1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı oldunuz /ne yapacaksınız ? / prosedur nedir /nelere dikkat etmeliyiz

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 27 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SIK SORULAN SORULAR
    iş güvenliği uzmanı nasıl olunur?
    kimler iş güvenliği uzmanı olabilir?
    iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu nedir?
    a sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası kimlere verilir?
    b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası kimlere verilir?
    c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası kimlere verilir?
    iş güvenliği uzmanlarının görevleri nelerdir?
    iş güvenliği uzmanlarının yetkileri nelerdir?
    iş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri nelerdir?
    iş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri nasıldır?
    iş güvenliği uzmanlığı eğitimi nasıl yapılır?
    iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi nasıl yapılır?
    iş güvenliği uzmanlığı kursu kimler tarafından düzenlenir?

2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SIK SORULAN SORULAR

Soru: iş güvenliği uzmanlığı ve İşyeri hekimliği eğitimini kimler ya da hangi kurumlar verir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yetkilendirilen kamu kurumları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş şirketler verebilir. Gerçek kişiler bu eğitimleri veremez. Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarının listesi www.isggm.gov.tr adresinde bulunmaktadır.

Soru: İş güvenliği uzmanlarının sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadardır?

Belgenin alınış tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir. Yenileme eğitiminden sonra tekrar vize edilerek 5 yıl daha geçerlidir.

Soru: İş güvenliği uzmanlığı kurslarına kimler katılabilir?

Diplomasında mühendis ibaresi olanlar, teknik öğretmenler, fen ya da fen-edebiyat fakültelerinin fizik ya da kimya lisans mezunları ile meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar.

Soru: İşyeri hekimliği kurslarına kimler katılabilir?

Türkiye’ ki tıp fakültelerinden ya da yurt dışındaki tıp fakültelerinden mezun olup YÖK’ten denkliğini almış ve diploması Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış hekimler katılabilir. Özel statüleri gereği Batı Trakya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarından çalışma izni olanlar ile hekimlik mesleğini Türkiye’de yapmalarına Sağlık Bakanlığı’nca izin verilen hekimler de katılabilir.

Soru: TMMOB ve TTB eğitim vermeye yetkililer mi?

Hayır. Yürürlükteki Kanun ve yönetmeliklerde meslek kuruluşları tanımlanmamıştır. Bu kuruluşlar eğer Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre bir şirket kurar ve yetki belgesi alırlarsa eğitim verebilirler.

Soru: Türk Tabipleri Birliğinden aldığım işyeri hekimliği sertifikası geçerli midir?

16.12.2003 tarihinden önce verilmiş sertifikalar geçerli kabul edilmektedir.

Soru: İşyeri hekimliği sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadardır?

Geçerli sertifikalar alındıkları tarih itibariyle 5 yıl süreyle geçerlidir.

Soru: İşyeri hekimliği sertifikalarının geçerli olup olmadığını nasıl ayırt edebilirim?

16.12.2003 tarihinden önce TTB tarafından ve 27.11.2010 tarihinden sonra Bakanlıkça verilen sertifikaları geçerlidir. Yani TTB’nin 16.12.2003 tarihinden sonra verdiği üniversitelerin de ambleminin olduğu sertifikalar Danıştay kararı ve Bakanlığın yazıları ile geçerli kabul edilmemektedir.

Soru: Eğitim sonunda sınavları kim yapar?

Merkezi sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü yapar.

Soru: Sınavlar ne kadar sıklıkla yapılır?

Bakanlığın belirleyeceği sayıda, muhtemelen yılda 2 veya 3 kez.

Soru: Eğitim sonunda aldığım katılım belgesi ile işyeri hekimliği ya da iş güvenliği uzmanlığı yapabilir miyim?

Hayır. Sınavdan 70 puan aldıktan sonra Bakanlığın size verdiği sertifika ile yapılabilir.

Soru: Eğitim ve sınav sonrasında alacağım sertifikayı kim verecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü. Uygulamada Bakanlık, sertifikaları eğitim alınan yetkili eğitim kurumlarına topluca teslim etmektedir.

Soru: İş güvenliği uzmanlarında kategori yükselmesi nasıl oluyor?

İş güvenliği uzmanlığına kabul edilecek meslek mensupları öncelikle C sınıfı sertifika sahibi olacaklar. Üç yıl çalıştıktan sonra B sınıfı sertifikasını eğitim ve stajla birlikte sınavla elde edilecektir. Dört yıl çalıştıktan sonra da A sınıfı sertifikası için eğitim ve stajla birlikte sınavla elde edilebilecektir.

Soru: İş güvenliği uzmanlığı sertifikam yok ama yıllardır bu alanda çalışıyorum, şimdi ben de C sınıfından mı başlayacağım?

Evet.

Soru: Eski yönetmelikler iptal edilmeden ÇASGEM’e A ya da B sınıfı için başvurmuştum, bu konuda bir hak iddia edebilir miyim?

Hayır. Tamamen yeni yönetmelik hükümleri geçerlidir.

Soru: Sınav sorularını kim ya da kimler hazırlıyor?

Merkezi sınavı yapan kurum kim ise o hazırlar. Eğitim kurumlarının ya da Bakanlığın bir ilgisi bulunmamaktadır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden oluşan akademisyenlerce hazırlanmaktadır.

Soru: Sınavlarda ne tür sorular çıkar?

Bakanlıkça ilan edilen müfredat programıyla anlatılan konulardan çıkacaktır. Konuların soru ağırlıkları sınav uygulama duyurusunda www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde sınavdan bir ay önce yayınlanmaktadır.

Soru: Derslere devam zorunluluğu var mı?

Teorik derslerin % 90’nına devam zorunludur. Pratik eğitimin tamamına devam zorunluluğu vardır.

Soru: Staj yapacağım yeri kim belirleyecek?

Staj yerini bulma ve staj yapma sorumluğu katılımcılardadır.

Soru: Staj yapacağım yerin bir kriteri var mı?

Evet. Bakanlığın belirlediği ilkelere göre. İşyeri hekimi adayları bir işyeri hekiminin bulunduğu, iş güvenliği uzmanı adaylarının ise bir iş güvenliği uzmanının bulunduğu işyerlerinde yapılır.

Soru: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı ÇASGEM’in veya üniversitelerin verdiği eğitim ile özel eğitim kurumlarının verdiği eğitim arasında geçerlilik yönünden bir fark var mı?

Hayır. Eğitimi yetkili olmak şartıyla kim verirse versin, sınavda başarılı olanlar belge alabileceklerdir. ÇASGEM, üniversite ya da özel eğitim kurumlarının verdiği eğitim ve sonundaki eğitim katılım belgesinin yasal anlamda hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Soru: Sınavda başarılı sayılmam için kaç puan almam gerekir?

70 puan almak gerekmektedir. Sınav 100 sorudan oluşmakta ve yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir.

Soru: İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda vize işlemleri nasıl olacak?

Yenileme eğitimlerine katıldıktan sonra eğitim kurumunun verdiği eğitim katılım belgesi ve Bakanlıkça belirlenecek vize ücretinin ödenmesini takiben Bakanlıkça vize yapılacaktır. Vize işlemleri eğitim kurumlarınca toplu olarak yaptırlmaktadır.

Soru: Beş yılın sonunda tekrar sınava girecek miyim?

Hayır. Sadece yenileme eğitimi zorunludur.

Soru: Sınavda 70 puanı alamazsam ne olur?
    Sınava girdikten sonra bir kez daha sınava girme hakkı bulunmaktadır. Ancak, iki sınavda da başarılı olamayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.

.
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sıkça Sorulan Sorular

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ?
    • Mühendisler
    • Mimarlar (İç mimar ve peyzaj mimarları hariç)
    • Teknik Öğretmenler
    • Fen veya fen-edebiyat fakültelerinin Fizik Kimya ve biyoloji Bölüm mezunları
    • İş Sağlığı ve Güvenliği Programı mezunları

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü'nün yetkilendirdiği Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen eğitim programına katılıp, Genel Müdürlükçe yapılacak olan sınavlarda başarılı olanlara İş Güvenliği Uzmanı belgesi verilir.
    İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimini Tamamlayanların Sınavları Nasıl Yapılacaktır?
    • Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça yapılır .
    • Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.
    • Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.
    İş Güvenliği Uzmanlarının Eğitimleri Nasıl Olacaktır?
    • Bakanlıkça belirlenecek eğitim programları teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Eğitim süreleri, teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olamaz. Teorik eğitimin en fazla yarısı uzaktan eğitim ile verilebilir. Uygulamalı eğitimler, iş güvenliği uzmanı bulunan bir işyerinde yapılır.
    • İş güvenliği uzmanları, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitimine katılmak zorundadırlar. Bu eğitimin süresi otuz saatten az olamaz.
    İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimlerini Hangi Kurumlar Verebilir?

