediliyor.

  - SGK kayıtları ile İSG Katip kayıtları karşılıklı kontrol ediliyor.

  - 50'den fazla çalışanı olup da 1 Ocak 2013 itibariyle veya çalışan sayısına bakılmaksızın tehlikeli veya çok tehlikeli statüde olduğu halde 1 Ocak 2014 itibariyle İSG Katip sistemine bildirim yapmamış olanlar tespit ediliyor.

  Böylece işyerinizde hiçbir fiili denetim yapılmadığı halde, otomatik olarak cezalı duruma düşüyorsunuz. Şu ana kadar yükümlülük kapsamına girdiği halde iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırmayan işyeri sayısının Türkiye genelinde 400 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu sayının büyük kısmını esnaf işyeri diyebileceğimiz 10 kişiden az çalışanı olan işyerleri oluşturuyor. Otomatik olarak işleyen cezaların yerel seçimler sonrasında gündeme gelmesi bekleniyor.

  İş ve Sosyal Güvenlik Atölyesi açıldı
  Sosyal güvenlik, bireysel ve toplu iş mevzuatı, istihdam teşvikleri, genel sağlık sigortası ile iş sağlığı ve güvenliği konularında profesyonel denetim, danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermek üzere İş ve Sosyal Güvenlik Atölyemiz hizmete girdi. Ankara (0312 419 19 76) ve İstanbul (0212 963 13 55) ofislerimizden tüm Türkiye'ye hizmet vereceğiz.

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   80,3 KB
   Görüntüleme:
   10.450
 2. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yalan haber arkadaş yalan ya 1 senedir bu haberler bizi çantacı isg uzmanları yaptı şunları yayınlamayalım yaymayalım lütfen
 3. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  760
  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Firma / Kurum:
  Özel Kurum
  Merhaba,

  Arkadaşlar yazıda yazılan hususlar aynen olduğu gibi seçimlerden sonra iş müfettişlerinin de sahaya inmesiyle hem cezalar kesilecek hemde sıkı denetimler olacaktır.Bugüne kadar inşaat sektöründe 1 kez kapsamlı bir şekilde ÇSGB müfettişleri tarafından denetim geçirmiş biri olarak herşey dikkat edin.Artık uyarmadan kesecekler.İSG KATIP sisteminden kurumun İSG uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmadığı görülüyor.Hiç gelmeden bile sadece sisteme bakarak ceza kesebilirler hemde hiç zor değil.

  Saygılar

  Dr. Oktay Yanık
 4. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  500 müfettiş sahaya inse ne olur ya tebliğ etmeden yazılan ceza ne olur sizce;)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Mart 2014 ---
  milyon işletme var müfettiş yok sayı yetersiz ve ceza kesmek yok yok ;)
 5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Oktay bey, haklı olmanızı temenni ederim ama maalesef durum pek dediğiniz gibi değil maalesef.
  Bakan Bey'in 2014 te ceza kesilmeyecek lafından sonra işverenler tam manasıyla gevşemiş durumda.
  Bir yılda Teftiş edilen işyerleri oranı yüzde 1 in altında, işverenler iyice yayıldılar maalesef.
 6. simsek yalcin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kasap dükkanı diğer sağlık personeli çalıştırmak zorunda değil ....
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Mart 2014 ---
  tabii çalışan sayısı 50 nin altındaysa......
 7. ozgurtirink İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1735
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
  Ya arkadaşlar nerede yaşıyorsunuz siz. Tartışmaya ne gerek var.
  Sayın ÇSGB Faruk ÇELİK Bey; 2014 yılının kanunu tanıtma ve bilgilendirme yılı olacağını ve ceza kesilmeyeceğini söylemişken bu gibi haberlere itibar etmek çok anlamsız ve yersiz.
 8. m. nuri demiroğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44878
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  A SINIFI UZMAN
  Arkadaşlar kendi kendimizi gaza getirip avutuyoruz
 9. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43005
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel sektör / Bakım Müdürü
  İşte bu nedenle İSG Katip üzerinden tespit yapıldıktan sonra işverene yazılacak bir yazı hiç gitmeden tespit ve verilen süre içinde yapılmaması durumunda ceza demek olabilir. Neden olmasın? oldukça pratik ve hızlı bir uygulama olur...
 10. sahaya inmeden hiç ceza yazılan bir işyeri duyan var mı?
 11. HASAN AVŞAR İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  122576
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar müfettişler mevcut iş yerlerinin ancak %5 denetlediklerini söylüyorlar %95 iş yeri denetlenmiyor hasbel kader iş verende bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor iş kazalarında ve insanların İSG tetbirleri almadığından ölüyor, iş verenlerin İSG TETBİRSİZLİKLERİN bedelini ölerek ödeyen çalışan beddeli allahın kaderi olarak geçiçtiriyoruz bunların tüm sorumluluğu Sayın ÇSGB Faruk ÇELİK Beydir çalışanların ölümünden tetbir aldırtmadığından dolayı ölenin sorumluğunun altından sayın bakan nasıl kalkacak acaba?
 12. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  103042
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Sn Bakan'ın açıklaması, ölümlü ve yaralanmalı bir kaza olduğunda veya rutin kontrollerde iş yerine gelecek müfettişler tarafından ceza alınmayacağı anlamını taşımaz. Bilakis iş yeri diğer, kusurlarla birlikte en başta İSG uzmanı bulundurmadığından ceza yiyecektir. Öte yandan 2015 de müfettiş geldiğini varsayarsak, 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde uygulamanın 1.1.2014 de yürürlüğe girdiği dikkate alınarak bu tarihten itibaren başlayarak ceza uygulayacaktır. 2015 de sistemden de direk 1 yıllık ceza otomatik olarak adrese teslim ceza kesebilirler ve bunun için hiç bir fiziki denetime ihtiyaç yoktur. 2014 yılına ait ceza ödenmeyeceğinin garantisi sadece uygulamanın yürürlük tarihinin 1.1.2015 tarihine ötelenmesi halinde olur. Ama bunun vebalini (Allah korusun bir ölümlü kaza olması halinde) kimsenin taşıyamayacağını düşünüyorum. Bu itibarla konunun önemli olduğunun altını çizmek isterim.
  Saygılarımla
 13. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sistemden ceza yollayın o ceza kağıdı geri dönüşüme atılır ;)
 14. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43005
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel sektör / Bakım Müdürü
  Kesilen cezalar şirket siciline işlenir.

  İşveren sıkıyorsa geri dönüşüme atsın...;)
 15. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ya ceza kanınu nu oku ceza nasıl ne halde kesilir