1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı bireysel çalışabilir mi?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanı’ nın Bireysel Çalışması
    İş Güvenliği Uzmanı bireysel çalışabilir mi?
    Cevap çok basit; tabi ki çalışabilir! Peki neden böyle bir yazı yazma gereği hissettik? Sebepler oldukça fazla. Gelelim söylemek istediklerimize.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile birlikte İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi talebinde ciddi artışlar oldu. Talep bu kadar hızlı artınca da haliyle ciddi bir iş hacmi söz konusu oldu. Aniden büyüyen bu iş hacmi ile birlikte “İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bireysel çalışamaz, bir OSGB’ nin himayesinde çalışması gerekir” gibi söylemler ortaya atılmaya başlandı. Bu söylemlerin bir kısmı bilgi eksikliğinden bir kısmı da sektörü yanlış yönlendirmeye çalışan kişiler tarafından ortaya atıldı. Peki bu söylemlerin dayanağı ne idi?

İş Güvenliği Uzmanı bireysel çalışamaz fikri nereden çıktı?

Bu durumun bu kadar abartılmasının en büyük nedeni İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği‘ nin 5. Maddesi’ dir.

Burada şöyle bir ayrıntı var; bir işçinin, 4857 Sayılı İş Kanunu’ na tabi bir işyerinin çalışanı olabilmesi için orada illa ki tam süreli çalışmasına gerek yoktur. Bu konu 4857 Sayılı İş Kanunu Madde 9′ da şöyle belirtilmiştir;

Yani bir İş Güvenliği Uzmanı, tehlike sınıfına uygun bir işyerinde kısmi süreli çalışabilir. Çalışabilmesi için illa ki tam süreli olmasına gerek yoktur. Buradaki en önemli fark, sigorta primlerinde ortaya çıkmaktadır. Tam zamanlı bir çalışanın sigorta primi 30 gün üzerinden yatırılırken kısmi süreli çalışanın bir, üç ya da beş gün olabilir.

Yönetmelik ve kanun maddelerinde de görüldüğü gibi İş Güvenliği Uzmanı‘ nın işletmeler ile bireysel olarak çalışmasında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Burada önemli olan; İş Güvenliği Uzmanı’ nın sistematik anlamda işin yürütümünü kontrol edip edemeyeceğidir.

