1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmani günah keçisi olmamali

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Arzu Kürekçioğlu tarafından 24 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Arzu Kürekçioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yaşadığımız sıkıntılardan dolayı özellikle iş kazalarından sonra üzerimize yapılan suçlamalarla ilgili birliktelik kurarak bakanlığa gitmeliyiz . Bu iş bu şekilde yapılmaz .

Özellikle savcıların tarafımıza yaptıkları suçlamalardan dolayı birşeyler yapmalıyız !!!!
  2. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir metin yazarak imza kampanyası başlatabilir miyiz acaba? İsg derneği var bildiğim kadarıyla ama ne kadar ne ölçüde hakkımızı savunuyorlar bilemiyorum.
    Uzman olarak yapabileceklerimiz belli, eğitim vermişsen, kkd tutanağı ile zimmet yapmışsan, talimat tebliği yapılmışsa, risk değerlendirmesinde öngörmüşsen daha ne yapabilirsin?
    Çoğu insaatta geçip çalışabileceğin,atanan sürede çalışılabilecek yer bile mevcut değil.Şantiyede saatlerce ayaktasın,sahadasın,eğitimi bile tuğlalar üzerinde yapabiliyorsun.Çalışanın hangi birinin başında durabilirsin?
    Eğitim vermek istediğimiz bir çalışan "beni 4 saat işimden alıkoyuyorsun, almıyorum eğitim" diye üzerimize yürüdü.
    Şantiye şefleri parayı alıp uğramıyor bile.
    Tüm bunların üzerine bir de ceza alıyoruz.
    Bu işi yapsan bir türlü,yapmasan bir türlü.
  3. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Size katılıyorum; bunun ancak çsgb tarafından isg-katip sisteminin isg yazılım programları şeklinde geliştirilmesi sayesinde mümkün olacağını düşünüyorum. yani biz igu lar her yaptığı işlemi sistem üzerinden online olarak hazırlayacak, eğitimler, evraklar, mevzuatta tüm yapılması gerekenler. Programda her evrak üzerinde bulunması zorunlu olacak olan igu imzaları e-imza ile yapılacak ve haklarımız da garanti altına alınacak. Yani biz olmadan sistemde yapılan işlemlerin geçerliliği olmayacak. Yapılacak temel eğitimler de sistemde kayıtlı olacak ve sadece bizim tarafımızdan açılır yapılıp, izlenme tarih, saat ve süreleri kayıt altına alınacak, eğitim bitiminde sistem eğitimin fotoğrafını çekecek ve kişiler etiketlenerek kayıt altına alınacak.
    tabii bu sistemin sürekli olarak uygulama denetimlerini yapan yeterli ve yetkin çsgb personeli de bu sistemin başında sürekli bulunmalı, çsgb tarafındn görevlendirilen uzman asistanlar online olarak yapılan işlemlerde eksiklik gördüğünde yine online müdahale etmeli. Aksi takdirde işveren/vekilleri kanun ve yönetmeliklerde belirli zorunlulukları yeterince uygulatmaz ve sistemin etkinliği, bizim kendimizi davalara karşı ispat için kullama dışında bir amaca hizmet etmez.
  4. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşlar tek çözüm şu: Yargı ve hizmet eden tüm mensupları İSG uzmanının bu işin sorumluları arasında olmadığını bilmesi için YARGITAY ın bu konuya el atması. ÇSGB veya İSGGM nin de rolü büyük aslında. Hemen yarın sabah başlamalılar müdahaleye. İşveren ve SGK arasındaki sorumluluk ilişkisini yargıya aktarmalılar. Başka yolu yooook....
    TÜM İSG YÖNETMELİKLERİNDE NE DER: İŞVEREN YAPMAK VE YAPTIRMAKLA YÜKÜMLÜDÜR. Zaten aksi olamaz
  5. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge