1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmaninin ilk olarak yapmasi gerekenler

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ İLK OLARAK YAPMASI GEREKENLER
  Hepimiz belirli meslek gruplarından geliyoruz. Bakanlığın açmış olduğu sınavı kazandık. İş Güvenliği Uzmanı Sertifikasını aldık. Peki şimdi ne yapmamız gerekir? İş tecrübemiz kimimizin var, kimimizin yok. Zaten İş Tecrübesi olanlar B sınıfı veya A sınıfı oldular. Fakat İş güvenliği Uzmanlığı yeni yeni oturmaya başlayan bir meslek olduğu için uzmanlar ilk olarak ne yapacaklarından çok emin olamıyorlar. Bu yazımızda 'İş Güvenliği Uzmanlığı'nı meslek olarak benimseyenlerin ilk olarak yapması gerekenleri, sorumlu olduğu firmaya gittiklerinde neler yapacakları, nelere dikkat edeceklerini kısaca açıklayacağız.

  Herşeyden önce İş Güvenliği Uzmanlığı yapacağımız müessesenin E-Devlet üzerinde tanımlı olması karşılıklı sözleşmelerin imzalanması gerekir. Firmaya gitmeden önce 'İş Güvenliği Uzmanının Görev Yetki ve Sorumlulukları Hakkındaki Yönetmelik' tekrardan okunarak hazmedilmelidir. Bu Yönetmelikteki 9 Madde İş Güvenliği Uzmanının görev ve sorumluluklarının kısa bir özetidir. 9. Madde der ki; "bir İş Güvenliği Uzmanı; çalışma ortamı gözetimi, rehberlik, risk değerlendirmesi, eğitim, kayıt, bilgilendirme ve ilgili birimler ile işbirliği içide çalışmalar yapmakla yükümlüdür." Tüm bunlar yürütülürken firmanın ana faaliyet konusu ile ilgili mevzuat varsa; elle taşıma, basınçlı kaplar, yangın, büyük endüstriyel kazalardan korunma, kaldırma araçları gibi mevzuatlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bütün bunlar sözleşme yaptığımız işyeri ile ilgili hazırlık aşamasında yapacaklarımız, ön fizibilite çalışmalarımızdı. Şimdi sahada işyerine gidince neler yapmalı ve nelere dikkat etmeliyiz? onları sıralayalım.

  Firmaya ilk gittiğimizde yetkililer ile tanışmadan sonra, fiziki olarak gözlem yapılması gerekmektedir. Kabaca eksiklerin neler olduğu, çalışanların davranışları, tehlikeli durumlar gözlenmelidir. İlk Saha gözlemi, işletmenin sorumlu olduğu bütün alanlarda yapılmalıdır. Daha sonraki gözlem işyerinde işin yürütülmesi aşamalarına hakim bir çalışanın nezaretinde yapılmalıdır. Bu esnada yanımızda işyeri yerleşim planı bulunursa, üzerine küçük notlar almak ve daha sonra hatırlamak açısından yardımcı olur. İşyerinin faaliyet alanıyla birlikte tehlike sınıfı gözönüne alınarak özel risk gruplarına giren(engelli, bayan veya genç çalışan) olup olmadığı gözlenmeli, eğer varsa uygun işler de çalıştırılıp çalıştırılmadığı kontrol edilmelidir. Eğer firmada tam zamanlı çalışıyorsanız çalışmalarınızı iş sağlığı ve güvenlik birimi dahilinde yüreteceksiniz. Kısmi zamanlı çalışmalarda bulunuyorsanız da çalışan kişi sayısı ile orantılı çalışmalarınızı yüretebileceğiniz mevzuata uygun bir yer gösterilmelidir.

