1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı ek görev yapabilir mi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben çaycı arıyorum firmaya tama zamanlı ama ardığım şart iş güvenliği uzmanlık belgesine sahip olmak :) gidilen son bu olur bu mantıkla..
  2. Çaycılığın bile bir adabı vardır. Herkesten Çaycı olmaz. Ama ne yazık ki herkes uzman olabiliyor.
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence olduğunu zannediyor.. ben iki sene sonra görecem onları mahkeme salonlarında
  4. Dünyalık mahkemeleri düşünerek hareket etmiyoruz asıl mahkemeyi düşündüğümüz için. Hesap günü nasıl verilecek haksız kazançların hesabı. Aldığım parayı az mı çok mu diye sorgulamaktan daha çok ben bunu hak ettim mi diye düşünmüşümdür hep.
  5. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen devam et...
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Özkan bey neden bireysel uzmanlara karşı astığım astıkça bir yaklaşımdasınız acemi dediğiniz uzmanları, o kadar komik rakamlara çalıştırarak bir çok işyerine atama yaparak ve hiçbir firmaya sorumlu müdür olarak gidip te bizim uzman burada neyaptı demiyerek sadece ay sonu faturasını kesip para almanın peşine düşen ve bu zihniyeti taşıyanlarında çoğu yine sizin tecrübeli işini kaliteli yapıyor diye nitelendirdiğiniz uzman emekli müfettiş yada doktorlardan oluşan o kadar çok osgb var ki.

böyle bir zihniyetin içinde ezilmektense bireysel 2 3 firmaya bakarak aynı ücretleri ve hatta daha fazlasını hakkıyla kazanan uzmanları yermektense takdir edin bence

ayrıca mesleğinizi merak ettim çevrecilere karşı bu bakış açısı niye, çevrecini görevi boğaz köprüsünde pankart açmak değildir
  7. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Forumu iyi tarayınız bu tartışaları aylar önce yaptık ve en ağır eleştirileri hem osgb lere hemde emekli müfettişlere yapan benimdir..

Ancak onlar kadar tehlikeli bir durumda belgeyi alan alana olması ve bazı esas mesleğim diye takıntılıların bu belgeyi ek gelir (kiralamak, ek iş yapmak) 50, 100 TL fazla kazanayım diye kağıt üstünde yapmaya kalkmaları durumudur.. bu diğerleri kadar hatta daha da tehlikelidir. bu konuda basın pompaladıkça şişen mühendis mahalle baskısı daha iş bulmadın diyen anne baba baskısı bir hışımla alıp belgeyi iş güvenliği nedir bilmeden internet vsç risk analizi diye yola çıkıp belge düzenlemeleridir.. oynadıkları şeyin insan hayatı olduğunun farkındalarmıdır acaba.. bazı osgb lerde aynı yalnışı yapıyorlar.. doğrudur ancak bu ilerleyen dönemde çaycı bazında tabiki abartıyorum bu durumu ama bu hali alacak kadar ayağa düşürülmektedir..

Ha bu arada benim esas ve tek mesleğim iş güvenliği uzmanlığıdır..
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bırakın düşüren düşürsün düşenin elinden tutmak da bir beceridir
    ama bu tarz ithamlarda bulunmak
    şuan siteyi ziyaret eden bu işi hakkıyla yapmaya çalışan yada belki tam tersine dediğiniz gibi daha nereleri sömürürüm diyen kişiler ziyaret ediyor
    kurunun yanında yaşı da yakmayalım
    bu cümleleri okuyarak bu iş te neymiş keşke girmeseydim başlamasaydım dedirtmeyelim
    işyerinde ilk iş kazası sonrası bu mesleği yapmaktan vazgeçen o kadar uzman var ki
    hatta
    iş kazası olduğu zaman asıl amacınn daha sonra aynı kazanın yaşanmaması için acaba ne yapmam gereken diyen bi okadarda uzman var

