1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmani işverenden bağimsiz olsun.!

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Funda-3426 tarafından 20 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

?

İş güvenliği Uzmanı işverenden Bağımsız Çalışmalı Mı ?

1. Evet

oy sayısı 61
    98,4%
  2. Hayır

oy sayısı 1
    1,6%
  3. Kararsızım

oy sayısı 0
    0,0%
  1. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aşağıda göreceğiniz kampanya ile imza toplayarak Çalışma bakanlığına sesimizi duyuracağız! Ancak inanırsak olur!

İş güvenliği uzmanı maaşını işverenden almadan bağımsız olarak çalışabilsin diye haykırıyoruz.
    Avrupa'da iş kazalarının oranı düşük çünkü uzman bağımsız çalışabiliyor.İşveren uzmanın maaşını iş güvenliği havuzua yatırıyor. Uzman buradan çekiyor maaşını.. Haydi arkadaşlar..! İşyeri hekimlerinden, mühendisler ve mimarlar odasından örnekler veriyorduk, bugün bizlerde birlik bütünlük içinde olalım haklarımızı sonuna kadar kollayalım ve koruyalım!

Kampanya yeterli imzayı topladığında büyük bir fırsat yakalamış olacağız.

https://secure.avaaz.org/tr/petitio...anlari_Isverene_Bagimli_Olmasin/?preview=live
  2. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu konu hakkında gittiğim bir konferansta konuşulmuştu, çok da mantıklı gelmişti. Ama konuşulan bu olayın şu şekilde tersi. Normalde tüm dünyada olduğu gibi bizde de olması mantıklı ve bu şekilde ilerleyiş bizim için çok daha iyi olacak ancak söylenen durum şuydu, Türkiye gibi bir yerde, rüşvet vs döndüğü sürece, bazı kendini bilmez ve işine saygı duymayan kişilerin, çalıştığı işveren ile, şöyle yaparsan şu olayı yazmayabilirim, ya da aynı şekilde işverenlerin, al sen şunu da, şu tehlikeyi görme tarzında denetime gelenlere yaptıklarının daha fazlasını kendi yanlarında sürekli çalışan uzmanlara yapmaları çok ama çok büyük bir ihtimal. Bu nedenle sadece daha fazla para mantığı ile çalışanlar için farklı bir para götürme kapısı açılmış olacaktır. O yüzden bu konunun biraz da çıkmazda olduğu söyleniyordu.
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman iş müfettişi de almasınlar abi, aynı şeyi iş müfettişi yapamaz mı ?

Böyle şey olur mu ya, bizde rüşvet var irtikap var abi biz en iyisi yine işverenin ağzına atalım uzmanı gibi bir acziyet, yetersizlik, kifayetsizlik söylemi olabilir mi ? Ne demek bizde rüşvet çok işlemez bu mekanizma ?

Biz bu işi böyle yapıp patronu kızdırmak istemiyoruz, e nihayetinde bakan da milletvekili de ununu elemiş eleğini asmış, işleri tıkırında karnı tok sırtı pek adamların "e bi de siyasete girek, mebus olak" mantığı ile hareket eden adamlar olduğuna göre kendi ayağına mı kurşun sıksın yani böyle bir yasal düzenleme yaparak ? :D

Abicim çalışma bakanı ne dedi, biz madenleri kapattık mı patron araya 50 kişiyi sokuyor demedi mi ? Ötesini tartışmaya gerek yok zaten... :)

İş güvenliği uzmanı kesinlikle bağımsız denetçi olarak hiçbir şekilde kamu personeli olmadan istihdam edilen ve ücretini işverenden devlet eliyle yapılan kesintilerden alan adamlar olmak zorunda, ötesi yok...
  4. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş müfettişleri almıyor mu zannediyorsun peki :) çoğu yerde bu eksikler neden görülüyor denetim geçmesine rağmen. müfettiş kendi çapında zaten onu kılıfına sokuyor bi şekilde. ben müfettişlerle ilgili olarak çok şeye şahit oldum. rüşvet kısmını da geçtim, en basitinden, denetim rakı masasında başlayıp rakı masasında bitiyor :) iş müfettişleri sayısıyla uzmanların sayısı arasında çooooook büyük bir uçurum var. iş müfettişlerinin yüzde 10unun bunu yapmasıyla, uzmanların yüzde 10unun bunu yapması arasında da çok daha büyük bir uçurum var.

Bunun dışında ben bu işe girdiğimden beri sizden çok bu olayı istiyorum. Hatta belli sektörlerde belli konumlarda kişi sayısına göre vs vs fiyatlar sabitleştirilsin gerekirse. Uzmanlık gerçekten uzmanlık olarak sisteme otursun. Şu an uzmanların yarısından fazlası normal mühendis parasına tüm sorunları ve tehlikeleri üstüne alıyor resmen ve gerçekten çok kötü bir durum.
  5. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar uzman rüşvet alıp tespit etmesin o mantıkla , iki gün sonra bi kazada uzmanın başı yanar neden tespit yapılmadı diye. Bu işin mantığı bu zaten, tespit edip yükü atıyosun. Kim 3 kuruş için önce kendisini sonra işçileri riske atar ?

Akıllara muhafaza.. Bi para cezası aldığı rüşvetleri de katlar. Bunu yapanlar var ya da yok muhabbetine ve iş ahlakına hiç girmedim bile..

Bir de vicdan gerek.