1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve aykutcengiz tarafından 21 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar bireysel olarak iş guvenliği uzmanı olarak çalışmak istiyorum ilk adım olarak neler yapamam gerekir ayrıca risk değerlendirmesi ve acil eylem planından başka ne yapabilirim eğitim verme hakkım var mı
  2. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    malesef aykut bey, eğitim verme şansınız yok bireysel çalışacaksanız. 15 mayıs itibariyle artık bireysel çalışanlar eğitim veremiyor.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğitim verirsiniz..diyorum.2016 ya kadar az tehlikeli yerlere kim eğitim verecek o zaman.kısmi süreli sözleşme yaparak hertürlü hizmeti verirsiniz taki işyerleri uzman yükümlülüğü gelene kadar.
  4. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bıreysel olarak yapmada işin detayları nelerdır maliye ıle ılgılı bazı yukumlulukler varmıs sanırım fıs kesme bu konuda aydınlatablırımısınız
  5. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey, bu konu yüzünden benim kafa bi dünya :) kısmi süreli sözleşme yaptığımız taktirde yapabilicez yoksa yapamıyoruz :)
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    O zaman gidin şahıs firması kurun serbest meslek makbuzu kesin.
  7. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    tam da bunu arıyodum, şahıs firmamı kurup, serbest meslek makbuzumu kesiyorum. Eğitim verme işi halloldu mu o zaman. doğru mu?
  8. Halil İbrahim Yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim verme işi hallolmadı, ya osgb üzerinden eğitim verebiliyorsunuz yada eğitim vereceğiniz firma ile kısmi süreli sözleşme imzalamalısınız.

osgb üzerinden eğitim verecekseniz zaten serbest meslek makbuzuna gerek kalmıyor onlar faturayıda kesiyor.
  9. serpil havaoğlu Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    84390
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sem OSGB
    Bu konuda 170 i aradım( ne kadar bilgili oldukları meçhul gerçi) bana eğitim verebileceğimi ve sertifikayı da beğendiğim bir formatta çıkarabileceğimi söylediler. Israrla teyit ettirdim ısrarla aynı cevabı verdiler. Ben de öyle yapacağım. Eğitim yönetmeliğine göreyse kesinlikle ya sgklı iş güvenliği uzmanı olmamız gerek eğitim vereceğiniz yerde, ya da dediğiniz gibi OSGB üzerinden sertifika alınacak. Ancak ben sertifikamı kendim vereceğim. Hiçbir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Makbuz olarak da şirketin muhasebe defterine aldığınız meblağ karşılığı imza atmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
  10. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg konusunda çalışmayı çok isteyerek bu sınava girdim ama bu kadar karamsarlığa düşeceğimi tahmin etmedim ... (konuyla alakası yok farkındayım :) )
  11. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10359
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Erkan Bey;ben bir fabrikada hem mühendis hemde iş güvenliği uzmanı olarak başladım.Ben şimdi bu durumda çalışanlara eğitim verebiliyor muyum?Bana cevap yazarsanız sevinirim.İyi çalışmalar.
  12. serpil havaoğlu Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    84390
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sem OSGB
    İlgili kısmı aldım.

Ekli Dosyalar:

13. B-Hacer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben risk analizi ve acil eylem planı yapılan az tehlikeli yerlere eğitim verilebileceğinden yanayım. Sonuçta adamın 1 tane 2 tane çalışanı var Osgb ye göndermesi yada Osgb nin gelip hizmet vermesi mantıksız. Bakanlığında eğitimi kimden aldığı konusuna teftişlerde takılacağını sanmıyorum. Sonuçta çalışanın eğitim alması önemlidir. Sertifika veremeyebiliriz ama eğitim aldığına dair tutanak düzenleyebiliriz. İşverende bunu özlük dosyaya koyar. Bununda faturalı yapıldığı sürece kimseyi rahatsız edeceğini sanmam.
  14. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmeliğe aykırı olarak verdiğiniz eğitim elbetteki kimseyi rahatsız etmez...
  15. B-Hacer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışanların eğitimi
    MADDE 17 (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlin de veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.
  16. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yani ????????
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir
  17. B-Hacer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani bu durum ile işverenin o 1-2 çalışana eğitim aldırmamasından ise bu maddeden yola çıkarak insanlara gerekli eğitim vermemizde sıkıntılı bir durum söz konusu değildir demek istiyorum. İşinizi severek ve özveri ile yapıyorsanız ve kolaycı bir yaklaşım sergilemiyorsanız eğitiminizi veriyorsanız sorun yoktur.
  18. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence de sorun yok. Ancak 15 mayıs 2013 den sonra verdiğiniz eğitim başkaları tarafından sorunlu olabilir sanki
  19. B-Hacer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) az tehlikeli yerlerde ve 10 kişiden az çalışanı olan yerlerde başkalarınca da sorun olmayacağında ısrarlıyım
  20. ARZU ASLAN DİKER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    BOĞAZİÇİ MOBİL SAĞLIK HİZMETLERİ
    Mobil sağlık hizmetleri ve ilkyardım eğitimleri veren bir firmayız...İş güvenliği konusunda bağımsız çalıştığım çözüm ortaklarım var...Kendi şirketlerini kurmuşlar ve bağımsız olarak iş güvenliği eğitimleri veriyorlar..yanlarında çalışan yaklaşık 20 kişilik ekiple çatır çatırrrr eğitim veriyorlar...veremez diyen arkadaşlara soruyorum..bu nasıl oluyor peki???
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    ortada olmaması gereken bir durum varsa lütfen uyarın..yanlış işlere imza atmayalım....tşk..ler..