1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı ek görev yapabilir mi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. musa balkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    akpiliç
    Arkadaşlar işsağlığı işgüvenliği yönetmeliğinin 14.maddesinde alt madde olan 7.madde der ki :
    (7) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.
  2. MADDE7:İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

Sorun orada değil asıl sorun şu: işe giriş bildiriminde iş güvenliği uzmanı olarak bildirilen birsi çevre görevlisi belgesi belgesi ile izinlisans.cevre.gov.tr adresindeki çevre sisteminden görevlendirilememelidir. Aynı şekilde bir kişinin işe giriş bildirimi çevre mühendisi olarak yapılmışsa bu kişi iş güvenliği uzmanlığı belgesi ile isgkatip.csgb.gov.tr isg sisteminden atama yapılamaması gerekmektedir. Birileri bunları kişilerin inisiyatifine bırakırsa tabi ki hem çevre hem isg alanında bir kişi aynı fabrikada tam zamanlı olarak çalışabilir.
    Kanuna yazıyorsun ama uygulamada sözleşme yapabilme imkanı veriyorsun. İşverenin de umurunda sanki onlar işin kolayını severler. sen hırsıza açık kapı bırak sonrada aaaa hırsız girmiş sorumlusu çevre/isg çalışanı nasıl olsa. Ne ala memleket. İSG uzmanı çevre mühendislerini işverenin eline bırakıyorsun. Sonrada yok kabul etme, iki görev yapamazsın, bu şartlar altında çalışma gibi söylemler ve tartışmalar ortaya çıkıyor.
    Ne yani şimdi işimizi bırakalım bizde mi danışmanlık yapalım. İşini düzgün yapan bu piyasa da tutunurmuş deniliyor. Oh ne güzel her işte olduğu gibi bu iştede dürüst insanlar çok ekmek yiyebiliyor öyle mi?

Bunlar bu işin reklamları arkadaşlar. Başımdan geçen bir olayı anlatayım.
    Geçen sene Veliköy organize sanayi bölgesinde bulunan bir boyahanenin iş güvenliği uzmanlığını part time olarak yapmaya çalışan bir arkadaşım vardı. Arkadaş birkaç defa toplantılara katılmış kurul falan oluşturmuşlar, onaylı defter temin etmişler ve birazda işletmeyi gezmişler. Bana risk değerlendirmesi yapmak istediğini ve ona yardım etmemi istedi. Bende zamanım olmadığını bir risk değerlendirmesinin bir kaç ay sürebileceğini söyledim. Bana bir kaç saat yardım et yeter dedi. kıramadım ve bir cumartesi sabahtan gittik işletmeye. Küçük bir fabrika 60 kişi çalışıyor. Personel müdürü her şey ile ilgileniyor. Hem ik, hem fabrika müdürlüğü tüm yetki onda. Başladık dolaşmaya ben tehlikeleri söylüyorum arkadaş fotoğraflıyor ve not alıyor. Personel müdürü de peşimizde. Küçücük boyahanede tam 5 saat dolaştık. tek tek tüm makineleri yazdık aynı makineden birden fazla olsa bile ayrı ayrı değerlendirdik. Tüm çalışma ortamına göz attık. Sayfalarca not ve 200 den fazla fotoğraf oldu. Bugünlük yeter dedim. ve ayrılmadan bir değerlendirme toplantısı istedim. Sonra arkadaşla birlikte personel müdürüne anlatmaya çalıştım.en önemli tehlikeleriniz şunlar değerlendirme yapacağız ama acilen yapılması gerekenler var diye. Ardından bir gün daha gelmek lazım bu ekiple tüm msds lerini bulun birde kimyasallar için bir değerlendirme (ılo coshh) yapalım dedim. Neyse biz ayrıldık. aradan bir hafta geçti arkadaşa telefon gelmiş personel müdürü demiş ki yanındaki arkadaşın gelmesin. Arkadaşa dedim neden? anladığım kadarıyla adama çok iş çıkartmışım gözü korkmuş, koltuk kaygısı başlamış. Ücretsiz yapmış olduğum çalışmada bile dürüst davrandığım için iş verenden tepki aldım.
    İşte o zaman anladım ben danışmanlık yapamam çünkü fazla dürüstüm ve hem kendi geleceğim hemde çalışanların geleceği için önlem almaya çalışıyorum.

Anlayacağınız işini sağlam yapan kaliteli yapan iyi paralar alır veya iyi paraya çalışıyor bu adam işini çok iyi yapar diye bir şey yok. Bu iş pazarlama yeteneği iyi olan için getirisi olan bir iştir.Önemli olan az iş yapıp çok iş yapmış gibi davranmak ve bunu da kabul ettirebilmektir. İş veren sağlam iş yapanı değil hiç iş yapmayıp hukuki sorumluluğu üzerine alanı sever ve onu kalkan olarak kullanır.

