1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı ek görev yapabilir mi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki nasıl ayıracaksın firmada bu zamanları? Böyle bir şey yok! Görevleri nasıl ayıracaksın? Patronun karşısında iki karaktermi oynayacaksın? Şimdi çevre görevlisi olarak hesap veriyorum, saatim doldu uzman oldum hesap mı soruyorum diyeceksiniz? Mesleki bağımsızlık ilkesi bu yüzden konmuştur zaten.

Sorun şundan kaynaklanıyor bizim patronlar bir kişi bir iş yaparsa memnun olmazlar. En az iki iş yapmalıdır. Uzman zeki olacak, yasaların kendisine verdiği az da olsa haklarını savunmasını bilecek. Daha bunu savunamaz durumda iken işçi haklarını nasıl savunacak firmada!

Gelelim bir önceki yazımdaki ifadelerime.. Bu tarzla alakalıdır. Kırıcı, rencide edici bir ifade yoktur. Engelleyici hiç değil! Oradaki ifade sanki çalışması için bir fırsat yasada varmı diye didiklenmesine cevaben yazdığım ve genel bir ifadedir.
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Firmada saatleri ah öğleden sonra oldu çevre görevlisi olayım yaırn da uzman olurum gibi garip ve saçma ifadelerin kullanılmayacağını bilecek kadar mantıklı olduğumu düşünüyorum..Çalışma programı oluşturulur ona göre yapılır.Bu sadece çevre görevlisi ve uzman ikilisi için geçerli değil, uzman kaliteci vb. içinde geçerli...

Mesleki bağımsızlık ; mesleğini icra ettiği süre boyunca bağımsız özgür hareket edebilmesi dir.. Buradan görevleri ayırmak anlamını nasıl çıkartabildiniz şaştım.

Bu tarz değildir.Bu kabalıktır,insan kendisini objektif eleştiremediği için/zorlandığı için, siz de kendinizde bir hata görmediniz tabiki

Konuyu uzatmadan diyorum ki PAYLAŞIMA evet sürekli tenkite HAYIR!
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki bağımsızlığın tanımını gayet güzel yapmışsınız.. Çok uzatmada bir tek soru soracağım. Patron kalite konusunda bir toplantı yapıyor diyelim ve gönderdiği ürünler yurt dışından döndüi büyükde bir ceza yedi! Acısını kimden çıkartacak bunun dersiniz? Toplantıda diğer üretim ve personelin içinde azarlanırken sizinde tanımını yaptığınız mesleki bağımsızlığınız zedelenmeyecemi? Yoksa şöylemi diyeceksiniz bir program yapmıştık bugün kalite sorumlusuyum yarın olsa uzman ken bu lafları söyleyemez.. Yani yaptığınız programa göre bu azarı iştmek normal olacak! Ortada bir tek insan var! Ama iki karakter bu mümkün değil!
  4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peşinde olmak, peşinde koşmak: Bir şeyi elde edebilmek için çok uğraşmak anlamında deyimdir. Kaynak çeşitli edebiyat deyimleri sözlüğünden bulabilirsiniz.

Kabalık etmekle tenkit etmeyiniz lütfen. Ben yinede bunu kabalık gibi algılamanızdan dolayı sizden özür dilerim.
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Peki siz hiç çalıştığınız yerde olağandışı bir durum yaşamadınız mı? Rutin olmayan durumlar deriz buna, insanın titri ne ise odur, karakter bölünmez o an yoğunlaştığı işler değişir,bu bariz 2 farktır Özkan bey,
    acısını çıkartmak derken, sorumlu hata kimde ise savunması,gerekçesi alınır....
    Bu durum 2+2 =4 mantığı değildir,biz günlük hayatımızda böyle yaşamıyoruz.
    "Bu gün pazartesi sendromu yaşamalıyım ama çok mutluyum.
    Bugün önemli bir toplantı var,anca iş kazası yaşandı, toplantı bitsin bir ara ilgilenirim."

Ayrıca bahsettiğiniz örnekteki gibi patronun psikolojik durumunu da risk analizinde değerlendirmesi yerinde olacaktır :)
  6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakınız en son bir ay önce işletmede iş durduğum için yaklaşık 1 milyon dolar zarar ettiler. Hala aynı işte çalışıyorum. Bana burda kaliteyede bak dediler. kabul etmedim. onlarada bunun yanlış olduğunu anlattığımda bir mühendis daha aldılar.

Bu uzmanın tavrı ile alakalı yani uzman biraz daha fazla kazanmak için yapmamalı diyorum sadece.

Evet siz uzmansınız işi durduracaksınız ve zarar edilecek o firmada size gıkı bile çıkamaz. Ama çevre görevlisi ve hata yapmış iseniz her türlü kötü muameleyle karşılaşırsınız. Bu işte 2x2=4 dür.
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Örnekler çoğaltılabilir tabi,ama sadece uzmanın tavrı ille alakalı (maalesef) değildir.
    İster çevre mühendisi olsun,ister kaliteci ister uzman...Kimse kimseye kötü muamele yapamaz/yapmamalı...
    Sanırım artık direkt olarak işi durdurma yetkimizde yok son yönetmeliklere göre,(öyle hatırlıyorum yanılıyor da olabilirim).
    İşe önceden müdahale etmek, durdurmaktan daha önemli ve az maliyetlidir.Önemli olan bunu yapabilmek değil mi zaten!

Sanırım ortak sonuca vardık.?
  8. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdi size olayı burdan anlatamam ama yüzeysel bahsedebilirim. durum şudur eğer ölümlü bir iş kazası olacağı riskini görüyorsanız işi durdurursunuz.. bu cesaretle alakalı bir olgu.. sonuçları neyse katlanırsınız..

Benim olayıma gelince yüzeysel bir şekilde bahsedeceğim ben işi durdurduğumu tüm birimlere anons edip işçileri o bölgeden çıkarttıktan beş dakika sonra heyeylan gerçekleşti ve işçiler ramak kala sağ kaldılar.

işletmeye açılacak bir ....... (isim veremiyeceğim) üç aylığına önlem alınmak için durmakta. ve bunun maliyetide yukarıda belirttiğim rakamdır.

iş bölye durur. durdurmazsan koluna kepçeyi takarlar. yetki falan boşver görüyorsan risk yetkilisndir bitti. gereğini yaparsın.. kokarak kaçarak masanın altına saklanarak bu iş yapılmaz. kokarak mesleki bağımsızlıkta olmaz..

Önceden önleme gelince ben o firmaya yaşanmış ölümlü iş kazsı sonrası bir ay önce geldim.. halende danışmanlıklarını yapmaktayım. Eğer önceden anlaşsalardı benimle önlem alınabilirdi muhtemelen.
  9. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neyse heralde bu tartışmamız forumda okuyacak arkadaşlara epeyce dersler vermekte olacak!

Kırıcı olduysam tekrar özür dilerim. Malesef bu benim tarzım siz her ne kadar kabalık desenizde.. Ne söylenecekse direk söylerim.. Bu çocukluktan beri böyle.. Annem babam bile karışamamışlardır bana.. Ne yapmak istediysem onu yapmışımdır.. Sonucunada katlanmışımdır... Ben buna özgürlük diyorum başkalarıda asilik...
  10. palemo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hem 6331 sayılı yasada hem de yönetmelikte çok net olarak belirtilmiş ki ISG Uzmanları aynı firmada ya da başka bir firmada ek görev alabilir. tabii çalışma saatlerini dikkate almak gerekiyor.​
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK​
    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

MADDE 5 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir.
    b) Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, çalışan sayısı ve tehlike sınıfını dikkate alarak kendi işyerinde, iş güvenliği uzmanlığı görevini üstlenebilir.
  11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    madde 5 de böyle birşeyin yazdığını göremedim bu sonuca nasıl vardınız?

çalışanları arasından birisi uzman ise bunu uzman olarak görevlendirebilir. bu doğrudur. aynı firmada farklı görevlerde çalıştırıtr demiyor. yani siz bir firmada işçisiniz ama aynı zamanda uzmanlık belgeniz var sizi işveren uzman olarak görevlendirebilir tabi siz kabul ederseniz. ama aynı firmada hem işçi hemde uzman olabilirsiniz demiyor.. yani dahada açık bir örnek verirsek mesela farklift oparatöründe uzmanlık belgesi var diyelim adam hem oparatörlük hem uzmanlık yapacak! bunada madde 5 lemi kanuni diyeceğiz.? :)

Yani arkadaşlar işi sadece büro işleriyle sınırlı tutmayın mesela, çevre görevlisi, kalite sorumlusu gibi.. kanun genel bir çerçevedir, yorum ve bakış açısıyla değerlendirilir. şimdi sıradan bir işçi olarak çalışan birisi bu mühendis olmak zorunda değil, mesela bir çok bölümde bu belgeyi alabiliyor. adam düz işçi yada oparatör ondada belge var diyebiliriz.

Başka bir bakış açısıyla bakarsak eğer bu işin önü çevre görevlisi, kalite sorumlusu diye açılırsa; çalışma şartlarına göre uzmana ek olarak meydancılık görevi verilirse şaşırmayın!

Kanun herşeyi genle bir değerlendirmede tutmak zorunda çevre görevlisi olabilirsin meydancı olamazsın mı yazacak? Arkadaşlar uç örnekler veriyorum olayın anlaşılması için.. üç kuruş için bu yolun önünün açılmasına izin verirsek uzmanlığın hiç bir ayrıcalığı kalmaz haberiniz olsun!
  12. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bir istatisliği sizlerle payalaşarak biraz daha bu konuda duyarlı olmanızı isteyeceğim.

Öncelikler, yaptığım işler ile ilgili 26 adet farklı firmaya baktığımı yanımdada 2 uzman arkadaş daha görevlendirdiğimi ve onlarada piyasanın üzerinde bir ücret ödenmesini sağladığımı belirtmek isterim. Bana göre bu bir başarıdır ve bu başarının sırrı olarak aşağıdaki imzamda ismim altında bitirdiğim dört yıllık fakültemi belirtmemek (ondan meded ummamak) olarak görüyorum. Çünkü ben sadece iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum ve işimi iyi yaptığıma inanıyorum.

Sorunumuz sosyolojik ve emperyalist bir sorun olduğunu düşünüyorum. Uzman açısından sosyolojik bir sorun. İşveren açısından ise empeyalist bir sorun.

Uzmanın kafasında ya dört yıl okuduk, bu kadar zahmet çektik bunuda kullansak fena olmaz düşüncesi, işverende ise hiç bir iş yapmayan uzmana bu kadar para veriyorum şu işleride yapsın zihniyeti! (hiç bir iş yapmayan uzmana ifadesi işverenin bakış açısıdır. Benimle ilgisi yok yani elbetteki önemi mutlaka kavranmalı ve kavratılmalıdır.)

Arkadaşlar dört yıl okuduğunuz fakülte, uzman olabilmeniz için bir ön şart bir araçtır. artık kafalar o finaldi büttü (emeklerim ah emeklerim) takılı kalmasın.

İş Güvenliği Uzmanı için sınıfsal bir ayrım yoktur. Yani bitirdiği bölümler dahilinde uzman olabiliyorsa tehlike sınıfına göre tüm işyerlerine bakabilir. yasada bununla ilgili bir kısıtlama yok! Bunun anlamı şudur hangi bölümü bitirmiş olursanız olun artık uzmansınız. gerisi boş!

Eğer uzmanlığı hakkıyla yapabilirseniz işin parasal boyutu zaten kendiliğinden gelişmektedir. Ama parayı amaç görüp şunuda yapsam bunuda yapsam diye işvereni dört ayak üstünde tutarsanız burnunuz beladan kurtulmaz.

Ha bu arada konuyu dağıtmadan yazının başın bir istatistik vereceğimi söylemiştim. İşte;

30 Haziran 2014 tarihinden itibaren (Türkiyedeki şirket sayıları tehlike sınıfları ve çalışma süreleri baz alındığında) ihtiyaç duyulan uzman sayısı 120.000 dir.

Yine 30 Haziran 2014 tarininden itibaren ilk etapta devlet kadrosuna alınacak uzman sayısı 6.000 dir. (ben bu sayının daha fazla olacağı kanaatindeyim.)

Kimse aç kalmaz herkes hak ettiği kadar kazanır. Başka arayışlara girmenin, uzmanlık mesleğini işveren gözünde basitleştirmenin gereği yoktur.
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakınız arkadaşlar; hemen hemen hepimiz oda kurulsun istiyoruz. Oda kurulması için iş güvenliği uzmanlığının meslek olarak kabulu şarttır. Henüz biz iş güvenliği uzmanlığını değilde bitirdiğimiz fakülteyi meslek olarak görüyorsak vay halimize! Devlete bunu nasıl kabul ettireceğiz?
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sizin OSGB niz mi var? nasıl görevlendiriyorsunuz 2 aynı sınıfta uzmanı ?????
    Bu durumda sizde işveren oluyorsunuz...Emperyalizm her yerde içimize işlemiş değil mi?
  15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tuğba hanım, nasıl çalıştığımı biliyorsunuz.. bunu burda dile getirmekteki amaç ne anlamadım!

Benim ne osgb'm var nede şirketim.. Danışmanlık yaptığım şirketler var sizinde bildiğiniz.. Bu şirketlerde uzman görevlendirmesinde bulunmalarını sağlıyorum.. Yani anlayacağınız ne maaşını nede sigortasını ben yatırmıyorum.

Aslında sizin bildiğiniz bir konuydu ama sizin gyabınızda arkadaşlarda öğrenmiş oldu!

Sözümde her patrona değildir sözüm gel iki işi, üç işi yap diyen leredir.

Bu arada tenkit etmek size yakışmıyor ben olsam neyse!
  16. palemo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    belli ki yönetmeliklerle çok ilgili bir uzmansınız ! madem öyle, yukarıdaki bir mesajda var olduğunu yazdığınız danışmanlık hizmeti ile ilgili bana tek bir hukuki dayanak gösterin.
  17. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    ÇSGB danışmanlık diye bir kavram tanımıyor
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Uzman görevlendiriyorum diyince OSGB nizmi var diye tekrar sorma ihtiyacı duydum.Sizinle konuştuğumuz bu değildi zaten.
    Bahsettiğiniz gibi bir niyetim olamaz..
  19. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) firmalara danışmanlık yapılması uzun yıllardan buyana süre gelen bir durum ve bu konuda bir çok şirken ve bireysel çalışma onlarca yıldır devam edegelir. Ben daha öncede kalite sistemleri hakkında danışmanlık yapıyordum. şimdi iş güvenliğide var. Yasal dayanak olmaz bu konuda yasal bir kısıtlama olması lazımdır. Böyle bir kısıtlama yok! Varsa öğrenelim :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2013 ---
    Tanımıyor demenizdeki neden sadece akıl yürütüyorum yazmadığınız için, uzman bulundurma yerinde geçmez demek istiyorsunuz gibime geliyor. Elbette sözleşme yoksa bir anlam ifade etmez. Firmalar danışmanlık hizmetini uzman bulundurma cezasından korunmak için değil firmasını geliştirmek ve prestijini arttırmak için alırlar.
  20. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    müfettişler teftişe geldiği zaman DANIŞMANLIK diye bir şeyi kabul etmiyorlar direkt UZMAN nerede Belgesinin sınıfını soruyorlar