1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı olmayan bir kişi işletmelere risk analizi yapabilir mi?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Alper Akpunar tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşveren ekip ataması yapacağı yere Alper beyin bahsettiği kişyi hangi vasıfla atayacak? Destek elemanı olarak atadı dyelim, bu kişi hangi konuda eğitimli yada bilgili? Hadi kendini geliştirmiş meraklı biri diyelim, imza atsada sorumluluk işverendedir çünkü sorumluluğu üzerinden atacağı bir uzman yoktur, eğre ekipte uzman varsa bu adama ne gerek var bu adama neden paraveriliyor? hele eğitim konusunu hiç konuşmamak lazım, orda direkt sınıfta kalıyor. Allah sizede kolaylık versin, umarım çok tehlikeli sektöre el atmamışsınızdır.
  2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bende Bir OSGB'den ayrılan (öğrenci olmaktan başka hiçbir vasfı olmayan) bayandan şunları duydum:
    Bu OSGB üniversite öğrencilerini işe alıyormuş, kalıp bilgileri öğrettikten sonra sahaya gönderiyorlarmış, bu öğrencileri uzman olarak tanıtıyorlarmış, onlarda uzmanı oynuyorlarmış.
    İşyerine gidip işi bağlayıp fotoğraf çekip dönüyorlarmış.
    Hem de bu işyerinin hali hazırda başka bir OSGB ile anlaşması varsa onların istediği paranın 40-50 TL aşağısına aynı hizmetleri veririz deyip milletin ekmeği ile de oynamayı da ihmal etmiyorlarmış.
    Üstelik öğrencileri aylık 1500 TL maaş vereceğiz diye bağlıyorlarmış, tabi 3 ayda toplam 600 - 700 TL kadar para vermişler.
    Sahtekar her yerde her zaman sahtekar.
    Bunlarda diplomalı, sertifikalı sahtekarlar.
    Sırf üç kuruş daha fazla kazanalım diye her türlü şebekliği yapıyorlar.
  3. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Önce yönetmelikleri daha sonrada benim yazdıklarımı iyi okuyun ve anlamaya çalışın. Benim yazdıklarımı yazıyorsun.
    Anlamsız ...:D:D:D
  4. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alper bey malesef ben değil mevzuat uçmuş siz yakalayamıyorsunuz.:):):)
    Bu işi bilen herkes danışmanlık yapabilir. Ancak yasa bu konuda hizmet verecek profesyonellerden bahsediyor, bunun içinde belgeniz olmalı. Siz hizmet sözleşmesi yaparak bütün yasal yükümlülükleri üstünüze alır ve sözleşme süresince hizmet süresi kadar çalışıp mevzuatta yapılması gereken çalışmaların tamamını yaparsınız ( belgesi olmayanlar yapamaz). İşveren ise yine mevzuatın uygun bulduğu şekilde dışardan sadece yardım alabilir. Bu yardımlar risk değerlendirme ekibine çalışmalarında destek vermek v.b oluyor ...
    Ayrıca örneğinizde olduğu gibi hiç kimse ( OSGB de, iş güvenliği uzmanıda, danışmanlık işi yapan belgesiz vatandaşta ) tek başına ben risk analizi yaptım al diyemez.
    Anlayın artık yazdıklarımı...
  5. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Risk değerlendirmelerini hiç kimse tek başına ben yapıyorum diyemez. İşveren de yapabilir, yapamıyorsa yönetmelikte olduğu gibi bir ekip kurar, gerekiyorsa dışardan atama yaparak destek alır ve bu ekibe yaptırır...

Eğitim vermek için uzman olmak gerekmez. Hangi eğitim kuruluşlarından eğitim aldığınızı ve eğitmenlerin kimler olduğunu düşünün. Hepsi uzman değildi öğretim görevlileri de vardı yönetmeliklere bakın kimler eğitim verebiliyor...

