1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanının eğitim vermesi hk.

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Melih Şendoğan tarafından 18 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba
    Bir firmada gıda mühendisi olarak çalışıyorum aynı zamanda b sınıfı isg uzmanıyım.Firmam tarafından iş güvenliği uzmanı olarak burada görevli değilim,sadece bu işyerimde çalışanlara temel iş güvenliği eğitimi verebilir miyim ?

Ayrıca eğitim verdiğim personelin herhangi bir iş kazası yaşaması durumunda sorumlu olarak gösterilebilme gibi bir durumum olabilir mi ?

Yanıtlarını bekliyorum.
    Tşk.
  2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Yönetmelikte bu konu çok açık. İSG-KATİP sisteminde kayıtlı iş güvenli uzmanı değilseniz eğitim veremezsiniz. Vermeniz yasak mı ? elbette değil ancak işveren'in çalışanlara eğitim verilmesini sağlama yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Ayrıca iş kazası yaşanması halinde sorumlu olmazsınız.
  3. YAŞAR BAĞCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98849
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Atılım OSGB
    Ben de konuyla alakalı bir soru soruyum o zaman. Alt işveren üst işveren durumunun fazlaca olduğu bir iş yerinde görevliyim. Ben en alt işverenin uzmanıyım. Üst işverenlerin eğitimini veriyorum. Sakıncası var mıdır?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  4. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Sakıncası yoktur, eğitimden kimseye zarar gelmez. Ancak üst işveren bu eğitimleri kendi iş güvenliği uzmanına verdirmek durumundadır. Bir denetimde veya kaza sonrasında, verilen bu eğitimlerin işyeri uzmanı tarafından değil başka bir uzman tarafından verildiği görülürse işyerine yaptırım uygulanır.

Sizin açınızdan bir sorun olacağını düşünmüyorum.
  5. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG Katipten eğitim süresi kadar sözleşme yapar bozarsanız eğitim verebilirsiniz. Sürekli uzmansanız risk tespiti durumundan başlayarak çeşitli süreçlerde sorumluluklarınız olur fakat eğitimde işverenin eğitim verdirme yükümlülüğünü sağlayabilmesi için bir araç olmuş oluyorsunuz. İlla ki sorumluluk istemiyorsanız İSG katipten yapılan sözleşme iş güvenliği eğitimleri için şu kadar saattir, çalışanların işe giriş eğitimleri ya da mevzuatta yer alan şu şu eğitimleri tamamlanması amacıyla yapılmıştır şeklindeki yazıyı işverenle birlikte imzalarsınız olur biter.
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSG Katip atamanız olmadan eğitim veremezsiniz ve İş kazalarından da sorumlu olamazsınız.
    Çünkü o işletmenin İSG uzmanı değilsiniz.
  7. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok doğru.