1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı ve şantiye şefi bağlantısı

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve isgcevmuh tarafından 10 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  isg uzmanı aynı zamanda şantiye şefi olmak isterse ne gibi şartlarla karşı karşıya kalacaktır.
 2. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  öyle bir şey yapmazsan iyi olur. Atama ile şantiye şefi olursan ve orda ölüm 1 kaza oldumu savcıyı güzel 1 yemeğe götürmen gerekebilir. Sana iyi para veriyorlarsa ve şantiye daha başlardaysa ( yüksekte çalışma ve diğer riskler yönünden ) kabul et, yoksa sakın yapma. Tabi bu işin parayla alakası var ^^
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hem şef hem uzman iki koltuk altında karpuz taşımaya benzer..:)..:)
 4. sana yazık olur kaçamazsın :)
 5. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Samsa İş Güvenliği
  Allah yardımcın olsun derim işçilerin başında yatar kalkarsın şantiye şefi bazı bilirkişi raporlarında işveren vekili diye geçiyordu dikkat et
 6. Ali Olgun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  119511
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Netelsan Elektrik Elektronik AŞ.
  walla ben daha önce şöyle bişeyle karşılaştım özel sektör walla bir koltuk altında 2-3-4-5 artık ne kadar karpuz taşıttırırlar , daha önce çalıştığım mermer sektöründe hem şantiye şefliği, teknik nezaretci, hem maden mühendisi hemde iş güvenliği uzmanlığı hemde harita cizim programı olan netcad programının kullanılması konusunda herşey bana kalıyordu :))

  can alıcı nokta şuki hepsini yapıp da hepsinde başarılı oluyormuydun derseniz ?? hayır olmuyordum derim illaki birini yaparken biri eksik kalırdı, ama patron bunlar için ayrı ayrı adam tutacagına biri var nasil olsa ekez tökez de olsa işliyor mantıgıyla çalışmamı isterdi :D zaten baktım olmayacak yürümüyor bıraktım :)

  kısaca özel sektör bu olmaz olmaz dememek gerek :D
 7. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
  Sevgili arkadaşlar,
  Yukarıdaki yazıları okudukça konuların karıştırıldığı kanaatim oluştu. Aşağıdaki bilgi doğrultusunda görüşleriniz değişebilecektir.

  "YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE
  ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK:

  (8) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin yapı müteahhidi tarafından kullandırılmaması halinde şantiye şefi sorumlu tutulamaz."

  Görüldüğü gibi şantiye şefleri iş güvenliği uzmanı olmasa bile (Ki olursa daha iyi olur) isg yönünden yetki ve risklerden kaçınması olasılığı bulunmamaktadır.
  Kalın sağlıcakla.
 8. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Şantiye şeflerinin ig uzmanlarının görevini yapmalarını bir kenara bırakın kendi sorumluluklarını yapmaları için bile olsun şantiyeye gelmeleri gerekmektedir. Lakin bu şahıslar ufak ölçekteki inşaatların kaçına gerçekten gidipte şantiye şefliği yapılyorlar merak ediyorum? Zira ben şu ana kadar ki inşaatlarda (belkide ufak ölçekli mahalle arası inşaatllar olduğundan olabilir) herhangi bir şantiye şefinin daimi gelip gittiğini görmedim..
 9. Orhan Güngör İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE
  ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK  Şantiye şefliği


  MADDE 10 – (1) Şantiye şefinin, yapım işinin uzmanlık alanına uygun olmak üzere mimar, mühendis veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker olması şarttır.

  (2) Şantiye şefi; yapım işinin konusu, niteliği, büyüklüğü, imalâtın özel ihtisas gerektirip gerektirmediği de gözetilerek belirlenir.

  (3) 5 inci maddenin ikinci fıkrasındaki yapılar hariç, yapı ruhsatına tabi tüm yapılarda şantiye şefi bulundurulması zorunludur.

  (4) Yapı müteahhidi, bu maddedeki şartları haiz olması halinde şantiye şefliğini üstlenebilir. Bu durumda ayrıca şantiye şefi bulundurma şartı aranmaz.

  (5) Şantiye şefi, görev yaptığı ilin sınırları dışında başka bir ilde görev üstlenemez ve bu Yönetmelikte belirtilen toplam m2 sınırları aşılmamak kaydıyla aynı anda en fazla beş ayrı yapım işinin şantiye şefliğini üstlenebilir.

  (6) Şantiye şefi, yapı müteahhidi adına, yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak, mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur.

  (7) Şantiye şefi, inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılmasından sorumludur.

  (8) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin yapı müteahhidi tarafından kullandırılmaması halinde şantiye şefi sorumlu tutulamaz.

  (9) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve kusurları, öneri ve önlemleri belirlemek, yapı müteahhidine rapor etmek ve şantiyede görev alan ilgili kişilere bildirmekle yükümlüdür. Raporda yer alan hususların yerine getirilmemesinden yapı müteahhidi sorumludur.

  (10) Şantiye şefinin yapım işine dair görevi, yapı ruhsatının alınmasından itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesinin alınması ile son bulur.  İş güvenliği uzmanlığı belgesi


  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.

  Özetle 2020 yılında sonra şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanı olma zorunluğu gelecektir..şuan itibari ile iş güvenliği konusunda her türlü tedbiri almakla yetkilidir ancak müteahhit kendisi bu yetkiyi kullanırsa şantiye şefinin burda bir sorumluluğu kalmaz ancak gördüğü eksiklikleri ve riskleri müteahhite rapor etmek zorundadır. Iyi çalışmalar