1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanının iş sözleşmesi maddesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Osman Ç. tarafından 4 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu firmaların uzmanlara imzalattığı iş sözleşmelerinde ;

İşten ayrıldıktan sonra bizim hizmet verdiğimiz il ve sınır illerde bilmem kaç sene çalışamaz çalışırsa bu kadar tazminat öder maddesinin geçerliliği nedir.

Kanunda bir geçerliliği varmıdır, kanuna aykırılığı nedir.
  2. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş sözleşmesindeki bu tarz maddeler spesifik iş yapan kişiler için geçerli..Bir markanın AR-GE sinde çalışyor ve bir formülasyonla ilgili çalışıyorsanız bir anlamı var,Bizler için bir geçerliliği söz konusu olmadığını söylüyor avukatlar
  3. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    İŞÇİNİN SADAKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ

İşçi, çalıştığı işyerine dair teknik bilgilere birçok kez sahip olmakta, işi ve işvereni ile ilgili kritik bilgilere sahip olabilmektedir. Hal böyleyken işçinin işvereni olan ilişkisinde bu bilgileri gizleme yükümlülüğü olmalıdır. Türk Borçlar Kanunu da ‘Hizmet Sözleşmeleri’ üst başlığı altında düzenlemiş olduğu işçinin sadakat yükümlülüğü ile bu hususa yasal zemin yaratmıştır. Türk Borçlar Kanunu’nun 396. Maddesi işçinin özen ve sadakat yükümlülüğünü şu şekilde düzenlemiştir :

‘II. Özen ve sadakat borcu

MADDE 396- İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır. İşçi, işverene ait makineleri, araç ve gereçleri, teknik sistemleri, tesisleri ve taşıtları usulüne uygun olarak kullanmak ve bunlarla birlikte işin görülmesi için kendisine teslim edilmiş olan malzemeye özen göstermekle yükümlüdür. İşçi, hizmet ilişkisi devam ettiği sürece, sadakat borcuna aykırı olarak bir ücret karşılığında üçüncü kişiye hizmette

bulunamaz ve özellikle kendi işvereni ile rekabete girişemez. İşçi, iş gördüğü sırada öğrendiği, özellikle üretim ve iş sırları gibi bilgileri, hizmet ilişkisinin devamı süresince kendi yararına kullanamaz veya başkalarına açıklayamaz. İşverenin haklı menfaatinin korunması için gerekli olduğu ölçüde işçi, hizmet ilişkisinin sona ermesinden sonra da sır saklamakla yükümlüdür.’

Görüldüğü üzere madde metni açık olup bir işçinin hizmet süresi içerisinde uyması gereken yükümlülüğünü düzenlemekte ve işçinin sadakat yükümlülüğüne aykırı herhangi bir davranışta bulunamayacağını düzenlemektedir.

İŞÇİNİN REKABET YASAĞI

İşçinin rekabet yasağı, iş sözleşmesinin bitmesiyle başlayacaktır. Nitekim hizmet ilişkisi içerisindeki sadakat yükümlülüğü, hizmet ilişkisinin bitimi ile birlikte rekabet yasağına dönüşecek ve işçinin yükümlülüğü rekabet yasağı şeklinde adlandırılacaktır. Rekabet yasağı ise yine Türk Borçlar Kanunu’nun 444. Maddesi ve devamında düzenlenmiştir. Türk Borçlar Kanunu’nun 444. Maddesine göre rekabet yasağı :

‘Fiil ehliyetine sahip olan işçi, işverene karşı, sözleşmenin sona ermesinden sonra herhangi bir biçimde onunla rekabet etmekten, özellikle kendi hesabına rakip bir işletme açmaktan, başka bir rakip işletmede çalışmaktan veya bunların dışında, rakip işletmeyle başka türden bir menfaat ilişkisine girişmekten kaçınmayı yazılı olarak üstlenebilir. Rekabet yasağı kaydı, ancak hizmet ilişkisi işçiye müşteri çevresi veya üretim sırları ya da işverenin yaptığı işler hakkında bilgi edinme imkânı sağlıyorsa ve aynı zamanda bu bilgilerin kullanılması, işverenin önemli bir zararına sebep olacak nitelikteyse geçerlidir.’

