1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş güvenliği uzmanı, ücretini denetlediği firmadan alıyor!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanı, ücretini denetlediği firmadan alıyor!

  [​IMG]

  ARİF BAYRAKTAR

  İş güvenliği uzmanları ücretini, denetledikleri şirketten alıyor. Bu durum ücret alamama korkusu ile denetleme esnasında karşılaşılan ölümcül hataların raporlarda atlanmasına neden oluyor. Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Güvenliği Uzmanı Zafer Güzey, “İş güvenliği uzmanının işten atılma korkusu, iş cinayetlerine sebep oluyor.” dedi.

  Torunlar GYO’nun Ali Sami Yen Stadı arazisinde inşa ettiği rezidansta meydana gelen ve 10 işçinin ölümü ile sonuçlanan asansör kazası ile ilgili mahkeme, 7 kişilik bilirkişi heyeti oluşturdu. Bilirkişi heyetinin 4’ü üniversiteden 3’ü de meslek odalarını temsilen makine, elektronik ve inşaat mühendislerinden oluştu. Heyetin hazırlayacağı raporun 15 gün içinde açıklanması bekleniyor. İddialara göre 2 bin 700 kilo taşıma kapasitesi bulunan asansöre 2 bin 200 kilo alçıpan ile 10 işçi aynı anda bindirildi ve kapasitesini zorlayan bu yüküyle birlikte asansör 32. kattan zemine çakıldı.

  Kaza sonrası iş güvenliği tartışma konusu oldu. İş güvenliğinde temel problem iş güvenliğini denetleyen uzmanın veya uzmanın çalıştığı firmanın, ücretini denetlediği şirketten alması. Bu durum denetmenin, inşaat şirketlerinin hatalarını objektif şekilde dile getirme ihtimalini azaltıyor. İş güvenliği uzmanlarının mevcut durumda denetledikleri şirketin çalışanı gibi olduklarını belirten Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Güvenliği Uzmanı Zafer Güzey, “İş güvenliği uzmanının işten atılma korkusu, iş cinayetlerine sebep oluyor.” dedi.

  Zafer Güzey, iş güvenliği denetimindeki çarpıklığı şöyle anlattı: “Haziran 2012 öncesinde 50 kişi çalıştıran bir şirkete 47 saat iş güvenliği denetimi uygulanırdı. 6331 No’lu yasanın değişmesi ile bu denetim 10 saate düşürüldü. Yeterli denetim zamanı azaltıldı. Bunun yanında Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) kuruldu. Bu OSGB ile iş güvenliği uzmanları anlaştığı şantiyeye iş güvenliği uzmanı gönderen şirketin elemanları haline geldi. Adeta bir yarış atı misali şantiyeden şantiyeye koşturuluyorlar. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Torunlar GYO’daki kazanın faillerinin bulunacağını söylüyor. Bunun faili yasa ve yönetmelikler. Yeterli zaman olmayışı, yeterli bağımsızlık olmayışı iş cinayetlerini beraberinde getiriyor.

  ASANSÖRLERİN YÜZDE 64’Ü HATALI

  Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sefa Targıt da Türkiye’de yapı denetimi ile iş güvenliği denetimindeki zafiyetin had safhada olduğunu ileri sürdü: “Sanayi Bakanlığı ülkedeki 300 bin asansörü denetliyor. 150 binini şu ana kadar denetledi ve sonuç şu: Yüzde 64’ü kullanıma uygun değil. Kullanıma elverişsiz asansörleri iyileştirme çalışmaları belediyelerin sorumluluğuna verildi. Ama iş güvenliği uzmanı denetlemeye gittikleri şirkete objektif bakamıyor. Çünkü iş güvenliği uzmanları ücretlerini, denetledikleri şirketten alıyor. Torunlar GYO’nun Şişli’deki şantiyesinde meydana gelen kazanın ortaya çıkardığı ihmaller zinciri bütün şantiyelerde var. Çünkü iş güvenliği tam bağımsız değil. Ülkede teknik eleman yetersiz, olanlar da denetlediği şirketin aleyhine şikayette bulunamıyor.”

  İnşaat İşçileri Sendikası Başkanı Mustafa Akyol da, “Torunlar olayı bize gösterdi ki yüksek rezidanslar hayatını kaybeden işçilerin kanlarıyla yükseliyor. Gerekli önlemleri düzenleyen kurallar mevcut. Ama hiçbir şantiyede bu kurallara uyulmuyor. İşveren işçiye sağladığı bir baretle iş güvenliğini halletmiş olduğunu düşünüyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz değil.” dedi.

  ZAMAN

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   89,4 KB
   Görüntüleme:
   2.913
 2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ya iyi de denetim müfettişin işi. iş güvenliği uzmanının işi işverenle birlikte güvenli ve sağlıklı ortam oluşturmak, o ortamı müfettiş denetleyecek.

  sen her şeyi doğru düzgün adapte etmezsen, dışarıdan aldığın kanunlar e sistemler böyle yanlış anlaşılır işte