1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı bireysel çalışabilir mi?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    serbest tam zamanlı çalışan iş güvenliği uzmanı makbuz kesmek zorundamı
  2. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sigortalı değilse makbuz kesmek zorundadır özlem hanım
  3. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Teknik olarak tam zamanlı çalışan zaten serbest olamaz,
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu konu hala netliğe kavuşmamış gibi,

herkes kendine göre bir yorum yapıyor, yetmiyor birde işverenin istekleri doğrultusunda hareket ediyor.
    bu hizmeti işverenler, ya OSGB den yada bünyesinde bulunan (tam zamanlı yada kısmi süreli sözleşmeli fark etmez) bir iş güvenliği uzmanı/işyeri hekiminden alabilir diyor. OSGB hizmetinin karşılığı faturadır. ama işverenin çalışanı olmanız durumunda (kısmi/tam süreli) işveren size maaş ödeyecek yani serbest meslek erbabı olmaya fatura kesmeye boşu boşuna vergi vs ile kendinizi olmadık bir yükün altına sokmaya ne gerek var ki bunu işveren sizden fatura istediği için yapıyorsunuz, diğer çalışanlar işverene fatura mı kesiyor ki siz de fatura kesmek için uğraş içerisindesiniz.

şöyle de bir durum var. isg katip ataması ile hizmet verdiğiniz işverenler haricinde, bir işletmeye sadece risk analizi hazırlarsınız, sadece isg danışmanlığı yaparsanız bu gibi durumlarda fatura kesersiniz, kesmelisiniz de zaten, ama yukarıdaki kriter ile bu farklı bir durumdur
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

İş güvenliğinde ileri isg tekniklerini ve metotlarını konuşmak varken farklı başlıklar altında aynı konuları tartışıyoruz. Erdem Bey'in dediği gibi mevzuat anlaşılabilir ve gayet açık. Gönül ister ki Mühendislik işlerinin yanında danışman usulu makbuz keserek iş yapmayı ama yasa maalesef sınırlandırmıştır. Diğer multidisipliner meslekler gibi değildir.
    Yürürlük tarihi gelmeyen kurum kuruluşlar için RD yapabilir danısmanlık yapabilir karşılığında makbuz kesebilirsiniz Ancak eğitim verme yetkiniz yoktur. İSG Eğitimlerini vermek için de kurulusun sgk lı (kısmı olarak) çalışan gibi görünerek verebilirsiniz.

Yürürlük tarihi başlamış kurum ve kuruluşlar için ise ya OSGB ler aracılığı ile ya da işverenin çalışan olarak istihdam edeceği (sgk lı olarak tam ya da kısmi zamanlı çalışan ) dışardan hizmet alacağı kişiler aracılığı ile gerçekleştirir.

6331 Çalışan tanımı:
    b) Çalışan: Kendi özel kanunlarındaki statülerine bakılmaksızın kamu veya özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişiyi tanımlar.

Tabi işveren sağlamsa ve isg e çok önem veren bir kişilik ise bu sorumlukları yerine getirdikten sonra ilave danışmanlık aldırırsa bu şartlarda verebilirsiniz makbuz kesebılırsınız ancak mevzuat gereklilikleri konusunda yok hükmündedir.

Syg.
  6. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Arkadaşlar, tavsiyem bizler sigortalı hizmet verelim. Yukarıda 3. yol için arkadaşlarımızın çabaları var. Çok önemli bir çalışma destekliyorum. İşallah mümkün olur. Olursa çok iyi olur, OSGB tekelleri kırılır. Serbest Meslek makbuzu kesmek isteyen kessin, serbest meslek makbuzu ile ülkemize vergi sağlanıyor "Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır". Ben bireysel çalışmalarımda kısmi sigorta yapılmasını şart koşuyorum. Faturalı hizmet vermiyorum. Fatura isteyen firmalarla çalışmıyorum. SGK mı da, Vergimi de işverenim yatırıyor. Kafam rahat.
  7. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanı, İş Yeri Hekimi bir işyerine 3 şekilde hizmet verebilir.
    1-Bireysel Hizmet
    2-Kısmi Süreli Çalışma
    3-OSGB üzerinden