Şu an 48000 metre karelik kapalı alanı olan 95000 metre karelik alanda kurulu bir entegre iplik ve çorap fabrikasında çalışıyorum. neredeyse 2 yıl olacak geçmişim de de hatırı sayılır iş güvenliği tecrübelerim var. Sıfırdan başlamadık yani. Ben 2 senedir eksikleri bitiremedim. 10 fabrikaya 20 fabrikaya 30 fabrikaya 2-3 kişilik ekip kurup bu işleri yapan arkadaşlar nasıl işini layıkıyla yapabiliyor onlara şaşıyor ve tebrik ediyorum. Arkadaşlar işinizi sağlam yapmaktan bahsedip otobanda 300 km/saat hız yapıyorsunuz. Bu işte bir terslik yok mu?
    Sonrada çevrecimisiniz isg uzmanımısınız karar verin diyorsunuz. Ya siz necisiniz. Anlayalım yani.
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sistem kabul edebilir ancak bu hem hukuki değil hemde ahlaki değildir! İş güvenliği konusu para kazanmak için sıradan bir mesleğin ötesinde vicdani bir iştir. bu nedenle ahlaki değildir daha açık yazmak gerekirse ahlaksızlıktır!
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o süre de merve hanımın örneğinde 100 saattir.
    tam zamanlı uzman başka işte çalışamaz, tam zamanlı olmayan çalışabilir.
    kanun böyle diyor.
    yeterli görürsünüz, görmezsiniz, o size kalmış.
  5. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aylar önce merve hanıma verdiğim cevabı aynen veriyorum.. bu ahlakı değildir daha doğrusu ahlaksızlıktır.. kanun bunu diyor, onu diyor.. ahlaksız para kazanmak istersen yap! daha açık ne yazalaım bu konuda!

Merve hanım, siz çevre mühendisimisiniz yoksa iş güvenliği uzmanımısınız? Bence siz ilk önce bu soruya yanıt arayınız.

Bir işletmede 100 saat uzmanlık yapacaksın geriye kalan saatlerde de çevre görevlisi olacaksın. Peki saatleri nasıl ayıracaksınız? öğleye kadar uzmanım öğleden sonra çevre görevlisiyimmi diyeceksiniz? Yok böyle bişey!

Artık Türk milleti olarak üç kuruş çıkar için kanunu nasıl dolandıralımı bırakalım! Aynı firma için ayrı görevlerde bulunmak belki yasal olarak kısa vadede sıkıtısız gibi gözüksede patron nezdinde elemansınız bunu tekrar ediyorum büyük harflerle ki aklınızda paslı çivi gibi kalsın "ELEMAN" işte bu ne demek biliyormusunuz, artık sizin uzmanlığınız önleminiz falan patrona sökmez demek.

Bu yüzdendirki 6331 de uzmanın haklarını güvenceye alan bir çok madde vardı. Mesela mesleki bağımsızlık, danışmanlık hizmeti vermeniz gibi..

Bu ilanları bende görüyorum ve itibar etmiyorum. Yok kalite sorumlusu alacakmış yok çevre sorumlusu alacakmış da iş güvenliği sertifikası da olacakmış.

Ne güzel memleket adam artık eleman alacak belgeyide aradan çıkartmak istiyor. üç kuruşda fark verir tamam bizim sivri zekalı mühendisimizde tav olursa süper!

Ya sonra ne olacak hiç düşündünüzmü bu işin sonunu? Ölümlü iş kazsından sonra uzmanların başına ne geliyor? En az üç yıldan beş yıla yargılanırsınız. Birden fazla ölüm varsa tutuklu yargılanırsınız. Patronunuz akşam viskisini içer sabahta yeni bir ilan verir; çevre mühendisi uzman aranıyor diye!