ayrıca mesleğiniz neydi merak ettim söylemediniz
  9. Ben belge kiralama veya ek gelir olarak belgenin kullanımı diye bir şey ne gördüm nede rastladım. Bence kursa katılmadan önce kiralarım diye düşünenler olsa da kurstan sonra hukuki sorumluluğu öğrenince vazgeçiyorlar. Bu duruma defalarca şahit oldum.Hem zaten özellikle bulunduğum bölgedeki firmalar bu işin mevzuatını gayet iyi takip ediyorlar belge kiralayarak bu işlerin olamayacağını gayet iyi biliyorlar. O yüzden endişelerinizi yersiz buluyorum. Bence korkulması gereken mevzuatı ve işi iyi bilip te işvereni kandıranlardır.
  10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    vazgeçmek için birinin canını yakmasın okusun şimdi bıraksın mesleği.. bırakında herkes kendini özgürce ifade edebilsin.. diğer konuda konu başlığında olduğu gibi çevre ile açılmış iş güvenliği uzmanlığı yaparken arayada çevre mühendisiliğimi sıkıştırıvereyim davasıdır.. sizin dediğiniz gibi ayağa düşürmek bu değilse nedir.. para için esas mesleğini yapabilmek uğruna iş güvenliği kullanmak, paranın insan hayatından ağır basması bu değilde nedir? hadi bırakalım herkes bildiğini yapsın.. bu nasıl bir mantıktır.. zaten yapıyor yapacak çünkü çokyan para her türlü ahlaki değerin önüne geçmiş durumda.. üç şeyden ikincisini yapıyoruz.. elimizle yapamıyoruz, dilimizle yapıyoruz( yazıyoruz çiziyoruz), bunuda yapamazsak gönlümüzden buğuz ederiz..
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işte bakın nereye geldik
    hep işi bilmeyenleri acemi uzmanları yeriyordunuz farkında iseniz ki farkındasınız

bu işi bu hale getirenler
    işi bilmeyenler değil
    tam tersine işi sizden bizden daha iyi bilenler
  12. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Forumu tarayınız bu siteden belge kiralamak isteyenler ilan bile vermişlerdir.
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanları görev, sorumluluk ve yükümlükleri yönetmeliğini okuyunuz.. sonra o karpuzun yanına çevre vs. hangi karpuzu koyarsanız koyun, düşecek karpuz iş güvenliği oduğunda hayatını kaybedecek bir çalışanın kanı artık sizin ellerinizde olacaktır..
  14. Çevre ile ilgili işleri kafanıza bu kadar takmayınız. Dediğiniz konuda şu şekilde haklısınız. Eğer bir çevre mühendisi hem osgb hemde çevre danışmanlık hizmetleri veren bir yerde çalışıyor ve iki işi birlikte götürmeye çalışıyorsa veya benzeri durumlarda gerçekten de bu iş onu çok zorlar işini düzgün yapamayabilir. Ama kurulu bir fabrikanın çevre ile ilgili işleri sandığınız gibi değil. Aksine fabrikada iş güvenliği uzmanı iseniz mecburen çevre ile ilgili durumları değerlendirmek zorundasınız. Bu ikisini fabrika ortamında birbirinden ayıramazsınız birbirine paralel işlerdir.
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sn Özkan Bey,
    Ağır ithamlarınıza ara verdikten sonra yine başladınız.Öncelikle herkes kendi işine baksın önerilerini tecrübelerini sunsun.Kimse sen şunu yapma bunu yap deme hakkına sahip değildir!!
    Ben bireysel uzman olarak çalışıyorum,firmalarım var kimse ile savaşmıyorum iddia da etmiyorum harikayım süperim iş güvenliği sonu olmayan bilgi denizi,heran herhün sürekli birşeyler öğreniliyor.