1-Bireysel hizmet vermek isteyen IGU,IYH bireysel veya şirket danışman firma üzerinden yapabilir. Burada firmaya hizmet faturası düzenler. Firma ile aralarında " IGU Danışman-IYH Danışman " sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir. Bu sözleşme
    "İGU -IYH– DANIŞMAN ……………….. TARAFINDAN VERİLEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DANIŞMANLIĞI VE HİZMETLERİNİN ÖDEME USÛL VE ESASLARI HAKKINDA SÖZLEŞME" şeklinde olabilir. Sözleşmede İSGKatip üzerinden onaylanarak imzalanan sözleşmenin devamı niteliğinde olduğu ve aynı tarihten itibaren başladığı belirtilir. İmzalanan sözleşmenin hangi yönetmeliğe uygun olarak danışmanlık hizmeti verileceği, kişi başı alınacak ücret belirtilir,
    İGU-IYH' nin şirkette eğitim verebilmesi için her ay bir günlük sigortalı gösterilmesi gerektiği, SGK işlemi ve ücreti İŞVEREN muhasebesine ait olduğu belirtilir. Sözleşeme de diğer kısımlarda karşılıklı yazılacaklar varsa onlarda belirtilir. İşin konusu, süre, ücret, IGU-IYH hak ve yükümlülükler,işverenin yükümlülükleri, anlaşmazlık durumlarında yetkili mercii sözleşmede belirtilir.

2-Kısmi süreli hizmet vermek isteyen IGU-IYH işveren ile aralarında "İGU-IYH KISMİ SÜRELİ HİZMET SÖZLEŞMESİ " sözleşmesi imzalarlar. Burada uzman yada hekim işverenin çalışanı pozisyonundadır.Tek fark tam zamanlı çalışma şekli olmamasıdır.İşin konusu, süre, ücret, IGU-IYH hak ve yükümlülükler, işverenin yükümlülükleri, anlaşmazlık durumlarında yetkili mercii sözleşmede belirtilir.

3-OSGB üzerinden hizmet verilirken. IGU-IYH OSGB bünyesinde çalışan gözükür. Önce içe atama sonra dışa atama yapılır. Dışa atama yapılması durumunda hizmet verilecek firma ile yapılan OSGB-İşveren Hizmet sözleşmesine istinaden İSGKatip üzerinden de onaylama yapılarak hizmet sunumu gerçekleştirilir.
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yıllardır aynı şeyler konuşuluyor.Kısmi sigortalı olarak çalışılan yere neden fatura kesilsin ki? Madem danışmanlık yapılıyor neden osgb var? Buradada aynı konu dönüp duruyor Ali nin dediği gibi.
    http://www.isgforum.net/threads/serbest-çalışanların-durumu.15057/page-2#post-116077

İsteyen istediğini yapsın,istediği gibi mevzuata şekil versin.İçeriğe önemi hassasiyeti kaybetmeyelim yeter.Düştük para sevdasına yine
  9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Aynen Tuğba, Bu işi hala kimlerin hangi şartlarda yapabileceği tartışılıyorsa yaşanan iş kazaları da gösterdiği gibi iş güvenliği bir arpa boyu yol almamış demektir.
  10. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kısmi süreli çalışılan yerde fatura kesilecek diye bir şey yazmadık. Sanırım yanlış anlaşılıyor. Fatura sadece Bireysel hizmet verdiğin durumda kesilir, ayrıca duruma göre en az 1 günlük sigortanın zorunlu olarak yatmış olması gerekir. Kısmi zamanlı çalışma ve OSGB üzerinden çalışmalarda fatura kesmenize zaten gerek yok. Yazdığım yazıda sadece 1 nolu Paragrafta hizmet faturası düzenlenir ifadesi geçiyor. Böyle bir ifade diğerlerinde geçmiyorsa, düzenlenmesine gerek yok anlamı çıkar.
    Bireysel çalışmalarda zaten vergiye tabi olmak zorundasınız, mecburen fatura kesmeniz gerekir.
    Çünkü kendi işyeriniz.
    Kısmi veya tam zamanlı çalışmalarda işverenin çalışanı olduğunuzdan fatura kesme zorunluluğu yoktur.
    Sigortanızın anlaşma şartlarınıza göre yatırılmış olması gereklidir. Saygılar..
  11. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Burada en önemli husus bireysel çalışmalarda hizmet verdiğiniz firmanın ayda en az 1 gün sigortalı göstermesi gerekir. İSGKATİP çıktılarının bireysel de özlük dosyalarında, OSGB de ise 1. nüsha firmaya,2. nüsha osgb'ye,3. nüsha çalışan personelde(igu,iyh,dsp),4. nüsha osgb denetim klasöründe bulunması gereklidir. Ekte ÇSGB sözleşme şartlarını, ÇSGB'nin verdiği İGU-İşyeri sözleşme örneğini ve İGU-İşveren İSG Katip (Bireysel) çıktısını paylaşıyorum. En azından bireysel olarak yapılabildiğini göstermek ve tartışmaların son bulmasına katkıda bulunmak amacıyla...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Mayıs 2015 ---
    Ek bireysel katip çıktısı büyük resim olarak yüklüyorum. IGU-BIREYSEL.jpg