Aklımızı başımıza toplayalım siz artık uzmansınız. Bu belgeyi düşük bir ücretle kısa bir kursla aldınız diye hafife almayınız. Geçmişte dört yıl okuduğunuz fakülteyide kafanıza takmayınız. Bırakın işverenin ne talep ettiğini de siz kanun nezdinde iş yaptırmaya bakın yapmıyorsada yetkinizi kullanıp bildirin bakanlığa verin istifanızı.
  6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Vicdani Bir Meslektir! Yüreğinde Vicdanı Olmayanların Yüzünde Utanma Duygusu da Olmaz!
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU
    Kanun No. 5510
    Kabul Tarihi : 31/5/2006
    Sigortalı sayılanlar
    MADDE 4- Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
    a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
    b) Köy ve mahalle muhtarları, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise;
    1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,
    2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr sicili ile birlikte kanunla kurulan meslek odalarına usûlüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
    3) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve/veya yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,
    4) Tarımsal faaliyette bulunanlar,
    c) Kamu idarelerinde;
    1) (a) bendine tâbi olmayanlardan, kadro ve pozisyonlarda sürekli olarak çalışıp, ilgili kanunlarında (a) bendi kapsamına girenler gibi sigortalı olması öngörülmemiş olanlar,
    2) (a) ve (b) bentlerine tâbi olmayanlardan, sözleşmeli olarak çalışıp ilgili kanunlarında (a) bendi kapsamına girenler gibi sigortalı olması öngörülmemiş olanlar ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86 ncı maddesi uyarınca açıktan vekil atananlar,
    sigortalı sayılırlar.
    Günlük kazanç sınırları
    MADDE 82- Bu Kanun gereğince alınacak prim ve verilecek ödeneklerin hesabına esas tutulan günlük kazancın alt sınırı, asgarî ücretin otuzda biri, üst sınırı ise günlük kazanç alt sınırının 6,5 katıdır.
    Günlük kazançları yukarıdaki fıkrada belirtilen alt sınırın altında olan sigortalılar ile ücretsiz çalışan sigortalıların günlük kazançları alt sınır üzerinden, günlük kazançları üst sınırdan fazla olan sigortalıların günlük kazançları da üst sınır üzerinden hesaplanır.
    İkinci fıkraya göre sigortalının kazancı alt sınırın altında ise bu kazanç ile alt sınır arasındaki farka ait sigorta primleri ile ücretsiz çalışan sigortalılara ait sigorta primlerinin tümünü işveren öder.
    Sigortalıların bu Kanunun 53 üncü maddesine göre belirlenen aynı sigortalılık haline tâbi olacak şekilde birden fazla işte çalışması nedeniyle Kuruma ödenen primler toplamı, bu sigortalılık hali için belirlenen prime esas kazanç üst sınırı üzerinden hesaplanacak miktarı aşarsa, aşan kısmın tamamı, sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödenir. Geri verilen primler için ayrıca gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz ödenmez.