  Sorumlu olduğunuz işyerinde çalışan sayısı elli(50) kişi ve üzerindeyse yönetmelik gereği İSG Kurulu oluşturmanız gerekmektedir. İSG Kurulunun detayları kimlerin katılacağı, başkanın, sekterin kimlerin olacağı gibi konuları ilgili yönetmelikten inceleyebilirsiniz.
  Fizibilite çalışmalarına devam edip;
  • Makine Parkı içeriği ve yerleşim planı
  • Kullanılan el aletleri ve özel aparatlar
  • Üretimde hammadde olarak veya yan işlerde kullanılan kimyasal listesi ve MSDS formları
  • Vinç, forklift ve benzeri taşıma kaldırma araçları listesi
  • Yangın ile mücadele/önleme araçları donanım listesi
  • Kompresör ve benzeri ekipmanların listesi gibi bilgileri topladıktan sonra;
  • Makinelerin yerleşimi tehlike oluşturuyor mu?
  • Makineler Makine Emniyeti Yönetmeliği'ne uygun mu?
  • Makinelere ait periyodik bakım çizelgeleri mevcut mu? Bakımlar düzenli olarak yapılıp, formlara işleniyor mu?
  • Makine güvenlik ve kullanım talimatları mevcut mu? Görünür biçimde hazır tutuluyor mu?
  • Kişisel koruyucu donanım kullanılıyor mu? Gerekli işaretlemeler mevcut mu?
  • Elektrik, doğalgaz, havalandırma ve benzeri tesisat uygun mu? Gerekli topraklamalar yapılmış mı? Katodik koruma gereken durumlarda ölçümler düzenli olarak yapılıyor mu?
  • Acil durumlar için kaçış yolları, aydınlatma, uyarı sistemi ve işaretleme mevcut mu? Müdahale noktalarında gerekli ekipmanlar mevcut mu?
  • Makine ve el aletleri amacına uygun kullanılıyor mu?
  • Mevcut kimyasallar için MSDS (Malzeme Güvenlik Bilgi Formları) bulunuyor mu?
  • Vinç, forklift gibi taşıma kaldırma araçlarının bakım ve muayeneleri yapılmış mı? Kayıtlı mı?
  • Kompresör ve benzeri yan unsurların yerleşimi doğru mu? Muayeneleri yapılmış mı?
  • Gerekli görülen noktalarda toz, gürültü ve benzeri ölçümler yapılmış mı?
  • Tuvalet, banyo ve mutfak gibi kapalı hacimler insan sağlığı açısından uygun mu? İşyeri hijyeni konusunda gerekli çalışmalar yapılmış mı?
  • Daha önce iş kazası olmuş mu? Nerede? Nasıl? Niçin? Ne zaman? Kim tarafından?
  • Kaza ve Ramak kala kaza tutanakları tutuluyor mu? (Özellikle eski kazalar ve ramak kala kazalar hakkında bilgi toplamak çok önemli!)
  • Çalışanların mesleki eğitim ve formasyonları hakkında gerekli faaliyetler yürütülmüş mü?
  • Çalışanların muayene ve sağlık raporları düzenli saklanıyor mu?
  • Mesleki hastalıklar konusunda problemi olan çalışanlar var mı? gibi sorular, toplanan bilgiler, saha gözlemleri yardımıyla mevzuata uygun "Risk Değerlendirmesi" yapmak.

  Toplanan bilgiler yardımı ile "Yıllık Çalışma Faaliyet Planı", "iSG Politikası","Acil Durum Eylem Planı" oluşturulmasını sağladıktan sonra; bu raporları işveren, işveren vekiline sunup,bilgilendirme yapmamız gerekmektedir. Bu aşamalardan sonra çalışanların; Temel İş Sağlığı Güvenliği, İş Başı Eğitimleri, Mesleki Eğitimleri gibi eğitimlerini tamamlamalarına, Kişisel koruyucu donanımlar(KKD)ın seçimi, kullandırılması, eğitimleri ve benzeri faaliyetlerde yardımcı olmamız gerekmektedir.

  Kurumun "Onaylı Defter(Öneri Defteri)" temin etmelerini sağlamalıyız. Bu deftere yapılması gerekenleri, eksik gördüğümüz, risk oluşturabilecek, kötü sonuçlar doğurabilecek durum veya olayları TAVSİYE şeklinde yazabiliriz. Eğer işyerinde İSG Kurulu oluşturduysak kurulda alınan kararları yazmak için "Kurul Karar Defteri" yine işyerinin temin etmesini sağlamamız gerekmektedir.
  Evraklarımızı hazırlayıp, çalışanların eğitimlerini tamamladıktan sonra "Saha denetimleri(gözlemleri)" ile çalışanların, işletmenin, işveren veya işveren temsilcisinin İSG Çalışmalarına verdikleri tepkileri gözlemleyip, yerinde ikazlar ile İSG Çalışmalarını desteklemeliyiz.

  Bütün yıl boyunca yapılan İSG Çalışmalarından sonra Yönetmelikte örneği mevcut olan "Yıllık Değerlendirme Raporu"nu İşyeri Hekimi ile birlikte oluşturarak ilgili birimleri iletmemiz gerekmektedir. Özet olarak yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkatli ve özenli bir biçimde yaklaşıp, uygular, bunları da mevzuatlarla desteklersek; gerekli İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemlerinin alınmasını sağlayıp, muhtemel riskleri en aza indirgemiş oluruz.

  Fatih KURTULMUŞ
  İş Güvenliği Uzmanı, Kimyager
 2. mert kgul İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yeni başlayacak uzman aşağıda ki kanun, tüzük, yönetmelik ve tebliğlerin konu başlıklarıyla ilgili bir liste oluşturup iş yerinde inceleme ve araştırma yaparsa bir adım öne geçebilir.

  3. Umumi hıfzıssıhha kanunu:

  5. Çevre kanunu:

  7. Mesleki eğitim kanunu:

  8. Yabancıların çalışma izinleri hakkında kanun :

  9. İş kanunu(4857) :

  10. İş sağlığı ve güvenliği kanunu(6331)

  11. Öğle dinlenmesi kanunu :

  12. Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu(5510) iş kazası ve meslek hastalığı tanımı

  14. Türk borçlar kanunu

  15. Radyasyon güvenliği tüzüğü

  16. Sosyal sigorta sağlık işlemleri tüzüğü

  17. Tekel dışı bırakılan patlayıcı maddelerle av malzemesi ve benzerlerinin üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, satışı, kullanılması, yok edilmesi, denetlenmesi usul ve esaslarına ilişkin tüzük

  18. Alt işverenlik yönetmeliği

  19. Asansör yönetmeliği(95/16/at)

  20. Asbestle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik

  21. Asgari ücret yönetmeliği

  22. Askerî işyerleri ile yurt güvenliği için gerekli maddeler üretilen işyerlerinin denetimi, teftişi ve bu işyerlerinde işin durdurulması hakkında yönetmelik

  23. Balıkçı gemilerinde yapılan çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik

  24. Basınçlı ekipmanlar yönetmeliği(97/23/at)

  25. Basit basınçlı kaplar yönetmeliği (87/404/at)

  26. Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik

  27. Biyolojik etkenlere maruziyet risklerinin önlenmesi hakkında yönetmelik

  28. Büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerini azaltılması hakkında yönetmelik

  29. Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik

  30. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik

  31. Çalışanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden korunması hakkında yönetmelik

  32. Çalışanların titreşimle ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik

  33. Çalışma gücü ve meslekte kazanma gücü kaybı oranı tespit işlemleri yönetmeliği

  34. Çalışma hayatına ilişkin üçlü danışma kurulunun çalışma usul ve esasları hakkında yönetmelik

  35. Çocuk ve genç işçilerin çalıştırılma usul ve esasları hakkında yönetmelik

  36. Deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelik

  37. Ekranlı araçlarla çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik

  38. Elektrik iç tesisleri yönetmeliği

  39. Elektrik ile ilgili fen adamlarının yetki görev ve sorumlulukları hakkında yönetmelik

  40. Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği

  41. Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği

  42. Elle taşıma işleri yönetmeliği

  43. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarını kullanmaya yetkili komisyona dair yönetmelik

  44. Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik

  45. Geçici veya belirli süreli işlerde iş sağlığı ve güvenliği hakkında yönetmelik

  46. Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü yönetmeliği

  47. Haftalık iş günlerine bölünemeyen çalışma süreleri yönetmeliği

  48. Hazırlama, tamamlama ve temizleme işleri yönetmeliği

  49. Hijyen eğitimi yönetmeliği

  50. İş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik

  51. İlkyardım yönetmeliği

  52. İşçi ücretlerinden ceza olarak kesilen paraları kullanmaya yetkili kurulun teşekkülü ve çalışma esasları hakkında yönetmelik

  53. İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği

  54. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi hakkında yönetmelik

  55. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği

  56. İş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliği

  57. İş hijyeni ölçüm, test ve analizi yapan laboratuvarlar hakkında yönetmelik

  58. İş kanununa ilişkin çalışma süreleri yönetmeliği

  59. İş kanununa ilişkin fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yönetmeliği

  60. İşkolları yönetmeliği

  61. İş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkında yönetmelik

  62. İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik

  63. İşyeri bina ve eklentilerinde alınacak sağlık ve güvenlik önlemlerine ilişkin yönetmelik

  64. İşyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik

  65. İşyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik

  66. İşyerlerinde işin durdurulmasına dair yönetmelik

  67. Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılma koşulları hakkında yönetmelik

  68. Kanserojen veya mutajen maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik

  69. Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik

  70. Kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği hakkında yönetmelik

  71. Kişisel koruyucu donanımların işyerlerinde kullanılması hakkında yönetmelik

  72. Kişisel koruyucu donanım yönetmeliği

  73. Konut kapıcıları yönetmeliği

  74. Maden işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği

  75. Makina emniyeti yönetmeliği(2006/42/at)

  76. Meslekî ve teknik eğitim yönetmeliği

  77. Meslekî yeterlilik, sınav ve belgelendirme yönetmeliği

  78. Muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ve koruyucu sistemler ile ilgili yönetmelik (94/9/at)

  79. Özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelik

  80. Postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde çalışmalara ilişkin özel usul ve esaslar hakkında yönetmelik

  81. Resmî yazışmalarda uygulanacak esas ve usuller hakkında yönetmelik

  82. Sağlık ve güvenlik işaretleri yönetmeliği

  83. Sanayi, ticaret, tarım ve orman işlerinden sayılan işlere ilişkin yönetmelik

  84. Sağlık kuralları bakımından günde azami yedi buçuk saat veya daha az çalışılması gereken işler hakkında yönetmelik

  85. Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliği

  86. Taşınabilir basınçlı ekipmanlar yönetmeliği (2010/35/ab)

  87. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitimlerine dair yönetmelik

  88. Tozla mücadele yönetmeliği

  89. Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkakın bankalar aracılığıyla ödenmesine dair yönetmelik

  90. Yabancıların çalışma izinleri hakkında kanunun uygulama yönetmeliği

  91. Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği

  92. Yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkında yönetmelik

  93. Yıllık ücretli izin yönetmeliği

  94. Yurtiçinde işe yerleştirme hizmetleri hakkında yönetmelik

  95. Yüzdelerden toplanan paraların işçilere dağıtılması hakkında yönetmelik

  96. Asbest sökümü ile ilgili eğitim programlarına ilişkin tebliğ

  97. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi hakkında tebliğ

  98. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışan temsilcisinin nitelikleri ve seçilme usul ve esaslarına ilişkin tebliğ

  99. İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıfları tebliği

  100. Tozla mücadele ile ilgili uygulamalara ilişkin tebliğ

  101. Ahşap ve ön yapımlı çelik ile alüminyum alaşımlı bileşenlerden oluşan dış cephe iş iskelelerine dair tebliğ

  102. Akaryakıt istasyonları-emniyet gerekleri ile ilgili tebliğ (ts 12820)

  103. Kısa vadeli sigorta kolları uygulama tebliği

  104. İşveren uygulama tebliği

  105. Kişisel koruyucu donanımlarla ilgili uyumlaştırılmış ulusal standartlara dair tebliğ

  106. Sıvılaştırılmış petrol gazları (lpg) - ikmal istasyonu – karayolu taşıtları için - emniyet kuralları ile ilgili tebliğ (ts 11939)