Eğitim kurumu: İş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseleridir.
    İş Güvenliği Uzmanlığı Belgeleri Kaç yılda Bir Vize Ettirilmelidir?

İş Güvenliği Uzmanları, belgelerini aldıkları tarihten itibaren 5 yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek Yenileme Eğitimi’ ne katılmak zorundadırlar
    Yurt Dışından Alınan Belgelerin Durumu Nasıl Olacaktır?

Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belgeye sahip olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan;
    • Sahip olduğu belge ile en az yedi yıl çalıştığını belgeleyenlerden (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (A) sınıfı,
    • Sahip olduğu belge ile en az üç yıl çalıştığını belgeleyenlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (B) sınıfı,
    • Sahip olduğu belge ile müracaat ederek yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (C) sınıfı,
    İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri ve Görevlendirilmeleri Nasıldır?
    • İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olmak zorundadır.
    • İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.
    • Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, en az bir iş güvenliği uzmanının işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.
    İş Güvenliği Uzmanının Görevleri Nelerdir?

İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:
    Rehberlik;
    • İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.
    • İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.
    • İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak işverene önerilerde bulunmak.
    • İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, ancak çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve işverene önerilerde bulunmak.
    Risk değerlendirmesi;
    • İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.
    Çalışma ortamı gözetimi;
    • Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulamalarını kontrol etmek.
    • İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konuyla ilgili periyodik eğitimlerin ve tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek.
    Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
    • Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.
    • Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde EK-2’deki örneğine uygun olarak hazırlamak.
    • Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
    • Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
    İlgili birimlerle işbirliği;
    • İşyeri hekimiyle birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak.
    • Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı yıllık çalışma planını işyeri hekimiyle birlikte hazırlamak.
    • Bulunması halinde üyesi olduğu iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışmak,
    • Çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak
    İş Güvenliği Uzmanlarının Yetkileri Nelerdir?

İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
    • İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.
    • İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak.
    • Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.
    • Görevinin gerektirdiği konularda işverenin bilgisi dâhilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.
    • Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen iş güvenliği uzmanları, çalıştıkları işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle iş güvenliği uzmanının ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.
    İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süreleri Ne Kadardır?

• İş Güvenlik Uzmanı Çalışma Süreleri

a. 10 dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika

b. Diğer işyerlerinde

· Az tehlikeli sınıf: ayda 6 dakika/çalışan

· Tehlikeli sınıf: ayda 8 dakika/çalışan

· Çok tehlikeli sınıf: ayda 12 dakika/çalışan

c.Tam süreli iş güvenlik uzmanı

· Az tehlikeli sınıfta yer alan 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde, her 2000 çalışan için 1 adet

· Tehlikeli sınıfta yer alan 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde, her 1500 çalışan için 1 adet

· Çok tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde, her 1000 çalışan için 1 adet

4. Yaşar Canöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar; forumda arama yaptım sonuca ulaşamadım muhtemelen denk gelmedi,

Sorum, Mevcut çalıştıkları iş yerlerinde, iş güvenliği uzmanı olarak çalışacak kişiler, nasıl bir yol izlemeleri gerekmektedir?

Mevcut iş sözleşmesini değiştirmek gerekli midir? yoksa isgkatip üzerinden sözleşme yapılması yeterli midir?
    SGK kayıtlarında işe tanımı İş güvenliği uzmanı olmalıdır konu hakkında bilgilendirme rica edecektim.
  5. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    AŞAMALAR

1)ŞARTLARIN UYMASI KAYIT OLMA

• Mühendisler
    • Mimarlar (İç mimar ve peyzaj mimarları hariç)
    • Teknik Öğretmenler
    • Fen veya fen-edebiyat fakültelerinin Fizik ve Kimya BİYOLOJİ Bölüm mezunları
    • İş Sağlığı ve Güvenliği Programı mezunları
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİLMEK İÇİN EĞİTİM KURUMUNAKAYIT OLUR.

