1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş güvenliği uzmanı ve hekimi olmayan 400 bin işletmeye para cezası geliyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  400 bin işletmeye uzman cezası geliyor

  [​IMG]

  İSA YAZAR - ANKARA
  8 Nisan 2015, Çarşamb
  a

  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmayan işletmelere geçmişe yönelik ceza kesilmemesini öngören af maddesi torba yasadan çıkarıldı. Gözü kulağı bu yasada olan 400 bin işletme cezalı duruma düştü. Zorunluluğa uymamanın aylık cezası 11 bin TL, geriye dönük toplam cezası 170 bin TL.

  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmayan 400 bin işletmeye Ceza geliyor. Firmalar, yasal zorunluluğu yerine getirmedikleri her ay için ceza ödeyecek. Uzman ve hekim çalıştırmamanın aylık cezası 11 bin TL. Geriye dönük olarak ise her işletmeye yaklaşık 170 bin TL ceza kesilecek. Ceza ile karşılaşacak işletmelerin af beklentisi vardı. Torba yasaya da bu yönde bir madde eklenmişti. Buna göre 6 ay içinde iş güvenliği uzmanını çalıştırmaya başlayan işletmenin geçmişe dönük cezası silinecekti. Çalıştırmayanlarsa geçmişte borçları ile birlikte geriye dönük olarak yüklü ödeme ile karşı karşıya kalacaktı. Ancak komisyon aşamasında torba yasaya eklenen madde, Genel Kurul’dan geçmedi ve 400 bin işletme 170 bin TL ceza ile karşı karşıya kaldı.
  haber.jpg
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Ocak 2014’ten itibaren çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerine, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma mecburiyeti getirildi. Kanun kapsamında ise 680 bin işletme bulunuyor. Ancak aradan geçen 15 aylık sürede bu işletmelerden 400 bini uzman ve hekim çalıştırmadı. Kanuna göre bu işletmeler her ay 11 bin TL idari para cezası ile karşı karşıya kaldı. Toplamda 170 bin TL cezası biriken firmaların gözü kulağı, Meclis’ten çıkacak yasadaydı. TBMM Genel Kurulu’nun son oturumunda torba kanunu kabul edildi. Tasarıda olan ve yaklaşık 400 bin işyerine af getirecek düzenleme ise son anda yasadan çıkarıldı. Uzman ve işyeri hekimi çalıştırmayan işletmelere geriye dönük idari para cezası kesilecek. Halihazırda 170 bin TL olan bu ceza, her ay artacak.

  Türkiye’nin son dönemde en büyük sorunlarının başında iş kazaları geliyor. Geçtiğimiz yıl iş kazalarında 1.886 işçi öldü. Türkiye’de ölümlü iş kazası oranı, AB ülkelerine göre bir hayli fazla. Yıllar içinde iş kazalarında ölen kişi sayısı da artıyor. İş kazası sayısı yıllar içinde azalış eğilimi gösterirken bu kazalarda ölen kişi sayısının sürekli artması, iş güvenliği tedbirlerinin önemini ortaya koyuyor. Çalışma Bakanlığı verilerine göre 2002’de 72 bin olan iş kazası sayısı, 2011’de 69 bine geriledi. Buna karşın iş kazalarında ölen kişi sayısı 2002’de 872 iken 2011’de yaklaşık iki katına çıkarak 1.700’e ulaştı. 2014’te ise ölen işçi sayısı zirveye ulaşarak 1.886 oldu.

  AKP bu tablo karşısında İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu çıkardı. Amaç, denetimleri ve iş güvenliği tedbirlerini artırarak ölümleri azaltmaktı. Ancak İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın pek çok maddesi kağıt üstünde kaldı. Denetimler yapılmadığı için kanunun öngördüğü yaptırımlar da uygulanamıyor. Bu nedenle iş kazalarını azaltması beklenen yasa, kağıt üstünde kalmaktan öteye geçemedi.

  ZAMAN
 2. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iptal edilmesinin sebebi bence bu değil. neden uzman ve hekim çalıştırma yükümlülükleri bazı yerler için 2017 2018 e kadar ertelendi? Yeterli değil daha uzman hekim sayısı. Buna istinaden geçmişe dönük ceza falan yazmaz bakanlık.
 3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ceza iyidir. Acı insanı kendine getirir...
 4. serdar özel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Piyasa da haddinden fazla uzman fazlası var.. A sınıfı belgemi alalı 1,5 yıl oldu bir allahın kulu işletmemize bakarmısın diye aramadı.Masa başındakilerin bunlardan haberi yok malesef.
 5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ÇSGB dan, eski emekli hatırı sayılı iş müfettişi tanıdıkları olanlar cezadan yırtar