1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı bilirkişi olmak

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 15 Haziran 2020 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  255513
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar,
  İş güvenliği uzmanlığında bilirkişi olmak için ne yapmak ve nereden başlamak gerekiyor?
  Başvuru, gerekli belge, sınava tabi tutulup tutulmadığı, iş imkanı vb. gibi tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
 2. Mehmet ARIKAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  139771
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ELTO Elektrik Topraklama Mühendislik Müşavirlik
  Merhaba;
  İş güvenliği uzmanı bilirkişi olmak, bilirkişi olma koşullarıyla aynı. Adalet Bakanlığında Bilirkişi Daire Başkanlığı, Belli illerde de Bölge Bilirkişi Kurulları var. Bölge Kurulları ihtiyaca binaen belirli dönemlerde ilana çıkıyor. Bu medya aracılığı ile duyuruluyor. Bursa Bölge kurulu için 2018 yılında ilan verilmiş, gerekli şartları taşıyanlar 2019 Şubat ayında yemini müteakip başlatılmıştı. Bundan sonra da ilan verilmedi. Bu yılın sonu veya 2021 yılı başında ilan verilmesi bekleniyor.
  Başvuru ve kabul şartları ile alınacak uzmanlık alanları her ilanda farklı olabiliyor. Müracaat ettiğiniz branşta belirli bir yıl aktif çalışma şartı aranıyor. Bunun için de ne tür belgelerin kabul edilebileceği ilanda detaylı açıklanıyor. Ama başvuru için olmazsa olmaz "BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİM SERTİFİKASI" dır. Bu sertifika değişik meslek odası (Baro, EMO vb.) veya kuruluşlarca (örn. Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi) açılan eğitimlerin sonucunda verilmektedir.
  Bilirkişilik için özel bir sınav yok, Bakanlık ve Bölge Kurulunun istediği belgeleri sunduğunuzda, detaylı bir evrak incelemesi sonucu, özellikle Adli Sicil Kaydınızda da bir sorun yoksa kabul ediliyor ve yemin töreni düzenleniyor. Yeminden sonra görevlendirmeler başlıyor.
  Selamlarımla
 3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  255513
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Cevabınız için teşekkür ederim. Medya aracılığı ile açıklama oluyor demişsiniz, hangi medyalardan takip etmeliyim?
 4. Mehmet ARIKAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  139771
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ELTO Elektrik Topraklama Mühendislik Müşavirlik
  Resmi olarak ilan verildiği gibi birçok medya kuruluşu da haber olarak yayınlıyor. Günlük internet haber sitelerinde görebilirsiniz.
 5. Mehmet ARIKAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  139771
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ELTO Elektrik Topraklama Mühendislik Müşavirlik
  Eğer Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikanız yoksa şimdiden uygun bir eğitime katılarak alabilirsiniz.
 6. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  255786
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ceva Lojistik
  Bilirkişilik temel eğitiminde evrak sorgusu olmuyor, eğitimi aldığınızda bilirkişilik daire başkanlığına başvurunuzda alanınızla ilgili en az 5 yıl çalışmış olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor ve tabi bunun yanında diğer yetkinliklerinizi de. Sonra da bilirkişilik daire başkanlığı uygun görürse onaylıyor sonra yemin süreci, en önemli kısım ise bunların en başında bilirkişilik ilanının açılması, 2019 yılında açılmadı mesela,
  Görevlendirmeye gelirsek, sürekli takip etmeniz ve bir tanıdık olması gerekiyor ki size dosya versin. Dosya verildiğinde ret etme durumunuz yok. 1. kere mazeret öne sürersiniz ama 2. sefer size dosya gelmez.