1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı olmayan bir kişi işletmelere risk analizi yapabilir mi?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Alper Akpunar tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ağzınıza sağlık Erkan bey, umarım bilmeyenlere rehber niteliğinde olur yazdıklarınız.
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar
    10 kişinin altında çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde Risk değerlendirmesinin İş güvenliği uzmanı olmadan işveren tarafından / vekili tarafından yapılabileceğine dair alo 170 de tarafıma verilen bir EVET yapılır şeklinde cevap bulunmaktadır.
    Saygılarımla.
  3. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Abdi efendi sen yönetmelikleri böyle yorumluyorsan nasıl uzmanlık yapabiliyorsun zaten senin gibi yorumlayanlar bu piyasada bize engel teşkil ediyor. Ama birgün hepiniz bu piyasadan temizleneceksiniz buna inanıyorum..
  4. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yönetmelik taslağına istinaden öyle bir cevap vermişlerdir. zaten 170 doğru birşey söyleseydi şaşardım :p
  5. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ben Alo 170 i 3-5 defa aradım ama ben sordum ben cevapladım. Artı cevap veremediler soru takip numarası verdiler 3iş günü içerisinde ancak cevap verebildiler o cevapta yönetmelik maddesini aynen okudular. O yüzden aramayın bence alo 170i..
  6. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Konuyu takip ediyorum ve gayet güzel gidiyor. Belli bir noktaya kadar fikirleri takip etmek daha zevkli geldi. Farklı bakış açıları ile bir konunun nasıl %100 yorumlanabileceğini birkez daha gördüm. Netice olarak yönetmeliklerin yazdıkları net şeyler vardır. Birde isg yönetmeliklerinin bir bütün olarak belirttiği ve bundan daha önemlisi betimlediği şeyler vardır. SAlt yönetmelikteki kelimeleri cımbızla çekerek burda bu yazıyor bu yazmıyor diye çekerseniz evet i.g uzmanı olmayanlarda eğitim verebilir ve riskanalizi yapabilir. Fakat isg kültürü nün betimlediği ana şey siz tehlikeleri belirlemekle ve buna karşı işvereni ve işçileri koruyucu önlemler almakla yükümlüsünüz. Hatta ve hatta sizin ihmalkarlığınız nedeniyle oluşabilecek kazalardan sorumlusunuz ve bunun neticesinde sertifikanız 6 ay askıya alınabilir veya daha vahim sonuçlarda yargılanmaya kadar gidip hapise bile girebilirsiniz. Dolayısıyla uzman olmayan birinin yaptığı riskanalizi sonucu olası kötü bir olaydı nasıl bu vatandaşın sertifikasını askıya alacaksınız. Alamazsınız çünkü yok. Yani bu işi ciddiye alması ve yapması için ona bir yaptırım mekanizmanız yok. Dolayısıyla bu kişiler uzmanlar gibi risk analizi yapamaz. Risk analizi %95 uzmanın bile eksik yaptığı bir raporlamadır. %95 bile tam manasıyla ve eksiksiz risk analizi yapmayı beceremezken siz bide bu konularda eğitimi eksik olan bir kişiden bahsediyorsunuz..Bu arkadaş risk değerlendirmesi yapamaz,yapmamalıdır, ona yaptırtan oda başkanı yanlış iş yapmaktadır. Esnafını korumak yerine ateşe atmaktadır. Vebal altındadır. Eksik değerlendirme sonucu yaşanabilecek ölümlü bir kazada en az risk analizi yapan kadar sorumludur. Bu arada en son 170 aradığımdan bu yana iç dünyamdaki huzuru kaybettim ama haa aramayın netice alamazsınız.
  7. Olay uzman olmayan risk değerlendirme yapsın yapmasın şeklinde değil. Tabiki uzman olmayan (belgesiz) risk değerlendirmesi yapmamalı. Hatta tespitinde yapan kişi cezalandırılmalı. Ama buradaki olayda mevzuatta henüz yürürlüğe girmeyen bir madde var ve bu bazı kişilerce suistimal ediliyor. Aslında risk değerlendirmesi işveren tarafından da yapılmamalıdır. İş veren uzmansa yapabilmelidir. Uzman olmayan bir işverenin doldurduğu bir dokumanla bu işi ben yaparım belgem yok siz imzalarsınız diyen sahtekarın doldurduğu dokuman ikiside geçerli olmamalı.

