1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı aksi bir durum karşısında ne kadar sorumlu tutulabilir?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve çiğdem kanat tarafından 12 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bir isg uzmanı işçinin yaptığı bir hatadan dolayı (sonuç ne olursa olsun ) ne kadar sorumlu tutulur?

bir ikincisi isg uzmanı üzerine düşen görevi yaptığı halde işçi buna uymuyorsa bu durumdan kim ne kadar sorumludur?

bir üçüncüsü işçinin uymadığı kurallar iş verene mi yoksa anlaşmalı olunan osgb ye mi bildirilmeli?

teşekkürler...
  2. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Öncelikle yeni yasa ile ilk sorumlu sizsiniz. Silsile yolu ile işveren işveren vekili bağlı olduğu amir, kazalı işçilerde sorumluluk aranır. Kusur oranları; görev ve sorumluklarının ne kadarını yaptığınıza, neleri yapıp neleri yapmadığınıza, kazalının durumuna göre o oranda ceza alırsınız.

İşçinin bağlı olduğu işletme yönetimine yani işveren/vekilinine bildirilir. Bütün tavsiye ve önlemlerinini çalışmalarınız onaylı deftere yazın.
  3. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    nasıl yani ben görevimi yerine tam anlamıyla getiriyorsam ve işçi bu kurala uymuyorsa bunun sorumlusu yine mi ben oluyorum... (onay defterine yazmış olsam bile)
  4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Tam olarak yerine getirilmişki ( %2 dışında kalan önlenemeyen durumlar ıcın) kaza olmuş. Bütün tedbirleri aldığını düşündüğün bir işletmede vaka meydana gelmiş ise az da olsa kusur oranı uzmana verılıyor. Hareketli bir ortamda risk hiç bir zaman sıfıra indirgeyemezsiniz. Aldığınız tedbir ve önlemlerin etkinliğini ve takibini yapacaksınız ( son cümle yargıtayın yorumudur.)
  5. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    peki :) işçinin uymadığı kurallardan kim sorumludur?
  6. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uymayan işçiyi işten tazminatsız olarak çıkarttırabilirsin. Çıkarttıramıyorsan iş vereni bakanlığa şikayet edersin. Hiç bir iş, işçinin dikkatine bırakılamaz. Son cümle yargıtay kararı.
  7. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çok teşekkür ederim... şimdi tamam ;)
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    asıl
    asıl cevap burda..teşekkür bilgi için..ve katılıyorum..ya iş çıkışı yada ceza.ama ödülde olsun yanında..
  9. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    peki işveren işçiyi işten çıkarmazsa ve isg uzmanı bunu bağlı olduğu osgb kuruluşuna bildirirse osgb nin banane deme gibi bir şansı var mı? olası bir cezada ben o işle ilgili bütün sorumluluğu uzmanıma verdim onun yrtkisi dahilinde deyip işten sıyrılabiliyor mu?
  10. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    YETKİ ZATEN SENDE. ÇIKARTMAZSA BAKANLIĞA ŞİKAYET ET
  11. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  12. Ali Ünal İSGforum Üyesi

çigdem hanım :) banane diyemez gerekli aksiyonları almak zorunda. Sıyrılamaz kanun maddesinde görüldüğü üzere uzman işverene karşı sorumludur. İşveren kazalar olmasın, mevzuat gereklerini yerine getireyim diye uzman tutup para veriyorum diyerek uzmana rücu ettirme hakkına sahiptir.

işveren kendı dusunce yapısına uymayan osgb ile sozlesmesinı fesh edip baska bir osgb ile çalısmak ısteyebilir,
    işveren osgb den ısg uzmanın değişmesnı ısteyebılır
    osgb uzmanı ısten cıkarabılır.
    osgb müşteri firma ile sorumluluk almamak ıcın sozlesmesını fesh edebilir. Sonuç olarak deftere yazıp bakanlıga şikayet edeceksin ( kesin sonuç; işvereni şikayet sonucu işinden olacaksın:) )
  13. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB ler tüccar gibi çalışıyorlar. ve zaten de tüccarlar