Rekabet yasağı, işçi ile işveren arasında düzenlenen yazılı bir sözleşme ile mümkün kılınabilir. Nitekim yazılı olmayan bir anlaşma kanıtlanmadıkça tarafları bağlamayacaktır. Kanun da bu nedenle rekabet yasağına dair hükümlerin yazılı bir şekilde düzenlenmesi gerekliliğini açıkça düzenlemiştir.
  4. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu OSGB denen emek sömürücüleri kendilerini çok akıllı görüyor ya...uzmanın eti de sütü de tüyü de benim istediğimi yaparım ayrılırsa üstüne para isterim, bir de başka yerde çalışamaz diyor..Ey ÇSGB nerdesiiin....!!
  5. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    IV. Çalışma ve sözleşme hürriyeti

MADDE 48.– Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.

Yargıtay 9. HD. 24.12.2009 gün 2009/ 26954 E, 2009/ 36971 K. “Borçlar Kanunun 349. maddesinde ise, rekabet yasağının işçinin iktisadi geleceğini tehlikeye düşürmemesi için süre, yer ve işin türü bakımından duruma göre sınırlandırılması gerektiği ifade edilmiştir. Buna göre süre, yer ve işin türü bakımından sınırlandırılmış olmadıkça rekabet yasağı geçerli olmayacaktır.

Anayasa ya göre, sözleşme hükümleri çalışma özgürlüğü açısından bağlayıcılık taşımamaktadır. İş güvenliği uzmanı işin riski nedeniyle yada sorumlu olduğu firmanın kendi emniyeti açısından sıkıntı yaratması gibi nedenlerle firma değiştirebilir.

ÖZET: Anayasa ile güvence altına alınan çalışma özgürlüğü ilkesine aykırı olarak yapılan rekabet yasağı sözleşmesi geçersizdir.

Y.11.HD E : 2011 / 13747 K : 2012 / 356 T : 19.01.2012
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence böyle bir durumda hakim kişinin daha önce yapmış olduğu işte edinmiş olduğu bilgiler, belgeler veya çevre yeni işinde kendine avantaj sağlarken daha önceki işyerine etkisi oluyor mu, yani pazar payını etkiliyor mu bakar diye düşünüyorum.
  7. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serbest piyasa. Ozaman her bölgede osgb ac acilan diğer osgbleri dava et bu ne is. Dolaba öncede yazmistim neye eliniz atsaniz içi bos. Hakimlere Allah sabir versin.
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :)) Avukat dalga geçmiş. Firmada çalışan uzmanların aklı ile dalga geçmiş çocuk yerine koymuş korkutmuş
  9. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ?? nası anlamadım.
  10. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben ilk işe başlarken de bölye bir durumla karşılaşmıştım,
    1. Mantık işi bizde öğrenip başka firmada çalışmasın ( ki bu ilk zamanlardı o zaman bu kadar konuya hakim değildi uzmanlar)
    2. Osgb'nin işine gide gele bir yakınlık oluşuyor haliyle bunu kendi lehine çevirip osgb yi aradan çıkarmasın diye.

Sonuç= Bu düzen böyle gidecek ...
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hiç bir sınırlama olmadan tüm çalışma sahanızı kapatıp para kazanmanıza engel olan bir sözleşme geçersizdir. Mesleğinizi yapmanıza kimse engel olamaz. fİRMA benim portföyüme dadanmayacaksın benden alıp ekonomik çıkar elde etmeye kalkarsan zararımı senden alırım deseydi tabi ıspatladığı taktirde o zaman şansları vardı da bu madde ile hiç şansları yok.
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen katılıyorum. HİÇ BİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR. Bırakın yazsınlar korktuğumuzu zannetsinler :)

Geçenlerde bir osgbde bir hafta çalışıp ayrıldım. Patron denilen heriften ücretimi istiyeceğim adam telefonlarıma 2-3 gün cevap vermiyor. En son muhasebeciyi arayıp dedimki baktoğım firmalarda dünya kadar eksiklik var fotoları da bende var. Paramı ister yatırın ister yatırmayın, sizi tekrar aramayacağım ve bir saat içinde param yatmazsa hem sizi hem de firmaları uygunsuzlukları nedeniyle bakanlığa şikayet edeceğim dedim. Ücretim 10 dk içinde yattı. Bu kadar basit :) korkmayın, korkutun böyle tipleri :) yatırmasalardı dediğimi yapardım.
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Daha önce benzer durumlarla karşılaşmıştım. Hiç bir sonuç çıkmıyor arkadaşlar durumun detayını bilmeyen uzmanların gözünü korkutmaya çalışmaktan başka bir şey değil.
  14. denizözgür İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orkun Bey'e katılıyorum. Başıma geldi. Performans düşüklüğü gösterip kibarca konuyu açar veya kendinizi kibarca attırın işten. Kimse zamanını bu işlere harcamaz. Göz korkutmak için. Sömürü düzenidir.