1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanının hazırlaması gereken tüm belge ve prosedürler

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Halil İbrahim Pak tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeni başlayan bir iş güvenliği uzmanı olarak bu siteden okadar çok şey öğrendimki.hergün öğreniyorum hergün....
    İsg Saha tecrübem pek yok ama diğer özel sektör tecrübemle ve bilgilerim ile kendime epey güveniyorum artık.Burdan Erkan Bey'e çok teşekkür ediyorum,bize okadar çok yardımlarınız olduki..Sivil hayatta sizi tanımayı çok isterim doğrusu.Nekadar yardımsever ve başarılı birisi olduğunuz zaten belli.inşallah daha da ilerilere ulaşırsınız umarım,temennim daima bu.nasılsa bu yazdıklarımı göreceksiniz zaten heryerde siz varsınız:)herkes için güzel paylaşımlarda bulunuyorsunuz,nasılsa bu yazıyı da göreceksiniz.teşekkürü bi borç bilirim size...Neyse çok uzatmadan soruma geçeyim ;
    Yeni bi iş güvenliği uzmanı olarak düzenlenecek belgeleri sayıyorum;
    1.İşyeri ile sözleşme imzalıyacaz
    2.İşyerini güzelce bir tanıyıp her bölüm için risk analizi-değerlendirmesi yapıcaz
    3.Çalışanlara eğitim verip,bunları belgelendircez,ve çalışanları sınav yapıcaz(hepsi belgelendirilecek)
    4.Acil durum eylem planları hazırlayıp belgelendircez.
    5.Acil durum ekipleri ni oluşturup belgelendirecez
    6.Çalışan temsilcileri belirlicez dökümante edicez
    7.Gerekli yerlere uyarı levhaları düzenliyecez
    8.Gürültü haritaları çıkartılacak
    Yeni başlayacak bi uzman olarak şuan aklıma gelenler bunlar,daha hangi belge ve prosedürler gerekli(belge niteliğindeki bütün herşeyi soruyorum)??bunların hepsini burada paylaşabilirsek benim ve benim gibileri için çok faydalı olacaktır.....Teşekkürler..
  2. çok güzel olmuş .ekleme yapalım :)

9 - Her çalışan için bir özlük dosyası oluşturulacak
    10-işletmede genel olarak gerekli olabilecek gürültü,toz vb. ölçümler yaptırılır
  3. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    11. Risk analizi ekibi oluşturulacak
    12. çalışan temsilcileri ve risk analizi ekibine eğitim verilip belgelendirilecek
    13. Yıllık çalışma ve eğitim planı oluşturulacak
    14. Kurul atama yazısı, çalışan temsilcisi atama yazısı, risk değerlendirme ekibi atama yazısı oluşturulup işverence imzalanacak(ilk yapılması gerekenlerdendir)
  4. worldofsofi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    72896
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bugün Risk Analizi yapmak için bir firma ile iş görüşmesine gideceğim inşallah...Yukarıdaki bilgileriniz için extra extra teşekkür ederim, bilgi veren bilgi bulsun;)
  5. Sevecen Günel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sadece gürültü haritası demesek?aydınlatma, toz , gürültü , varsa kimyasal maruziyet ölçümleri ya da toplamda "ortam ölçümleri" yapılacak
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2013 ---
    ancak işe başlamanızdan önce benim ilk önerim, işyerinin kaza raporlarını ve eski denetim raporlarını ele geçirmeniz :) eğer bildirimler doğruysa en doğru bilgiyi size onlar verecek.

bir madde daha, özel iş izinleri sistemi kurulacak (kazaların en büyük engelleyicilerinden ve adli vakalarda koruyucular) sıcak iş izni, yüksekte çalışma izni, elektrik işlerinde çalışma izni, kapalı alanlarda çalışma izni gibi
  6. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.çok güzel oldu bu bilgiler.daha ilave yapabilcek olan-aklına gelen varsa paylaşsın lütfen
  7. Ayhan Bölükbaşoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5717
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hyundai Assan Otomotiv San. Tic.A.Ş.
    ramak kala formu hazırlamak ve personelin doldurması için teşviklerde bulunmak
  8. seyhan26 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yangın tüpleri kontrolü.
    toolbox eğitimleri verdirilmesi
    risk analizi değerlendirmesi yapılması ve güncellemeleri yapılması
  9. Mehmet BAYSAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    6961
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sağlık Güvenlik Planı
    Kişisel Koruyucu Donanım Standart tablosu
    Topraklama ölçümleri'de unutulmamalı
  10. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    eğitimden kastınız temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi mi? Bir e atama yazısı nasıl oluyor. Çalışan temsilcisinin bile atama yazısını biz mi hazırlıyoruz
  11. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır çalışan temsilcilerinin ve risk değerlendirme ekibi için özel eğitim verilmelidir diyor yasa ben görev ve sorumluluklarını kimlerden oluşur ne yaparlar ne zaman toplanırlar gibi konuları anlatıyorum.
    atama yazısında da duyuru şeklinde hazırlıyorsun şu firmanın şu adresindeki işletmesin deki çalışan temsilcileri aşağıdadır diosun aşağıya kişileri görevlerini yazıyosun imzalatıyosun çalışan temsilcilerine en altına firma yetkilisine imzalatıyosun

Çalıştığınız yerden size bu şekilde döküman örnekleri verilmedi mi? Sanırım bir OSGB de çalışıosunuz oradan örnek isteyin vardır ellerinde
  12. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    çalıştığım yer danışmanlık şirketi, sözleşme falan imzalmyoruz, şimdiye kadar çalışan hiçbir iş güvenliği uzmanının sözleşme imzaladığını görmedim. Eğer o işyerinin iş güvenliği uzmanlığını yürütürsen isg katipten sözleşme imzalıyorsun diye biliyorum. İkinci olarak atama yazısı için bir örnek belge paylaşabilir misiniz. Üçüncü olarakta bir katılım belgesi örneği paylaşırsanız çok sevinirim
  13. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Disiplin prosedürü (cezalar)
    P.S. Bu olmazsa ishler yurumez diye dushunuyorum ;)
  14. isguz_ İSGforum Üyesi

Kurul atama yazısı,
    çalışan temsilcisi atama yazısı,
    risk değerlendirme ekibi atama yazısı Örnek atama yazıları var mı acaba ???
  15. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Erkan bey, lütfen yardımcı olun bize. Sistemi aslında nasıl kurmak gerekiyor, nasıl çalışmalıyız, hangi dökümantasyonlarla, hangi prosedürleri uygulamak gerekiyor? Ben kendim siteyi iyice inceledim, hepsini indirdim, ancak sistemi nasıl kurmak gerektigi konusunda sizin ve sizin gibi İSG uzmanlarının tavsiyelerine ihtiyacım var. Önceden teşekkür ediyorum hepinize :)
  16. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Bu turkceyle mi? Imzalayacagiz. Hazirlayacagiz.
    Bravo
  17. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Serkan bey, ben azerbaycanlıyım :)
  18. tevfik korkmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21261
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalışan temsilci sayısı da isg kurul yönetmeliğinde var. ama taşeron firma iseniz aynı yönetmeliğin madde 4 de şartlarıda yerine getirme durumunuz olabilir.

Ekli Dosyalar:

19. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    konu çok yararlı olmuş teşekkürler
  20. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman