1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı adayları maaşları-anket

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve alibzdgn tarafından 17 Ekim 2012 başlatılmıştır.

?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları ne kadar maaş alıyorsunuz ?

1. 1500-1750 arası

18,6%
  2. 1750-2000 arası

17,3%
  3. 2000-2500 arası

52,3%
  4. B- SINIFI 2500-5000

7,1%
  5. A-SINIFI 5000-10000

2,5%
  6. 1500 TL. ALTI

2,2%
  1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2870
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya arkadaşlar yukarıdaki gibi konuşan işverenlerin tam adını ve şirketin adresini burada paylaşalım. Sonrada bakanlığa dilekçe yazalım uzmanı yok diye. Müfettiş buna yazsın cezayı. ondan sonra 1000 TL'yide biz ona verelim HEDİYE
  2. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37780
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kursa Ankara da gittim ve kurs hocalarımız ÇSGB den emekli baş iş müfettişleriydi ve biz onlara bu işin oluru ne olmalı yani ne kadar maaşla başlamalıyız diye sorduk vebize verdikleri cevap şuydu;
    Arkadaşlar kesinlikle 2500 tl den aşağı başlamayın....

Bu konuda gerek yeni mezun olsun gerekse tecrübeli uzmanların bir düşünce de hareket etmesi lazım.Bu işin ayak altına alınmasın izin verilememeli.
  3. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence maaş vermesinler patron milleti o zaman bizi cok sever :):):):):
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TÜPRAŞ
    Maaş konusunda şunu açıkça ifade edebilirim.
    Bu maaş konusunun ucu açıktır. Herkesi aynı ücret tatmin etmeyebilir.
    Aldığınız riski düşünün, olumsuz bir durumda size olacakları düşünün. ( Hem maddi, hem manevi )
    Aldığınız ücret aslında patronunuzun o riski size satma bedelidir. Olumsuz durumda kaybedeceklerinizi, size ve ailenize olabilecekleri düşünün ve ona göre kalitenizi ve fiyatınızı belirleyin derim ben.
    Saygılar.
  5. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Arkadaşlar şu 2500 olmalı vermeli diyenler, o veren verecek yerleri de yazarlarsa, hemen basvuralım. ok eger hepımızı boyle dersek mecbur kalırlar dersenız o yerse revani olayına girer, cunku nasıl aylık iş güvenliğine tehlikeli sınıfta 1500 isterken OSGB olarak, bırılerı cıkıp 800 e ok dıyorsa,siz 2500 ıstemeye devam ederken bırılerı gelıyor ve 1500 e ok diyor ve siz kırayı nasıl odeyecegım kredı kartını nasıl ödeyeceğim demeye başlıyorsunuz Lütfen destekli sallayalım.
  6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Istanbulda hıc denetleme yok, kesilen ceza yok. Çoğu OSGB kapatacak bu gidişle. OSGB ıznı cıktıgında 10 BİN TL bakanlıga para yatırıldıgını bılıyor musunuz? Bakanlık Imarlı ISkanlı yerlerın kıralanmasına ızın verıyor. Istanbulda işyeri olarak imarlı ıskanlı bır ofısın belırtılen metrekarelerde kırası 2500-3000 den baslıyor. Demem o kı, denetleme ve cezalar olmazsa ne ısyerlerı IG Uzmanı çalıştıracak ne de OSGB ler musteri bulup çalışanlarına 2500 üstü aylık verebilecek.
  7. yaşarsalur İSGforum Üyesi

