1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı ek görev yapabilir mi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  tam zamanlı olarak iş güvenliği yaparsan ikinci bir firmaya hatfa sonu veya diğer çalışabilecek vakitlerine nazaran lpg sorumlu müdürlük yaparsın sonuça ikisinde de denetleme mercisi olacaksın ağır bir yük altına girersin
  tam zamanlı çevre mühendisi olacaksan ki çevre görevlisi demek ikinci bir işte yine mesailerin veya çalışabileceğin süre var ise iş güvenliği uzmanı veya lpg müdürlüğü yaparsın

  ssk bazında da iki ayrı işyerinde çalışma statüsü mevcut sıkıntı yok
  tek kriter iki iş yerinde de aynı ünvanla çalışamazsın
  lpg de daha önce 5 yere bakma vardı 1 e indirdiler o misal mesela
  bir firmada iş güvenliği uzmanı ünvanın var sa diğer firmada iş güvenliği uzmanı olamazsın (tam zamanlı için tabi bu dediğim)

  ama bahse konu olan firma işi baya karışık olacak gibi görünüyor
 2. merve yeşil İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  konuyu açan arkadaş ilk mesajında firmada hem isg uzmanı hem çevre görevlisi olan arkadaşının firmasına ceza kesildiğini söylemiş.ben örneğin A firması adı altında A firmasının maden ocağı,A firmasının lpg sorumlu müdürü ya da A firmasının bir fabrikasında isg uzmanı olarak çalışacağım
 3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  hepsi de aynı firma tek sigorta olacak tek işveren ve 2 yada iş ayrı ünvan bu biraz sıkıntılı
  kafanızı karıştırmayın ve yapmayın derim benim bile kafam karıştı şimdiden
  hatta işveren bir danışmanlık firma kursun bu kadar çok işi varsa kendine hizmet sağlar
 4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Uzman adayısınız,büyük sorumluluk ve çok fazla efor sarfetmeniz lazım,ve çokk ciddi para almalısınız ki onca koşuşturmaya vb. e değsin
 5. nursevim çalıklı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42765
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çözüm inovasyon
  merhaba ben belediyede tam zamanlı taşeron firma elemanı olarak çalışıyorum belgemin işlemesi açısından bir OSGB ile anlaşıp aynı anda kısmi zamanlı orda da çalışmak istiyorum. bu çalışma saati en az ve en fazla ne kadar olabilir. bunun kanuni dayanağı nedir. teşekkürler
 6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı

  Ne alakası var şimdi? İş güvenliğinden başka bir meslek dalında çalışmayanlar mahkemede yargılanamaz mı? Onların başına iş kazası-meslek hastalığı vakaları gelemez mi? Onlar muaf mı oluyorlar sanki? İki işi birden de yapsa, tek iş de yapsa sorumluluk isg uzmanında yine. Mühim olan kaç işe bakıldığı değil, yapılan işin hakkı veriliyor mu verilmiyor mu siz ondan haber verin bana. Eğer elinizden gelen her türlü çabayı gösterdiyseniz, eğitimidir, uyarı levhasıdır, talimatıdır bilmem ne her türlü önlemi aldıysanız, yargıç da uyuzun teki değilse mahkemeden bi şekilde sıyırırsınız.
 7. serdar alkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Burada bilgi paylaşmak yerine insanları yargılamak amacıyla yazanlar kim neyi nasıl yapacaksa yapar zaten sizin düşüncenize göre hareket kimse etmez bilgi paylaşacaksanız yorum yapmadan paylaşın bi zahmet ......
 8. Hande Günal Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  25833
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Herkese merhaba;
  Şuan tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde tam süreli isg uzmanı olarak çalışmaktayım, isg katip üzerinden yaptığımız sözleşmede 180 saat çalışma süresi gözüküyor. Bundan ayrı olarak bir başka tehlikeli sınıf işyerinde sadece eğitim vermem mümkün mü mümkünse bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?
 9. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Tabi ki verebilirsiniz. Yaptığınız iş SGK primi olarak size dönmüyorsa, istediğiniz kadar çalışabilirsiniz bir ay içerisinde. Primi yatan iş yapıyorsanız en fazla 217 saat (mesaisiyle birlikte) diye biliyorum.
 10. Hande Günal Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  25833
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  çok teşekkür ederim
 11. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Rica ederim Hande Hanım. İyi çalışmalar.
 12. özel bir şirkette isg uzmanı olarak değilde farklı görevde tam zamanlı çalışan biri başka bir yerde isg uzmanı olarak neler yapabılır nasıl çalışabilir?
 13. Onur Urçum İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhabalar
  Özkan bozkurt adlı kişi tuğba hanıma yüklenmiş de yüklenmiş ne hakla yapıyorsa sanane kardeşim isteyen istediği işi yapar yasa buna onay veriyorsa.hem iş güvenliği hem çevre görevlisi nasıl olacaksın demiş çalışma saatini nasıl böleceksin çevre danışmanı çalıştığım firmada ayda bir gün geliyor benim de burada çalışma sürek 55 saat geri kalan saatlerimde çevre görevlisi olamam mı 1 günümü ayıramam mı? 25 güne denk gelse iş güvenliği uzmanlığım 1 gün çevre görevlisi olamam mı böyle bi saçmalık var mı? fırsatı değerlendirip ek kazanç sağlıorum okuyorum ilgileniyorum emek harcıyorum sanane!!! sen köşeyi dönmüş yolunu bulmuşsun bana da bir kaç iş bul bende çevre danışmanlığını bırakayım ne dersin?
 14. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu nedir demişsin ya.. Ben söyleyeyim; düpedüz Eşşşşekliktir. Böyle eşekler roldukça semer vuran çok olur
 15. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Çalıştığınız firmanın dışında mesai saatlerinizi osgb de kısmi sözleşme yaparak değerlendirebilirsiniz. Asıl işiniz iş güvenliği değilse taşeron firmada ben bir osgb de çalışmanızı tavsiye etmem.. Aıl yoğunlaştığınız iş farklı olduğundan iş güvenliği yükümlülüklerinizi layığı ile yerine getirebilemeyebilirsiniz. Netice olarak bilgi nankördür ve tekrarlanmazsa ve tecrübelerle desteklenmezse unutulur.Sizde başınıza iş alabilirsiniz.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Nisan 2014 ---
  Çalıştığınız firmanın dışında mesai saatlerinizi farklı firmalarda kısmi sözleşme yaparak değerlendirebilirsiniz. Asıl yoğunlaştığınız iş farklı olduğundan iş güvenliği yükümlülüklerinizi layığı ile yerine getirebilemeyebilirsiniz. Netice olarak bilgi nankördür ve tekrarlanmazsa ve tecrübelerle desteklenmezse unutulur.Sizde başınıza iş alabilirsiniz.Üstüte aynı cavabı verdim .kusurabakmayın kopyala yapıştır yaptım.. :) Ne kadar kolaymış... Risk değerlendirmelerindede kullansam mı acaba.. :)
 16. gogora İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kolay Gelsin,
  Evet bilgi nankör demişsiniz çok doğru..Bende bir danışmanlık firmasında çevre görevlisi olarak çalışmaktayım ve ayrıca C sınıfı İSG Uzmanıyım..Eskiden bizim çevre görevlisi yönetmeliğimiz başka işlerde çalışmayı yasaklıyordu, geçtiğimiz gün itibariyle yönetmelikten o madde kalktı ve ben de İSG Uzmanı olarak yavaştan bilgi sahibi olmak için heveslendim..Öncelikli konum maddiyat değil, sadece uzman olduğum için yapabileceğim İSG ile işlerden uzak kalmak istemiyorum. Ayda bir hafta kadar boş vaktim oluyor ve patronum da İSG ile ilgili Ek iş yapmama sıcak bakıyor..Asıl sormak istediğim bana İSG işine giriş yapmak için ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?
  -OSGB ile kısmi süreli sözleşmemi yapmalıyım? Bu durumda çalıştığım yer harici sigorta yatırılmasında bir sorun olur mu?
  -Bireysel İSG Uzmanı olmak istesem OSGB ye bağlı olmadan sigorta işi nasıl olacak?
  Yasal olmayan yollardan değil, yasalara göre İSG Uzmanlığımı değerlendirmek istiyorum, bu konuda fikirlerinizi paylaşabilirseniz memnun olurum..