Yukarıda ki kanun maddesine göre iki ayrı işyerinde sigortalı olarak çalışabilirsiniz bunda kanun nezdinde bir sakınca yok yeter ki sözleşmenizde 2. bir işyerinde çalışamaz ibaresi olmasın. dipnot olarak 2 farklı işyerinde aynı ünvanla çalışmanız sakıncalı, örneğin bir firmada tam zamanlı mühendis idareci vb iseniz diğer bir firmada iş güvenliği uzmanı sorumlu müdür vb. olarak sözleşme dahilinde hizmet verebilirsiniz
    Lakin konuda aynı işyerinde 2 farklı görevden bahsediliyor. çevre görevlisi olarak firmada tam zamanlı çalışmanız gerekmektedir ki çevre ile ilgili hizmetleri sunabilesiniz. akabinde fazla çalışma saati olan 37 saati iş güvenliği uzmanı olarak değerlendirebilirsiniz. ama çalışılması gereken saat 37 den fazla ise iş güvenliği hizmeti veremezsiniz.
    tam tersini düşünelim tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorsanız çevre görevlisi hizmeti zaten veremezsiniz çünkü çevre görevlisi hizmeti vermenin kriteri de tam zamanlı çalışabilmek dolayısılya çakışır olmaz. bundan dolayı ceza yemniş ise doğru olduğunu düşünüyorum.
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    peki diyelim ki uzman işe almadılar osgbden hizmet aldılar, sonra gidip bir de 40-50 saat çevre firmasından hizmet aldılar.
    bu da aynı kapıya çıkıyor, bir ahlaksızlık da yok. o zaman her işletme tam zamanlı bulunduracak diye çıksın kanun,
  9. Bunları söyleyen birini sanırsınız ki iş güvenliği işinden başka iş yapmıyor oysaki kaynakçılık eğitiminden tutunda diksiyon sanatı ve beden dili eğitimine kadar el atmış. Ne yazık ki durum bu. İş nereden gelirse oradan yakalayalım mantığı. Allah'a şükür alnımızın akı ile mesleğimizi haftada 45 saat çalışarak sürdürüyoruz. Allah bizi gözünü para kazanma hırsı bürümüş kişilerden korusun.
  10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanı olan bir kişinin aynı firmada uzmanlık dışında kalite yada çevre mühendisi gibi eleman olarak çalışması meselesidir.. firma ayrı ayrı hizmet alabilir ama hizmeti verecek firma aynı kişiye iki ayrı hizmet verdirmesi elbetteki doğru olmayacaktır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Eylül 2013 ---
    Gelelim ibrahimciğim sana.. benim sitemi ziyaret etmişsin.. burada verilen hizmetlerin tamamı sağlanmaktadır.. fakat bu hizmetlerin tamamını benim sağladığım gibi bir yanılgıya nasıl kapıldığını hala anlamış değilim.. mesela kaynağı örnek vermişsin.. bu eğitimler kaynak mühendisi olan mesleğinde deneyimli mühendislerimiz tarafından verilmektedir..
  11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten hizmeti osgb den alacaklar bireysel uzmanın bu yeni çıkan yönetmelikler ile piyasada hiç bir şansı kalmayacak..
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu dediklerinizi yapan yada yapmak zorunda olan o kadar çokki yapanları etik ölçüden yargılayabilirsiniz eleştirebilirsiniz belki
    lakin yapmak zorunda olanları ne yapacaksınız birini eleştirirken önce kendinizi onun yerine koyun empati kurun
    şuan piyasada işini yapan yada düzenini kurmuş tıkır tıkır giden birçok kişi var iken
    yıllardır kendi mesleğini yapmamış yada imkanı olmadığı için dayısı olmadığı için yapamamış o kadar çok insan var ki
    nereden hangi belgeyi alsam da bir iş bir ekmek kapısı aralasam diyor bunu yaparken de belki asgari ücretle mühendis konumunda işe başlıyor devlet 3ooo üzeri bir mühendis maaşı verirken ki uzmanları saymıyorum özel sektör mühendis ve iş güvenliği uzmanı olan birisini 1000 liraya çalıştırıyor çalışmasın diyeceksiniz tamam çalışmasın ama neden çalışmasın daha iyi bir işi var da onun için mi çalışmasın hayır..
    yada a sınıfı uzman diplomasını veriyor 30000 kazanıyor ama onun işlerini 1000-2000 liraya c sınıfı uzmana mühendis yada 2 yıllık personele yaptırıyorlar, bunlar etikmi ki önce sistemi baştan sorgulayın yada bırakın sorgulamayın
    herkes kendi işini yapsın ama başkalarının yaptığı işe de müdahale etmesin yargılamasın ithamda bulunmasın etik değil ahlak dışı bunların sonu gelmez, eğer yapabiliyorsa tavsiyede bulunsun doğru yolu göstersin ama ahlak dışı ithamı yanlış bence,

ben de mühendisim ama yıllarca inşaatlarda çalıştım cep harçlığım olsun bir kurs bir eğitim belgesi alayım diye, iş vardı da ben mi çalışmadım ta ki dayım saolsun bir arkadaşına selam söyleyene kadar.

şuan iş güvenliği uzmanıyım osgb de ama bireysel risk analizi de yapıyorum, lpg sorumlu müdürlükte yapıyorum elimden gelse imkanım olsa daha neler yapacağım ama bunları gözünü para hırsı bürüyen biri olarak yapmıyorum, eğer boş vaktim varsa televizyon karşısında oturarak değil birşeyler üretmek adına hem kendime hem de başkasına fayda dokunabileceğim sürece ve boğazımdan helal lokma geçtiği sürece ne iş olsa yaparım hatta pazar günü inşaata gidiyorum babamla çalışıyorum gerçi babadan yana mesai işlemiyor ama neyse
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erdem bey birileri birşeyler yapıyor olabilir.. belki bu çoğunlukta olabilir ancak birşeyin etik kabuledilmesi, o şeyin çokluğu ile değil neticeleri ile değerlendirilmelidir.. ekmek için yasayı suiistimal etmek.. iş güvenliğini ekmek kapısı olarak görmek olayı dejenere edecek, ele düşürecek ve bir çok çalışanın hayatı ile oynanmış olacağı unutulmamalıdır. Bir de hukuki kısmına gelince işin.. mahkeme salonlarında ekmek parası laf palavraları nekadar uzmanı kurtarır olur bunuda bir düşünmek lazımdır.
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kanunları yönetmelikleri çıkaran devlet ve devletin kurumu çalışma bakanlığı dolayısıyla uygulayıcı ve denetleyici merci de bakanlık müfettişi uzmanı (ileride emekli uzman olacak)

eğitim kurumu kurucuları çoğunluğu emekli müfettişlerden oluşuyor emekli müfettiş uzman, eğitim kurumlarının çoğunda eğitime gelmeden imzası atılan kursiyerlerle dolu denetleyen kim arkadaşları bakanlık müfettişleri

piyasada ki büyük danışmanlık firmaları osgb lerin çoğunun kurucuları da emekli müfettiş uzman yine bunları denetleyenler de arkadaşları bakanlık müfettişleri

piyasada diplomasını kiralayarak uçuk rakamlar kazanan ama iş kazası olduğu zaman altında görev yapan c sınıfı uzmanın görevini yerine getirmedi diye rapor tutan ama asıl sorumluyu görmeyen yine arkadaş tabiri bakanlık müfettişleri

bana etiği eğitim kurumundaki emekli müfettiş anlattı öyle öğrenmiştim, kulakları çınlasın harbi müfettiş idi
    bu kadar hatice ve netice varken
    hani kiber feysonun hakime sorduğu bir soru vardı

şimdi sen söyle hakim bey suç kimde
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer bir uzman bulundurup aynı zamanda çevre hizmetini de ondan alırlarsa, neden osgbye gitsinler,

sizin dediğiniz ve sizin mantığınız insanları ona yönlendiriyor. bireysel uzman ssatlerini 3-4 yere bölerek çalışıyorsa eve, eskisi kadar kolay iş bulamayacak. tam zamanlı çalışanlarda ise sorun olmayacak. istihdam etmek hizmet almaktan ucuz olacak.

16. Canım kardeşim yanılmıyorum. Arkadaşlar işine gelince kaynak mühendisi oluyor, işine gelince iş güvenliği uzmanı. Ben bu durumu ahlaksızlık olarak değerlendirmeyeceğim çünkü esas mesleğini silip atamaz çünkü geleceğiniz geçmişinizle aydınlanır. Eğer mühendis olmasaydık veya önemi olmasaydı bize bu belgeyi bu kadar kolay vermezlerdi. O yüzden mesleki altyapısı çevre olan biri çevre konusunda eğitimde verebilir, çevresel açıdan risk değerlendirmesi de yapabilir, iş güvenliği uzmanlığı da yapabilir. İş güvenliği hayatın içinde var tüm meslek dallarında var.Fakat daha çok yadırgadığım şey aslında diksiyon sanatı ve beden dili eğitimi ilginç değil mi?
  17. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Esas mesleğin olarak iş güvenliğini görmüyorsan esas mesleğin olarak ne görüyorsan ona devam et derim.. sen siteye takılı kalmışsın.. bu şirket olarak yapılan işler.. aklının almadığı bu! bireysel uzmanlar işi böyle yaparım diyorsa yapsınlar bedelini öderler...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Eylül 2013 ---
    ha bu arada kısmi süreli çalışmalarda 30 gün dolmuyorsa geri kalan sgk yı bireysel kısmi süreli çalışan uzman sgk ya borçlanıyor bilgilerinize..
  18. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesela bir firmaya ayda 4 gün hizmet vereceksiniz.. doğal olarak sigortanızda 4 gün yatacak kısmi süreli.. eğer başka bir firamdan 30 günü doldurmuyor iseniz.. geriye kalan 26 günlük sgk borcu ile karşılaşırsınız.. yani birde bundan haberiniz yok ve böyle bir kaç yıl çalışmış olursanız seni sonunda dimyata pirince giderken eldeki bulguru çok arayacaksınız:)
  19. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oldu işyeri hekimi bulacak birde sağlık personeli aynı zamanda 2015 sonunda işyeri hemşiresi(sağlık personeli) belgesi olma zorunluluğu olacak..

Maliyet bakımından düşünülürse osgb lerin verdiği fiyatlarla bireysel uzmanın rekabet etme şansı yok! aynı zamanda osgb lerden alınan hizmetlerde bir çok hizmeti de beraberinde alabiliyor.. işveren tek muhattap isteyecek hekimi ayrı dert sağlık personeli ayrı.. ee çevre mühendisinden kar etti diyelim.. astarı yüzünü geçecek.. uzman toysa iş daha kötü; akıl almaz istekler başlayacak haliyle uzman kendi paçasının derdinde.. herhes uzman olmasın bence hele bu esas mesleğim diye yırtınanlar hiç olmasın.. gül gibi gitsin çevrecilikmi yapacak, boğaz köprüsüne çıkıp pankartmı açacak o işlere baksın! :)
  20. Bence de herkes uzman olmasın. Özelliklede C sınıfı belge alıp her konuda iyi olduğunu düşünüp o şirket bu şirket elekçi gibi kapı kapı dolaşıp danışmanlık adı altında hiç bir iş yapmadan şirketlerin kanını emip iş güvenliği uzmanlığını lekeleyenler uzman olamasınlar.