2)EĞİTİM KURUMUNUN FİYATI
    ÇASGEM 2065 TL ......2013 FİYATI
    ÖZEL KURSLARDA 1200 TL İLE 2500 TL ARASI PAZARLIĞA TABİ...

3) UZAKTAN EĞİTİM
    90 SAAT UZAKTAN EĞİTİM ALIR YAKLAŞIK 15 GÜN SÜRER .15 GÜN BOYUNCA BİLGİSAYARDAN KONULARI OKUR , VİDEOLARI İZLER , SESLİ AÇIKLAMALARI DİNLER SORULARI ÇÖZER İSTENEN SÜRELERİ DOLDURARAK EĞİTİMİ TAMAMLAR

4) YÜZYÜZE EĞİTİM
    90 SAAT YÜZYÜZE EĞİTİM ALIR.
    BELİRLENEN DERSLERDEN YAKLAŞIK 15 GÜN SÜREN EĞİTİMİ ALIR.

5)STAJ YAPAR
    40 SAAT
  6. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    igu olarak devam edecekse 2 sinide yapması gerekir
    SGK kayıtlarında işe tanımı İş güvenliği uzmanı olmalıdır derken cümlede bir anlatım bozukluğumu var
  7. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6) SINAVA GİRER

ÖRNEK
    18 MAYIS 2013 TARİHLİ SINAV
    http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2013/duyuru/IsYeriHekim_IsGuvnUzm.pdf

SINAV TARİHİNİ İSGGM AÇIKLAR

7)SINAVDA BAŞARILI OLURSA 70 VE ÜZERİ ALIRSA BELGEYİ ALMAYA HAK KAZANIR

8)BELGEYİ ALMAK İÇİN SERTİFİKA ÜCRETİ İÇİN İSGGM KURUMSAL TAHSİLAT PROGRAMI ARACILIĞI İLE ..... TL YATIRIR
    İSTENEN EVRAKLARI TAMAMLAR EĞİTİM KURUMUNA VERİR.

EĞİTİM KURUMU TÜM KURS GÖRENLERİN SERTİFİKASINI İSGGM DEN ALIR VE KURS ALAN KİŞİYE VERİR.
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    9)SERTİFİKAYI ALAN KİŞİ NE YAPAR ?

MEMURSA ?
    iş güvenliği uzmanı görevinide memurluğun yanında yapar.

SERBEST ÇALIŞAN MÜHENDİS İSE ?
    a)Serbest Mühendislik hizmeti yanında bireysel iş güvenliği uzmanı hizmeti verir.
    b)OSGB de çalışabilir.
    c)OSGB de kısmı süreli çalışabilir.

ÖZEL FABRİKA VEYA İŞYERİNDE ÇALIŞAN MÜHENDİS İSE ?
    a)Mühendis fabrikada hem kendi alanında hem igu olarak çalışabilir.

HİÇ İŞE BAŞLAMAYAN BİR KİŞİYSE ?
    a)OSGB de çalışabilir.
    b)OSGB de kısmı süreli çalışabilir.
    c) Mühendis ise serbest çalışıp bireysel iş güvenliği uzmanı hizmeti verebilir.
    d)Teknik mezunlardan fabrikada hem kendi alanında hem igu olarak çalışabilir.
    e)Mühendis fabrikada hem kendi alanında hem igu olarak çalışabilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Haziran 2013 ---
  9. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10) PROSEDÜR OLARAK NE YAPILACAK ???

ŞU AN HALİ HAZIR ÇALIŞANLARDAN CEVAP BEKLİYORUZ :) ???
    SERTİFİKAYI ALAN KİŞİ

.....................................................................................................................
    MEMURSA PROSEDUR......?
    iş güvenliği uzmanı görevinide memurluğun yanında yapar. PROSEDUR......?

.....................................................................................................................
    SERBEST ÇALIŞAN MÜHENDİS İSE PROSEDUR......?

a)Serbest Mühendislik hizmeti yanında bireysel iş güvenliği uzmanı PROSEDUR......?

b)OSGB de çalışabilir PROSEDUR......?

c)OSGB de kısmı süreli çalışabilir PROSEDUR......?

ÖZEL FABRİKA VEYA İŞYERİNDE ÇALIŞAN KİŞİ İSE
    Kişi (mühendis-teknik-fen ) fabrikada hem kendi alanında hem iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilir. PROSEDUR......?

HİÇ İŞE BAŞLAMAYAN BİR KİŞİYSE PROSEDUR......?
    a)OSGB de çalışabilir.
    b)OSGB de kısmı süreli çalışabilir.
    c) Mühendis ise serbest çalışıp bireysel iş güvenliği uzmanı hizmeti verebilir.
  10. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikasını Alan Kişi MEMURSA Bundan Sonra Ne Gibi İşlemler Yapacak ?
    Prosedur nedir ?
    BİLEN ARKADAŞLARIMIZDAN CEVAP BEKLİYORUZ?
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  13. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer işe yeni başlıyorsanız ve göreviniz işletmenin iş güvenliği sağlamak ise,tecrübesiz arkadaşlar için yazılmış güzel bir makale.
    İş güvenliği uzmanın görev ve yetkilerinden bahsettikten sonra yeni başlayanlar için hazırladığım bir yazı.
    İlk gün sizden %100 verim beklerler.
    Yetkili ile tanıştırılır.
    Masa başı denetim yapılacak var , yok diye yazılacak.
    Bana iş yerlerindeki kaldırma araçlarının kontrol kartlarını getir.
    3”ay da periyodik kontrol yapılacak arıza medya gelirse 3ay”a bakılmaz
    Vinç kontrol belgesini getir.
    İş yerindeki basınçlı kaplar kontrol kartları(her yıl test edilir)
    Genel elektrik tesisatı kontrolü (her yıl yapılması lazım elektrik elektronik mühendisi tarafından)
    Güvenlik ve statik elektriği kontrol et.
    Paratoner var mı yok mu yıllık kontrolü yapılmış mı (vaziyet plan”ına bak her yeri koruyor mu ?) paratoner topraklama kuru mevsimlerde yapılacak
    İş yeri ortam ölçümleri
    İş yeri gürültü haritası çıkarılmış mı sınırda mı?
    Toz kontrolleri , havalandırma kontrolleri
    Aydınlatmaların ölçümleri
    Saha yı gez makinelerin kayış kasnak sistemleri koruyucuları var mı yok mu?
    Topraklama hatları var mı yok mu? Var mı? Yok mu? (2 parmak kalınlıkla galvanizli topraklama)
    Makinelerin güvenlik yazılarına bakılacak yabancı dille yazılmışsa Türkçeye çevrilecek
    Makine durdurmadan bakım onarım yapma .
    Elektrik işini sen bırak karışma .
    Her türlü aksaklığı amirine bildir.
    Makine koruyucularını devre dışı bırakma .
    Oksijen tüpü mavi, asetilen kırmızı hortum kelepçe ile sıkılacak (bağlanacak) hortumalrı zaman içinde kontrol et
    Dolu boş tüpler ayrı ayrı yerlere konmuş mu hepsinin üzerinde kapak sistemi var mı?
    Oksijen tüplerin üzerinde yağ varsa kullanımdan men edeceksin temin den firma et kalınlığını kontrol edilmiş mi?
    Zemin kaygan mı kot farkları var mı?
    Yangın tüpleri yerli yerinde mi?
    Operatörlerin ehliyeti var mı?
    İş yerinde gezerken aykırı davrananları sözlü uyar baret kulaklık vb kullanmıyorsa yazılı ihtar ver.
    Buraya kadar bir iş güvenliği uzmanın ilk girdiği yerde bunları yaptığı takdir de tecrübesizliği ortadan kalkar ve ileriki aşamalara daha rahat geçer. kaynak : internet -makale
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeni Başlayan İş Güvenliği Uzmanı Neler Yapmalı Nereden Başlamalı?

Bu yazımızda sertifikasını yeni almış olup ilk kez iş güvenliği uzmanlığına adım atan ya da atacak olan çiçeği burnunda isg uzmanlarının çeşitli forumlarda ve çalışma hayatında sıkça sordukları bir soruya yanıt arayacağız.

