1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanı patronun maaşlı elemanı olursa ne olur!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    17 Temmuz 2014 günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK; “İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı’nı patronun maaşlı elemanı haline getirirseniz bundan netice almak mümkün mü” sorusuna Çelik, şu yanıtı verdi:
    haber.jpg
    “İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı teftiş yapan biri değil. Çalıştığı iş yerinde işverene ‘eksikler şunlardır, yasal olarak bunları gidermeniz gerekir’ diye ifade eden elemandır. Teftiş, müfettiş, denetim ayrı bir şey. Sistem doğru bir sistemdir. Teftiş, denetim vardır. Maden Kanunu gereği orada bulunması gereken maden mühendisleri vardır, İş Sağlığı Güvenliği elemanı vardır. Ama sistemin ölümle neticelenmesi mutlaka irdelenmesi ve ortaya çıkarılması gereken bir tablo ortaya koymaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı ve uygulamalarının neresinde hangi halkanın zayıf olduğunu söylemeniz gerekiyor. Denetimde ve bu güvenlik konusunda suç kimdeyse hesabını verecek.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

KAYNAK
  2. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunu söylemek sistemin anlamsız olduğunu açıklamaktan başka birşey değildir.Boşuna söylemeye gerek yok işveren açsın mevzuatı okusun niye insanlar çenelerini yorsunlarki :)
  3. cem akol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96336
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sayın Bakana göre İş güvenliği uzmanı tanımı:''Çalıştığı iş yerinde işverene ‘eksikler şunlardır, yasal olarak bunları gidermeniz gerekir’ diye ifade eden elemandır''. Sayın bakan bence 6331'i okumalı..ha burda gülmeyi unutmayın :)))
  4. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    üzerinde çalışma yaptıkları mevzuatı ne çabuk unutuyorlar 2 haftada bir yönetmelik yayınlasalar akıllarında daha kalıcı olur galiba :)
  5. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Sanıyorlar ki kendileri hiç ölmeyecekler. Ondan sonra "din iman Allah" der oy isterler. Bunlar hep vebal; bilmezden, görmezden geliyorlar. Hakkı yenen görmez mi? Yetim büyüyen kaç çocuk var bilmiyorlar mı? Kendi vatandaşının canını korumak yerine, neyi hangi lobiyi koruyorlarsa korusunlar, adı lazım değil eski enerji bakanlarındann biri yanımda pişkin pişkin ülkeyi nasıl sattığını anlatırken yüzüne tükürdüm, savcıya da "iyi de yaptım dedim". Ama ne utanma, ne bir haysiyet belirtisi . "İnsan" mı dedim? Affola
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakan Beyin """Çalıştığı iş yerinde işverene ‘eksikler şunlardır, yasal olarak bunları gidermeniz gerekir’ diye ifade eden elemandır. """
    sözünü umarım mahkeme ve savcılarda duyar o zaman.. İş kazalarında onlarca uzmanı kusurlu görmezler o zaman artık!!!
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    "e şikayet et diyoduydunuz ya bakanım" diyen çıkmamış mı?
  8. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işverene eksiklikler şunlardır bunlardır demekse uzmanın görevi ne diye her kaza sonrası uzmanları içeri alırsınız!
  9. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
    denetim var! teftiş denetim ayrı bişey...

Gülüyorum sadece denetim var var denetim sonrası 300 kişinin ölmesi gösteriyor sizin denetimlerinizi...
  10. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    "29 Aralık 2012 CUMARTESİ
    Resmî Gazete
    Sayı : 28512
    YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
    EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    .......................
    .......................
    İş güvenliği uzmanlarının yetkileri
    MADDE 10 –
    (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
    a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.