Ayrıca yapılan risk değerlendirmeleri bakanlık tarafından da onaydan geçse çok fazla problem kalmayacak.
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Birde şu konu var arkadaşlar. Tamam İş güvenliği uzmanı arkadaşlarımızın risk değerlendirmesini yapmasını tabiiki isteriz ve olması gerekende o ama açık konusmak gerekirse de 1-2 sayfalık risk değerlendirmelerini 50-100 tl ücretleri de yapanlarda sonuçta bu uzman arkadaşlarımız değil mi.
    Sadece adı uzman olup kendinin uzmanlık vasıflarına sahip olmayan çok arkadaşımız var maalesef sektörde .Umarım bu kişiler sektörden ayıklanırlar .
  9. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    doğal seçilim. sadece zaman bağlı. onları hepsi elenecek
  10. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Uzman mevzuat ne diyorsa onu yapar ...
    İşine gelmeyen tarafını kabul etmiyorum diyemezsin. Duruma göre mevzuat değişir ozaman değişeni uygularsın...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Nisan 2014 ---
    Yorumunda haklı olduğunu düşünerek ben bu yasayı tanımıyorum diyemezsin...
    Suistimalde olamaz çünkü mevzuata göre işveren ve çalışanlar kendileri belirlenen süreye kadar yapabiliyorsa işi bilmediğinden herkesten yardım isteyebilir. Esnafa yardım elini uzatan bu durumda esnaf odasıdır ama fahiş fiyat istiyordur o başka...
  11. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Karedeniz uşağına laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zormuş gerçekten yavvvv...:D:D:D

Temel ile Dursunun karadeniz fıkraları gibi...:D:D:D
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Uzman ve hekim görevlendirme zorunluluğu olmayan işyerlerinde risk analizini işverenin yapabileceği yönetmelikte açıkça yazıyor (bende karşıyım ama yazıyor işte yapacak bişey yok) risk değerlendirme ekibi listesinde bu yerler için uzman ve hekim (varsa) ibaresiyle yer almaktadır. Hatta bu konuda yol gösterici olsun diye bakanlıkça rehberler yayınlanmıştır. Bu rehberler işyerlerinin risklerini birebir yansıtır mı şüphelidir ama yine de hiç yoktan iyidir diyebiliriz. Burada gereksiz bir tartışma yaşandığını düşünüyorum. Uzman ve hekim zorunluluğu başlayan ve başlayacak olan işyerlerinde bu analizlerin acilen revize edilmesi gerekmektedir. Her durumda nemalanmak isteyen durumu suiistimal edecek olan insanlar çıkacaktır. Bu kişiler bizi birbirimize düşürmesin. Birbirimize hakaret ederek yada küçümseyerek, alay ederek hatta gülerek yanlış uygulamaların önüne geçmemiz mümkün değil. İşveren bunu cezadan kurtulmak için hazırlaması gereken bir evrak olarak görüyorsa bunu 3-5 uzman bir ekiple beraber hazırlasa yinede çekmece veya rafta denetimde müfettişe sunulacak evrak olma özelliğinin önüne geçilemez ve eğer böyle olacaksa da bu kadar emek bi işe yaramaz, işverenlere bunu anlatmalı onların bu bilince ulaşmasına gayret etmeliyiz. Burada nefesimizi tüketeceğimize bir işverenin farkındalığını arttırmaya yönelik çalışmalar yapsak daha faydalı olur diye düşünüyorum. Saygılarımla,
  13. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bazı uzman arkadaşlar gülünç duruma düşmeden mevzuat üzerinde konuşmalı ve taslağın daha iyi hazırlanabilmesi için nasıl değişiklikler yapılması gerektiğini önermesi lazım.

Doğrudan bu böyle olamaz diye yazarak ( kendi fikirlerini savunduklarından ) mevcut mevzuatı dikkate almamalarında ısrar etmemeli. Bu durum işte yeni olan uzman ve işverenleri yanıltacaktır.

