1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile ücret pazarlığı..

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Mine Soysal tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    6331 sayılı yeni iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin ücretleride tartışılmaya başlandı. İşverenlerden nekadar ücret istemeli şeklinde tamamen duygusal konuları uzmanlar ve hekimler kendi aralarında tartışıyorlar. Şahsen ücretin alınanriskle orantılı olması gerektiğine inananlardanım. Şöyle ki anlaşmaya imza atıldığı dakika iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekimlerinin riskleri başlıyor. O dakika sonrası olabileceklerden sorumlu. Sorumlulukbakanlığa ve adli makamlara karşı geçerli.

Sertifikaları askıya alınabilir ve/veya iptal edilebilir. Savcılıktarafından olayın sorumlusu olarak değerlendirilebilir. Yetmedi 6331 sayılı yeni kanunumuzlaişverene karşıda görevi ihmal sorumluluğu getirildi. Bunun anlamı şu; işveren maruz kalacağı maddi, manevi tüm zararları, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimine rücu edebilir, edecektir de. Aslında konuşulmayan bir konu daha var. Sigorta şirketleride yapılan mali mesuliyet sigortaları karşılığında ödedikleri tazminat bedellerini işverenle birlikte artık yeni kanunla uzmana da rücu edebilecekler.

Peki, çözüm nedir? İmza atmadan evvel işyerindeki kabul edilemez risklerin ortaya çıkarılması için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin 3–5 saatin feda etmesi gerekiyor. Sonrasında bulunan kabuledilemez risklerin işverenle direkt olarak tartışmaya açılmasına sıra geliyor. Bu risklerin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için kaynak ayırma düşüncesi var mı yok mu öğrenmek çok önemli. İşverenlerin özellikle 50 kişinin altında olanların bir kısmının iş sağlığı ve güvenliği için kaynak ayıracaklarına dair şüphelerim var. Bir kısım alt yüklenicinin /işverenin kafasında kaynak kapsamının işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına verecekleri ücretten ibaret olduğuna dair örnekler fazlasıyla mevcut.

Pardon unutmadan, kişisel koruyucu donanımların ” çok mecbur kaldıkları durumlarda da olsa ” en ucuzları olmak kaydıyla temin ettiklerini söylemek zorundayım. İşverenlerle bu konuların sonradan kavga etmektense baştan iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri tarafından açık açık konuşmak gerekiyor. Özellikle mevzuatın yerine getirilmeyen maddelerini bakanlığa bildirmekle iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin sorumlu olduğunu açık açık bıkmadan usanmadan anlatılmasına ihtiyaç var. Yoksa vay sen beni nasıl ihbar edersin kavgalarına meydan verilerek konu medya manşetlerini sıkça meşgul edebilir.

Uzmanın riskini azaltan bir konudan daha bahsetmek istiyorum. İşletmede iyi uygulanan OHSAS18001:2007 iş sağlığı & güvenliği sistemi olması da ortak aklın gereğidir. Anlaşma maddelerine konunun sözlü veya yazılı olarak konulması da mevzuatın uygulanmasını kolaylaştırır. Kanun yasakları sıralamış ancak, uygulama stratejisinden bahsetmemiş. En azından OHSAS sistemini önerebilirdi. Şahsi düşüncem OHSAS sistemi olmadan böylesine ağır bir mevzuatın uygulanması çok güç. Sonuçta İşverenlerle öncelikle yukarda bahsettiğim riskler hakkında sözlü/yazılı mutabakata varılmalıdır.

Mutabık derecesine göre de hizmet bedelinin kararlaştırılmasının iki taraf içinde adil olacaktır. Özellikle OSGB leriyle yada işyerinde kadrolu olarak tam gün çalışırken yukardaki kriterler daha da önemlidir. İş güvenliği uzmanı ve işveren ve/veya temsilcisi akşam başını yastığa koyduklarında uykularının kaçmaması bu kriterlerin karşılanmasına bağlı. Tüm çalışanlara iş güvenliği uzmanı arkadaşlara ve işveren ve/veya temsilcilerine kazasız, belasız, meslek hastalığına yol açmayan mesailer diliyorum.

Kaynak: blog.milliyet.com.tr/Is_guvenligi_uzmani__Is_yeri_hekimiyle__ucret_pazarligi_/Blog/?BlogNo=369748&RefNo=22
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    O kadar da değil arkadaş, gidiyor firma ile sözleşme imzalıyor.Ahanda bir kaza oldu,tak uzmanı içeri alırlar yok öyle bi dünya..Kabul ediyorum ,uzmanın olup olmadığını sorgulayıp,uzman ı ifadeye çağırırlar ama o kadr.
    Biz firmalara gittiğimiz yasal yükümlülük süresi kadar yapacağımız veya yapmadığımız işlerden sorumluyuzz...ben böyle düşünüyorum..
  3. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar.bence ikinizde haklısınız.ben daha bu işe başlamadım halen ders çalışma aşamasındayım.Ama inan ki şimdiden beni bir kaygı aldı.
    bu işi yapmak gerçekten çok ağır sorumluluklar mı getiriyor.?
    hoş ben öncelikle 50 den daha fazla bir yerde bu görevi yapacaksam olsam öncelikle o kadar insanın güvenliği sizin elinizde gibi geliyor yani hani gözünüzden bişey kaçsa sorumlusu ben olmasam bile neden ben onu görmedim diye ben kendi kendimi yerim...
    sizde böyle sıkıntılar yaşıyormusunuz merak ettim
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Ehh böyle olmalı tabii. İnternetin başka köşelerinde konuyla ilgili bazı sorular sorduğumda cehaletle itham edilmiştim. Baştan bu konuda bilgisizim diyorum ve bu yüzden kimse itham etmesin: Sorum şudur:

İSG kanununda İSG uzmanının sadece belgesinin askıya alınmasından bahsedilmiştir. Peki borçlar kanunu vb.. kanunlara göre biz nasıl hapse giriyoruz. Ya da nasıl maddi tazminat ödemeye mahkum edilebiliyoruz. İSG kanunu açıkça görev ihmali durumunda sadece belgemizin askıya alınmasını öngörmüş.

Ben bunu diyinice hukuk anlamında cehaletle sorgulandım.. Ama açık soruyorum: Biz hangi kanun maddesine göre hapse gireriz, hangi kanun maddesine göre tazminat öderiz?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Mart 2013 ---
    Sema hanım bizim de engelleyemediğimiz kazalr oldu mu inanın bir insan oalrak içimiz içimizi yiyor. Lakin iş güvenliği uzmanının iş güvenliği sorumlusunu olmadığını hem kendimize hem çevremize iyi anlatmamız gerekiyor. İş güvenliği uzmanı yapan değil yaptırmak için teklif verendir. Ama verdiği teklif neredeyse talimat niteliğinde olduğu için, işverenler bizim bunları yazmamızı istemeyecekler ve işten atmakla tehdit edeceklerdir. Uzman sayısının orantısızca arttığını göz önüne alırsak bu tehdit ne yazıkki uzmanların büyük çoğunluğunu yıldıracak ve bir takım uygunsuzlukları yazmayarak hem işçi ölümlerine hem de uzmanın maddi manevi soumluluk yüklenmesine sebep olacaktır.
  5. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sema hanım bizim de engelleyemediğimiz kazalr oldu mu inanın bir insan oalrak içimiz içimizi yiyor. Lakin iş güvenliği uzmanının iş güvenliği sorumlusunu olmadığını hem kendimize hem çevremize iyi anlatmamız gerekiyor. İş güvenliği uzmanı yapan değil yaptırmak için teklif verendir. Ama verdiği teklif neredeyse talimat niteliğinde olduğu için, işverenler bizim bunları yazmamızı istemeyecekler ve işten atmakla tehdit edeceklerdir. Uzman sayısının orantısızca arttığını göz önüne alırsak bu tehdit ne yazıkki uzmanların büyük çoğunluğunu yıldıracak ve bir takım uygunsuzlukları yazmayarak hem işçi ölümlerine hem de uzmanın maddi manevi soumluluk yüklenmesine sebep olacaktır.[/quote]

aslında onur bey burda herkes kendince biraz haklı, ama ister işten kovsun ister şikayet etsin bu beni bağlamaz zaten böyle bir kaygı ile işe başlamak 1-0 yenilmişiniz demektir, belki siz diyeceksiniz tuzunuz kuru herhalde diye ama benim için önemli olan hayat...
    kısacası aman iş verenimin için şurda şöyle bişey yapayım şunu görmeyim bunu duymayım sonra işimden olurum felan bunlar kesinlikle yapılmaması gereken düşünceler...
  6. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İnsan olan, zaten insanlığını yitirmemiş olan gözgöre göre insanların ölümüne suskun kalmaz.. Bu uzmanlıktan da öte bir şey. Benim iş sıkıntım yok allaha şükür. Ama gerek mühendislik gerekse uzmanlık çok kötü bir yola gidiyor. En iyi niyetli İnsanlar bile "aman çocuğum aç kalmasın da varsın 30-40 yaşında insanlar ölsün" deme durumuna da gelebileceklerdir. Zira mühendis sayısı da uzman sayısı da füttursuzca artmakta, bununla birlikte mesleki bağımsızlık sistemden ötürü ayaklar altında kalmaya devam etmektedir. Bir şekilde uzmanlar ve mühendisler olarak sisteme iyileştirici yönde müdahele etmemiz gerktiği açıktır. Edeceğiz ve bu umutsuz tabloyu yıkıp, yerine umudun resmini çizeceğiz.