1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanıyım,ssk asgari ücret üzerinde yatırılıyor!

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve selahattin orhan tarafından 7 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. selahattin orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    89097
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MTN TELECOM
    merhabalar ben iş güvenlik uzmanı olarak bir firmada tam zamanlı olarak çalısıyorum fakat adam ssk asgari üçret üzerinde yatırılıyor.. ilerde nasıl bır sıkıntı olur , bir yardımcı olur musunuz
  2. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Emekliliğinde sıkıntı olur yani adam seni asgari ücretli olarak sigorta gösteriyorsa emeklilikte alacağın tazminat ve maaşta düşüklük olur.
  3. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aldığın maaş üzerinden sgk nı yapmak zorunda.sgk ya şikayet edersen ceza yerler.
  4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ceza almaları için kanıtlaması lazım. Sonuçta parada adı yazmıyor
  5. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sgk nı asgari ücretten ödüyorsa, adına bankaya yatırdığı ücrette asgari ücrettir. Aradaki farkı elden size veriyor olmalı. Benim düşüncem bu tür işyerlerinde çalışılmamasıdır. Ama piyasanın % 90 bu şekilde çalışıyor. Benim tavsiyem, eğer yaşınız genç ve bir yabancı dili de iyi biliyorsanız, kurumsal büyük firmalara girmeye çalışın.
  6. Elden para alırken veya bir imza listesinin falan fotoğrafını çekerseniz. Şikayetiniz sonucu bu olay incelenir ve düzeltilir. Tabi firma cezada yer. Sizi işten çıkarmamaları için bunu gizli yapmalısınız. Fakat durumu düşününce size yararlımı zararlımı bilemedim. 60 yaşında emekli olacağımız için emeklilik hayal gibi. Birde asgari üceretin üzerinde olarak pirim yatarsa 3-5 ay sonra%25 lik vergi dilimine gireceksin. Yani net ücretin %10 daha düşecek örneğin 3000 ise 6-7 ay 2700 alacaksın. Bu düzende hangisi avantaj bilemedim.
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sadece şikayetle bile tespit edilebiliyor bazen. aynı işyerinden 1-2 şahit de yeterli olacaktır.
  8. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aldığı maaş atıyorum 2000 iken sgk asgari ücret gösteriliyorsa vergi kaçırmaya girer bu ve işakyet üzerine direk soruşturma açarlar ve şahitler evrakların incelenmesi derken ceza gelir.çünkü size verdiği elden parayıda nası gider gösterecek bunuda ispatlaması lazım.