  107. Tüpler-sıvılaştırılmış petrol gazı (lpg) ile ilgili tebliğ (ts en 1442+a1)

  108. Yapı işleri inşaat, makine ve elektrik tesisatı genel teknik şartnamelerine dair tebliğ
 3. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Yazanın ve yayınlayanın eline sağlık. Yeni başlayanlar için güzel bir çalışma olmuş.
 4. katamaran89 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50630
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  GENÇHEKİM OSGB
  teşekkür , şükran .
 5. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ellerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Bir gözlemimi paylaşmak istiyorum; yeni başlayanlar hemen eğitim veriyorlar. Yukarıda çalışmaları yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken şey bence risk değerlendirmesi olmalıdır. İşletmeyi tanımadan verilen eğitim yetersiz kalmaktadır
 6. GÜLHANIM TAŞKIN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 7. sibel yeşilot İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  58652
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  teşekkürler notlarımı aldım
 8. Abdulkadir. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 9. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98715
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
  Çok Değerli Meslektaşlarım/ Üstatlarım,

  Bir çoğumuzun bir şekilde mesleklerini icra ederken ayrıca nasıl dosya sayıları da artırılabilir şeklinde düşünceler geçiyordur kafalarımızdan. Ben, 2014 yılı Mayıs ayında, A sınıfı İş Güv. Uzm oldum & İstanbul'da kendi büromu açmaya karar verdim, ancak dosya sayımdaki inanılmaz düşüş beni moralmen etkiliyor. Siz üstatlar meslektaşlar, nedir işyeri bulmanın yolu, reklam yasağımız da var yapamıyoruz reklamımızı da. Yani çevre çevre diyoruz çevreyi nasıl sağlayacağız. Çevremdeki insanların İş Güvenlik problemleri yok gibi ne yapmalıyım peki ? Derneğe falan üye ol diyenler var, sırf işyeri edinmek için de böyle kurumlara da üye olmak pek de anlamlı gelmiyor. Sektörde OSGB' ler nasıl devasa bürolar haline geliyor, 100 lerce İş Güv. Uzm. çalıştıran OSGB büroları tanıyorum ve anlatılanlar mesleğe başladığımda" bir masam bir sandalyem vardı!..." oluyor hep, " bu günlere gelmek kolay olmadı!..." diyenleri dinledim. Yani bilemedim üstatlar. Sizler İŞYERLERİNİZİ ne yollarla buldunuz?...
 10. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98715
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
  Sayın meslektaşım sitede daha önce açılmış olan '' İstanbul'da İş Güv . Uzm.' lığı " '' hangi şehirde, İş Güv. Uzm.' lığı '' başarılı İGU kimdir'' vs. gibi başlıklar var diye düşünüyorum!... Yoksa da en kısa zamanda, Konu Başlığı adı altında açılır sanırım. Haliyle sizin sorunuza cevap olabilecek yorumları da barındıracaktır. Çevre edinmek adına derneklere üyelik, bir siyasi partiye üyelik, çeşitli kurslara katılmak akraba hemşehrilerin düğün nişan vs. toplantılarında bulunmak faydalı olabilecektir. Gerçi bu amaçla siyasi partilere giren arkadaşlar yeni; " İşyeri edindiğimiz kadar, boş insanların boş işleriyle de uğraşıyoruz angarya vs. de çok oluyor!..." diyor ama takdir sizin. Ben de çok tecrübeli değilim ve bildiğim gördüğüm kadarıyla yazmak istedim. Elinizde her ay size düzenli iş getiren ve gelir sağlayan bir kurum vs. yoksa mevcut İşyerlerini azami özenle takip etmeli ve İşveren memnun etmelisiniz ki onlar da memnuniyetini başkalarına anlatsın, başkalarıyla paylaşsın ve size yeni kapılar açsın.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Şubat 2015 ---
  Erkan Dündar Hocam; Konu başlığı açmak için oldukça önemsediğim bir konuda hem soru sordum hem de ilk yorumu ben yaptım... Sizlerinde değerli yorum ve tavsiyelerni alırsam çok sevinirim!...