1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı ek görev yapabilir mi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamam doğru anlamışım ve cevabı yukarıdadır. zira tuğba arkadaşın sordu 2 uzman arkadaşımız bu neden görevlendirilmişlerdir firma tarafından. ;)
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence bu işte bir iş var arkadaşlar. 27 yıllık tecrübesi olan bir kişi bu fiyeta çalışmaz. Bence fiyatı az tutup başka yerden farkını çıkaraçak diye düşünüyorum.Yarın ben şunu yaptırcağım deyip işverenden farkını çıkaraçaktır. Bu gibileriyle ben çok karşılaşıyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2013 ---
    Mesala ortamda gürültü ölçümü yaptıracağız deyip bir firma ile anlaşıp o firmadan komisyon alır, aradaki farkın fazlasını bile çıkarır.
  3. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    GÖREVLENDİRDİĞİNİZ uzmanlardan hiçbirşekilde kazanmıyorsunuz yani?
    yani sadece meslektaşlarınıza iş buluyorsunuz,bu güzel bir şey
  4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazımdan aynen alıntı yapıyorum.. "görevlendiğim uzman arkadaşlara piyasanın üzerinde maaş ödenmesini sağlıyorum"
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    bu sorumun cevabı değil.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Özkan Bey elinize sağlık bilgi paylaşımınız ve arkasında durduğunuz mesleki samimiyet ve de profesyonellik anlaşıyınız için..ve katılıyorumda..ben iki karpuz taşıyamam mesela koltuk altımda..ya maden mühendisliği yapacam yada uzmanlık, seçimimi yapıp yoluma devam ettim..uzmanlık daha zor ve ciddi sorumluluklar yükledi ve de ağırlığı mesleğimden daha fazla çıktı..Çevre görevlisi olmak yanında uzmanlık ta yapmak insanı ne kadar verimli yapar kşinin potansiyeline bağlı bir meseledir.bunlar benim düşüncelerim.fakat ben şuna değer veriyorum bu forumda tartışmalar ve konuşmalar bilgi içermeli aydınlatmalı ve farkındalık oluşturmalıdır. bu sebebten Tuğba hanım ve sizlerin paylaşımları çok değerli tecrübeleri farkına varmamı sağladı..Özkan beye,Tuğba hanıma ve diğer arkadaşlarıma paylaşımları için teşekkür ederim..
  7. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben sadece danışmanlık ücretimi alıyorum.. uzman olduğum firmalardan da uzmanlık üzretimi.. benim ücretim biraz farklı tabi. ama uzman bulayım size şu kadar komisyon gibi bir olay söz konusu değil. Uzman adına pazarlık yaparım daha yüksek bir maaş alsın isterim. sonra oraya bir uzman bulunur. bu şekilde gelişiyor ama çok ta bir uzman arayışına girmedik henüz iki arkadaş birde ben yapıyoruz bu işi.. ha bu arada kocaelide bir iş var verdiği teklifi gönderilecek uzmana layık göremedim bu yüzden kimseyle paylaşmadım bile.. düşük ücret ve olumsuz koşullarda kimse çalışmaz ise koşullar ve ücretler kendiliğinden yükselecektir. ben şimdilik çalışmıyorum.
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tebrik ediyorum sizi!
    Bunu duymak istemiştim,duydum.Değişmemeniz dileği ile Özkan bey
  9. Nihal Özdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Değerli katkı sunanlar.çok teşekkürler öncelikle.konunun akışı içinde mevzu değişmiş olsa da bir sorum olucaktı?

artık isg olarak belge noyu da öğrendim.görüşmeler yapmaktayım.az tehlikeli bir yer ile görüşme aşamasındayım.300 kişi.ayda 7 gün bulunmam gerekecek.
    bir yandan da hali hazırda bir firmada zaten çalışmakta idim.mesleğimin dışında çalışmakta idim.

bireysel sözleşme hususndaki aşağıdaki madde kafama takıldı???
    ''7- İş güvenliği uzmanı firmada aynı zamanda mühendis olarak çalışıyorsa bir beyan yazısı ile belirtilmelidir.
    - Çalıştığı diğer işyerleri kısmı varsa mutlaka doldurulmalı; çalışmıyor ise de çalışmadığını beyan etmelidir. (OSGB veya Eğitim Kurumu dahil)''

ben hem mühendislik yapmıyorum hem ısg dışında çalışıyorum.bir dernekte şube faaliyetleri koordinatörüyüm.burada sgk lıyım. bunu yeni sözleşmeye yazacakmıyım?.yani 7 gün ısg olarak geri kalanda dernekte çalışıyorum mu yazacağım?

