1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanı olabileceklere yeni meslek disiplinleri eklendi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel

Bir buçuk senedir işverenlere anlatıyoruz ve onlarda bize bu kanunu kaldırırlar ertelerler diyorlardı. Bizde yok canım olur mu öyle şey diyorduk. Geldiğimiz noktaya bakın derim, Adamların karşısına çıkacak yüz bırakmadılar. O yüzden her şeyi bekler olduk. Yeni başlayacak olan arkadaşların hayal kırıklıklarını şimdiden görebiliyorum... Emeklere yazık.
  2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İİBF de olmaz demeyin beyler Çalışma Ekonomisi bölümleri hem akademik anlamda hemde öğrenciler anlamında bizimde İSG uzmanı olmamız lazım diye yüksek sesten dillendiriyorlar. yakında ÇEKO da eklenirse hiç şaşırmayacağımı söyleyebilirim. ÇEKO bizim alanımıza giriyor ancan teknik olarak bir çalışma yapmalarının imkanı yok birtürlü anlatamıyorum onlara. Çalışan hakları konusunda eğitim görmeleri Teknik alana da girecekleri anlamına gelmiyor bir türlü ikna olamıyorlar :)
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    iibf mezunları olursa ilkokul mezunları da yapabilir. ehliyet gibi yapsınlar o zaman herkes alabilsin. herkes kendisini prenses, kral, kraliçe zannedebilir, fakat gerçekler farklıdır. iş güvenliği uzmanlığı için, teknik, temel bilimler altyapısı olacak. çalışan hakları, mevzuat bilgisi vs. iibf, çeko mezunlarını kurtarmaz. kendilerine iş imkanı yaratmaya çalışıyorlar fakat onlar farklı kulvardalar, başka işlerle uğraşsınlar. bakanlık böyle birşey yaparsa bunu kendime hakaret olarak algılarım ve çok net konuşuyorum sertifikamı bakanlığa iade ederim.
  4. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir işyerinde kaza olduğu zaman sgk yönünden iş güvenliği uzmanını, kazanın sorumlularını soruşturacak olanlar sgk müfettişleridir.
    Sgk müfettişleri tabi ki de iibf, sbf ve hukuk mezunlarıdır.
    Ancak kaza soruşturmalarını da onlar yapıyor çarpıklık mıdır? bilemedim..
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Dünyada İSG sistemi uzun zamandır var. Mühendis olmak gibi bir zorunlulukta bulunmuyor. İstisadcılar, sosyologlar, hukukçular vb pek çok alana açık bir iş kolu. Ya üniversitesinden mezun oluyor yada bizdeki gibi bir kurs, staj ve sınav sonrası bu işi yapıyorlar. Oldukçada başarılı bir sistem. Öğrenilmeyecek bir meslek değil.
  6. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    katılyorum
    ..
  7. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu gidişle kimse para kazanamıyacak. Fiyatlar yerlerde sürünüyor. 100 -200 tl kursa verdiğimiz para bile çıkmayacak.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Eylül 2013 ---
    Arkadaşlar bence burada olması gereken branşlaşmak. Evet eğitim alan ve tecrübesi olan herkes yapmalı ama sektöre göre uzmanlaşmalı daha başarılı olunur. Yani madenciler maden sektörüne, inşaatçılar inşaata, gıdacılar gıdaya zaten bildikleri iş daha sağlıklı değerlendirme yapılır diye düşünüyorum.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir süre sonra iyi uzman kötü uzman ayrımı başlar. İyiler iyi para kazanır. Kötüler başka mesleklere yönelirler.
  9. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma sahipleri şuan yani en azından risk değerlendirmesi yaparken iyilik ve kötülük kriterleri kendilerine az risk tesbit edip az maliyet getiren ve az para isteyen uzmanı iyi uzmanı görüyorlar. Ne kadar ayrıntıya girersen o kadar sorun oluyor.
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    evet iş daha yeni zamanla oturur. AB'de ise bütün ayrıntılar çıksın sonra başımız belaya girmesin tarzı yaygındır. Cezaların artmasıyla birlikte türkiyedeki süreçte oraya evrilir. Sonuçta hükümet yeni bir şey icaat etmiyor, dünyada olanın türkiye ye getirilme süreci bu.
  11. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    konu başka mecraya girdi..
    bu işi sadece mühendisler mi yapabilir?
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Başka meslek kollarıda yapabilir. dünyada da mühendis olma gibi bir zorunluk yoktur.