Ekli Dosyalar:

12. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  13. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ŞİMDİ şunu anlamadım, işveren senin 1 günlük sigortanı yatırıyorsa sen neden danışmanlık firması kurupta fatura kesiyorsun ?
  14. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sözleşme yapmış olduğunuzda isg katip üzerinden, sözleşmeye istinaden atama yapılmaktadır. Kafamıza göre atama yapamayız. Onun mutlaka arada yapılan bir akde göre yapılmış/dayandırılmış olması gerekir. Bireysel çalışıyorsan aranızda bireysel hizmet alım sözleşmesi yapma zorunluluğu, kısmi yada osgb üzerinden anlaşılmışsa bunların üzerinden sözleşme zorunluluğunuz vardır. Hangi seçeneğe göre sözleşme yaparsanız yapın, bir kişiyi firma içerisinde kanunen sigortasız çalıştıramazsınız, görev veremezsiniz, hizmetinden faydalanamazsınız. Hele birde bunu sigorta ile ilgili konularda daha hassas olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üzerinden yapacaksınız daha da önem arzetmeniz gerekmektedir.
    Örneğin: sigortası yapılmamış bir iş güvenliği uzmanı hizmet verdiği firma içerisinde bir iş kazası geçirmiş olsa, adaletin ilk bakacağı belge sigortası olup olmadığıdır. Aslında Buradan hareketle OSGB üzerinden hizmet anlaşması yaptığınız firmanın da anlaştığınız aylık süre/gün üzerinden sigorta yaptırmasının gerekliliği de ortaya çıkıyor. Diyeceksiniz ki bireysel çalışanın 4/b sigortalılığı var, o zaman ne gerek var ssk girişine... KANUNİ ZORUNLULUK...
    İşveren ile iş sözleşmesi yapmış olan her Çalışanın (bu IGU' da olabilir) hizmetleri , işveren tarafından SGK’ya bildirilmesi zorunludur. Çalışan, işyerinde 1 gün veya 4- 5 saat gibi az bir zaman diliminde çalışmış olsa bile bu hizmetin işverence SGK ya bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca çalışanın, işveren ile yazılı iş sözleşmesi yapmasa bile, sözlü olan iş sözleşmesi de aynı hükümleri doğurmaktadır. Uygulamada ise Deneme süresi içerisinde bile SGK yapılır. Deneme süresi konusu İş Hukukunu, SGK hizmeti ise Sosyal Güvenlik Hukukunu ilgilendirmektedir.

Örneğin, işyerinize bir kargo elemanı size kargo malzemesi teslim için gelmiş bile olsa ona, iş güvenliği eğitimi aldığını almadıysa içeriye alamayacağınızı, sigortası varsa içeriye alınsa bile başına bir şey geldiğinde sorumlunun kendisi olacağına dair bir yazı bile imzalatmak gerekir. Dolayısıyle buradaki bakış açısı, kendi adınıza bile çalışsanız firmada 1 günlükte olsa oranın çalışanı gözükmüş olmanız sigorta olmanızı gerektirir, bu bir zorunluluktur.

İş kazası durumunda, eğer işveren, sizi sigortasız olsa dahi SGK ya olayı iş kazası olarak bildirmediği takdirde ileride çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalacaktır. 10 yıl süre ile işverene dava açmaya hakkı olacağından işveren, 10 yıl boyunca tedirginliği sürecektir. Savcılık şikayetinden vazgeçilmiş olsa dahi İş Kazası için tespit davası açarak sosyal güvenlik haklarından
    yararlanılacaktır. Sigortasız iş kazası sonucu sakat kalan çalışana, devlet ölene kadar gelir bağlamakta ve emeklilik işlemlerini daha kolay şartlara bağlamaktadır. Dolayısıyle devlet garantili sosyal güvenceleri tercih etmek gerekir.
  15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Sanıyorum Terminoloji karışıklığı yaşıyoruz. Bireysel demek kısmı zamanlı çalışma şekli olarak adlandırılmaktadır.

İki ana başlık altında çalışma şekli mevcut;

1- Yürürlük tarihi gelmeyen firmalarla bireysel/danışman usulu RD acil eylemi vb yapılarak makbuz karşılığı bu hizmet verilebilir. Ancak aynı konumdaki firmalar için de eğitim aldırmakla yükümlü olduğu için böyle bir çalışma seklinde eğitim verme yetkisi yoktur. Eğitim verebilmesi için SGK lı çalışan olarak katipte (eğiitm süresi kadar ayda min. 1 gün) görünmesi gerekir.

2-Yürürlük tarihi başlamış yükümlülüğü olan kuruluslar ise ISG hızmetını ancak, yetkilendirilmiş OSGB den alarak ( OSGB fatura keser) ya da çalışan olarak bireysel(kısmı, sgklı demek)hekim, uzman/tam zamanlı hekım, uzman bulundurarak gerçekleştirir. Bu ilişkide kısmı dediğimiz bireysel calışmada işveren bu kişileri bünyesinde çalısan olarak istihdam eder ve süre kadar sgk lı göstermek zorundadır. Bu durumda bireysel/kısmı çalışanların tüm vergileri işveren tarafından yatırıldığı için makbuz kesme gibi zorunluluk yoktur.

Her iki durumda da yukarıda örnek olarak gösterilen sözleşmeler ile karşılıklı zaptırap altına gerekir.

10 kişi altındaki destek hizmeti alan firmalar için çıkarılmış olarak destek yönetmeliği bu kurum ve bu kurumların işverenlerine hitaben çıkarılmış mevzuattır. Destek yönetmeliğinde gerekli vasıfları taşımaları ve eğitim almaları şartı ile işverenler bu hizmetleri sadece kendi işyerlerine kendileri verebilirler.
  16. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ali nin dediği gibidir 3 yıldır bireysel çalışıyorum yani kısmi... Ha illa fatura kesmek istersenizde kesin ancak saçma.Zaten kısmi sgk lı olan "personel" ne diye fatura kessin.Zaten iş sözleşmesi yapıyor yahu.
  17. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sanırım konu anlaşılamamış.Bireysel yapılacak iş güvenliği uzmanlıklarında fatura kesmek zorundasınız.Çünkü Kendi namına çalışan mükellefsiniz.Kısmi çalışmada işveren üzerinden gözüktüğünüz için danışmanlık büronuzun olmasına gerek yoktur.
    Bireysel çalışmada örneğin patlamadan korunma dökümanı hazırladığınızı düşünürsek bunun karşılığında bir bedel talep edeceksiniz ve işveren de sizden bu ödeme karşılığında fatura düzenlemenizi isteyecek.
    Oysaki kısmi zamanlıda kısmi bir maaş alacağınızdan dolayı zaten hazırlayacağınız patlamadan korunma dökümanını ücretsiz yapmak zorundasınız.Aradaki fark budur.Ben bireyselde fatura kesmem diyebilirsiniz ama sgk maliye ortak bir çalışma yaptığında ceza kaçınılmaz hale gelir.Çünkü maliye işvereni denetlediğinde şu dosyanın faturası nerde diye sorduğunda ispat edemediğiniz durumda fatura düzenlemeyen 3 katı, faturasını almayan 1 katı cezaya maruz kalır.İş güvenliğini önemseyen uzmanların vergi konusunda dikkatli davranması da uzmanlık gereğidir.
  18. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bireysel çalışma derken neyi kastediyoruz? hangi çalışmaları kapsar onu belirlemek gerek önce. Bizler, işyerine 6331 kapsamında IGU yönetmeliğine göre hekim ve uzmanın yapacagı ıslerı ne şekilde verebilir onu açıklıga kavusturmak çalışıyoruz. Elbette PKD, yangın tüp dolumu bakımı, periyodik kontrollerr, termal ve benzeri ölçümler yapılarak görülen hızmet karsılıgında fatura makbuz kesmek durumundasınız. Bunları dısardan alarak yaptırabılcegınız danısmanlık ve hızmet usulu calısmalardır. Ayrıca PKD yi kimler hazırlar kimler yetkindir veya akredite olmuştur belirsizdir. PKD de ahzırlaken ekipe eğitim vermeniz gerekli haliyle eğitim vermek ıcın de gene sgklı olmak zorundasınız. Ya da yetkilendırılmıs vakıf, eğitim, kurum ve kurus olarak verebıleceksınız. Yönetmelikteki bahsi geçen uzmanlık görevlerini icra edebilmek için ya osgb de ya da bireysel (kısmi)olarak işyeri sgklı olmak sartıyla uzmanlık yapabilirsiniz. Ha ben butun bunlarun üzerine makbuz da keserım dersenız de devlet kesmezsin demez.
  19. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Olay bu kadar basit işte. Bireysel çalış işveren sigorta yapsın birde danışmanlık bürosu kur fatura kes böyle saçmalıkmı olur. Kesilen 100 liralık faturanın 28 lira vergisi var. Yaptır sigortanın keyfine bak
  20. menpckopat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar bu iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının maruz kaldığı risklerin sonuçlarını en iyi anlatan ve mesleği değersizleştiren Osgbler hakkındaki gerçekleri anlatan yazınızı izninizle daha çok kişiye ulaştırabilmek için gerekli sitelerin gerekli bölümlerinde bilgilendirme amaçlı paylaşmak istiyorum