...............................
    ..............................."
  11. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    Faruk bey o zaman bu kurduğu cümleleri mevzuata da böyle yazdırsın . bizler de günah keçisi ilan edilmekten kurtulalım.
  12. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aynı bakan bu yıl geçiş yılı ceza da kesilmeyecek dedi seçim öncesi!
    yetiş ya aziz nesin!
  13. isiklarsercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "Çalıştığı iş yerinde işverene ‘eksikler şunlardır, yasal olarak bunları gidermeniz gerekir." ise ölümlü kazalarda iş güvenliği uzmanları neden içeri alınmaktadır.gözlem,sürdürülebilirlik bu cümlenin neresinde?bu açıklama ile birlikte içerde olan uzmanların salınması gerekir.
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ölüm olacağını görüp daha sonra bununla alakalı önlemleri yazıp bu önlemler yapılmazsa ölümlü kaza olacaktır diyerek cümlesini tamamlayıp müebbet yiyen tek bir uzman var mı? Bakan da iyi sallamış Bunları nasıl bakan yapıyorlar anlamıyorum dinleyenler de kuzu kuzu dinlemiş ellerine verilen soruları sormuş ve çekip gitmişler milletvekili uzman lazım bize:) Mevzu işverenin yasal olarak yapması gereken şeyler ise Maliye Bakanlığı Tarafından Belirlenen Yeniden Değerleme Oranına Göre Hesaplanmış 6331 Sayılı İSG Kanunu’ndaki İdari Para Cezalarını çıkarırım A4 kağıdına,işverene imzalatır sen sağ ben selamet der giderim bu mu?
  15. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Eğer İş Güvenliği Uzmanları maaşlı 'eleman' olarak çalışacak ve bu doğru bir sitemdir diyorsanız ölümcül bir tehlike görüldüğünde ve bu tehlikeyi işveren gidermiyorsa devletin gerekli kurumlarına bildirilmesi veya firmayı ispiyonlayın diyorsuuz. Bu öğrenildiği zaman 'eleman' dediğiniz İş Güvenliği Uzmanı ne yapacak? Cevabı çok basit istifa dilekçesini de koyacak masaya 'eleman'! Ama SİSTEM DOĞRU BİR SİTEMDİR!
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş teftiş kurulu yönetmeliği
    Müfettişlerin uyacakları hususlar ve etik kurallar
    MADDE 12 –
    Görevin başka türlü yapılmasının mümkün olmadığı haller dışında, şikâyetçilerin ve/veya ihbarda bulunan
    kişilerin ve kendilerine bilgi ve ifade veren kişilerin kimliklerini ifşa edemezler.
  17. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    gelen müfettiş direk o şikayet edilen yeri sorduğunda ya da şikayet var derse zaten gözler uzmanın üzerinde olacak :) hani sayın bakanımız diyor ya sistem doğru bir sistem aslında bunu tartışmalıyız hangi sistem? doğru olan ne? iş güvenliği uzmanları 'eleman' mı? neden herşey yolundayken uzmanı kimse takmaz herhangi bir kaza olduğunda hele ki ölümlü olduğunda kimsesiz kalıyor uzmanlar? ama sistem doğru!!
  18. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorunun cevabı iş güvenliği uzmanı görev yetki ve sorumlulukları yönetmeliğinde;
    İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

MADDE 8 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) İşyeri bina ve eklentilerinde, çalışma metot ve şekillerinde veya iş ekipmanında çalışanlar açısından yakın ve hayati tehlike oluşturan bir husus tespit ettiğinde işverene bildirmek, gerekli tedbirler işveren tarafından alınmadığı takdirde durumu Bakanlığa rapor etmek.

b) İşyerinde belirlediği yakın ve hayati tehlike oluşturan bir hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işveren veya işveren vekilinin onayını almak kaydıyla geçici olarak işi durdurmak.

c) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.

ç) Görevinin gerektirdiği konularda işverenin bilgisi dahilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçmek ve işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.

a ve b bendinde görüldüğü üzere iş güvenliği uzmanı işi durdurur ve bakanlığa rapor eder şimdi bunları uygulamak o kadar kolay değil ilk ikisi gitti. C bendine göre ise bunlar bütün firmaları sanki koç sabancı fabrikaları gibi sanıyor çoğu fabrika Allaha emanet ne belge var ne bilgi var sadece üretim var . ç bendinden zaten hiç bir şey anlamadım ne anlatmak istiyor ki :)
    Yani kısaca söylemek gerekirse anlamsız ve art niyetli hazırlanmış yetkilerle donatılmış bir iş güvenliği uzmanı mesleğinden bahsediyoruz. Görevlerimiz maddelerine verdikleri ilgi ve alakanın onda birini, iş güvenliği uzmanı yetkilerine göstermiş olsa idiler şuan kimsesiz değil muktedir olurduk.