bence isg uzmanları hayır için çalışsın ne parası vatana, vatandaşına katkın olsun..
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TÜPRAŞ
    Sayın Serkan Sü
    Aslına bakarsanız İstanbulda denetlemeler son 5-6 aydır aralıksız olarak yapılıyor. Sadece ceza işlemleri yapılmıyor. Nereden biliyorum? En samimi arkadaşım şu an İş Teftiş Müfettiş Yardımcısı. Onlar da İSG kanunundaki açıkların farkındalar. Yönetmeliklerde o kadar açık varken, zaman bu kadar azken ve kimin neyi nasıl ve hangi mevzuata göre yapacağı bakanlık tarafından bile belli olmamışken bulunan eksiklikler hakkında ceza yazmak insafsızlık olmaz mı? diyor kendisi. Yaptığımız eksikliklerini kendilerine bildirip gidermesini söylüyoruz diyorlar. Şimdi onlar da haklılar. Sizin dediğiniz gibi ceza yağdırdılar diyelim ( ki istendikten sonra ne cezalar yazılır bilirsiniz ) Bu sefer de buraya çıkıp, " Daha kanunlar kesinleşmemişken, sistem oturmamışken ceza kesiyorlar " diye dert yanacaktınız.
    Geçtiğimiz senelere bakarsak bu iş son yıllarda çok ciddileşti. Bana göre bu bir ilerlemedir ve kademeli bir ilerlemedir. İlerleyen aşamalarda planlanan asıl amacına da ulaşacağını, İSG Uzmanlarının veya OSGB lerin işveren için vazgeçilmeyecek danışman olacağına inanıyorum. Bence sizde umudunuzu bu bağlamda yitirmeyin.
    Saygılar.
  9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yukarıdaki maaş aralıkları yeterli değil, 2500ün üzerinde maaş alan pek çok kişi var.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Temmuz 2013 ---
    istanbulda denetleme var, kesilen ceza da var, hatta denetleme yapacağız diye toplayıp bilgi de verdi müfettişler, ama istanbul kocaman bir bölge, uzman sayısı da belli, her here hemen gelememiş olabilirler,
    malesef o kadar kolay değil :) belirli yaştan sonra 10 yıl ingilizce okumuş bir insanın dil yeteneğini sağlayamıyorsunuz.
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer fazlaca bilgi birikiminiz, isg ile ilgili iş deneyiminiz, ve ek kalifikasyonlarınız varsa (yabancı dil, altın yaka olmak vb) ve eğer kör bir talihiniz yok da hak ettiğiniz yerlere gelememe probleminiz yoksa çok daha fazla alabilirsiniz.
    an itibariyle aldığım maaşı söylemeyeceğim, şirketim bu konuda katı gizlilik politikasına sahip. Ancak çevremdeki bazı maaşları örnek vereyim : 4000+ benzin parası, 3700+şirket arabası, 4500 net, 3450 net... ve bunların hepsi İzmirde C sınıfı uzman. tabii acı bir gerçek var ki hangi bölüm mezunu olduğunuz da bunu etkiliyor. ben bu bölümden değil farklı bir bölümden olsaydım işyerim beni tercih etmeyecekti muhtemelen.
    bu rakamlar hep izmir için
    ve çevremdeki daha az deneyimi olan arkadaşların OSGBlerde aldıkları maaşları söyleyeyim, 2000, 2300, 1750(ki biz buna burun kıvırdık ),1000+sistemde kullanılan her saat başı pirim (2400'e filan geliyor). bu rakamların hepsi duyduklarım, tabii duymadıklarım vardır,
    hep söylediğim bir şeyi söyleyeceğim, sadece uzmanlıkta değil her türlü işte büyük şehir daha fazla maaş verir çünkü oralarda masraf çoktur. küçük şehirler daha ucuzdur o yüzden daha az maaş verir, ama gelir gider dengesi bu rakamları dengeler,
    ama yok demeyin, hele istanbuldaysanız hiç demeyin,
    "uzman olan çalışanın maaşı odur (ik uzmanı muhasebe uzmanı vb.) ama onların yasal sorumluluğu yoktu, iş title da değil , sorumlulukta
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir adam picassonun başına gitmiş, picasso 45 dakikada bir resim yapmış ve daha sonra bu resmi satmış. adam demiş ki"45 dakikada bir resim yapıyorsun 2 milyon dolar alıyorsun" picasso da demiş ki "hayır 40 yıl artı 45 dakika"
    sadece eğitim de değil senin üzerindeki, sen ayrıa sorumluluk alacaksın, de ki o adama"peki madem öyle uzman almayın 1000 lira da vermeyin, birşeyleri görmezseniz kaza olursa aylık 2500 TL ödememek için 600 bin lira ödeyin. tabi buna "ben 5 yıl okuduğum için 1000 lirayı da kabul etmem, uzman olmasaydım 1750-2000 arası talep edecektim, siz piyasaha başka bir yere giremeyecek kadar kötü bir adam arıyorsunuz demekki ki 1000 lirayı kabul etsin istiyorsunuz" de.
    adam böyle terbiyesizce konuşmasa bunları saydırmazdım, 1000 lirayı kabul eden de kabul etmek zorunda kalıyor bir şekilde. acil işe girmesi gereknler oluyor. ama işverenin de böyle terbiyesiz bir cümle kurma hakkı yok.
  12. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Sait Bey,

Bilgilendirmenize teşekkür ederiz. Ancak takip ettiğim kadarıya, yeni çıkmış yönetmeliklerden eksik bir yönetmelik yok, ayrıca iş güvenliği açısından mevcut yönetmelikler de geçerli. Ceza kesilmemesi, sadece uayrı ile bırakılması ile hiçbir patron ne iş güvenliği tedbiri alır, ne de uygular. Risk analizi, Acil durum eylem planı ve de iş güvenliği temel eğitimleri ile ilgili bir yönetmelik eksikliği yok ve uygulanmayan cezalar var. Ben ceza kesilmesi taraftarı değilim, birkaç denetleme ve kesilen ceza haberi, firmaları bu konuda önlem almaya zorlayacaktır. Öyle firmalar görüyorum ki, çalışanlar inanın kölelik düzeninden daha sağlıksız çalışıyorlar. Çok önemli, işçi sağlığı, ceza uygulanmadığı sürece asla önem arzetmeyecek bu ülkede.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TÜPRAŞ
    Serkan Bey,
    Endişenizi anlayabiliyorum ama benim anlattığım şey standart bir işletme içindi.
    Yoksa kölelik düzeni ile çalışan, kanunu umursamadan işine devam etmeye zorlayan kişilerin inanılmaz cezalar aldığını ve bazılarının iflas çektiğini de biliyorum. Eğer inanmazsanız şirket de söyleyebilirim bu konuda. İçiniz rahat olsun yani. Siz iyi niyetli olduktan sonra kimse size ceza yazma amacıyla gelmiyor. Ama art niyetiniz farkedilince de vay halinize ki ne vay...
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eksik yönetmelik çok sayıda var malesf, tüzük askıda, oradan ceza yazamıyorlar ve pek çok şeyi karşılayan konular havada şu anda. ayrıca ben ceza kesilen ve/veya ceza için 1 hafta mühlet verilen yerleri biliyorum, hatta ta izmirden istanbuldakileri duyyuyorum siz oradakileri nasıl duymuyorsunuz ki?
  15. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Duyum çok, hep havada. somut örnek, mumkunse fira ismi sektörü ve ceza miktarı gerekli. Bizde de duyumlar var hadımkoy ve kımya pılot secıldı 24 işyerine kapatma verildi vs. Bunlar İstanbul piyasasında çakal firma sahiplerine bişi ifade etmiyor, somut firma ismi miktarı gerekli. Yoksa duyumdan bol birşey yok.
    Sait Bey,

Şirket ceza ve sektör söyleyebilirseniz çok memnun olurum.

Saygılar,
    Risk analizi , acil durum eylem planı ve İş Güvenliği eğitimleri için eksik yönetmelik ve askıda olan tüzük söyleyebilir misiniz?

Saygılar
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TÜPRAŞ
    Beylikdüzü, Başakşehir, Avcılar'da denete giren İnşaat firmalarını incelerseniz sevinirim. :D
    Daha fazla ayrıntı için yönetimle görüşmem gerek. Malum isimlerden dolayı yasal bir sorunla karşılaşmak istemem.
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    firma ismi vb şeyler veremem, sonrasında yasal sorunlarla uğraşmak istemem, bilgiyi veren arkadaşlarımı da zor durumda bırakmak istemem. . ama birininkinin 60.000 TL olduğunu söyleyebilirim
  18. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    tesekkurler arkadaslar, sımdılık bu bılgıler de yeterlı.
  19. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    yeni isg ciler ,tavsiyem osgblerde yada ölü sevicilrde en az 1500 2000 arası paralara 6 ay kadar dayanabilirseniz işi ögrenmeye bakın sonra büyük firmalarda tecrübeli aradığından ve bu firmaların tecrübelinin en az 3000 - 3500 civarına tutabileceğini bildiğinden, tecrübeye göre yükselirsiniz sorun sabretmekte..Bugün benim diyen bankacı ilk girişte 1.250 maaşla başlıyor, mühendis ilk işine 1500 la başlıyor kimse tecrübesize 5000 lira vermez hayal yerine sabredin
  20. RECEP DÖŞLÜ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Temmuz 2013 ---
    ben tecrübesizim 2000 verdiler. bende çalışıom. ama işin içine girince 2000 az olduğunu düşünüom