1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı ek görev yapabilir mi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

İSG Uzmanı tam zamanlı ya da yarı zamanlı bir kurumda çalışması durumunda farklı bir görev ile de çalışabilir mi? Firmalarda genelde İSG Uzmanı aranırken Çevre Görevlisi olması da tercih sebebi olarak gösteriliyor. Bu şekilde istihdam edilen bir İSG Uzmanı Çevre Görevlisi belgesini de aynı firmada aktif olarak gösterebiliyor mu? Çünkü bir firmada tam zamanlı İSG Uzmanı olarak çalışan bir arkadaşım aynı zamanda Çevre Görevlisi olarak da görülmekteyken denetimlerde iki görevde de bulunması sebebiyle firmaya ceza kesilmiş. Fakat konuyla ilgili tam bir yasal madde göremedim o_O Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi acaba?

Teşekkürler...
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    işveren işin kolayına kaçmak için iki işi birden yaptırmak istemiş ama tam zamanlı uzman başka bir görevde çalışamaz çalışmaması lazım
  3. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de o şekilde biliyorum fakat bununla ilgili net bir ifade göremedim. yasal olarak bunun dayanağının nerede olduğuna dair bilginiz var mı?
  4. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    banda ced raporu verdiler 1000 sayfa bunlarla sen ilgileneceksin dediler..

iş veren yaptırıyor biz her ne kadar isg görev alsak da
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    kısmi süreli iser yapabilir... sözleşmenizde bu durumuda bildirmeniz gerekmektedir.....
  6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 sayılı iş sağlığı ve güneliği kanunu iş güvenliği uzmanının çalıştırılmasına yönelik yönetmeliklerde belirtildiği üzere iş güvenliği uzmanları eleman olarak çalıştırılamaz danışmanlık hizmeti verirler. Bununla ilgili cezai uygulamalar ise yine 6331 de işveren, iş güvenliği uzmanlık hizmetini mesleki bağımsızlık içinde vermesi için gerekli tüm ortamı sağlaması olarak görebiliriz. Buda demek oluyor ki idari para cazasıda vardır. Fakat Uzman bir iş yerinde kısmi süreli çalışıyor yada tam süteli çalışıyorsa başka bir işyerinde başka hizmetler vermesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Tabi bu durumunda etik olgusu içerisinde değerlendirirsek yanlış olacağı kanatindeyim.

Mesele aslında uzmanlık hizmeti veren arkadaşların bu işe kendilerini nasıl adadıklarıyla alakalıdır. Malesef bir çok uzmanda şunu görüyorum ki en tehlikeli olan boyut budur. Sertifika koleksiyonumda buda bulunsun diye belgeler alınıyor. Yani adamın bir çok belgesi var; asansör, doğalgaz vs... Bide bunu alayım diyor. İşte bu durum mesleki anlamda iş güvenliğinin istismarınıda beraberinde getiriyor. Eğer bu işi hakkıyla yapmayacaksanız lütfen bu belgeyi almayınız. Öte yandan bu işin yapılmasının bir maliyeti var. Yani ücret boyutu.. Bu işi doğalgaz gibi gören zihniyet belgemi verdim bana para yatsın gözüyle bakıyor. Sökterde iş güvenliğinin en büyük sorunu yine bu tip uzmanlardır.

Lütfen işveren karşısında dik duralım. Bizler firmalarda herşeyde önce görev sorumluluk ve yetkilerimizle ÇSGB nı temsil ediyoruz. Para herşey değildir. Ücreti işverende ödese siz yasaları uygulamak zorundasınız. Aksi taktirde bu işi doğalgaz işi ile karıştıranların sonu parmaklıkların arkasında biteceğinden kimsenin şüphesi olmasın!
  7. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maalesef bu kadar ciddi bir işte bile cahilce hareketler yapılmaktadır. 250 çalışanı olan ve tehlikeli sınıfta yeralan bir işletmeye 27 yıl tecrübesi olduğunu söyleyen bir meslektaşımız 750 TL/ay teklifte bulunmuş, bunun yapacağı işten hayır gelir mi ? Bu nedir ya...
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    bu işide bayalaştıracak patronlar cılgı çıkacak..Patronlarımız çok yaşasın..
  9. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğer o firmada isg uzmanının yasal olarak tam zamanlı bulunması gerekmiyorsa, örneğin ayda 100 saat çalışması gerekiyorsa, isg uzmanı olarak 100 saat üzerinden anlaşılır ve sigortası yatırılır. geri kalan zamanı da çevre mühendisi olarak gösterilir ve sigortası onun üzerinden yatırılır. ben o şekilde biliyorum.
  10. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğru biliyorsunuz. Şayet çalışan sayısından dolayı İSG uzmanı tam zamanlı çalışmak zorunda ise Uzman başka işte ve görevde çalışamaz. Burada kritik olan Tam Zamanlı mefhumudur.
  11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merve hanım, siz çevre mühendisimisiniz yoksa iş güvenliği uzmanımısınız? Bence siz ilk önce bu soruya yanıt arayınız.

Bir işletmede 100 saat uzmanlık yapacaksın geriye kalan saatlerde de çevre görevlisi olacaksın. Peki saatleri nasıl ayıracaksınız? öğleye kadar uzmanım öğleden sonra çevre görevlisiyimmi diyeceksiniz? Yok böyle bişey!

Artık Türk milleti olarak üç kuruş çıkar için kanunu nasıl dolandıralımı bırakalım! Aynı firma için ayrı görevlerde bulunmak belki yasal olarak kısa vadede sıkıtısız gibi gözüksede patron nezdinde elemansınız bunu tekrar ediyorum büyük harflerle ki aklınızda paslı çivi gibi kalsın "ELEMAN" işte bu ne demek biliyormusunuz, artık sizin uzmanlığınız önleminiz falan patrona sökmez demek.

Bu yüzdendirki 6331 de uzmanın haklarını güvenceye alan bir çok madde vardı. Mesela mesleki bağımsızlık, danışmanlık hizmeti vermeniz gibi..

Bu ilanları bende görüyorum ve itibar etmiyorum. Yok kalite sorumlusu alacakmış yok çevre sorumlusu alacakmış da iş güvenliği sertifikası da olacakmış.

Ne güzel memleket adam artık eleman alacak belgeyide aradan çıkartmak istiyor. üç kuruşda fark verir tamam bizim sivri zekalı mühendisimizde tav olursa süper!

Ya sonra ne olacak hiç düşündünüzmü bu işin sonunu? Ölümlü iş kazsından sonra uzmanların başına ne geliyor? En az üç yıldan beş yıla yargılanırsınız. Birden fazla ölüm varsa tutuklu yargılanırsınız. Patronunuz akşam viskisini içer sabahta yeni bir ilan verir; çevre mühendisi uzman aranıyor diye!

Aklımızı başımıza toplayalım siz artık uzmansınız. Bu belgeyi düşük bir ücretle kısa bir kursla aldınız diye hafife almayınız. Geçmişte dört yıl okuduğunuz fakülteyide kafanıza takmayınız. Bırakın işverenin ne talep ettiğini de siz kanun nezdinde iş yaptırmaya bakın yapmıyorsada yetkinizi kullanıp bildirin bakanlığa verin istifanızı.
  12. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aklıma gelmişken Küçük bir örnekleme; ırgata demişler seni padişah yapalım. O da demişki; hem padişahlık hemde ırgatlık yapsam olmazmı? ;)
  13. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Arkadaşınız çevre danışmanlık firmasında mı çalışıyor?
  14. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tam zamanlı olarak bir fabrikada çalışıyor. Danışmanlık firması değil.
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çok ilginç Nilcan hn, hele aynı yerde 2 görevi yapıyor olmak gayet normal ken firmaya bu şekilde ceza kesildiğini ilk defa duydum.Hadi onu geçtim firmaya neden ceza kesilsin ki,ne gerekçe ile.
    Çevre görevlisi olarak çalışmak için tam zamanlı orada calısılması gerekıyor.Uzmanlık gibi kısmi süreli çalışamazsın ki..Bu şekilde çalışan o kadar çok arkadaşım varki,çok çok ilginç vardır içinde başka bir trik diye düşünüyorum.
  16. GmzÖndr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  17. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşverenle bu durumun yasal olmadığını sizin eleman değil danışmanlık hizmeti verebileceğinizi aksi taktir sizinlede bir başka uzmanlada anlaşsa cezai karşılığı olduğunu bu durumun izah ediniz. Yok ben ceza falan anlamam şeklindeyse çalışmayın diye tavsiye ederim yani ben olsam çalışmam bunu baştan bilmeli eleman olarak görecekse sizi uzak durunuz. çünkü işin ucunda midyata pirince giderken belgenizden olmakta var. Ama illaki ben bu işte çalışmalıyım diyorsanızda ona göre tüm talimatlarınız toplantı tutanaklarınız tam olmalı. bu konu burda yazılacak şekli ile anlatmak mümkün değil tabi.. Eğer bir patron bunu sizden daha baştan talep ediyorsa sizi kullanmaya kafayı koymuş demktir.
  18. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten asıl gorevi İs guvenligi uzmanlıgı. fabrikanın da tam zamanlı uzmanı olarak calısıyor. Cevre gorevlisi belgesi var diye onu da sisteme isletmisler. altında farklı bir sey var mı bilmiyorum ama bana soyledigi bu sekildeydi.
  19. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Siz neyin peşimdesiniz anlamadım ceza haklı kesilmiş... cezayı kesmiş çünkü eğer uzmanlık dışında başka bir görevin daha varsa firmada mesleki bağımsızlık ilkesinden söz edilemez... Bununda 6331 de cezai karşılığıda var :

«İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.» cezasıda 1500 TL
    yani adam seni cevre görevlisi olarak çalıştırıyor, belgeyide aradan çıkartıyor. müfettişde yememiş işte kesmiş cezayı... doğru olanda budur. o işletmede kağıt üzerinde uzman var gerçekte yok yani her ay için 5000 TL de kezse haklı müfettiş...

şimdi aaa neden kesti bu cezayı demenin alemi ne ki?

Eğer bir firmada hem uzman hem çevre görevlisiyim diyorsanız o firmada uzmanın mesleki bağımsızlığı yoktur. Patron sizi azarlarken çevre görevlisi sıfatınızlamı azarlıyor..

İki görevi iş yerinde pratik olarak ayırmak mümkün değildir. Bu yüzden yemiş arkadaşınızın firması cezayı.. Bu kafayla giderse daha çok yer.
  20. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ozkan bey uslubumuza dikkat edelim,lütfen..İNeyin peşindesiniz gibi ifadeler tenkit etmeler hoş değil..
    Burası bu konunun platformu tabiki konuşulacak!
    ilgili konuda kısıtlama yok ki, firmada yasal yükümlülük süresi kdr çalışack,kalan zamanlarda çevre görevlisi işini yürütecek.Kim neden ceza kessin.Benim anlamaya çalıştığım konu budur.

Belki şu olabilir diye fikir yürütüyorum.Firmada tam süreli uzman çalıştırma yükümlülüğü var ise belki mümkün olabilr.Ama bunun cezai yaptırımı da ???.