Tabi örnekte yazılı bayanı tanımıyorum. Eğitim verebilir formasyonu ve yetkisi varsa verebilir...

Ayrıca biz bu eğitimleri boşuna almadık hizmet sözleşmesi yapacağımız işyerlerinde kullanmak ve ekibe işin inceliklerini göstermek için öğrendik. Kim size çantacılık yaparak işyerlerini gezip risk analizci geldi yapıp paranızı alıp kaçacağım diyeceğinizi söyledi???

Bizim görev ve yetkilerimizin yazılı olduğu bir yönetmelik var, iyi okuyun...

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

Burada destek alınacak kişinin belgesi olması gerektiğinden bahsedilmiyor, danışmanda olabilir. Sonuçta ekipte bulunan herkesin belgesi yok...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Nisan 2014 ---
    Ben demiyorum yönetmelikte yazıyor isterseniz sizde bir yönetmelik çıkartın ve onu uygulayın kafanıza göre :D:D:D.
    İşveren isterse dışardan destek alabilir diyor bu mevzuat hazretleri...
    Allah herkesi işi bilmeyenlerden korusun ve kolaylık versin...
  6. İşveren risk değerlendirmesini kendisi yapmak istiyorsa bu işten anlayan ve hiç bir belgesi bulunmayan biri ile danışman olarak anlaştıysa, işyeri için henüz sağlık ve güvenlik ile ilgili bir kişi görevlendirilmesi gerekmiyorsa (50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta ise) bu risk değerlendirmesi içerik bakımından yeterli ise sorun yoktur. Fakat 1/7/2016 tarihinden sonra iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ekibe dahil olmalı ve risk değerlendirme yeniden yapılmalıdır.

Bahsedilen kişinin yaptığı risk analizi şartları sağlayacak şekilde bugün yapılsa bile 2 yıl 3 ay kadar geçerli olabilecektir. Daha sonrasında geçerliliğini koruyabilmesi için isg uzmanı ve işyeri hekiminin kontrolünde olması gerekecek.

Yürürlük

MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  7. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Benim bahsettiğim olayda ekip işi yok eleman bitane risk analizi oluşturmuş işyeri isim bölümünü değiştirip bütün anlaştığı bakkala lokantaya kahvehanelere veriyor. Kendi imzası yok zaten analizde getirip sadece işverenlere imzalatıyor.
    Artı temel iş sağlığı eğitimini yine diyorum ÇEKO mezunu iş güvenliği eğitimi almamış biri Esnaf odası adına verebilirmi?
    Verebiliyorsa analiz yapabiliyorsa ve bütün bunlar eğitimsiz belgesiz geçerliliği varsa bizler kursa sınava boşuna girmişiz...
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk Analizi yapar ve sadece işverene imzalatırsa geçerliliği olur. İşveren kendisi yapmış gibi sayılır.
  9. Alper Bey Bahsettiğiniz kişinin yaptığı analizler baştan sağma bir şekilde yapılmış ise zaten yapmış olduğu dokuman A4 kağıttan öteye gidemez. Yani geçerliliği olması mümkün değildir. Bunun yanında 01/07/2016 tarihine kadar 50den azçalışanı olan az tehlikeli işyerleri için düzgün bir şekilde yapmış olduğu riskanalizini kendisi imzalamadan işverene imzalatması ile analiz 01/07/2016'ya kadar geçerlidir.

Alper Bey olayın diğer bir boyutuda neyazık ki 50 den azçalışanı olan işyerlerinde yapılan risk analizlerinde danışmanlık olabiliyor. 1/7/2016'ya kadar. Bu tarihten sonrasında iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi risk değerlenidirme ekibinin olmazssa olmazı. İşveren fazla param var bir de danışmanla anlaşayım derse uzmanla hekimden hariç birde danışmanla anlaşabilir.

