1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı olmayan birinin yaptığı risk analizi hakkında yorumlarınız lütfen!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Alper Akpunar tarafından 10 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Merhaba arkadaşlar, ÇEKO bölümü mezunu bir bayan eleman (iş güvenliği uzmanı olmayan herhangi bir bilgisi de olmayan) ilçelerdeki az tehlikeli lokanta, bakkal, market, çay ocağı gibi işyerlerine analiz yapıyor ve bu analizde o bayan elemanın imzası yok. Analiz sonunada değerlendirmeyi yapan kişi veya kişiler şeklinde bir bölüme işveren ve çalışanın isimlerini yazıp imzalatıyor. Bunun karşılığındada 120-150 lira gibi bir bedel alıyor.
    Benim sorum bu analizin bir geçerliliği bir hükmü varmıdır.?
    Geçerliliği Varsa işveren yapar veya yaptırır cümlesini kullanarak esnafımı kaba tabirle soyuyor??
    TARİH kısmına Dikkat'''!!

Ekli Dosyalar:

2. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Riskler gerçekten çok yaratıcı olmuş :) adep da eğer ki resimde verdiğinizden ibaretse eski yönetmeliğe uygun olarak copy/paste den ileri gitmez, adep te grafiklendirme yapılması şarttır. Olan şey esnaf --> ensaf a doğru yönlendirmedir. Çok YAZIK.. bizlerinde itibarı kalmayacak yakında.. Sizin sorunuza gelince dediğiniz gibi rd tarihi zaten kafadan kendini ele veriyor, eğitimide buna uydururlar. Olan esnafa olacaktır. Hepsi çöpe..
  3. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yapar Yapar Sorun olmaz diyen arkadaş için kaç gündür bunun peşindeydim şimdi buyursun bunlarıda savunsun. Analiz, aep, tarih ve o sayfayi buraya koymadim en son sayfada risk degerlendirmesini yapan kişiler işveren ve çalişan onlarin imzalari. Anlayacagnz hepsi çöp. Esnaf ooo bu cok ucuz sikinti olmaz. Bende diyorum onlaraki yarin öbürgün Allah göstermesin bisikinti oldu iş kazasi oldu kimi bulacaksınız cevap o bayan elemani. Bayan eleman imza atmamişki bulsan neye yarayacak hee orayi doğru diyosn diyorlar. 120-150 liraya 15tane kagit parcasi sattilar size diyorm
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Öncelikle şunu belirtmek isterim Risk değerlendirmesi tam bir facia olmuş. daha doğrusu ortada bir risk değerlendirmesi bile yok.

Kanun açık aslında arkadaşlar İşveren yapar yada yaptırır diyor ama yönetmelikteki boşlukları işte bu şekilde arkadaşlar dolduruyor.
    Şimdi şunu da belirtmek isterim uzman olupta 50 tl ye 2-3 sayfa risk değerledirmesi yapan çok kişi gördüm ve duydum.
    Onun için artık bazı şeyleri yadırgamıyorum çünkü Türk Milleti olarak kanunları bozmakta açıklarını kullanmakta çok iyiyiz.
    En son yaptığım risk değerlendirmesi 100 sayfaydı ve 206 risk belirlemiştim. Birde bu risk değerlendirmesine bakınca sanırım ben çok abartmışım diyorum yada onlar bu işi bilmiyor.
  5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Risk değerlendirmesi böyle olur işte; kısa, öz, basit, işe yaramaz, üfürükten teyyare...
    Arkadaş Olasılığın tanımını yapmış: " Tehlike olayının meydana gelme olasılığı"
    puhahaha :D
  6. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Karadeniz fıkrası ...:D:D:D
  7. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
  8. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Matrix yöntemi demiş ama İlk skorlama yok. Etkilenen yok. Eğitimsiz kişi de yapar dersen sen olacağı bu. Hala savunanlarda var yapar yapar. Yapar yaparda imzasız anlamsız 120 liraya satar.