Lütfen aylar önce yaptığım uyarıyı birdaha yineletmeyin,saygısızlık yapmayın ve uslubunuzu bozmayın Özkan bey,
  16. merve yeşil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bir firmada çevre mühendisi olarak işe başladım.firma yetkilisinin hem isg uzmanı hem çevre görevlisi hem de lpg sorumlu müdür olarak çalışmam konusunda bir isteği var.Anladığım kadarıyla hem isg uzmanı hem çevre görevlisi olarak firmada çalışamıyorum.peki lpg belgesini alsam onu isg uzmanlığı yanında yapabiliyor muyum?Bilgisi olan yardımcı olabilir mi
  17. Kadir SARAÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu işi yapanla yapmayan arasında bir ayrım olmadıkça Tam zamanlı veya yarı zamanlı terimler çok konuşulur ve mağdurları da çok olur... kaliteli hizmeti alan kişi bedelini de muhakkak ödemeli... İSG kültürünün oluşması işte bu yüzden önemli değil midir?
  18. ismail özer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar yeri gelince zorda kalınca elbet herkes kendine göre bile etik olmayan çalışma şartlarına boyun eğmiş olabilir ya da daha fazla para kazanma hırsı içinde davranarak göz göre göre illegal çalışmalar da yapmış olabilir.. kişilerin durum ve şartlarını bilmeden yargısız infaz yapmak doğru değildir.. madem böyle bir ikilem var bunu çözmek zorunda olan da devlettir.. fakat çok net gördük ki işverenler karşısında devletin eli kolu bağlanmış durumdadır ki yasa çıkarken uzmanları bağımsız değil işverene bağlı hale getirdiler.. yine gördük ki işverenlerin baskısı ile yasa 6 ay ertelendi.. zaten ülkemizde zerre değer verilen bi meslek değil bizimkisi.. sadece ve sadece yasal zorunluluk olduğundan dolayı yarım yamalak gerçekleşen uygulamalar var.. hangimizin yaptığı risk analizi sonucunda kaç işletmede değişiklik oldu ki.. boş yere birbirimizi yemeye gerek yok.. zaten devlet de uygulama anlamında çok da üzerine düşmüyor işin.. daha bitane ceza yiyen mi oldu sanki teftişlerde.. onlar da AB'ye göstermelik iş peşindeler..

ayrıca göz ardı edemeyeceğimiz bir diğer husus da şu;
    dersaneler kapatılacak deniliyor.. bu dersanelerde çalışan binlerce fizik, kimya vb. mezunu var.. adamların kazandığı para aylık 800 lira ya var ya yok.. ve çalışma saatleri de çok fazla.. şimdi bu adamlar ellerine böyle bir şans geçmiş niçin değerlendirmesin ki.. adam orada o şartlarda çalışacağına gidip ayda 1200-1300 liraya tam zamanlı bile çalışır herhangi bir işletmede.. bu osgb de olur fabrika da inşaat da.. yani demem o ki bunlar yine iyi günlerimiz.. :) hele şimdi her üniversitede de İSG Yüksekokulları da açılıyor.. iki yıl sonra onlar da mezun olacaklar.. :) mühendis arkadaşlar zaten bunlar gerçekleşince asıl mesleklerine geçiş yapacaklardır..

demem o ki kavga etmeyelim boş yere.. :)
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu 3 ünüde isteyen firmayı merak ettim nasıl bir firmadır biraz daha ayrıntı belirtebilirmisiniz
  20. merve yeşil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    2 fabrikası,3 işletmeye açılmamış maden ocağı ,lpg istasyonu,otoparkı ve önümüzdeki aylarda açılacak bir lpg istasyonu daha olan bir firma . lpg yapamıyorsam isg yanında firmanın çevreyle ilgili işlerinide ben yürüteceğim.Bu arada firmada 1 isg uzmanı,1 lpg sorumlu müdür var.Amaç onların yükünü hafifletmek olabilir.Çevreyle ilgili işler için dışarıdan danışmanlık hizmeti alıyorlar