Nereden Başlayacağız? Ne ve Nasıl Yapacağız?
    Öncelikle "iş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik" tekrar gözden geçirilmelidir. Burada Madde-9 yapılması gereken tüm işlerin kısa bir özetidir aslında. Kabaca ana başlıklar şeklinde sıralayacak olursak, iş güvenliği uzmanı; rehberlik, risk değerlendirmesi, çalışma ortamı gözetimi, eğitim, bilgilendirme, kayıt ve ilgili birimlerle işbirliği içinde çalışmalar yapmakla yükümlüdür. Elbette tüm bu görevler yürütülürken, -varsa- işyerinin ana faaliyet konusuna ilişkin mevzuat ve yangın, elle taşıma, kaldırma araçları, basınçlı kaplar, makina emniyeti ve benzeri genel mevzuat takip edilmelidir.
    Şimdi, yeni sözleşme imzaladığımız işyerinde sırasıyla neler yapılacak, ona yoğunlaşalım.
    Öncelikle işyerinin fiziksel incelemesi ile işe başlamalıyız. İşyerine ait tüm üretim alanları, varsa depolama alanları, mutfak, banyo ve benzeri ortak kullanım alanları ve yine varsa açık üretim ya da depolama sahaları dikkatlice gezilip incelenmelidir. Bu ilk gün kısa inceleme gezisi yapılırken ben ziyaretçi gibi davranılması ve hemen tanışılıp sosyal ilişkiler kurulmamasından yanayım. Böylece işyerinin gündelik işleyişine dair daha doğal ve gerçekçi bir gözlem yapma fırsatı bulabiliriz. Özellikle çalışma davranışları ve tehlikeli hareketler konusunda fikir sahibi olmak için bu süratli ilk inceleme gezisi önemli.
    Bu gezinin hemen ardından size işyerinin faaliyetleri konusunda bilgi verebilecek nitelikte bir sorumlu eşliğinde daha detaylı bir inceleme yapacaksınız. "Uzman sensin, kendin incele" gibi bir tavır olması söz konusu değil. Bu daha detaylı inceleme esnasında elinizde işyeri yerleşim planı olmasında fayda var. Böylece ilk bakışta gördüğünüz eksiklik ya da benzeri durumları doğrudan üzerine not edebilirsiniz. İşyerinin faaliyet alanı ve tehlike sınıfını gözönünde bulundurarak özel risk gruplarından (genç işçi, kadın veya engelli gibi) çalışan olup olmadığı da bu ilk incelemeler sırasında dikkatinizi çekecektir. Örneğin, bir akü fabrikasında genç işçi çalıştırılması düşünülemez.
    İşyerinde tam zamanlı çalışmanızı gerektiren bir durumda iseniz, işyerinin iş sağlığı ve güvenliği birimi dahilinde görev alacaksınız demektir. Tam zamanlı olmasanız dahi çalışmalarınızı yürüteceğiniz bir yer ve ofis araçları size tahsis edilmek durumundadır.
    Yönetmelik gereğince elli kişi ve üzerinde çalışan var ise (zaten 6 aydan uzun süreli olduğunu varsayıyorum) işyerinde isg kurulu oluşturulmalıdır. (Kurulun detaylarını ve kimlerden oluşacağını yönetmelikten inceleyebilirsiniz.) Bundan sonra yürüteceğiniz faaliyetleri kurul ekibi ile sürdüreceksiniz. Unutmayın ki, kimse işyerini içinde çalışanlardan daha iyi bilemez. İSG uzmanı sorumluluğu ise çoğunlukla yapılacak pek çok işin koordinasyonunu sağlamaktır. Yoksa sekreterya hizmetleri değildir.