Mevcut durum budur ama şu noktalarda yanlışlıklar var taslakta bunlar üzerinde iyileştirme yapılmalıdır şeklinde çalışılmalıdır.
  14. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yorumlardan rahatsız oluyorsan cevap yazma zorunluluğun yok Abdi Turan...
  15. Arkadaşım nerede yasayı tanımadığımı belirtmişim. Yazılanlarıı tersten mi okuyorsun?

Mevcut mevzuatı dikkate alarak cevap yazıyoruz. Olmaz olamaz deyip yalan yanlış mevzuatın desteklemediği bir şey söylemiyoruz.
    En azından kendi adıma.

hem konuda aynı dokumanı başlık değiştirerek parayla dağıtan birinden bahsediliyor. Bunun üzerine tartışıyoruz.

Özetle tekrar söyleyeyim benim savunduğum şimdilik mevzuat açısından böyle bir şey yapılması sıkıntı oluşturmaz gibi gözüküyor. Fakat böyle bir durum Denetimde baş ağrıtır. Ağır bir iş kazasında da adam ağlatır. Olayın farkında mı değilsin yoksa işine mi gelmiyor.
  16. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Eren Baran bey anlayış önemli herşeyden önce. Ben soruyu sorarken bir konuya değinmek istedim ama arkadaş kulağını ters elle tutanlardan galiba. Yönetmelikte herşey açık Risk analizi yapar yada yaptırır. Benim esnafımı kandırıp yapar kelimesini kullanıp 120-150 liralarını alıyorlar. Ve en çok takıldığım nokta iş güvenliği eğitimi almamış bir kişi bunu yapıyor üstüne üstlük çalışanlara iş güvenliği eğitimi verip oda tarafından sertifikalandırılıyor. Açıkcası zoruma gidiyor bu durum.
  17. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu???:D:D:D

Hem mevzuata uygun diyeceksin hemde denetimde baş ağrıtır diyeceksin...

Mevcut mevzuat ve uygulayanlar sayesinde bütün kazaların ortadan kalkacağını mı zannediyorsun????????????

Biz ne yazıyoruz siz ne havadasınız. İnsanların kafasını karıştırmayın mevcut bu olması gereken bu deyin ve terbiyesizlik edip kimseyi itham etmeyin...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Nisan 2014 ---
    Bende sizin için aynı şeyi düşünüyorum...

Gülünç duruma düşmekten utanmıyorsan devam et.............
  18. Mevzuata uygun gözükmesi ile uygun olmasının aynı şey olarak algılanması işte Abdi ile Eren arasındaki farkı yansıtıyor. Sevgili kardeşim şuan problem yok gibi gözüküp ileride problem oluşturacak dedik. Fakat Türkçe yadığımız cümlenin çevirisini yapmak zorunda kaldık.

Lütfen yazdıklarıma yorum getireceğine anlamaya çalış. Türkçeden türkçeye çeviri yapmak zorunda bırakma beni.

Son olarak yuh diyorum başka bir şey demeye gerek yok.
  19. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yazdığın saçmalıkların üstünü çizerek gösterdim yukarıya bak ...

Terbiye sınırlarını aşan yazılarınızla kendinizi belli ediyorsunuz zaten benim bir şey yazmama gerek yok...

Siz bildiğinizi yapın ama işin doğrusunu bilip yapanlarda var.

Artık bu konuda yazmanın anlamı kalmadı doğruyu buradan alan almış ve sizin yanlış yönlendirmelerinizi engellemiş olduğumu düşünüyorum...
  20. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Biz uzman mevzuata aykırı hareket eder demiyoruz. Meslek ahlakından etiğinden ve olması gerekenden bahsediyoruz.Nitekim mevzuata aynen uyulduğunda herkezin yapabileceğini yazmışım. Fakat risk değerlendirmesinin bir uzman yada en azından işverenin kendisinin yapmasımı doğru olur yoksa hiç isg eğitimi almamış ve o işin erbabı olmayan sadece belli formatlarla risk değerlendirmesi eline geçirmiş olan birisinin risk değerlendirmesi yapmasımı doğru? bu soruya cevap verdiğinizde fikir ayrılığımız noktalanacaktır.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.