Temel iş sağlığı güvenliği eğitimini vermek için malesef iş güvenliği uzmanı olma şartı yok. İş güvenliği ile ilgili her eğitimi iş güvenliği uzmanıda verecek diye bir kaide yok. Çünkü her konuda uzman olabilmek mümkündeğildir. Doktorun vermesi gereken eğitimler var. Bunun yanında çeşitli uzmanlık gerektiren alanlar var. Örneğin elektrik mühedisi değilseniz ve bir fabrikadaki elektrik atolye çalışanlarına Elektrik ile ilgili mesleki risklerin ayrıntısına girecek bir eğitimi vermek için yetersiz kalabilirsiniz. O yüzden her konu uzmanı (ehli) tarafından anlatılmalıdır.

Fakat öyle bir nokta varki bunu kaçırmamalıyız. Bu demek oluyorki herkes iş güvenliği eğitimi verebilir. bu durum sadece 50den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için geçerli. Taaaaaaaaaa 01/07/2016' yakadar. Bunun dışındaki işyerleri için elini kolunu sallan herkes eğitim veremez. Neden mi? Arkadaş İSG eğitimleri bir isg hizmetidir. İSG hizmetide iki şekilde alınabilir. Ya kendi bünyende İSGB kuracaksın yada OSGB den hizmet alacaksın. İSGB'nin yetersiz kaldığı konularda OSGB'lerden destek alacaksın. Sistem bunun üzerine kurulmuş.Uyan olur uymayan olur bilemeyiz. 01/07/2016 da bu az tehlikeli ve 50 den azçalışanı olan işyerleride bu siteme dahil olacaklar. Şimdi neden dahil değilller derseniz. İSG kanunu madde 38'deki 01/07/2016 tarihi kanunun 6. ve 7. maddelerini kapsamaktadır. kanunun 6. maddeside isg hizmetleridir. bu nedenle bunlar şuan bu hizmetlerden muaflar.

Belgenizi boşuna aldığınızı düşünmeyiniz. Belgesiz arkadaşların rol aldıkları son sahneler bunlar. Ayrıca İSG hizmet sözleşmesi online olarak yapıldığından bu kişler sözleşme yapamıyorlar.
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Alper bey dediklerinize karşılık sizi destekleyen cvp veriyorum ama diğer arkadaşlar hala farklı dünyalarda, şunu anlamıyorlar, işveren kendisi yapmayı destek elemanı alacak ve imzayı kendi atacaksa neden o kişiye para versin? bunun cvbını abdi bey versin. İlk önce yazılanları sakinlikle okumanızı ve mantık kurmanızı rica ediyorum abdi bey. İşveren rd ye kendi yapmış gibi imza atıp btün sorumluluğu üzerine alacaksa o belgesiz kişiye neyin parasını veriyor? Akıllı birşey mi yaptığı, madem para veriyor o zmaan onun altına yetkili kişini imza atması gerekiyor ki ücretinin karşılığı olarak sorumluluğu devretsin.
    Bizimde söylediğimiz bu zaten ama işveren imza atacak ve sorumluluğu alacaksa neden o destek elemanı olacak kişiye para veriyor, para veriyorsa uzmana yaptırsın en azından sorumluluğu almaz.

sevgili abdi bey, zaten bizde kalkıp dışardan destek alamaz demiyoruz ki, yazılanları anlamaya çalışın ilk önce, sorumluluk işverende olacaksa destek için dışardan hiçbir vasfı olmayan kişiye neden ücret versin, eğitimleri bu kişilere nasıl yaptırsın? siz demişsiniz ki; kurumlardaki eğiticiler uzman mı? Burdaki amaç zaten uzman olmalaı değil orası bir kurumdur ve kurumda çalışma özelliğini taşıyyorsa eğitimleri verir. Gerçekten primle sınıf atladığınızı çok güzel gösteriyorsunuz. Oyüzden umarım çok tehliklei sektöre adım atmamışsınızdır diyorum çünkü burda çalışmak müfredat okumaya benzemiyor.
  11. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İşveren yapar veya yaptırır burda yapar diyor yani bilgisine güvenir yapar para mara vermez ama benim karşılaştığım durumda eleman yapıp veriyor 120 lirayı alıyor hemde sadece işveren imzalıyor. Benim zoruma giden burdaki kandırmaca... Doğrusu anlatmak istediğimizde ise benim küçük esnafım oda başkanı yönlendirmiş elemanı bibildiği vardır senin beni kandırmadığın ne malum diyor..
  12. Evet bir kandırmaca var. Hatta buna dolandırıcılık bile derim. Çünkü dediğiniz gibi hiç bir işlerine yaramayan belgeden para kazanılıyorsa buna dolandırıcılık denmez de ne denir.Hatta oda ile iş birliği yapılarak organize bir dolandırıcılık söz konusu.
  13. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    xekeru anlaşılan okuduklarını anlayamıyorsun...

Ben değil yönetmelik söylüyor diyorum hala kendi kafana göre yazı yazıyorsun. İşveren canı isterse parayı bastırır uzman olsa dahi dışardan destek alır sanamı soracaklar başkasına da para verip veremiyeceklerini. Herkesi atal yerine koyma daha fazla yerden hizmet almak işini daha iyi yapmak için daha fazla para harcayacak insanlara yukarıda yazdığın şekilde hitap edemezsin...

Bundan sonra çıkacak olan yönetmeliklerde bakanlığa söyleriz size sormadan yönetmelik yayınlamazlar...:D:D:D

Evet ben Aralık ayında primle sınıf atladım ( 7600 gün ) :D:D:D
  14. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yapar kardeşim ...

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=rdr

RİSK DEĞERLENDİRMESİ REHBERLERİ

Bu kontrol listesi doldurulduktan sonra HERHANGİ BİR KURUMA BİLDİRİM YAPILMAYACAKTIR.İşveren tarafından, denetimlerde gösterilmek üzere İŞYERİNDE SAKLANACAKTIR.

upload_2014-4-7_18-27-27.png

upload_2014-4-7_18-28-14.png

Ekli Dosyalar:

15. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesinlikle kandırmaktan öteye gidemez, anlatmak istediğimde budur zaten, isteyen arkadaşlar istediği anlamaya devam edebilir. Kanun açıktır, yarın birgün bu işveren ceza yer yada rd si, eğitimi geçersiz kalınca bazı arkadaşlara bi zahmet söyleyiversinde sınıf üstlüğü olmanın bilmişliğinin bedelini ödesinler.
  16. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Abdi bey siz neyin kafasini yaşiyorsunuz.. İşveren para vermesin kendi yapsin saklasin diye kücük esnafa bakanlik jest yapip rehberler yayınlamiş buna sözümüz yok. Ben farkli birşeye deginmeye çalişiyorum ama siz anlamamakta israrcisiniz.
  17. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Siz en iyisi emekli olun muhaliflige gecin..
  18. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Benim yazılarımı anlayan anladı ...:D:D:D
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği uzmanı yetki belgesi olmayan biri risk değerlendirmesi yapamaz Çünkü;eğitimini almamıştır,tehlike nedir,uluslar arası yöntemeler nelerdir,nasıl yapılır bilmez ve risk değerlendirme yönetmeliği hükümlerincede ekip içinde adlandırılmamıştır.Bahsi geçen ekip içindeki kişilerin çoğu işyerinde sigortalı çalışan olmalıdır.

Tehlikeli ve çok Tehlikeli işyerlerinin risk değerlendirme çalışmasını yükümlülükleri gereği isgkatip den atanılan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerince ve de kurulan ekip ile birlikte yapılmalıdır.

Az Tehlikeli 50 kişi altı olan işyerleri ise OSGB yada Bireysel anlamda anlaşma yaparak dışarıdan bu hizmeti profesyonellerden satın alarakta yapabilir.50 kişi üzeri az tehlikeli işyerleri ise malum hükümler nedeniyle isgkatip den atanmış profesyoneller ile kurulan ekip ile yapılmalıdır.

Sonuç olarak sorulan soruda anlatılmak istenen samimiyetsiz olarak sırf yasal gerekleri getirmiş olmak için arada bir kaç kişinin işi birbirine taşeronlaştırdığı bir pazarlık içinde ihalenin ucuza kapatıldığı ve bu işin yetki belgesi olmayan çantacı hükmünde bir kişinin binlerce yere nasıl risk değerlendirmesi yapabildiği ve buraları nasıl denetlediği sorusunun cevabının aranmasıdır.

Bakanlığın çeklistleri birer rehberdir.Çeklistler tehlike tanımlama ve denetim esnasında işimizi kolaylaştıran aksiyonlardır.ama hiç bir zaman risk değerlendirme yönetmeliğinin bize tanımladığı risk değerlendirme raporunun karşılığı da değildir.

Koskoca fabrikalar yanmaktadır sırf eskimiş elektrik panoları yada kablolarının aşırı yüklenmelere mazur kalmasından,fare kemirmelerinden yada topraklamalarının olmamasından ve yahut periyodik bakımlarının yapılmamasından dolayı ve de koskoca iş hanları yada AVM lerde de 2 kişinin çalıştığı hamburgecinin ihmali yüzünden başlayan yangının koskoca iş merkezini yakıp kül ettiğini de biliyoruz.yani ben bakkal bile olsa risklerini yetki belgesi ve yeterliliği olmayan denetlenmeyen,profesyonel ekiplerden uzak çalışmalara sıcak bakmıyor ve tavsip etmiyorum.

Hele hele iş güvenliğini üç kuruşa satan işverenide Allah' a havale ediyorum.

Neymiş İşveren yapar ve yaptırır diyomuş yönetmelikte.Kardeşim parasını işveren veriyor zaten işvereninde yada vekilininde içinde olduğu bir ekibi kuranda İSG Profesyoneli ile anlaşanda zaten işverendir çünkü işveren sorumludur,kendisi yapsada sorumludur.Sorum şu bakkal yanar kül olursa hesabı kim verecek yine işveren verecek.İşverene sormamaz mı adalet sunucuları kardeşim sana kim dedi git yetki belgesi olmayan tırı vırı adamlara üç kuruşa bu işi yap diye..

Bir çek listle bu işler çözülecek olasaydı,koskoca 6331 nolu kanuna gerek kalmazdı.Bizlerede gerek kalmazdı.

Ve de İş güvenliği uzmanı olmayan eğitim verme konusunda da yeterliliği olmayan mevzuatın ön görmediği kişi ve kuruluşlarda eğitim veremez.

Risk değerlendirme çalışmaları ciddi profesyonellik,tecrübe ve ekip gerektiren çalışmalardır.Bu işi uzman olmayan ama yapıp başkalarına imzalatıp para kazanan kişilerde gördüm.Bu tip kişileri piyasan çıkartmak için bizlerin konuları iyi tartışıp konuşup sonuç odaklı yaklaşmamız ve işverenleri ciddi anlamda bilgilendirmemiz gerekmektedir.Saçma Saçma cevaplar yazarak milletin kafasını karıştırmaya ve sorunun içeriğinden uzaklaşıp birbirimizi incitmeye gerek kalmadan.

Saygılarımla Alper bey,
  20. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ayrıca ...

'' İşyerinde gerçekleştirilecek risk değerlendirmesinin İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinde belirtilen ekip tarafından yürütülmesi gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere dışarıdaki kişi ve kuruluşlardan da hizmet alınabilir. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi yükümlülüğünün yürürlüğe girmediği işyerlerinde ise oluşturulacak ekipte bu profesyoneller bulunmaksızın işveren(ler) ve çalışan(lar) birlikte risk değerlendirmesini gerçekleştirebileceklerdir.''

upload_2014-4-8_11-23-31.png
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.