• Şimdi şu bilgileri/dokümanları toplayacağız;
    • Makine Parkı içeriği ve yerleşim planı
    • Kullanılan el aletleri ve özel aparatlar
    • Üretimde hammadde olarak veya yan işlerde kullanılan kimyasal listesi
    • Vinç, forklift ve benzeri taşıma kaldırma araçları listesi
    • Yangın ile mücadele/önleme araçları donanım listesi
    • Kompresör ve benzeri yan unsurların listesi
    Ve sonrasında da şu soruları soracağız;
    Makinelerin yerleşimi tehlike oluşturuyor mu?
    Makineler yönetmeliklere uygun mu? (bkz. Makine Emniyeti Yönetmeliği)
    Makinelere ait periyodik bakım çizelgeleri mevcut mu? Bakımlar düzenli olarak yapılıp, formlara işleniyor mu?
    Makine güvenlik ve kullanım talimatları mevcut mu? Görünür biçimde hazır tutuluyor mu?
    Kişisel koruyucu donanım kullanılıyor mu? Gerekli işaretlemeler mevcut mu?
    Elektrik, doğalgaz, havalandırma ve benzeri tesisat uygun mu? Gerekli topraklamalar yapılmış mı? Katodik koruma gereken durumlarda ölçümler düzenli olarak yapılıyor mu?
    Acil durumlar için kaçış yolları, aydınlatma, uyarı sistemi ve işaretleme mevcut mu? Müdahale noktalarında gerekli ekipmanlar mevcut mu?
    Makine ve el aletleri amacına uygun kullanılıyor mu?
    Mevcut kimyasallar için MSDS (Malzeme Güvenlik Bilgi Formları) bulunuyor mu?
    Vinç, forklift gibi taşıma kaldırma araçlarının bakım ve muayeneleri yapılmış mı? Kayıtlı mı?
    Kompresör ve benzeri yan unsurların yerleşimi doğru mu? Muayeneleri yapılmış mı?
    Gerekli görülen noktalarda toz, gürültü ve benzeri ölçümler yapılmış mı?
    Tuvalet, banyo ve mutfak gibi kapalı hacimler insan sağlığı açısından uygun mu? İşyeri hijyeni konusunda gerekli çalışmalar yapılmış mı?
    Daha önce iş kazası olmuş mu? Nerede? Nasıl? Niçin? Ne zaman? Kim tarafından?
    Kaza ve Ramak kala kaza tutanakları tutuluyor mu? (Özellikle eski kazalar ve ramak kala kazalar hakkında bilgi toplamak çok önemli!)
    Çalışanların mesleki eğitim ve formasyonları hakkında gerekli faaliyetler yürütülmüş mü?
    Çalışanların muayene ve sağlık raporları düzenli saklanıyor mu?
    Mesleki hastalıklar konusunda sıkıntısı olan çalışanlar var mı? (Burada topu işyeri hekimine atmayı etik bulmuyorum, isg uzmanı olarak bu konuya da özel ilgi gösterilmeli)

Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım konularda bilgi toplandıktan sonra geriye kalan; bir "çalışma faaliyet planı" hazırlamak, bilgiler doğrultusunda işyeri için "risk değerlendirmesi" yapmak ve tüm bu çalışmaların sonuçlarını işverene rapor etmektir. Bu rapor aynı zamanda bir anlamda da öneriler listesi olacaktır. Böylece işyeri gözetimi ve rehberlik sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluruz. Burada onaylı defterden, kurul defterinden ve benzeri detaylardan bahsetme lüzmu görmüyorum. Ayrıca sorduğumuz soruların cevapları zaten bize yapacağımız işler konusunda bilgi veriyor. Söz gelimi, makine güvenlik talimatları yok ise bunların hazırlatılmasını sağlayacağız. Ya da işçiler için mevzuata göre gerekli eğitimleri planlayacağız. (bu eğitimleri kendimiz vermek zorunda değiliz, dış hizmet alımına da yönelendirebiliriz) Kişisel koruyucu donanımların seçimi, kullandırılması, eğitimleri ve benzeri faaliyetler de atlanmaması gereken önemli hususlar. Bir acil durum planı yok ise hazırlanmasına önayak olacağız. Tüm sene boyunca yapılan bu çalışmalardan sonra, Yönetmelikte örneği verilen yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile beraber oluşturacak ve ilgili birimlere ileteceğiz.
    Ne yapacağız sorusuna elimden geldiğince "özet" bir cevap yazmaya çalıştım. Burada elbette bütün detaylardan bahsetmek mümkün değil. Bu yüzden ilk bakışta akla gelenleri sıraladım ve mevzuatta yer alan teknik detaylara girmemeye çalıştım. Yazının girişinde de belirttiğim üzere isg çalışmalarını yaparken tüm ihtiyacımız olan biraz dikkat ve özveri, biraz mevzuata hakim olmak ve çokça araştırma yapmak. Son olarak, yapacağımız tüm bu çalışmalar için bir ilke belirlemek gerekirse;
    Amacımız, ortaya çıkması muhtemel kötü durumlara karşı işvereni ve kendimizi hukuksal olarak kurtaracak önlemler almak değil, gerekli önlemleri alarak ortaya çıkması muhtemel kötü durumları engellemek olmalıdır. Kaynak : www. is-sagligi-ve-guvenligi. com
  15. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ekli Dosyalar:

16. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  17. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  18. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  19. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sınavı sonrası için bu konuyu güncelleyelim.
  20. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman