1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanını kim koruyacak?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 20 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  TTB, İş Sağlığı ve Güvenliği Tasarısının, işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanına patron karşısında yeterince güvence sağlamadığına dikkat çekti.

  Türk Tabipleri Birliği (TTB), ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ ile ilgili değerlendirmelerini, tasarının görüşüldüğü TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na yazılı olarak sundu. Değerlendirmede tasarının, işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanlarının mesleki özerkliği ve iş güvencesini sağlama konusunda yetersiz olduğuna dikkat çekildi. Son dönemde birbiri ardına yaşanan işçi katliamlarının ardından, iş güvenliği uzmanlarının ücretlerini patrondan aldığı, iş güvencelerinin olmadığı, bu nedenle sağlıklı bir denetim yapamadığı konusu, kamuoyunda sıklıkla tartışılmıştı. Tasarıda bu nedenle iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimlerini patronlara karşı korumayı amaçlayan düzenlemelere yer verildi.

  Bir yıllık tazminat
  Tasarının birinci maddesinde, ‘işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından işverene yazılı olarak bildirilen sağlık ve güvenlik riskinin, yakın ve hayati tehlike arz etmesine rağmen işveren tarafından gerekli önlem alınmadığında, Çalışma Bakanlığı’na bildirilmesi’ öngörülüyor. Düzenlemede, ‘işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının bu bildirim sebebiyle iş sözleşmesine son verilmesi veya hak kaybına uğratılması halinde en az bir yıllık ücreti tutarında tazminat alması’ hükmü de yer alıyor.

  TTB, bu düzenlemelerin önemli ancak yetersiz olduğunu bildirdi. TTB’nin değerlendirmeleri özetle şöyle:

  Günlük 32 dakika!
  “100 işçinin çalıştığı çok tehlikeli bir işyerine işyeri hekiminin ayırması istenen süre günlük 32 dakika. İşyeri hekiminden bu sürede nitelikli bir hizmet alınacağının beklenmesi gerçekçi değil. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanıyla ilgili temel düzenlemelerin yasada tanımlanması gerekli.

  Taşerondan vazgeçilsin
  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları çoğunlukla işveren tarafından değil, işverenin anlaşma yaptığı taşeron ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB) şirketi tarafından görevlendiriliyor. Öncelikle bu uygulamadan vazgeçilmeli.

  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının mesleki bağımsızlığının her iki işverene karşı da korunması gerekiyor. Taslak, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını. OSGB’ye karşı da koruyacak şekilde genişletilmeli.

  Tüm işleri kapsamalı
  Taslakta tanımlanan güvencenin, ancak ‘yakın ve hayati tehlikenin’ Çalışma Bakanlığına bildirilmesi sebebiyle söz konusu olması önemli eksiklik. Hiç kuşku yok ki işveren iş akdinin feshini böyle bir sebebe dayandırmayacaktır. Kaldı ki, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının mesleki bağımsızlık ihtiyacı sadece yakın ve hayati tehlikenin bulunduğu durumlarda gerekli değildir. Söz konusu çalışanların mesleki özerkliklerinin her zaman sağlanması gerekir.”

  Patron denetimi olmaz
  TTB ayrıca, söz konusu bildirim üzerine Bakanlığın sorumluluğunun da açıkça düzenlenmesini, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına yüklenen görevlerin işveren tarafından üstlenilmesini öngören düzenlemelerin tasarıdan çıkarılmasını ve bağımsız bir kurul oluşturulmasını talep etti.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısıyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda 6 Ocak’ta başlanan görüşmelere bugün (14 Ocak) devam edilecek.  [​IMG]
 2. Hazar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67703
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  işveren igu nını işten atarken beni çalışma bakanlığına ispiyonladığı için atıyorum demez heralde !!!!
 3. Funda-3426 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22386
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  O durum oluşursa konu mahkemede kanıta düşer..
 4. Hazar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67703
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  mahkemedeki kanıta veya igu lehine sonuçlanacak bir karara ben kendi adıma pek inanmıyorum. çünkü bir çalışanın iş sözleşmesini fesih etmenin türlü yolları maalesef var ve bunu görüyoruz.
 5. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  :cool:OSGB ler çok tehlikeli iş koluna girmeli bence...(İş güvenliği uzmanları için)
 6. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman

  işverenin bir şey demesine gerek yok ki. noter onaylı tespit defterine yazdığınız ve yapılmadığı için şikayet ettiğiniz için atıldıysanız her halukar da ispatı açıktır. ben 2 tane baktığım iş yerini bu şekilde şikayet ettim. ve ettiğimi de hem noter onaylı deftere yazdım hemde ayrı bir tutanak ve bakanlığa verdiğim şikayet dilekçesinin bir nüshası ile de direkt işverenlerin önüne koyuyorum buyurun alın durum budur diye. istiyorsa osgb ile sözleşmesini fesih etsin:)
  her zaman dirayetli olun.
 7. Hazar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67703
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  benim söylemek istediğin konuyla sizin anlattığınız maalesef uyuşmuyor. osgb değil tam zamanlı çalışan bir iş güvenliği uzmanı olduğunuzu farzedin. iş yerindeki uygunsuzluğu son çare olarak bakanlığa şikayet ettiniz. sonra iş veren bu şikayet üzerine eksikliği giderdi. bundan 3-5 ay sonrada içindeki kini nefreti kustu ve dediki ' kardeşim biz arttık osgb ile çalışıyoruz sen ayrıl hadi yoluna, al buda 1,5 yıllık iş sözleşmesi fesih tazminatı ihbar mihbar al hepsini ' dedi eee nolcak ne diceksiniz. burada aykırı yada ispiyonlamadan kaynaklanan bir işten çıkarma yok gayet güzel severek ayrılalım modu var hiç bir şekilde de 1 YILLIK MAAŞ alamassınız anca tazminat hakkın varsa onu alırsın.


  Selametle...
 8. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  işin özü şudur ki mahkemelik olduğunuz hiç bir işyerinde işe geri iade edilsenizde huzurlu şekilde çalışamazsınız bunun örneğini görmedim henüz bugüne kadar.