kaynak
  2. Özlem aşçı Canikli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey paylaşımlarınız için teşekkür ederim bireysel çalışan iş güvenliği uzmanı fatura kesebilir mi çünkü bazı işletmeler gider göstermek için fatura istiyor burada sıkıntı çıkıyor ayrıca devlette çalışan işyeri hekiminin 30 saatlik hakkı var ben öyle biriyle çalışmayı düşünüyorun onuda mı sigortalı göstermemiz gerekiyor. Haliyle işverenler Osgb yi tercih ediyor
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Canım kardeşim 217 saatini full dolduran bireysel çalışan değerli hekim arkadaşlarım var hiçbir işverenine fatura kesmiyor..fatura kesmene gerek yok..ne kadar gün çalışacaksan o kadar sigortanı yapsın yeter,faturaya da gerek yok..hatta sigorta yapmasa bile faturaya gerek yok..isgkatip sözleşmesi yeter..maliyeye onu göstersinler..:)
  4. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    serbest meslek makbuzu ile İş güvenliği uzmanları bireysel çalışabilir..Firmalarda bunu gider olarak gösterebilirler.İsg katip sözleşmesi yaptığınız yerlere de serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz eğitimde verirsiniz.Bu şekilde çalışan bir çok iş güvenliği uzmanı var.İş Güvenliği uzmanları, OSGB lerin piyasaya bilinçli olarak sundukları algı yönetiminden sıyrılmalı...
  5. bmelih77 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Paylaşım için teşekkürler erkan Bey. Bir sorum olacak; ben kendi şirketimde hem iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum hemde mesul müdürlük. Şöyle ki 25 gün mesul müdürlük 5 gün İGU sigortam yatıyor. Kendi şirketimde toplamda tam zamanlı çalışırken farklı bir firmanın uzmanlığınıda yapabilirmiyim? 30 günden fazla sigorta yatması sıkıntı yaratır mı? bu konu ile alakalı bir yasal dayanak veya yasaklama mevcut mu. Teşekkürler.
  6. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş yeri sahibinden zamanın diğer kısımları için çalışabileceğini belirten yazı alırsan,firma sahibinin ileride sana sıkıntı oluşturma ihtimalini azaltırsın(kabul ederse eğer).
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    serbest meslek makbuzu ile vergi sgk sorunları yasanır cunku kanun acık ya osgb yada kendı calısanları arasından dıyor. yanı sgk sı yatmıs vergısı odenmıs demektır bu. sgk ve vergı gıbı cezalara maruz kalınır
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Her ne kadar serbest çalışılmasına mevzuat izin versede, uygulamada bu şekilde çalışanların işverenlerine ayda 1 kere sgk giriş çıkışı yapma ve bunları takip etme, ayrıca bordro düzenleme mecburiyetleri angaryaları olduğundan iş verenler haklı olarak bu şekilde olan uzmanlara yanaşmak istememektedirler. Yanaşanlarda ya bu angaryayı yükleniyor yada kendisini bekleyen ceza tehlikesinden haberi yok. Serbest makbuzla çalışılmasına izin verilmeli,
    ilgili 6331 maddesi :
    "Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden yada bağımsız çalışan iş yeri hekimi, bağımsız çalışan iş güvenliği uzmanından ve bağımsız çalışan diğer sağlık personelinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir."
    haline getirilmelidir.
    Şu anda kanunda altı çizili kısım yoktur.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Ocak 2015 ---
    tıpkı serbest mühendislerin çalışması gibi olmalıdır. Ben adama projesini çiziyorum, faturasını kesip işi bitiriyorum. Benzer mantık. Ama şu anda ki 6331 de bu şekle izin verilmiyor. Ya OSGB den alacaksın diyor, yada bi iguyla iş sözleşmesi yapacaksın diyor. Üçüncü şansın yok diyor.
    Bende diyorumki hayır üçüncü şansın olmalı, serbest meslek mantığıyla olabilmelidir.
    Bunun için BİMER'ede yazdım ayrıca. Tüm arkadaşlar yazarsa hepimiz için iyi olur. İsteyenlere hazır metin gönderebilirim.
  9. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    vergi uzmanı ve mali müşavir birisine danıştım öyle yazdım bunu... ama her kafadan bir ses çıkıyor tam bir karmaşa açıkçası..
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Kasım Özer, Twitter'de bu soruya cevap olarak SGK müfettişleri size ceza keser diye cevaplamıştı birisini.
    Vergi uzmanları 6331'in ilgili maddelerini okumadıkları-bilmedikleri için, İş Güvenliği Uzmanlığını serbest meslek gibi sanıyorlar. (ki hatta bende öyle sanıyordum), ama 6331 in ilgili maddesi demektedir ki:
    "İşveren
    Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir."

Burada işverene iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma sorumluluğu için 2 yol sunulmaktadır
    1-) Ya bünyesinde birisini görevlendirecek.
    2-) Bünyesinde böyle biri yoksa bu hizmeti OSGB'den satın alacak.

Üçüncü yol tanımlanmayarak, serbest meslek makbuzuyla çalışılmasına olanak verilmememiştir.
  11. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya arkadaşlar sorunumuz bu değil ki yönetmeliğe bireysel danışmanlık hizmeti de alabilirler diye madde eklense ne olacak..şu anda makbuz ile çalışan arkadaşlar var ya paralarını toplayamıyorlar ya da çok düşük fiyatlara hizmet veriyorlar tehlikeli grupta 5 çalışanı olan bir yere kestikleri makbuzu gördüm aylık 30 tl...bu osgb denilen kölelik sistemi olduğu sürece piyasada fiyatlar dipte olacak ..şantiyelere (20-25 kişilik) adamlar doktor uzman 300 tl fiyat veriyorlar aylık...
  12. Kahraman Yüce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YÜCE İŞ GÜVENLİĞİ
    Arkadaşlar serbest meslek makbuzu kesilerek çalışılamaz diye birşey yok sonuçta çalışma bakanlığı isg katipteki sözleşmeye bakar, sgk da o uzmanın sgk sı veya bağkuru o iş koluyla ilgili yatırılıp yatırılmadığına bakar ayrıca vergi daireside kdv ve stopajına bakar. Sonuçta makbuz kesen uzmanlarda devleti zarara değil kar'a geçirir dolayısı ile bu sistemde OSGB'lerin işine gelmediği için piyasaya böyle gereksiz söylentiler yayar ama burada önemli olan uzmanların işini düzgün yapmasıdır OSGB'lerin isteği değil!!!
  13. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bende bireysel çalışıyorum ve size katılıyorum. Hazır metin gönderin bende BİMER ebaşvurmak istiyorum.
  14. vey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben alo 170 i aradım bu konuyla ilgili aynen yönetmelikteki gibi Osgb veya kendi bünyesinden atma yapılması lazım
  15. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Fatih Bey ve diğer duyarlı arkadaşların bilgisine.
    İsteyen olursa Word formatında da gönderebilirim.

BAŞBAKANLIK İLETİŞİM MERKEZİNE

... Sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.

Bu yazımın Başbakanlık Teftiş Kurulu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne tevdi edilmesini arz ederim.

Saygılarımla.

Biz serbest çalışan iş güvenliği uzmanlarının ve iş yeri hekimlerinin mağduriyeti ile ilgili bir isteğimi sizlere aktarmak istiyorum.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununun 6.maddesinde

.................... işveren;

"a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir."

Denilerek; işverenlerin, iş yeri hekimi ve uzmanlarla iş sözleşmesi yaparak, yahut OSGBlerden hizmet satın alarak Kanundaki yükümlülüğünün yerine getirmesi istenilmekte olup, kendi ticari kimliğiyle bağımsız çalışmak isteyen iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimlerinin önü Kanun ile kapatılmaktadır.

Netice itibarı ile Kanuna göre, bir iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ya bir OSGB bünyesine girerek çalışabilir yada bir iş verenle kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak çalışabilir. Başka bir çalışma şekline izin verilmemektedir.

OSGB bünyesine girmeden bağımsız çalışmak isteyen arkadaşlarımıza ise sadece iş sözleşmesi ile bir işyerinde çalışmasına (yukarda yazdığım kanun maddesine istinaden) izin verilmekte olup, bu durum uygulamada işverenler için vergi ve sosyal güvenlik mevzuatı yönünden meşakkatli prosedürlere neden olmaktadır. Bu olumsuz durum işverenlerin tercihini etkilediğinden haksız rekabet ortamı oluşmaktadır.

Bununla beraber bir işverenin serbest uzmandan yada serbest hekimden serbest meslek makbuzu ile hizmet almasının hiç kimseye bir sakıncası yoktur. Zaten benzer mantıkla bu hizmetler zaten OSGB'den de alınabilmektedir. Bununla beraber, serbest olarak doğrudan işverene hizmet vermek isteyen iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimine izin verilmemektedir. Netice itibarı ile bağımsız çalışmak isteyen iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarına haksızlık yapılmaktadır.

Herkes eşit rekabet ortamında çalışabilmelidir. Rekabet ortamının eşit olması için de, fatura ile çalışan OSGB'lerin önüne geçilmediği gibi; iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimlerinin de fatura ile bağımsızca hizmet vermelerinin önüne geçilmemelidir.

Bu noktada kanunun ticari yönden bağımsız hizmet vermek isteyen uzman ve hekimin mağduriyetini giderip, serbest meslek makbuzu ile çalışabilecek ve netice de önünü açacak şekilde olmasını teminen kanunun 6. maddesinin ilgili bendinin

"a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden yada bağımsız çalışan iş yeri hekimi, bağımsız çalışan iş güvenliği uzmanından ve bağımsız çalışan diğer sağlık personelinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir."

şekline veya sizlerce maksadına daha uygun bir hale getirilerek mağduriyetimizin giderilmesini sizlerden temenni ediyorum.

Saygılarımla.

İsim Soyisim

... Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

TC Kimlik No:

Adres :

Telefon :

E-mail :
  16. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Murat Bey, dilekçenize cevap geldi mi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Mayıs 2015 ---
    Çok güzel bir tespit aynen katılıyorum
  17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Yazım görüş tarzında olduğu için cevap gelmedi Münevver Hanım.
  18. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Mayıs 2015 ---
    Ben ölümlü bir iş kazasından dolayı yargılanıyorum. iş kazası olduğunda ve ilk sorgulamama kadar OSGB de çalışıyordum. ilk sorgulanmamdan sonra OSGB den ayrıldım. SGK nın devam ettirdigi rücu davasındada, kamunun sürdürdügü ceza davasındada OSGB yi baglayan hiç bir şey yok. OSGB sadece fatura kesen devlete vergi veren ve sizin üzerinizden para kazanan, uzmanları köle gibi kullanıp fatura dağıttıran, para toplatan, doktor işi yaptıran, sahaya hiç çıkmayan doktorların maaşlarını sizin 2-3 katı olarak hesabına yatıran kısaca ''kenedir''. OSGB ler kapansa iş güvenliği maliyetleri minimum %30-40 ucuzlar. 2016 da ne olacak bu konudada fikrimi söyleyeyim. OSGB ler A ve B uzman bulamayacaklar şimdikinin 3-4 katı uzman lazım, buldular diyelim onların tabiriyle müşteriden fiyat arttırımı isteyecekler örnegin 1000 liraya baktıkları çok tehlikeli bir yere minimun 3000 lira fiyat verecekler işte o zaman ben devreye girecegim ve OSGB nin 3000 verdiği yere 2750 verip o iş yeri ile ben çalışacagım. Bu iş yani iş güvenliği birilerinin rant kapısı olmaktan çıkacak, uzmanların doktorlar yanındaki kıymeti artacak, riske giren parasınıda kazanacak ve en önemlisi az işyerine dolgun maaşla bakan uzmanlar işlerini iyi yapacaklar. Bu işin içinde olan biri olarak sizden rica ediyorum OSGB lere kendinizi ezdirmeyin. Bu işi şimdide 2016 dada bireysel yapın iş güvenliği sadece bireysel yapılır. OSGB de çalışan uzmanlık yapıyorum demesin biraz düşünürse kölelik yaptıgını anlayacak. Unutmayın OSGB olsa da olmasa da hep yalnızsınız.
  19. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bilgi edinme yasasına göre tarafınıza bilgi verilmesini talep etmemişiniz, temenni şeklinde yazınız
  20. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,
    6. maddenin lafzında açıkça belirtilmediğinden dolayı iş güvenliği uzmanlarının serbest meslek makbuzu kesmek suretiyle bağımsız çalışamayacağına dair bir görüş oluşmuştur. Halbuki aynı yasanın 4. maddesi 2. Fıkrasında "İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz." ve İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik’in 3. madde 1. fıkra (b) bendinde de "Hizmet sunucusu: İş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek üzere Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi, kurum veya kuruluşları ifade eder." denilmektedir. Buradan “işyeri dışındaki uzman kişi” ve “Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi” terimlerinin kanunun ruhuna ve uygulamaya uygun olarak serbest çalışan iş güvenliği uzmanını kast ettiği anlaşılmaktadır.