1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzman adayı sertifikasını almadan çalışabilir mi?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve fguden tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzman adayları kendilerini geliştirmek için sertifikalarını almadan başka bir uzmanın yanında çalışabilirler mi? Böyle bir imkan var mı? Bu şekilde çalışan arkadaşlar var mı? bilgilerini paylaşırsanız sevinirim... Teşekkürler
  2. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Resmi olarak çalışamaz;yani resmi olarak atama yapılamaz.Ancak bir osgb de iş takibi, dökümantasyon vs. gibi işlerde sorumluluk almadan çalışabilir.
  3. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    resmi olarak olamaz zaten ama belgeyi alana kadar hem para kazanma hemde kendimi geliştirmek istiyorum. ancak bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum her osgb böyle bir şey yapabilir mi, yada osgb lere gidip başvuru mu yapmak gerek nasıl olacak bu anlamış değilim.
  4. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Elbette gidip başvuru yapman lazım.Kimse seni çağırmaz.Senin anlayacağın klasik iş arama.
  5. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kabul ederler mi ki osgb' ler, bu işte yeniyim sonuçta kim güvenir bana tanıdığımda yok doğrusu bu işi yapan.... kafan çok karışık
  6. cankaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sınavı kazandığının duyurulması ile sertifikanın gelmesi arasında 1 ay gibi bir süre var. bu sürede iş bulup çalışmaya başlayabilir hatta atama bile yapabilirsin sistemden.

fakat sınava hazırlanman sınavı geçeceğin anlamına gelmez, ehliyet sınavına hazırlanan birinin taksi durağına şoförlük başvurusu yapmasına benzer seninki :)
  7. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sistemden atama yapmakla neyi kastediyorsunuz anlayamadım
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB nin durumuna bağlı, ben de şuanda uzman olmamama rağmen B sınıfı bir uzmanın yanında OSGB de tam süreli olarak çalışıyorum... acayip faydalı oldu benim için, hele bir de ege bölgesinde pilot ilin uşak seçilmesiyle müfettişler doluştu ki, o denetimlerin verdiği tecrübeyi hiçbir yerin veya kişinin bana "gel ben sana öğreteyim" demesiyle öğrenemezdim... :)
  9. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aslında okulum yeni bitti ve hemen isg kursuna başladım bu kurs da hazirana kadar devam edecek sonra ağustosa kadar bekle sınav için ,... yani çok zaman var ve ben bir yerlerde çalışmak istiyorum. bu kadar zamanı boş şekilde geçiremem, ehliyet sınavına benzettiniz ama direksiyon sınavı için araba sürmüş olmak gerekiyor ama ehliyetsiz öğreniyorsunuz bu işi sonra profesyonelleşirsiniz değil mi!!!
  10. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sen nasıl buldun hocam o işi, gidip başvuru falan mı yaptın osgb lere yoksa tanıdık vasıtasıyla mı buldun o işi
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakanlığın yetkilendirilmiş OSGB listesini indirdim, baktım uşakta tek osgb var adreslerini aldım görüşmeye gittim, bilgilerimi verdim bir süre sonra bana geri döndüler eleman lazım bize en azından belgesi olmasa bile işi bilen birisi olsun dediler, böylece başlamış oldum...
  12. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    daha önce işi biliyormuydunuz ki? ben nerden bulabilirim o listeyi acaba
  13. cankaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hakaret etmedim sizinde dediğiniz gibi, önce bu işi sınava hazırlık esnasında iyice öğrenmeye bakın, öğrendikten sonra bu işe girerseniz daha iyi verim alırsınız. forumu takip edin, mevzuat taraması yapın, iş görüşmesinde eğer firmanın ilk görüştüğü uzman siz değilseniz, bu işi bilen birileriyle görüştülerse canınızı sıkacak ukalalıklarla karşılaşabilirsiniz.

4 sene üniversiteye gitme yatırımını makul buluyorsunuz, bence 3-4 ay bu işe yatırım yapmayıda uygun bulursanız ileride siz karlı çıkarsınız. bir yandan başka bir işle oyalanarak bir yandan bu işi öğrenmek çok makul değil. diplomasız bu işi yapmanızda yasal değil, kararı siz verin. ama eğer diplomasız yapmaya kalkarsanız, anlaştığınız firmaya dürüst bir şekilde durumu izah edin. eğer yanıltıcı bilgi verirseniz bu dolandırıcılık kapsamında bir suça girer.
  14. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hocam demek istediğim şu, şuan boştayım çalışmıyorum yani, bu belgeyi almak için en az 5 ay beklemem gerekecek ve bu çok uzun bir zaman benim için, o yüzden diyorum ki başka işlerde çalışmaktansa bu işe girip yavaş yavaş bu işi öğrenmek daha mantıklı geliyor. benim hafta sonları kursum var hafta içi de bu işle uğraşırsam benim için her hafta staj yapmış gibi olacak ve bu benim için çok iyi bir avantaj, buda demek değildir ki girdiğim bir yerde anlaşıp hep orada kalacağım, sadece işi öğrenmek için bu işi yapmak istiyorum. ve bu için içinde de resmiyet olamaz zaten çünkü benim belgem daha yok, tamamiyle karşılıklı sözlü bir anlaşma olacak o kadar.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    fguden sana katılıyorum..
  16. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim erkan hocam
  17. berkaygurcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
  18. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  19. berkaygurcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
    Rica ederim fguden aynı adreste güncel olarak yetkilendirilmiş eğitim kurumlarının da listelerini yayınlıyorlar. X şehrinde eğitim kurumu var mı diye soran arkadaşlar rahatlıkla bulabilirler.