bilgi verirseniz sevinirim.
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yazmalısınız.ek4 ü istendiği gibi doldurun,başka firma ile ilgili kısımda ne kadr çalıştıgın yazmıyor ki
  11. Nihal Özdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tuğba Hanım sağolun.
    kısmi süreli iş olduğu için hali hazırdaki işimi henüz bırakmadım.bir ayın 15 günü ısg hizmeti 15 günü de dernekte olucam.gün olarak belirtilmeyecek ama diğer iş kısmına ... dernekte çalışıyorum yazacağım.doğru mu anladım acaba?
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    EK4 te dolduracağınız(diğer çalıştıgınız firma için) bilgiler ;
    Unvanı:
    Adresi:
    Tehlike sınıfı:
    SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil No:
  13. Mehmet Ali İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tuğba Hn. merhaba. Ben 250 kişilik tehlike sınıfında iş güvenliği uzmanı olarak sözleşme imzalayacağım. Aynı zamanda bu firmada başka bir mühendislik görevim var. Bu mühendislik görevimi sizin yukarıda gösterdiğiniz kısma mı yazacağım. Yoksa sizin söylediğiniz kısım farklı bir firma için mi? Yardımcı olusanız sevinirim...
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    mühendislik görevinizi oraya yazacaksınız, mühendis olarak çalıştıgınızı belirtmelisiniz ama
  15. Mehmet Ali İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mühendislik görevimi yazabileceğim bir seçenek yazılmamış. Ben kendim bir seçenek açıpta mı yazacağım. Ve yönetmelikten aldığım sözleşme örneğinde iş güvenliği dışındaki çalıştığı işlerde çalışma süreside belirtilmiş. Bu süreye iş güvenliğinden geriye kalan süreyi yazacağım. Doğrumudur?

(yönetmelikten aldığım sözleşme örneği)
    İş Güvenliği Uzmanlığı Dışındaki Çalıştığı İşler/İşyerleri:

(Çalışılan her işyeri için ayrı ayrı yazılacaktır.)

Unvanı:

Adresi:

Faaliyet alanı:

SGK Sicil No:

Çalışma Süresi (Saat/Ay):
  16. SSeda İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,yapı denetim firmasında kontrol elemanı olarak çalışıyosak ki kontrol elemanı ticari hiç bir faaliyette bulunamaz ibaresi var, belgeyi çalışır halde tutmak için az tehlikeli sınıfında (sonuçta mimar ve mühendislik ofisleri Csınıfı uzman gerekli) 6kişilk ofiste Csınıfı uzman olması ticari faaliyet durumuna girer mi??
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kendi işyerinde atamanı yapabilirsin..ama patrondan çalışabileceğine dair beyan yazısı ister bakanlık tabi sürelerde birbirini dengelicek..
  18. SSeda İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim :) Erkan Bey
  19. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben çevre mühendisiyim.. yasada : tam zamalı çalışan isg uzmanı için, işverence görevleri dışında başka bir işle görevlendirilemezler diye geçtiğini hatırlıyorum ama yanılıyor da olabilirim..bu konu benim de kafamı karıştırıyor ve canımı sıkıyor ..çünkü maalesef işverenlerin birçoğunun malum zihniyeti : işletmelerinde çalışanlarının sadece bir işle yetinmemeleri...iş güvenliği uzmanlığının yanında çevre görevlisi belgesine de sahip birini alarak bir taşla hem iki kuş vurmuş, hem de istihdam maliyetini düşürmüş oluyor... bana kalırsa iş güvenliği gibi ciddi ve riskli bir işte uzman sadece yaptığı işe konsantre olmalı..çevre mühendisi olarak biliyorum ki çevre işleri de fazlasıyla sizin enerjinizi ve mesainizi alacak işler.. ve çevre il müdürlüklerinin yapacağı bir denetimde eksikliklerinin tespitiyle çok ciddi mali cezai yaptırımları var...bence tam zamanlı uzman uzmanlığını yapmalı...
  20. leventgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ocak 2013 ---
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ocak 2013 ---