1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş güvenliği uzmanını dikkate almayan işyerinde kaza; 2 ölü!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 2 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Maliyeti düşürmek için ölüme göndermişler
  [​IMG]

  Çimentaş fabrikası’nda üzerine beton dökülen 3 işçiden Engin Dülger ve Okan Şen yaşamını yitirdi. Fabrikanın iş güvenliği uzmanının kazadan önce homojen silolarının temizliği işleminin riskli olduğunu belirterek durdurulmasını istediği, şirket yetkililerinin uzmanların görüşünü dikkate almayarak işçileri silonun içine yolladığı ortaya çıktı.

  Kaza gerçekleşmeden 2 gün önce fabrikanın İş Güvenliği Uzmanı Erhan Süzen, şirket yetkililerine gönderdiği maille gerekçelerini sayarak temizleme işleminin durdurulmasını istedi. Mail, 26 Haziran tarihinde öğle saatlerinde Vardiya Şefi Serkan Şener, Üretim Müdürü Tolga Tezcanlı ve diğer şirket yetkilileri Alper Tazegün, Gökhan Keskin, Ufuk Aras’a yollandı.

  ‘ÖNEMLİ RİSKLER TAŞIYOR’

  İş Güvenliği Uzmanı Süzen, yolladığı mailde, farin homojen silolarıyla ilgili yaptığı denetimlerle ilgili görüşlerini 3 madde halinde sıraladı. Süzen, siloya girişin, alt kısmındaki dökülüş oluğu ağzından yapılmasının önemli riskler içerdiğini belirtirken, yine silonun temizliğinin 18 yıldan beri fabrika personeli tarafından yapılmadığı bilgisini vererek, personelin bu konuda tecrübeli olmadığını ifade etti.

  ‘TAHLİYE SON DERECE ZOR’

  Süzen’in değerlendirmelerinin üçüncüsü ise şu şekilde “Çalışma esnasında oluşabilecek muhtemel çökme ve kabukların düşmesi gibi acil müdahale ve kurtarma gerektirilebilecek durumlarda, silonun alt kısmından tahliye son derece zor ve riskli olduğu kadar, geçiş için gerekli boşluğun kalma olasılığı düşüktür. Bu nedenlerle, daha güvenli ve sağlıklı bir yöntem karşılıklı mutabakatla belirleninceye kadar, ilgili işlemin durdurulmasını talep ve rica ederim.” Süzen yine değerlendirmesinde silonun temizliğinin üst taraftan başlayarak yapılmasını ve ilgili personelin elektrikli caraskal veya vinç yardımıyla siloya iniş ve çıkışının yapılmasını önerdi.

  HERŞEY MALİYET

  Fabrikadan işçilerin verdiği bilgiye göre ise de fabrika yetkililerinin, siloların temizliği için ilk olarak taşeron firma ile anlaşmaya gitmiş ancak maliyeti yüksek olduğu için bu işten vazgeçmiş. Yetkililerin kazayı yaşayan 3 işçiyi ikna ederek, herhangi bir yazılı emir vermeden siloların içine soktuğunu anlatan işçiler, siloların beton tutmamaları için çelikten olmaları gerekirken, yine “maliyet” nedeniyle farklı bir malzemeden yapıldığını söylediler. Ölen işçilerin çalıştığı birimde, yakın zamanda işçi sayısının yarıya kadar düşürüldüğünü anlatan işçiler, bundan dolayı günde 16 saate kadar varan çalışma sürelerinin dayatıldığını dile getirdiler.

  İŞÇİLERİ SUÇLU GÖSTERDİLER

  Yaşamını yitiren işçilerden Engin Dülger’in ailesinin verdiği bilgiye göre Vardiya Şefi Serkan Şener ve Üretim Müdürü Tolga Tezcanlı karakoldaki ifadelerinde, işçilere sözlü talimat da vermediklerini, işçilerin kendi iradeleri ile siloların içine girdiğini söyledi.

  ÇİMSE-İŞ DUYARSIZ KALDI
  Kaza haberi şirket yetkililerinin kazanın üzerine örtmeye çalışması ve işyerinde örgütlü olan Türk-İş bağlı Çimse-İş İzmir Şubesinin duyarsızlığından dolayı basına iki gün sonra, o da kazada ölen işçilerin aileleri sayesinde yansıdı. Pazartesi günü hastaneye gittiğimizde Engin Dülger’in ailesinin yanında olan Çimse-İş Şube Başkanı Salih Özgür’den kazayla ilgili bilgi almaya çalıştığımız da, çok fazla bilgisinin olmadığını ve açıklama yapamayacağını söyledi.

  ‘SOMA’DAN SONRA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK’

  İş kazasını ve iş güvenliği uzmanının itirazını gazetemize değerlendiren İzmir İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi Üyesi BES SGK İş Yeri Temsilcisi Mustafa Güven, işçiyi katleden sermayenin hırsının Soma’dan önce de bugün de can almaya devam ettiğini ifade ederek “Değişen hiç bir şey yok aslında. İşçiyi bir malzemeden daha değersiz gören patronlar için az zamanda en düşük maliyetle ve maksimum kâr amaçla çalışma düzeninde iş cinayetleri 3. sayfa haberleri içerisinde kanıksanır hale getiriliyor. Muhtemel ki Çimentaş’taki kazada yaşamını yitiren işçilerin görevi temizlik değildi ve bu konuyla ilgili eğitimleri yoktu. Silonun temizliği ile ilgili bir talimatname düzenlenmemişti. İşçi hayatının kârdan başka bir şey düşünmeyen patron nezdinde basit önlemlerin maliyeti kadar değeri yoktu” dedi.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın patron için kağıt üzerinde kalan bir prosedürden öte bir anlam taşımadığını da vurgulayan Güven şunları söyledi “Yasa ona çok basit önlemleri almaya iten bir mekanizma ve ceza sistemi dayatmıyor çünkü. Ve bu işçiler için de İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kader olmaktan başka bir anlam taşımadı. Tüm sorumluluğu iş güvenliği uzmanı ve işçinin kendisine yıkan bu yasaya karşı olmak için ille de büyük felaketler beklemek yerine sendikaların görevlerini yerine getirmesi çok önemli. Taşeronlaştırma ve kuralsız çalışma yaşamını işçinin denetleyebildiği örgütlü bir çalışma yaşamına dönüştürme mücadelesi tüm emek örgütlerinin temel sorumluluğu iş cinayetleri halen durulmuyorsa gerekli önlemler alınmıyorsa buna karşı koyuşu örgütlemeyen sendikalar iş cinayetlerinin ortağı durumundadır.”

  [​IMG]

  Kaynak: www.evrensel.net


  Kaza'ya ait başka bir haber;

  İzmir’de Çimsetaş isimli fabrikada yaşanan ve iki işçinin yaşamını yitirmesine neden olan iş cinayetinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

  İşçilerin anlatımına göre fabrikanın farin ünitesinde görevli üretim elemanları evli ve 3 çocuk babası 41 yaşındaki Okan Şen ile 33 yaşındaki Engin Dülger ve Mustafa Köseoğlu, temizlik için beton silosunun içine sokuldu. İşçilerin silo içinde güvenliğini sağlamak üzere sadece üst kısımdan halat uzatıldı. 3 işçi de yalnızca bir kişinin girebileceği, silonun alt kısmındaki kapaktan içeri girdikten kısa süre sonra, yan duvarlarda yapışık halde bulunan çimentonun ham maddesi olan ve un kıvamındaki farin bir anda işçilerin üzerine döküldü. İşçiler dakikalarca havasız kaldı. Köseoğlu ise üst kısımdan uzatılan halata tutunarak farinin altında kalmaktan son anda kurtuldu.

  Diğer işçiler sağlık ekiplerine haber verirken, mesai arkadaşlarını kurtarmak için çalışma başlattı. Toz halindeki farin adlı madde boşaltıldıktan sonra, Şen, Dülger ve Köseoğlu silonun içinden çıkartıldı. Yaklaşık 20 yıllık personel olan Şen ile 8 yıllık personel olan Dülger’in kalplerinin durduğunu belirleyen sağlık ekipleri kalp masajıyla iki işçiyi hayata döndürdü. Üç işçi ambulanslarla Ege Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Babaları da aynı yerden emekli olan ve aynı vardiyada çalışan Şen ile Dülger, tüm müdahalelere rağmen yaşamlarını yitirdi.
  Fabrika iş güvenliği uzmanının; siloda temizlik yapılmasının riskli olduğunu belirterek durdurulmasını istediği, ama bu talebin patron ve fabrika yetkilileri tarafından dikkate alınmadığı ortaya çıkmıştı. (İzmir/DHA)

  Kaynak: evrensel gazetesi

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   72,5 KB
   Görüntüleme:
   1.975
 2. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  burada iş güvenliği uzmanının mail olarak yolladığı uyarılar mahkemede bir delil olarak kullanılabilir mi ? Daha önce bu maillerle ilgili bir konu açmıştım KEP diye bir sistem kuruluysa ancak hükmü olur denmişti.
 3. deniz k İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8730
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  öyle bir sisteme gerek kalmaksızın e-posta ile yapılan yazışmaların artık mahkemelerde delil olarak kullanılabildiğini biliyorum.
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  normal e-mailler delil değil delil başlangıcı olarak kabul edilmektedir(yani diğer belgelerle desteklenmelidir,örneğin onaylı deftere şu tarihte şu saatte .........konulu e-mailler ......... kişilere e-mail ile bildirilmiştir diye yazılabilir) ya da e-imza /kep alınması en sağlamıdır
 5. nubihar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu ne hırstır ya patron şerefsizse sendika iyi olsun bari al birini vur öbürüne
 6. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  mailleri mahkemeler de delil olarak kullanmanız söz konusu değildir. ERSİN BOZKURT un dediği gibi delil başlangıcı olarak sayılır fakat sizi tamamen haklı çıkarmaz. Bilgilerinize.